brat Recomandare imprimantă color: laser sau cu jet de cerneală
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Recomandare imprimantă color: laser sau cu jet de cerneală

UranGutâiul ALBastru's Avatar

Recomandare imprimantă color: laser sau cu jet de cerneală

Sunt în căutarea unei imprimante color, care să îndeplinească o serie de cerințe:

1. să tipărească pagini color, nu neapărat pe hârtie foto;
    2. să poată tipări și foi mai groase ( gen 120g/mp sau carton );
    3. să fie fiabilă;
    4. să aibă consumabile ce se pot reîncărca ieftin;
    5. să poată tipări plicuri.

Există așa ceva într-o limită rezonabilă de preț (~500 lei sau mai puțin)? Mulțumesc.
    Vom şti tot iar ce nu vom şti vom afla!

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    Laser color (A4 banuiesc) nu exista la banii aia nici SH cred, 500 lei poate sa te coste doar schimbul de cartuse pt laser color. Cauta una cu jet de cerneala.

Laser color la banii ăia există. Și eu credeam că nu există. Uite niște exemple: Imprimante laser color

Dintre cele cu jet, care-s cele cu consumabilele cele mai convenabile(ieftin de incarcat sau de schimbat cu unele compatibile)?

Dar dintre cele laser a/n, care-s cele mai convenabile?

Registered User crocus's Avatar
    Cauta o imprimanta cu jet de cerneala, la care pui un sistem CISS. Te incadrezi in banii tai.
    I hope the exit will be joyful — and I hope never to return...

Am auzit si de probleme cu sistemele CISS. Se pot instala usor acasa? Daca nu, pe cine recomandati sa instaleze? Ce imprimanta/multifunctional cu jet recomandati?

Eu am doua imprimante cu CISS, o HP PhotoSmart 7300 si una HP OfficeJet 6500. Am ales HP pentru fiabilitatea capetelor de scriere, intrucat cerneala nu e o problema la ciss.
    Pentru instalare ai nevoie de multa atentie si putina indemanare, ca sa nu risipesti cerneala pe jos, cand pui ciss-ul pentru prima data. Mai apoi, daca ciss-ul e montat corect, n-ar trebui sa ai nicio problema, o perioada foarte lunga de timp (chiar ani intregi).
    Din experienta mea, problemele apar DOAR daca nu sunt bine instalate reservoarele ciss si intra aer in capilare. Ca sa eviti astfel de necazuri, se poate cumpara imprimanta cu ciss-ul gata montat (sunt oferte gramada pe okazii sau pe site-urile de profil).
    Nu pot recomanda vreun model de imprimanta cu ciss, intrucat eu n-am avut nicio experienta neplacuta (la serviciu am luat un multifunctional Lexmark, tot cu ciss, care merge perfect de vreo 6 luni). In opinia mea toate sunt la fel de bune, cu conditia sa le dai cerneala la timp (sa nu coboare nivelul din rezervoarele externe sub 30%) si sa nu-si bage nimeni nasul in ciss, dupa instalarea initiala.
    Multa bafta.

De unde ai luat multifunctionalul ala cu CISS instalat si cu cat?

Nu am luat niciun multifunctional cu ciss preinstalat, pe toate le-am instalat cu mainile mele. Poti insa sa cumperi imprimanta/multifunctionala cu ciss gata instalat de la orice vanzator de sisteme CISS. Da o cautare in Google dupa ciss si vei gasi o sumedenie de magazine on-line care vand sisteme ciss, imprimante cu ciss, cerneala etc. Multifunctionalul l-am cumparat de la CissMarket, insa am luat separat ciss-ul, pentru ca vroiam sa-l instalez singur. Am dat 11 milioane pe Lexmark, e voluminos, ocupa un colt intreg dintr-un birou, la firma tine loc si de xerox, fax etc. Tu cauta un multifunctional home-office, gasesti si la 3 milioane, iar cu 2 milioane iei sistemul ciss. Google e prietenul tau!

A intervenit o mică schimbare: încerc să mă orientez doar către ceva laser: imprimantă sau multifuncțional. Rămâne în picioare cerința cu ușurința de reîncărcare dar caut și, dacă se se găsește până în 350-400 de lei, un echipament ce știe să tipărească față-verso.

Daca gasesti ceva in banii aia, care si corespunde cerintelor tale (ieftin, consumabile usor reincarcabile, cu duplex, cu toner) te rog sa-mi trimiti si mie alegerea, pe PM. Si eu sunt interesat.
    Pana atunci...: Laser Frate - YouTube

Fără duplex, cu toner ușor de reîncărcat ( nu are nici chip ) ar fi Xerox Phaser 3117 dar nu se mai găsește.

Exact pe asta am cautat si eu sa o cumpar, n-am gasit insa un exemplar bun nici macar sh. Am impresia ca producatorii scot intentionat din fabricatie acele modele care dovedesc anumite "slabiciuni" (se reincarca usor, poti pacali cipurile, sunt prea rezistente la uzura fizica etc.).

Revin cu noutați: Xerox Phaser 3140 se încarcă cu ~ 60 de lei la Save Computers. Cred că mâine am să dau comandă de Multifunctional Brother DCP-J315W. Costă 11 lei un cartuș compatibil a/n ce ține 500 pagini și tot atât costă și fiecare dintre cele 3 cartușe cu culoare. Multifuncționalul costă 375 de lei.

Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by ALBastru View Post
    A intervenit o mică schimbare: încerc să mă orientez doar către ceva laser: imprimantă sau multifuncțional. Rămâne în picioare cerința cu ușurința de reîncărcare dar caut și, dacă se se găsește până în 350-400 de lei, un echipament ce știe să tipărească față-verso.
    Resuscitez topicul pentru ca am o nevoie similara.
    Imprimanta/multifunctional, laser, color, nu neaparat duplex, "modabila". Noua sau sh, nu fac nazuri.
    Dar obligatoriu este sa pot incarca tonerele, indiferent daca se face cu modarea aparatului sau cip sau magie.

Pretul poate fi dublu fata de cel precizat mai sus.

Moderator Ivan's Avatar
    M-am oprit la Brother HL-3040CN. 150 de euro pe Amazon, acum sa ne ajute zeii imprimantelor cu garantia.

Registered User
    Eu as merge mai degraba pe HP, eventual HP 1525, ( Imprimanta HP Color LaserJet Pro CP1525n CE874A - eMAG.ro) cartusele se pot reumple sigur 100%, exista cartuse compatibile ieftine, exista cilindrii si chipuri tot timpul in stoc. La brother nu prea ai sanse nici cu reumplerea, nici cu cartuse compatibile cat despre piese de schimb nici atat.
    HP 1525 este de luat in calcul, ai aici niste preturi pt a-ti face o idee.

Moderator Ivan's Avatar
    Apreciez reclama dar internetul nu este de acord cu "La brother nu prea ai sanse nici cu reumplerea". Google refill tn-210.

Registered User
    Crede-ma ca stiu ce vorbesc, incearca si ai sa vezi. Ai sanse mici sa gasesti toner refill de calitate pt acest model, in plus cilindrii ai gasit pe undeva ? Eu mi-am exprimat doar o parere tu mergi pe ce vrei.

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast