Results 1 to 15 of 15

Thread: Setari recomandate

1. Back To Top | #1
    Registered User Nerzhgul's Avatar

Setari recomandate

Buna seara, domnilor
    As dori, daca se poate, sa-mi recomandati niste setari in functie de sistem-ul meu. Am pus totul high si cam sacadeaza in fight-uri.

Placa Video: Ndvidia GTX 960, 4 GB Ram
    Procesor: AMD FX-8350 4.0 GHz 8-core
    Rami: 8 GB
    Sistem de operare: Windows ultimate 64

As aprecia niste setari pentru acest sistem.
    O seara cat mai buna, domnilor
    Look into my eyes...

2. Back To Top | #2
    Registered User Supix's Avatar
    Incearca sa scazi putin din umbre, poate ajuta. Desi, ar trebui sa mearga perfect la ce ai tu acolo.

3. Back To Top | #3
    De aici apare si frustrarea, am un sistem foarte bun pentru cerintele acestui joc si totusi sacadeaza si scade la 15, fps-uri in fighturi, chiar si cu un mob :-s
    Look into my eyes...

4. Back To Top | #4
    Registered User Supix's Avatar
    Ceva nu e in regula la tine. Update la drivere ai ? Fiindca am jucat pe un GTX 960 si a mers perfect, nu era nici un fel de problema. Poate foarte putin in luptele mari si spatiu deschis larg.

5. Back To Top | #5
    Chiar astazi le-am luat pe ultimele prin GForce Experience si degeaba...
    Look into my eyes...

6. Back To Top | #6
    Registered User
    Procesorul e problema.

7. Back To Top | #7
    How so ? Nu-l suporta sistem-ul gw ?
    Look into my eyes...

8. Back To Top | #8
    Registered User
    Exact. Se stie de mult ca sunt probleme de performanta la GW2 cu AMD. GW2 nu stie sa utilizeze eficient mai multe nuclee, lucru pentru care este mai optimizat un procesor AMD, asa ca performanta per nucleu e mai importanta, lucru care e mai optimizat la un procesor Intel.
    Ai putea verifica si Graphics Performance and Troubleshooting unde o sa vezi un hotfix pentru sistemul de operare (presupun ca ai win7).
    Altceva ai mai putea incerca sa ii faci overclock pentru ceva mai multa performanta dar sa nu te astepti la minuni, jocul nu e optimizat pentru mai multe nuclee.

9. Back To Top | #9
    Multumesc pentru acesst raspuns, desi am incercat, tot performanta jalnica am in joc, din pacate.
    Look into my eyes...

10. Back To Top | #10
    Registered User
    Resolution: Evident, vrei rezolutie maxima. Impact masiv asupra GPU, mai putin CPU.
    Refresh Rate: poti seta refresh rate, mai bine sa nu umbli.
    Frame Limiter: ajuta la minimalizarea efectului de screen tearing, daca ai.
    Interface Size: preferinta personala.
    Gamma: un fel de brighteness. Nu afecteaza performanta.
    Stereoscopic Rendering: daca ai ecran 3d.
    Animation: Calitatea animatiilor afisare, gen cum flutura fusta in vant sau cum se vad valurile apei. Afecteaza procesorul.
    Antialiasing: Face marginile obiectelor mai "smooth", prin aplicarea unui efect de blur la ele (optiunea FXAA). Face cam acelasi lucru ca optiunea de render sampling (urmeaza).
    Environment: Controleaza numarul de obiectele din mediul inconjurator detaliare afisate pe ecran. O imbunatatire vizuala doar, nu afecteaza cu nimic gameplayul. Afecteaza (cred) atat CPU cat si GPU.
    LOD distance: Face lucrurile de la distanta sa fie randate mai bine sau mai rau. Preferinta personala, dar cu el la minim reduce load-ul pe cpu si gpu.
    Reflections: Reflexiile in anumite suprafete (oglinzi, geamuri, apa). Load mare pe GPU.
    Render sampling: Subsample - randeaza la o rezolutie mai mica decat nativa si le afiseaza (prost). Native - randeaza la rezolutia stabilitate - optiunea default. Supersample - randeaza la rezolutie mai mare si in consecinta le afiseaza mai bine , cam acelasi lucru ca AA(MARE LOAD PE GPU)
    Shadows: Umbrele din joc. Afecteaza GPU. well.
    Shaders: Afecteaza complexitatea cu care sunt afisate culorile in joc (cat de stralucitor e totul, sau efectul de acomodare al ochilor la nivele variate de lumina/intuneric). Mare load pe GPU.
    Postprocessing: afecteaza detalii gen iluminat/bloom. Preferinta personala daca iti place sau nu. Nu am observat sa aiba mare impact asupra performantelor on sau off.
    Character Model Limit/Quality: Afecteaza numarul de jucatori pe care ii vezi pe ecran si calitate acestora (sau doar niste name tag-uri). Mare load pe CPU, mai ales in wvw sau pvp.
    Best Texture Filtering: In tandem cu high textures, sa arate si mai bine decat bine
    Depth Blur: lucrurile de la distanta par out of focus.
    High-Res Character Textures: foloseste texturile la calitate maxima pentru caractere (doar pentru caractere).
    Vertical Sync: self explanatory

Mai jos atasat setarile cu care joc eu pe configuratia urmatoare. Motivul pentru care nu am vsync activat este doarece am gsync activat.
    i5 6660
    gtx 980m
    16gb ram
    jocul ruleaza de pe ssd (afecteaza load time-ul intre harti).

Explicatiile de mai sus nu-mi apartin, sunt preluate de pe diverse forumuri unde se discuta astfel de subiecte si eu doar le-am tradus; si dupa care mi-am facut si eu setarile astfel incat experienta sa fie fluent 60 fps in w3 (ce joc cel mai mult).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Setari recomandate-gw007.jpg  

11. Back To Top | #11
    Multumesc pentru acest raspuns, chiar m-a ajutat, se simte o diferenta foarte mare !
    Acum pot sa fac shatter, avand in vedere ca inainte nici nu puteam sa ma misc pe acolo
    Chiar au ajutat aceste explicatii, precum si setarile recomandate.
    Look into my eyes...

12. Back To Top | #12
    Registered User
    @Nerghzul, imi cer scuze ca te intreb aici..dar ce face mai exact acel program de mai sus spus de tine ? Gforce exp..? merge si pe dualcore intel ? am inteles ca iti optimeaza sistemul ptr jocuri ? nu de alta dar am si eu instalat CS GO..si merge putin mai greu...si ma gandeam cu programul asta, va merge oleaca oleaca mai bine :P

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Geforce experience este programul ce se instaleaza automat (il poti deselecta manual) cu driverele nvidia. Are o functie prin care aplica niste setari grafice (prestabilite) conforme cu specificatiile tale hardware. De multe ori nu are legatura cu realitate si mai mult iti incarca sistemul, deci nu ti-as recomanda sa-l folosesti.

Mai bine experimentezi personal cu setarile grafice astfel incat sa ai un gameplay fluid.

14. Back To Top | #14
    Registered User Ic3Lord's Avatar
    Salutare,

Exista Guilde active cu Romani?
    Daca da pe ce Servere?

Mersi.

15. Back To Top | #15
    Morometzii[RO]. La ora asta sant 40 online. Grosul sant pe Seafarer, restul care cum.
    Statistically, one out of four men has some form of mental illness. So, if your three best friends are okay...

1.  

Bookmarks

Bookmarks