Results 1 to 9 of 9

Thread: Problema imprimanta Canon MP250 - Printeaza in tonuri si nuante de verde dupa refill

1. Back To Top | #1
    Registered User Perseqtor's Avatar

Problema imprimanta Canon MP250 - Printeaza in tonuri si nuante de verde dupa refill

Salutare. Am o problema cu imprimanta, mai exact o Canon Pixma MP250. Dupa ce am fost la un centru de reumplere cartuse de la mine din zona, absolut orice as printa imi iese in tonuri si nuante de verde. Cartusele sunt PG-512 si CL-513 si se afla la primul refill de cand au fost achizitionate de noi. Care ar putea fi problema si cum se poate rezolva ?

2. Back To Top | #2
    N-are nimeni nicio idee despre ce as putea face sa rezolv aceasta problema ?

3. Back To Top | #3
    Evident treaba a fost rasolita la reumplerea cartusului color. Mergi inapoi cu cartusul si cu o proba.

4. Back To Top | #4
    Quote Originally Posted by Johnny View Post
    Evident treaba a fost rasolita la reumplerea cartusului color. Mergi inapoi cu cartusul si cu o proba.
    Ai avut dreptate. Am facut exact ce ai spus. Problema era ca in cartusul color ( CL-513 ) nu fusese pus rosu, pur si simplu. Si de aceea imi printa in tonuri si nuante de verde, fiindca erau folosite doar celelalte culori. Ma rog tipul a spus ca de fapt era infundat rosu, dar nu cred, dupa 3 cleaning-uri + 3 deep cleaning-uri cred ca s-ar fi desfundat totusi.

5. Back To Top | #5
    Registered User rRed's Avatar
    N-am vrut sa deschid un topic nou. Si eu am un Canon MP250 si as dori sa-mi cumpar 2 cartuse noi. Pe cel color nu il mai recunoaste, iar cel negru face figuri si el. Imi recomandati, va rog, un site serios de pe care as putea cumpara? Multumesc.

6. Back To Top | #6
    Salut !

Am avut si eu una MP160 si am renuntat pana la urma la ea. Ba se usuca, ba se infunda etc. Gasisem o metoda de resetare a nivelului de cerneala sa il vada tot timpul plin sa nu ii arda cip-ul. Pana la urma am luat una pe laser alb-negru...

Parerea mea e ca nu are rost sa mai investesti atat in cartuse..

7. Back To Top | #7
    Parerea mea este sa le cauti pe aici sau pe OLX sau pe Okazii, sa le iei mai ieftin decat le-ai luat din magazin. Daca le iei din magazin, te costa destul de mult. Pentru cele mari, PG-512 + CL-513 cum am eu, vei scoate din buzunar ~ 200 de lei daca vrei sa le iei din magazin. Pe OLX gasisem la un tip cu 140 de lei. Poti bineinteles sa mergi si pe variante celor mici, PG-510 + CL-511 si faci refill mai des, ma rog depinde si cat de des intentionezi sa folosesti imprimanta.

8. Back To Top | #8
    Registered User dic1's Avatar
    Asteapta o oferta la eMag. Am prins anul trecut o oferta cu reducere de 20% (sau ceva de genul) ai am platit pe un PG-510 59.50lei, pe un CL-511 76.50lei, adica 136lei in total.
    Le-am incarcat de cateva ori utilizand kituri cu cernela din Carrefour.

9. Back To Top | #9
    Registered User rRed's Avatar
    Exact la pretul de 136 lei am gasit PG-510 + CL-511 pe toner-shop.ro (or fi seriosi?) . M-ar tenta sa cumpar la pretul asta. Deci spuneti voi ca singura diferenta e ca au o capacitate mai mica, nu? (ma refer fata de PG-512 si CL-513). Oricum, pe mine ma intereseaza doar cel negru, dar dupa cum stiti, nu merge imprimanta fara cel color. :|

Multumesc pentru raspunsuri.

1.  

Bookmarks

Bookmarks