Results 1 to 19 of 19

Thread: Recomandare multifunctionala A4

1. Back To Top | #1
    Moderator Ivan's Avatar

Recomandare multifunctionala A4

Am nevoie de un echipament care sa indeplineasca cateva conditii, in ordine:

- sa fie ieftin
    - sa printeze (monocrom) A4
    - sa scaneze documente A4
    - preferabil laser
    - fara chip la toner, sa poata fi reincarcat lesne
    - volum foarte mic de print, 2-500 pagini lunar

Recomandari?

Thanks

2. Back To Top | #2
    Moderator Ivan's Avatar
    Ah, am uitat: si sa fie cat mai mic.

3. Back To Top | #3
    Nu fugi de cipuri pur si simplu (cu exceptia cazului in care vrei sa iti incarci singur cutia si sa te murdaresti pe blugi) exista incarcari cu "cip" care sint pur si simplu ieftine. La samsung diferenta dintre un cartus fara cip si unul cu este de la 30 la 100 lei, se poate cred si mai grav, dar nu peste tot e baba cloanta. Recomandarea mea (si a internetului) este sa mergi pe brother. Cel mai simplu este sa iti alegi intii multifunctionalul care te satisface si dupa aia sa cauti sa vezi cit te-ar costa sa reincarci tonerul efectiv la firme din romania. E putin probabil sa fie foarte mult pentru ca din cite stiu la brother procedura de reset este manuala, se schimba citeva componente la prima resetare si dupa aia se invirte cu degetul... or smt. Eu am luat pentru birou un Brother DCP-9020CDW. Un set CMYK de compatibile ma costa 300 lei, reumplerea ma costa tot pe acolo, 60-75 lei/cartus. IMHO absolut decent pentru nenorocirea aia.

4. Back To Top | #4
    Moderator Ivan's Avatar
    Am un Brother pe care-l incarc personal, cu blugii pe mine

De atunci (6-7 ani?) n-am mai citit nimic despre imprimante, vroiam sa stiu daca nu s-a intamplat vreo revolutie neobservata.

5. Back To Top | #5
    Principiul producatorilor de imprimante este urmatorul:
    -pentru un echipament ce costa aproximativ 250 Ron, nou, costul unui cartus va fi de aproximativ 150 Ron, iar refilul aprox 80-100 Ron
    -pentru un echipament ce costa aproximativ 500 Ron, nou, costul unui cartus va fi de aproximativ 70 Ron, iar refilul aprox 30-40 Ron

Cel mai clar exemplu a fost prin 2013 cand pe la emag se vindea imprimanta laser Samsung ML2160 cu 200 Ron(o perioada a fost si 180 Ron in promotie) , iar cartusul costa 220 Ron. Foarte multa lume a cumparat acel model dupa care le-au folosit pe post de mobilier.

Ca o recomandare, eu spun Canon MF3010 - A4 (Printare, Copiere, Scanare) - Costa nou aproximativ 500 Ron iar un cartus de 2000 de pagini pentru el costa 50 Ron. Refilul se poate face foarte usor si costa 20 Ron.

6. Back To Top | #6
    Moderator Ivan's Avatar
    Thanks. O iau in considerare.

7. Back To Top | #7
    Registered User
    Scuze ca ma bag peste topicul tau dar si eu caut un all in one laser, dar imi trebuie musai duplex automat. Am ajuns la urmatoarele modele si as vrea sa va cer parerea Multifunctional laser Xerox WorkCentre 3325, ADF, Fax, Wireless, A4 - eMAG.ro , Multifunctional Lexmark MX410de, A4 - eMAG.ro Multifunctional laser monocrom Canon i-Sensys MF416DW, A4, Wireless - eMAG.ro . Deci practic Xerox vs Lexmark vs Canon. Nu printez ofarte mult pe luna dar as vrea un aparat care sa mearga cativa ani adica sa fie fiabil si sa se poate folosi toner compatibil, ca nu am de gand sa dau o avere pe toner nou. Poate cineva are modele astea si imi poate da un sfat pertinent.

8. Back To Top | #8
    Registered User Merlin's Avatar
    Quote Originally Posted by bogdanbcm View Post
    Principiul producatorilor de imprimante este urmatorul:
    -pentru un echipament ce costa aproximativ 250 Ron, nou, costul unui cartus va fi de aproximativ 150 Ron, iar refilul aprox 80-100 Ron
    -pentru un echipament ce costa aproximativ 500 Ron, nou, costul unui cartus va fi de aproximativ 70 Ron, iar refilul aprox 30-40 Ron

Cel mai clar exemplu a fost prin 2013 cand pe la emag se vindea imprimanta laser Samsung ML2160 cu 200 Ron(o perioada a fost si 180 Ron in promotie) , iar cartusul costa 220 Ron. Foarte multa lume a cumparat acel model dupa care le-au folosit pe post de mobilier.

Ca o recomandare, eu spun Canon MF3010 - A4 (Printare, Copiere, Scanare) - Costa nou aproximativ 500 Ron iar un cartus de 2000 de pagini pentru el costa 50 Ron. Refilul se poate face foarte usor si costa 20 Ron.
    Ma bag si eu si scuze Ivan, dar poate ajuta pe mai multa lume acest topic. La fel si eu am problema asta de prin 2008 am o imprimanta laser (care oricum era veche), insa tot agata hartia si ma enerveaza maxim, aveam de gand sa iau de BF dar nu am gasit nimic si nici nu ma mai pricep, caci nu mai sunt la curent cu ultimele tehnologii. Ideea este ca eu printez maxim 20-30 de pagini pe luna alb negru. Inkjet clar nu mai doresc, tot pe laser incat sa nu am grija cartusului ca se va usca daca nu il folosesc (mai sunt perioade de genul). M-am tot uitat si eu cred ca fix la modelul acela ml 2160 sau ceva similar era pe la 170 ron la oferta, dar am simtit ca este ceva in neregula cu dansul

Canon MF 3010 de care zici tu este la oferta resigilat (clar nu ma intereseaza daca este zgariat) la 430 ron la emag. Dar intrebarea mea daca ai vreo recomandare (cu scuzele de rigoare pentru Ivan inca o data) pentru o imprimanta laser normala, nu ma intereseaza sa fie multifunctionala. Bine, daca diferentele de pret sunt foarte mici o iau pe asta si gata Cartusul original ai idee cam cate pagini ar printa? daca ar printa gen 500-1000 de pagini m-ar tine clar vreo 2 ani de zile

LE: despre acest model ce ai zice, este la fel ca cel recomandat de tine la nivel de reincarcare? -> Imprimanta laser monocrom Canon i-SENSYS LBP6030B, A4, Negru - eMAG.ro
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

https://invite.taxify.eu/3TRES

Cu codul 3TRES la instalarea aplicatiei Taxify ai prima cursa gratis. Apoi e cu 40% mai ieftin ca UBER! 1.10 lei / km

9. Back To Top | #9
    Nu trebuie sa cumperi cartuse noi la mai mult decit pretul imprimantei. Exista si cartuse compatibile. In plus si cartusul la ml2160 se poate incarca fara greatza, dar trebuie schumbat si cip-ul ceea ce ridica costul reincarcarii la vreo 100 lei in loc de 20-30 max (cit dau eu pe ml1710p care n-are chip - dar care a costat 200 euro cca 2003). Daca vrei cost minim de achizitie si reincarcare atunci solutia poate fi ceva de gen:
    Imprimanta Brother HL-1110E, laser, monocrom, format A4 - PC Garage
    iar exemplu de cost de reincarcare: Toner refill Brother TN-1030 HL1110 DCP1510 la care se adauga prima oara si costul resetorului mecanic care in mod normal costa cit 2 piini pave or smt.
    cartus compatibil: Cartus toner compatibil TN-1030 Brother HL-1110, HL-1112, DCP-1510, DCP-1512
    Chiar daca cumperi cartuse compatibile pastreaza cartusul demo original (gol) in bune conditii pentru momentul in care te hotaresti sa incepi sa reincarci. Cartusele "compatibile" de multe ori se comporta prost in timp dincolo de momentul in care ai epuizat tonerul si deci nu se preteaza prea bine la reincarcat de un numar mare de ori.

10. Back To Top | #10
    In ceea ce ma priveste multumesc, iau in considerare imprimanta Brother, am citit numai comentarii de bine si este clar ca e ceea ce imi trebuie. Oricum, la mine nu este urgenta, inca mai trage bine de tot ce am, doar ca agata hartiile la printare (uneori) si ma scoate maxim din sarite
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

Cu codul 3TRES la instalarea aplicatiei Taxify ai prima cursa gratis. Apoi e cu 40% mai ieftin ca UBER! 1.10 lei / km

11. Back To Top | #11
    Registered User dic1's Avatar
    Am cumparat in 2014 o imprimanta SH Brother (laser, negru). Am platit 150lei, are retea, duplex, 32MB RAM si consumabile fara chip. Reincarcarea ma costa cca 80lei parca si ma tine 7000 pagini. A avut garantie 12 luni si am reincarcat acelasi toner de 2 ori pana acum. Cauta pe internet dupa imprimante SH cu garantie. Eu am cumparat de la interlink.ro ca si exemplu, dar mai sunt si altii.
    Sfat: vezi fiecare model de imprimanta ce tip de consumabile utilizeaza si cauta pe producton.ro preturile acestora (originale, de producator, reincarcari).

Exemple de multifunctionale sh cu garantie: https://www.interlink.ro/imprimante-...nale-s345.html

12. Back To Top | #12
    Bun sfatul, cel putin pt mine care nu ma intereseaza decat o printare alb-negru de cat mai multe pagini. 7000 de pagini (exemplul dat de tine dic1) este enorm, cred ca m-ar tine la cat printez ani de zile. Dar cu siguranta ca ar pica iarasi mecanismul imprimantei inaintea cartusului propriu-zis, de altfel cum patesc si acum (si sunt la a doua laser si acum asta de printat printeaza fara probleme, doar ca agata si e invechita).

13. Back To Top | #13
    Quote Originally Posted by dic1 View Post
    Reincarcarea ma costa cca 80lei parca si ma tine 7000 pagini.
    Value for money excelent. E doar imprimanta sau multifunctional?

14. Back To Top | #14
    Este doar imprimanta ce mi-am cumparat in 2014. In principiu sunt echipamente pentru grupuri de lucru, destinate pietii enterprise (retea, duplex, memorie multa pentru buffer la mai multe pagini). Noi probabil ca au costat cateva sute de Eu ca si zona de pret, sh e alta poveste. Este vorba de un Brother de aici: https://www.interlink.ro/imprimante-...ucator~info~65 (nu stiu modelul pentru ca il am acasa ).

Dar uite concret un multifucntional pe care l-as cumpara in locul tau (e mai scump decat o imprimanta normala):
    modelul (duplex automat, retea, 32MB RAM suficienti):
    https://www.interlink.ro/imprimanta-...ed-p12552.html
    consumabilele sunt ieftine:
    Cautare produse: MFC-8860DN - Producton

LE: Am gasit si un review (este model lansat in 2006 si a costat 500$ in SUA): Brother MFC-8860DN Review & Rating | PCMag.com

Parerea mea este ca un produs enterprise de acum 10 ani (duplex, retea, memorie multa), care vine si cu ceva garantie, este mult mai bun decat orice model nou destinat pietii small office/home office (SOHO) cu memorie putina, fara duplex si care costa pana in 100$.

Se gasesc si produse vechi SOHO la interlink. De evitat modelul asta: https://www.interlink.ro/imprimante-...sb-p11681.html Acesta are numai 2MB RAM si nu am putut tipari decat text din notepad. La un pdf cu schite sau un tabel mic excel imi dadea eroare de memorie insuficienta. Iar Epson au memorii proprietar scumpe si rare. Ma repet: de evitat Epson. Am facut retur si am cumparat alt Brother pentru ai mei parinti (care nu stiu daca au tiparit 100 de pagini in ultimii 2 ani).
    Last edited by dic1; 21-11-2016 at 17:42.

15. Back To Top | #15
    Registered User
    Am si eu o nedumerire legat de imprimantele alea SH: Stiu ca in afara de toner au si un cilindru ca se schimba la un anumit numar de copii si ca este destul de scump unul nou. Ce te faci daca imprimanta iti vine cu cilindru aproape consumat?

16. Back To Top | #16
    In linkurile de consumabile se gaseste si cilindru compatibil Brother care costa vreo 60-70lei si care rezista 20k pagini (in functie de model). Am cumparat doua imprimante Brother, ambele erau cu cilindru nou. La Brother cilindrul este separat de toner si rezista 20k pagini, in functie de model.

17. Back To Top | #17
    Am tot amanat momentul si se pare ca ma lasa actualul jaf rau de tot, desi si-a facut treaba foarte bine. Deja nu mai printeaza cum trebuie, nu cred ca se mai merita sa reincarc cartusul caci oricum agata hartiile la greu, din 3 pagini am ajuns ca 1 sa o agate. Asa ca vreau sa iau ceva doar pentru printare alb - negru , laser, SH, la 1-200 ron. Gasesc asa ceva si cat de cat bun, reconditionat? nu ma intereseaza designul, functiile, doar sa printeze ALB NEGRU sute de pagini fara bataie de cap. Daca aveti vreo recomandare in acest sens, va rog sa o faceti, multumesc.

18. Back To Top | #18
    Leather SM's Avatar
    Eu o am de 1 luna si sunt foarte multumit de ea.
    Face tot ce vrei tu + wifi
    https://www.emag.ro/multifunctional-.../pd/DD5V7MBBM/

19. Back To Top | #19
    Ma cam lasa rece wifiul, daca as stii ca este ok de reincarcat cartusul (desi probabil 3-500 de pagini cu cat vine standard cred ca mi-ar tine minim 1-2 ani) fara costuri aproape cat costa imprimanta. Pana la urma o sa merg pe o varianta de genul, NOUA, desi imi depaseste bugetul, ma gandeam la ceva SH, ieftin 1-200 ron

1.  

Bookmarks

Bookmarks