Results 1 to 11 of 11

Thread: prezentare video 360 produse

1. Back To Top | #1
    Registered User zstefc's Avatar

filme scurte 360 grade pentru produse

Salutare,
    as dori sa fac niste filme scurte 360 grade ceva in genul asta https://vimeo.com/38536644 pentru niste bratari, coliere sticla

detin un Dslr nikon d5000 + obiectiv 18-105, am incercat sa filmez un produs, dar primele rezultate nu ma multumesc deloc deoarece nu pot focaliza pe o suprafata mai mare si o parte din produs este blurat
    daca ma indepartez de obiectul filmat, zona de claritate se mareste, dar pierd si din detaliile produsului

Intrebare: ce obiectiv ar trebui sa folosesc pentru a obtine rezultate macar decente, sau poate ce camera video ieftina as putea cumpara pentru a realiza acest gen de video 360 ?
    Last edited by zstefc; 22-08-2016 at 15:39.
    Super semnatura mea )

2. Back To Top | #2
    Registered User
    1. D5000 filmeaza slabut si la rezolutie mica, de unde rezulta ca e nevoie de alta camera (preferabil care filmeaza in 4k) sau faci timelapse la rotire foarte lenta (caz in care uzezi obturatorul).
    2. Rotirea finala trebuie sa fie mai lenta pentru a evita neclaritatea datorata miscarii.
    3. Trebuie folosita o diafragma inchisa suficient pentru o profunzime de camp rezonabila (f:11 de ex.)

3. Back To Top | #3
    3. Cam f:22 mai bine, sau o camera cu senzor mai mic pentru DOF mai mare, gen RX 100 mk 4
    4. postprocesare intensa, expunere, contrast, sharpen, WB corectat
    5. Lumini calumea, cutie alba pt produse pt a nu avea refelexii si anu se vedea obiectele din camera in luciul metalic/sticla.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

4. Back To Top | #4
    Am imprumutat o camera Panasonic G7 care filmeaza 4K, o sa incerc sa rotesc foarte incet produsul si sa respect indicatiile voastre
    revin cu rezultatele, pozitive sper
    Multumesc
    Super semnatura mea )

5. Back To Top | #5
    Registered User
    Daca treci de f:11 pe obiective pentru M4/3 rezolutia se degradeaza repede.

6. Back To Top | #6
    cu ajutorul unei camerei foto de mai sus am reusit sa obtin ceva in genul acesta
    luminile folosite nu au fost cu lumina naturala si din cauza asta am fost nevoie sa trec aparatul pe balans de alb incandescent
    viteza filmului a fost redusa de 2X direct din editorul video disponibil pe youtube

inca nu sunt multumit, ca nu am fundalul perfect alb si trebuie sa imbunatatesc rezultatele dar inca nu stiu cum
    Super semnatura mea )

7. Back To Top | #7
    Psychedelic mind TranceRem's Avatar
    pai treaba e simpla....sau foarte complicata.

fundal departat de subiect cu sursa de lumina pe el cat sa iasa alb
    2 surse de lumina cat mai difuze pe subiect ( unghi, inaltime, distanta ... tin de tehnica fiecaruia )

eu sincer am 12 ani de fotografie si nici acum nu suport sa pozez produse, mi se pare munca de chinez
    Sony a7r II +Zeiss 25/2 85/1.8 55/1.8 16-35/4 35/2.8 Minolta: 28/2.8 50/1.4 35-105/2.5-4.5 70-210/4
    backup : d750 + 16-35N 4 VR + 50 1.4D + 85 1.4 + SB910

8. Back To Top | #8
    Registered User phuzzee's Avatar
    Recomandarea mea ar fi ca ai nevoie de mai multa lumina si eventual de un zoom, cu care sa filmezi de la distanta(incadrezi tot produsul evident). FOV-ul de la zoom te va ajuta sa faci in asa fel incat sa nu mai vezi masa, sau tot fundalul care iti intra de la lentila mai wide. Sau ceva peste 85mm oricum. Sa ai grija la anumite produse sau viteza cu care se invart si la shutter speed ca sa nu-ti apara incetosate mai tarziu.

Spor!

9. Back To Top | #9
    eee greu fara o camera video dedicata.
    cu dslr-ul meu nikon 5100 nu am reusit sa fac filme cat de cat bune de publicat
    Super semnatura mea )

10. Back To Top | #10
    Salutare,
    am mai facut rost de niste lumini, si am incercat cu un alt obiectiv pentru Nikon-ul meu 5100 si rezultatul este acest video, neprelucrat
    Fructe 3 din sticla Murano - YouTube

in continuare sunt nemultumi si caut solutii mai bune si cu buget modest
    recomandari ?
    Super semnatura mea )

11. Back To Top | #11
    Registered User
    In primul rand asemenea lucrare nu se face cu AF ON...

1.  

Bookmarks

Bookmarks