Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Guild Wars 2 - THIEF

1. Back To Top | #1
    Nick anterior: saf13 Dromihetes's Avatar

Guild Wars 2 - THIEF

Salutare, am deschis aceast nou thread pentru a discuta despre profesia pe care o voi alege eu la lansarea jocului si anume thief.
    Desi in stress testul de saptamana trecuta am jucat cu warrior , voi alege thief deoarece am jucat si mi-au placut clasele " stealth" in alte jocuri precum Rift si SWTOR.

Aici veti gasi lista cu toate skillurile de la thief :
    Thief - Guild Wars 2 Wiki (GW2W)

Intrucat prefer lupta melee, eu intentionez sa imi fac un build bazat pe stealth , un crit chance+ crit dmg decente si o sinergie intre stealth/dodge/might/venom care sa imi asigure dps mare si o capacitate de supravietuire buna in lupta.

Asta e rezultatul la care am ajuns, dar intrucat sunt nou venit in universul GW 2, sfaturile veteranilor sunt binevenite.
    Guild Wars 2 Build - GW2 Building Tool
    Last edited by Dromihetes; 07-08-2012 at 12:35.

2. Back To Top | #2
    Registered User strumfi's Avatar
    Quote Originally Posted by saf13 View Post
    Salutare, am deschis aceast nou thread pentru a discuta despre profesia pe care o voi alege eu la lansarea jocului si anume thief.
    Desi in stress testul de saptamana trecuta am jucat cu warrior , voi alege thief deoarece am jucat si mi-au placut clasele " stealth" in alte jocuri precum Rift si SWTOR.

Aici veti gasi lista cu toate skillurile de la thief :
    Thief - Guild Wars 2 Wiki (GW2W)

Intrucat prefer lupta melee, eu intentionez sa imi fac un build bazat pe stealth , un crit chance+ crit dmg decente si o sinergie intre stealth/dodge/might/venom care sa imi asigure dps mare si o capacitate de supravietuire buna in lupta.

Asta e rezultatul la care am ajuns, dar intrucat sunt nou venit in universul GW 2, sfaturile veteranilor sunt binevenite.
    cum nu exista experti in beta si nici builduri omnipotente va depinde foarte mult de tine sa obtii balanta ce ti se potriveste . Eu ador burstul si merg pe pistoale cat sa pun bleedurile si poisons pe ei apoi trec pe cutite sa termin treaba, stealth + backstabing + signet of asassin e suficient sa termine orice target sub 50 % hp . . Shadow step in caz de lucrurile se complica si am un extra jump/stun breaker. Shadow refuge nu am apucat sa-l testez , adica nu stiu daca da stealth numai pe aliati sau si pe mine . in caz de nu merge probabil voi inlocui cu haste.
    M-am gandit ca un extra stealth e bine venit.
    healul din hide in shadows e binevenit.

Cam la asa ceva ma gandesc eu :

http://www.gw2build.com/builds/simul...0.10.30.0.30.0

Oricum ca dual pistol user iti spun ca face un kiting extraordinar cu alea strife + unload skill iti aduce cam orice squishie la 50 % in cateva secunde. Da niste crituri fenomenale.
    Astept si parerea ta.
    Last edited by strumfi; 08-08-2012 at 07:46.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

3. Back To Top | #3
    Nu ai pus tot strumfi, pune si sigilii la arme si toate traits. Daca nu stiai , da click stanga pe bara alba de sub fiecare arma si alege sigiliu si da click pe icons de la traits care nu au simbolul flacarii si vei avea posibilitatea sa selectezi traits dintr-o lista.

La prima vedere, sub rezerva faptului ca is newb in ce priveste jocul si clasa asta, nu stiu daca e bine sa mergi pe condition dmg fara sa investesti puncte in in Trickery tree. Apoi, din descrierea skilurilor si avand in vedere preferinta ta pentru range fight cu pistoalele, cred ca dagger storm ti-ar fi mai potrivit decat basilisk venom. Ar fi super, pt ca permite sa te misti in timp ce se casteaza, deci in acelasi timp kitezi, respingi proiectilele inamicilor, faci dmg si cripple.

Eu merg pe lupta melee, arcul il voi folosi doar pt situatii exceptionale.
    In mod normal imi imaginez lupta astfel: vin in stealth= castig un stack de might, atac cu spider venom= poison si weaken pe inamic, eu castig inca doua stacks de might, apoi incep cu skilurile armelor. Daca fuge folosesc shadow step, daca se vindeca folosesc blinding powder. In situatia in care eu folosesc dodge in timpul luptei, mai castig un stack de might + endurance si viteza. Cu 3-4 stackuri de might, dmg va creste simtitor si cred ca voi reusi sa dobor cam orice adversar, daca il atac prin surprindere. Dagger storm voi folosi cu predilectie impotriva specurilor range.
    Pt supravietuirea mea, am luat in calcul un hp si toughness decente, dodge cu beneficiile din acrobatics tree si Last refuge/Cloacked in shadows din shadow arts tree.
    Last edited by Dromihetes; 08-08-2012 at 08:44.

4. Back To Top | #4
    Quote Originally Posted by saf13 View Post
    Nu ai pus tot strumfi, pune si sigilii la arme si toate traits. Daca nu stiai , da click stanga pe bara alba de sub fiecare arma si alege sigiliu si da click pe icons de la traits care nu au simbolul flacarii si vei avea posibilitatea sa selectezi traits dintr-o lista.

La prima vedere, sub rezerva faptului ca is newb in ce priveste jocul si clasa asta, nu stiu daca e bine sa mergi pe condition dmg fara sa investesti puncte in in Trickery tree. Apoi, din descrierea skilurilor si avand in vedere preferinta ta pentru range fight cu pistoalele, cred ca dagger storm ti-ar fi mai potrivit decat basilisk venom. Ar fi super, pt ca permite sa te misti in timp ce se casteaza, deci in acelasi timp kitezi, respingi proiectilele inamicilor, faci dmg si cripple.

Eu merg pe lupta melee, arcul il voi folosi doar pt situatii exceptionale.
    In mod normal imi imaginez lupta astfel: vin in stealth= castig un stack de might, atac cu spider venom= poison si weaken pe inamic, eu castig inca doua stacks de might, apoi incep cu skilurile armelor. Daca fuge folosesc shadow step, daca se vindeca folosesc blinding powder. In situatia in care eu folosesc dodge in timpul luptei, mai castig un stack de might + endurance si viteza. Cu 3-4 stackuri de might, dmg va creste simtitor si cred ca voi reusi sa dobor cam orice adversar, daca il atac prin surprindere. Dagger storm voi folosi cu predilectie impotriva specurilor range.
    Pt supravietuirea mea, am luat in calcul un hp si toughness decente, dodge cu beneficiile din acrobatics tree si Last refuge/Cloacked in shadows din shadow arts tree.

Aha, mersi . Am sa renunt la poisons atunci si voi merge pe un build de crit + ceva bonusuri din acrobatics ce le iau cand dau un crit. Sper sa mearga , daca nu , mai bagam o fisa

Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

5. Back To Top | #5

6. Back To Top | #6
    Cred ca nu e actualizat calculatorul de pe site-ul tau, arata varianta de skiluri/traits din BW1

7. Back To Top | #7

Da. Cam asa vad eu Thief, daca voi juca. Nu stiu daca e optim, dar ceva in genul asta.

Oricum mi se pare mai redutabil ranger-ul si mai versatil.

8. Back To Top | #8
    A mers mai greu cu thief decat cu warrior , parca nu face dmg mai mult si mai are si armura/hp inferioare

9. Back To Top | #9
    Mda. Eu imi imaginez Thief asta cum era de exemplu Assassin-ul din Aion. Stealth > imobilize/stun/slow > crit > damage maxim!
    Dar nu stiu daca va fi posibil in GW2. Cred ca il incerc, dar voi merge pe Ranger oricum.

Oricum, daca o clasa este underpowered aiurea, va primi boost, deci in principiu depinde mai mult de stilul de joc si ce vrei sa faci cu clasa respectiva.

10. Back To Top | #10
    Mda, eu crdeam ca thief este o clasa care are stealth permanent out of combat, gen rogue din Rift sau asasinul din Swtor, dar e bine ca am prin stress testul asta si am vazut ca nu e asa. In consecinta am operat niste modificari, care cred ca il vor face mai viabil, In noaptea asta voi testa in pvp.

Buildul este centrat pe steal fie ca opener dar e de preferat ca steal sa fie skill imediat urmator dupa opener, fiind esential deoarece va aplica poison ,ce va intra in sinergie cu Lotus poison si expose weaknes din deadly arts tree crescandu-mi dps-ul, precum si cu thrill of the crime si bountiful theft din trickery tree ce imi vor conferi 4 buffuri si nu in ultimul rand steal imi va recupera 3 puncte de initiative datorita kleptomaniac. Spider venom imi da da inca doua stacks de might, iar infiltrator signet mi se pare a fi mai util decat un simplu shadowstep skill deoarece imi regenereaza initiativa. Signet of shadow mi se pare bun datorita vitezei de miscare superioare si a posibilitati de a fi folosit ca si cc, iar dagger storm l-am pastrat pt ca e super in lupta ( testat ieri)

Am renuntat la arc in favoare pistoalelor deoarece mi-au placut mai mult in lupta.

11. Back To Top | #11
    stealthul ...de ce tine asa putin ?...nu e permanent ?

12. Back To Top | #12
    Quote Originally Posted by vendettaa View Post
    stealthul ...de ce tine asa putin ?...nu e permanent ?
    nu este. stealth-ul este dat de diverse skills ce le ai . bineinteles sa pui un skill ce da stealth inseamna sa sacrifici un slot ce da damage , deci trebuie sa gasesti acel echilibru ce te avantajeaza. Pui prea mult stealth trebuie sa sacrifici venoms si alte chestii ce iti pot afecta dps-ul.e important cum distribui si traits . si gear-ul in mica masura cu attributes , cel mai important pentru el mi se par precision (crit chance) si vitality ( moar hp)
    Stealth-ul ,ca sa revin, este temporar maxim 5 secunde , unele feluri de stealth dau si heal ceea ce e un mare avantaj . Ideea este ca trebuie folosit fix in anumite momente cand esti la inghesuiala si in nici un caz nu este ceva spamabil.in rest , ca la toate clasele , dodge ramane la putere. vedeti ca daca bagati in acrobatics suficiente puncte , la traits , capatati un bonus de quickness la movement speed cand dati un dodge . si asta se intampla des , la o clasa ce topaie mult.
    Stealth-ul in caz de iei aoe damage te scoate din el deci iara grija mare.Permastealth este o mare porcarie si intotdeauna clasele ce beneficiau de el erau fie OP fie pana la urma le nerfuiau de nici nu mai conta oamenii se orientau pe doturi gen bleed poison etc si nici nu mai conta decat ca escape per final. Oricum sa nu il vezi venind este foarte lame , si o clasa cu perma stealth poate fi folosita ca scout dand unei echipe un avantaj prea mare.

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Problema este, ca multi oameni compara thief-ul cu rogue-ul din wow cu perma stealth , trebuie sa ne schimbam conceptiile.

14. Back To Top | #14
    Quote Originally Posted by fconmmo View Post
    Problema este, ca multi oameni compara thief-ul cu rogue-ul din wow cu perma stealth , trebuie sa ne schimbam conceptiile.
    Nu e vina lor , Wow plus alea icspe mii de clone de dupa el au facut eforturi sa ne invete ca thief-ul ne ataca din umbra , da stun si apoi 3 crituri si te trimite acasa . Eventual ca sa fie tacamul complet , te ataca si cand te bati cu un mob si mai ai 25 % hp sau mai misto, cade de pe mountul din cer si intra direct in stealth din aer iti pica in cap deja camuflat ))

15. Back To Top | #15
    Banned
    Hahahha, cool story, bro!!!

16. Back To Top | #16
    Am ajuns cu doua chars la lvl 11, un warrior si un thief. Din ce am vazut pana aici, thieful cere mai multa indemanare pentru a-l juca cu succes dar exista si o alta problema, warriorul are acelasi dmg ca si thief, dar are in plus armura grea, hp superior si posibilitatea de a echipa scut.
    In plus, parca imi place mai mult cum arata warriorul.
    Cred ca voi juca aceste profesii in paralel.

17. Back To Top | #17
    Dupa ce am cugetat un pic mai mult si am mai urmarit si niste filmulete pe youtube, ma voi orienta spre un thief bazat pe condition damage si HP/toughness mari, in ideea ca voi pune conditions pe inamic si apoi voi folosi dodge + caltrops si skiluri cu evade/stealth/blinding powder/shadow refuge pana voi castiga lupta. Am incercat deja in pve, e drept la lvl mic, dar merge bine, am reusit sa ma bat si cu 3-4 mobs in acelasi timp si sa ii inving fara mari probleme, ca melee, doar ca dureaza un pic mai mult toata treaba.
    Cam asa vad eu buildul :

18. Back To Top | #18
    Registered User shimizoo's Avatar
    Vezi ca build-urile se pot schimba radical de la un update la altul, sa ai asta in considerare. De obicei ANet cam taie cand vede ca o multime de oameni folosesc la greu acelasi build. In ultimul test a fost o provocare sa lupti cu creaturi mai mari cu 2-3 nivele, au redus considerabil daunele ( poate pentru ca multa lume s-a plans ca jocul e prea usor ).

Clasa nu e cea mai bine construita, dar e cea mai placut de jucat. Pe viitor mai mult ca sigur vom avea schimbari semnificative in mecanica hotului.

19. Back To Top | #19
    Aha, deci nu a fost doar impresia mea ca a fost mai greu sa bat mobii. Nerfuri/buffs vor fi in mod cert, fiecare mmo are parte de ele.

20. Back To Top | #20
    Registered User warpath's Avatar
    Quote Originally Posted by strumfi View Post
    Nu e vina lor , Wow plus alea icspe mii de clone de dupa el au facut eforturi sa ne invete ca thief-ul ne ataca din umbra , da stun si apoi 3 crituri si te trimite acasa . Eventual ca sa fie tacamul complet , te ataca si cand te bati cu un mob si mai ai 25 % hp sau mai misto, cade de pe mountul din cer si intra direct in stealth din aer iti pica in cap deja camuflat ))
    Ai avut de suferit destul de mult vad in WoW . Eu am jucat in mare parte doar rogues in wow si au fost momente si momente.....daca ar fi functionat corect stealth-ul ar fi fost intradevar greu de combatut, asa aruncai un zar de fiecare data cand foloseam vanish sau out-of-combat -> spam stealth , etc , etc
    Asus Z97 MAXIMUS VII HERO, Intel® Core™ i7-4790K, 4.0GHz, Gigabyte NVIDIA GEFORCE GTX 980, Kingston HyperX BEAST 8GB DDR3 CL9 , Super Flower Golden King 750W, NZXT Switch 810 Gunmetal Full Tower EATX

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks