Results 1 to 3 of 3

Thread: Microfon xlr pentru camera video

1. Back To Top | #1

Microfon xlr pentru camera video

Salutare!
    Am de gand sa-mi achizitionez un microfon extern pentru camera video (Panasonic Ag Ac 90) care va fi folosit la nunti,botezuri,cumetrii. Bugetul va fi pana in 1000 lei.

Pentru ca am 2 iesiri xlr vreau sa profit de ele insa majoritatea microfoanelor la pret acceptabil vad ca au mufa jack.
    Care sunt solutiile, pot adapta cu o mufa de conectare jack-xlr? Afecteaza calitatea sau apar incompatibilitati?

Orice sfaturi sau recomandari sunt binevenite.

2. Back To Top | #2
    Registered User
    din ce stiu eu pe parte audio...xlr-ul este varianta mai profy a jack-ului...si se foloseste la cablurile balansate...asta cu balansarea... are valoare mai mult la instrumente si la cablurile lungi...o masa suplimentara tocmai pt evitarea parazitarii semnalului...acu socoteste tu daca 15 cm de cablu bun si o mufa de calitate facuta bine...are asa mari pierderi...dar este destul de clar ca o mufa proasta si/sau lipituri proaste...i-ti anuleaza investitia de 1000 de ron facuta in microfon.

nu este parere de profesionist in audio...mult mai mult poti gasi pe un forum dedicat..avem cateva bune si lume care te poate lamuri mai bine

3. Back To Top | #3
    importanta in acest caz este nu este mufa si cablul ci calitatea capsulei microfonul, adica microfonul in sine. Mai bine iei un microfon foarte bun cu cablu jack decat un microfon indoielnic cu mufa XLR.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

1.  

Bookmarks

Bookmarks