Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Guild Wars 2 - Engineer

1. Back To Top | #1
    Registered User Darkthrone's Avatar

Guild Wars 2 - Engineer

Salutare, am vazut ca inca nu exista decat un thread dedicat profesiilor(Warrior) asa ca voi incepe eu unul pentru profesia mea preferata si anume Inginerul.
    Am ales inginer pentru ca este o clasa care se poate adapta la orice situatie atat in pvp cat si in pve avand o varietate mare de skilluri, turets, bombs, elixirs si alte trucuri . Inginerul mai poate indeplinii si rolul de suport daca veti face un build dedicat elixilelor, avand posibilitatea sa aruncati elixirele pe aliati.
    Inginerul foloseste doar 2 tipuri de arme si anume Pistols si Rifle, iar in offhand puteti merge si cu un scut care era cam buguit in beta asa ca nu l-am folosit.

Eu o sa incep cu un build bazat pe conditions si debufuri cu dual pistols.
    Ceva de genul asta:
    Guild Wars 2 - Engineer, the Skirmishing Alchemist build and guide - YouTube

Mai jos aveti si lista cu toate skilurile inginerului:
    List of engineer skills - Guild Wars 2 Wiki (GW2W)

Mai joaca cineva inginer pe aici ? Impresii, idei ?

2. Back To Top | #2
    Registered User strumfi's Avatar
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

3. Back To Top | #3
    asta banuiesc ca e un build pentru support? flamethrowerul l-am testat dar nu mi-a placut

4. Back To Top | #4
    mi-era lene sa-l salvez undeva si l-am pus aici ) to be tested initial jucasem thief dar vreau sa incerc si inginerul , nu prea m-am impacat cu hotul , moare prea repede si trebuie reflexe bune . vroiam ceva asa mai pentru mosi
    Ca sa explic si ce era in capul meu : din ce am vazut orice ai face nu prea o sa dai o tona de damage , in schimb ii invingi prin faptul ca rezisti mai mult , deci pt mine scutul is a must.healing mist e bun , plus regen din backback generator trait ce iti da regeneration , plus eventual heal din healing kit. Damage-ul nu ai alta sursa inafara de pistol si flame thrower , ca dual pistol user pe thief care dadea o tona de crituri totusi iti zic ca damage-ul din pistoale e cam meh ...pistoalele nu sunt bune decat poate ca kiting. La close combat , vs orice melee crede-ma ca vei trece pe scut. Macar pt stun .
    Minele imi plac ca au cooldown relativ mic si sunt spamabile , iar flamethroweru din ce am vazut e cam singurul device de la el ce totusi da un dmg acceptabil . Pistolul din ce am vazut mai mult pune tot felul de conditions pe ei , am nevoie de ceva mai mult de atat , nu ai 100 de secunde sa isi faca alea efectul cand ai un animal de warr langa tine ce da crituri de 8000. Ma rog , eu comentez aici din ce am vazut auzit , tu spune care sunt parerile tale . Probabil ai mai multa experienta deci o sa incerc si ce spui tu .
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

5. Back To Top | #5
    Ai sa fi surprins de damage output-ul unui condition build cu dual pistols, inafara de dot-urile de la pistols skills mai ai si din traits vreo 2, iar dupa cum ai spus inginerul are survability destul de bun. In combinatie cu elixirele B,C si U, o sa ai si viteza + 3 alte bufuri pentru kite si burst damage, lasand conditions sa isi faca treaba. 1v1 maturam pe jos cu warriori, elementalists, rangers.
    In ultimul stress am testat si un build facut la repezeala pt rifle pe power si toate traits pentru damage, care mi s-a parut foarte fun de jucat. desi eram cam squishy damageul era cel putin decent iar cand se impute treaba inginerul are multe tricks ca sa scapi de inamic(cc, slow, elixir s)

La utility skills, inafara de elixire celalalte mi se par cam useless..

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by Darkthrone View Post
    Ai sa fi surprins de damage output-ul unui condition build cu dual pistols, inafara de dot-urile de la pistols skills mai ai si din traits vreo 2, iar dupa cum ai spus inginerul are survability destul de bun. In combinatie cu elixirele B,C si U, o sa ai si viteza + 3 alte bufuri pentru kite si burst damage, lasand conditions sa isi faca treaba. 1v1 maturam pe jos cu warriori, elementalists, rangers.
    In ultimul stress am testat si un build facut la repezeala pt rifle pe power si toate traits pentru damage, care mi s-a parut foarte fun de jucat. desi eram cam squishy damageul era cel putin decent iar cand se impute treaba inginerul are multe tricks ca sa scapi de inamic(cc, slow, elixir s)

La utility skills, inafara de elixire celalalte mi se par cam useless..
    Elixirele alea au un cooldown mare aia e cam singura chestie ce le trage in jos. 40 s ...e cam mult.chiar si cu traitu de -20 % cooldown reduction. Plus ca sunt facute special daca ai observat sa scapi dintr-o anumita situatie sau de anumite condition deci sunt situationale.
    Da click pe link-ul ala al meu si pune si tu un build cu pistoalele si cu unu cu rifle daca e ca sa vaza si ochiul meu daca e

7. Back To Top | #7
    Dual Pistol Condition Build - Guild Wars 2 Build - GW2 Building Tool

Power Rifle - asta l-am facut asa pe loc.. se poate modifica dupa bunul plac
    Guild Wars 2 Build - GW2 Building Tool

Nu am apucat sa experimentez prea mult cu Tool Belt si celalalte kituri.

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by Darkthrone View Post
    Dual Pistol Condition Build - Guild Wars 2 Build - GW2 Building Tool

Power Rifle - asta l-am facut asa pe loc.. se poate modifica dupa bunul plac
    Guild Wars 2 Build - GW2 Building Tool

Nu am apucat sa experimentez prea mult cu Tool Belt si celalalte kituri.
    multam. Acuma tot ce ar mai ramane de facut e sa apuc sa le experimentez. Sper sa ne vedem in joc.

9. Back To Top | #9
    Nick anterior: Magnum
    Cei care sunteti mai avansati, faceti share la build si experienta voastra de pana acum. Sunt curios de ce build folositi si cum ati setat traits/skills.

10. Back To Top | #10
    Registered User DarkManole's Avatar
    Mi-am dat respec de pe guardian pe inginer .. asha ca o sa cam ma vedeti pe threadul asta a lot

PS: bine ca nu m-am luat dupa strumf
    citez "Cine dracu mai are nevoie de ingineri in ziua de azi , baza sunt hotii "
    You don't stop playing games because you get older.
    You get older because you stop playing games.

11. Back To Top | #11
    Banned
    Super tareeeeee!!!

12. Back To Top | #12
    si eu sunt un inginer dur, momentan dau cu pusca si pun turele ca maimuta, merge destul de ok

13. Back To Top | #13
    Nick anterior: Magnum
    Ok, dar dati share la build. Inteleg ca la un build bazat pe pistoale prioritar e condition damage, insa nu imi este clar ce are prioritate pe un build bazat pe pusca... parca power si precision. Dati si voi cu parerea despre ce build preferati si de ce.

14. Back To Top | #14
    Quote Originally Posted by DarkManole View Post
    Mi-am dat respec de pe guardian pe inginer .. asha ca o sa cam ma vedeti pe threadul asta a lot

PS: bine ca nu m-am luat dupa strumf
    citez "Cine dracu mai are nevoie de ingineri in ziua de azi , baza sunt hotii "
    dar ce nu ti-a mai placut la guardian ) pare abrupta migrarea
    If people are good only because they fear punishment, and hope for reward, then we are a sorry lot indeed.

15. Back To Top | #15
    Sunt un old jucator de DAOC . Am RVR in sange . Si in Gw2 WvW va fi my end game clar .
    Mi-au fost de ajuns 2 zile full de WvW ca sa imi dau seama ca pe cat de bun e guardianul la PVE pe atat de inutil e la Rvr.

16. Back To Top | #16
    Hmmm, nu prea vad mare diferenta intre cei doi - amandoi au suport si damage echivalent; O fac diferit, da, dar pana la inutil e cale lunga
    If people are good only because they fear punishment, and hope for reward, then we are a sorry lot indeed.

17. Back To Top | #17
    Da ai dreptate ambele clase pot juca support.

Dar The BIG diffrence e range-ul la damage skills .

Guardianul are 900 pe sceptru.
    Inginerul are 1500 pe grenade 1200 pe Rifle + Mortar de 1400 range

18. Back To Top | #18
    Registered User warpath's Avatar
    Da ai dreptate ambele clase pot juca support.

Dar The BIG diffrence e range-ul la damage skills .

Guardianul are 900 pe sceptru.
    Inginerul are 1500 pe grenade 1200 pe Rifle + Mortar de 1400 range
    Si eu am fost destul de dezamagit in WvW ca guardian.... nu prea ai ce sa faci decat support. Dar ca support este aproape indispensabil ( ok , poate mesmerul este apropiat ) ; consacrations + tome of wrath = win
    Asus Z97 MAXIMUS VII HERO, Intel® Core™ i7-4790K, 4.0GHz, Gigabyte NVIDIA GEFORCE GTX 980, Kingston HyperX BEAST 8GB DDR3 CL9 , Super Flower Golden King 750W, NZXT Switch 810 Gunmetal Full Tower EATX

19. Back To Top | #19
    Yap stiu .. poti juca f fain support la rvr cu guradianul Wall of Reflection/Sanctuary . Si cu traited rez dai rezuri f ushor .
    Tome of wrath nu e support e dmg pur

Treaba e ca pe inginer poti juca ranged dmg si support in acelasi timp doar shimbi skills de pe bara .. traits sunt in mare aceleasi . Elixir gun / Supply crate / healing turret sau med pack. Sau summonezi mortar pentru un guardian care sta si se uita de pe zid fara sa poata face nimic tot support se cheama:P

Si in plus ca guardian esti STUCK in support role la Wvw . Ca inginer poti oricand schimba intre support si aoe dmg .

20. Back To Top | #20
    Registered User warpath's Avatar
    Yap stiu .. poti juca f fain support la rvr cu guradianul Wall of Reflection/Sanctuary . Si cu traited rez dai rezuri f ushor .
    Tome of wrath nu e support e dmg pur

Treaba e ca pe inginer poti juca ranged dmg si support in acelasi timp doar shimbi skills de pe bara .. traits sunt in mare aceleasi . Elixir gun / Supply crate / healing turret sau med pack. Sau summonezi mortar pentru un guardian care sta si se uita de pe zid fara sa poata face nimic tot support se cheama:P

Si in plus ca guardian esti STUCK in support role la Wvw . Ca inginer poti oricand schimba intre support si aoe dmg .
    Dimpotriva ToR este mai mult support cu 2 aoe buffs ( might + swiftness + fury + quickness ) , 1 aoe debuff ( cripple + weakness ) + 1 aoe kockdown. ToC este evident si el support dar predominant defensiv , asa ca depinde ce rol vrei sa ai . Personal eu nu vad healingul asa de important in zerg vs zerg, caci daca cineva se pozitioneaza gresit si isi ia focus nu ai timp sa folosesti ToC , iar cei care isi iau doar niste harass se retrag si stau in spate pana cand isi face regenul treaba. In schimb buffurile potrivite la momentul protrivit pot intoarce o lupta ( evident dupa ce toti imbecilii trag ca eroii in wall of reflection/feedback si aproape se omoara singuri )

Nu am incercat inginer inca dar mi-am propus sa il testez candva.....momentan am renuntat la guardian la 44 si am trecut pe mesmer
    Asus Z97 MAXIMUS VII HERO, Intel® Core™ i7-4790K, 4.0GHz, Gigabyte NVIDIA GEFORCE GTX 980, Kingston HyperX BEAST 8GB DDR3 CL9 , Super Flower Golden King 750W, NZXT Switch 810 Gunmetal Full Tower EATX

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks