Page 122 of 186 FirstFirst ... 2272112119120121122123124125132172 ... LastLast
Results 2,421 to 2,440 of 3712

Thread: Tablets - discutii generale

1. Back To Top | #2421
    Registered User
    Quote Originally Posted by TudorMondialul View Post
    Eu nu ii inteleg pe cei care aleg o tableta in detrimentul unui laptop. Cand vor exista jocuri precum Call of Duty, Max Payne, Fifa, NFS, Race Driver Grid, Turok pe o tableta atunci se va merita sa ti-o cumperi. Pana atunci este un moft. Parerea mea.

Desigur asta se aplica la persoanele normale. Daca ai bani garla, cumpara-ti 5 tablete si 3 ultrabook-uri din partea mea.
    Există oameni care fac şi lucruri productive pe un device, nu stau doar să se joace. Depinde de nevoile fiecăruia iar pentru domeniul IT ultrabook-urile şi tabletele devin din ce in ce mai utilizate pt că sunt foarte portabile.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using Tapatalk 2

2. Back To Top | #2422
    Nick anterior: ScorpioCV Scorpio's Avatar
    Pai o tableta gen Nexus 7 e undeva la 1100 ron, un laptop capabil sa duca astfel de jocuri trece de 2500 ron. Pe langa asta nu-ti iei tableta pentru jocuri, o iei pentru mobilitate (chiar si-n casa .. mie imi e greu sa-mi car laptop -ul in pat sau in alta camera), autonomie (90% din laptop-uri pica in 2 3 ore .. tableta rezista fara problema 10 ), aplicatii . Sunt 2 chestii destul de diferite tableta si laptop-ul...

3. Back To Top | #2423
    Tableta nu poate inlocuii laptopul. Este complementara.
    Exemplul meu, am desktop si nu l-as inlocuii cu un laptop, dar am nevoie si de portabilitate. Am incercat cu un laptop, intr-o luna de zile nu l-am folosit 10-12 ore, tot la desktop voiam. Pe tableta mai ai si aplicatii precum Flipboard .. care iti imbunatateste experienta semnificativ.

4. Back To Top | #2424
    Registered User Catalin M's Avatar
    TudorMondialul In logica ta si eu pot sa spun ca nu-i inteleg pe cei care cumpara laptop pentru jocuri in loc sa-si ia o consola X-Box/PS3 si sa cheltuiasca doar circa 1.000 lei fata de minim 2.300 cat costa un laptop capabil.

Am laptop si chiar daca este capabil de jocuri atunci cand am chef si timp ma joc pe PS3 iar cand vreau mobilitate folosesc tableta de 10".

5. Back To Top | #2425
    Registered User iconicpaul's Avatar
    parerea mea ar fi cam in felul urmator: pe tabletele de 7" nu se poate face productivitate si aproape nimic altceva din cauza diagonalei mici, decat jocuri si eventual ceva multimedia, o poza, o muzica....poate chiar filme. Pe cele de 10" deja sa zicem ca se pot face mai multe desi undeva la 11,6" ar fi idealul. La jocuri parerile difera pentru ca majoritatea inteleg prin notiunea de joc, acele jocuri de PC de 8 - 12 GB, foarte complexe. dar sunt si jocuri de logica, simple dar interesante si relaxante care se pot juca pe tablete.

6. Back To Top | #2426
    11.6 e cam mare si grea. E aparuta una de la acer ( sau tre' sa apara) de 11.6 si are 1.1 kg . E prea grea!

7. Back To Top | #2427
    Registered User chrysss's Avatar
    Quote Originally Posted by Whisker View Post
    chryss, tu ai impresia ca poti sa-ti cumperi din SUA asus-ul ala la acel pret? da-mi si mie un link... cu tot cu transport,(2-3 sute ron minim, depinde prin ce iti vine) si sa nu uiti nici taxele vamale+tva ( cred ca o sa te usureze de vreo 600 ron).
    2.Daca vrei futureproof nu cred ca exista mai futureproof decat iPad . O sa ruleze viitoarele versiuni de iOS, chiar din prima zi. (uita-te la 3GS inca primeste update-uri)
    Mi-o aduce o cunostiinta din SUA. Nu platesc TVA/taxe vamale decat unele modice.

---------- Post added at 14:32 ---------- Previous post was at 14:28 ----------

Eu nu ii inteleg pe cei care aleg o tableta in detrimentul unui laptop. Cand vor exista jocuri precum Call of Duty, Max Payne, Fifa, NFS, Race Driver Grid, Turok pe o tableta atunci se va merita sa ti-o cumperi. Pana atunci este un moft. Parerea mea.

Desigur asta se aplica la persoanele normale. Daca ai bani garla, cumpara-ti 5 tablete si 3 ultrabook-uri din partea mea.
    Am deja laptop, un Dell Inspiron N7010 i5 17,3 ", dar e prea mare si prea greu. Laptopul intentionez sa il folosesc drept un PC mai portabil, iar tableta doar pentru a-mi lua cursurile, a vedea un film, a juca un joculet + net. Nu am pretentii sa editez la nivel profi pe tableta, doar cat sa imi notez cursurile pe care mi le transfer pe laptop dupa . Si da, merita tableta.

8. Back To Top | #2428
    Registered User noris08's Avatar
    Ce-i prea mult e prea mult. Ia-ați nene Asusul ăla si nu mai plictisi lumea pe aici. Ți s-a explicat destul de clar, dar tu o ți pe-a ta, Batman, Batman.
    Next!
    Everybody lies! (House M.D.)

9. Back To Top | #2429
    Registered User Sennin's Avatar

Nu am bani garla si am trei laptopuri,tableta si ps3, daca ai gatat o facultate de tipul calculatoare sau telecom si te duce putin capu nu prea vad cum sa nu ai bani de gadgeturi.
    Nu ai bani de ferrari sau apartament in Monte-Carlo dar daca nu ai bani de tableta traiesti degeaba.
    Nisu suze za srbina

10. Back To Top | #2430
    Quote Originally Posted by noris08 View Post
    Ce-i prea mult e prea mult. Ia-ați nene Asusul ăla si nu mai plictisi lumea pe aici. Ți s-a explicat destul de clar, dar tu o ți pe-a ta, Batman, Batman.
    Next!
    Am inteles, Chuck.

11. Back To Top | #2431
    Am avut eu iPad 3 4G 64GB si l-am vandut imediat. Un motiv: multitasking-ul. Sa vezi tu cand vrei sa transferi un film fullHD (ca deh, retina display) si daca iti intra un mail pe te duci sa-l citesti - cum ti se intrerupe transferul. Sau cum moare in liniste messengerul (oricare ar fi el) in fundal daca citesti mail-uri sau editezi un document. Aaaaa... si sa vezi ce greu merge tastatura daca editezi un document mai maricel (asta daca ai norocul sa ti-l deschida). Mai vreti? Pe browserul ala amarat nu mergea juma' de Internet.

12. Back To Top | #2432
    Quote Originally Posted by nnick View Post
    Am avut eu iPad 3 4G 64GB si l-am vandut imediat. Un motiv: multitasking-ul. Sa vezi tu cand vrei sa transferi un film fullHD (ca deh, retina display) si daca iti intra un mail pe te duci sa-l citesti - cum ti se intrerupe transferul. Sau cum moare in liniste messengerul (oricare ar fi el) in fundal daca citesti mail-uri sau editezi un document. Aaaaa... si sa vezi ce greu merge tastatura daca editezi un document mai maricel (asta daca ai norocul sa ti-l deschida). Mai vreti? Pe browserul ala amarat nu mergea juma' de Internet.
    Mersi de sfat. Recomanzi atunci Infinity-ul + dock ?

13. Back To Top | #2433
    Ma mir că nu te-a înjurat unul până acum

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2

14. Back To Top | #2434
    nnick, stai jos. 4 pe ziua de azi. Numai prostii debitezi in post-ul tau. Dar hai ca nu mai postez aici ca se vede ca n-ai cu cine. N-are nicio legatura sync-u cu itunes si cititu mailului. Messengeru are push notifications, si iti apare sus, notificare, documentu nu se deschide? haha, pai lucrarea mea de licenta de 60 de pagini n-a avut stres, nici n-a transpirat. Browseru ala amarat face o treaba mai buna decat orice android . By the way, my little friend cu 2 N , flash-u e PA, nu mai suporta nimic, nu mai lanseaza update-uri, nimic.. comunicat de presa de la Adobe . ( singurul motiv pentru care am postat asta este ca tu dezinformezi voit lumea, iar oameni precum chrysss care nu cunosc, iti urmeaza sfaturile si fac o gaura in buzunar)

15. Back To Top | #2435
    Din "browser-ul ala amarat" iti dai seama ce cunostinte are .... nici nu stiu de ce i-ai mai dat quote.

16. Back To Top | #2436
    Haha. NU zic de iTunes. Zic cand urci ceva pe AVPlayerHD prin WiFi - ca doar n-am laptopul pt iTunes la mine.
    Messengerul are push notifications - DACA NU MOARE si te arata offline :-D. Ia lasa-l tu conectat vreo 2-3 ore si-ai sa vezi.
    Licenta ta... o fi fost gata facuta (vezi Copylotul) - glumesc :-). Dar daca deschizi un Excel cu mai multe Tab-uri care sa aiba si un grafic - byeeeee.
    Browserul - Ha Ha. Ia intra pe un SharePoint de exemplu. Ia intra pe orice site mai complex, dar unul cu care sa poti interactiona (scrie in el etc.)... sa vezi ce bune sunt cele 2 procesoare... Sau cum nu merge panning-ul etc.

---------- Post added at 16:37 ---------- Previous post was at 16:22 ----------

Quote Originally Posted by chrysss View Post
    Mersi de sfat. Recomanzi atunci Infinity-ul + dock ?
    Eu m-as orienta catre Samsung Galaxy Note 10.1. Cu toate ca ecranul nu se compara cu cel de la iPad 3 (da, ecranul era genial), software-ul ii da o alta dimensiune, facandu-l mult mai util. Eu am Galaxy Note-ul clasic de 5.3' si tool-urile cu care vine sunt incredibile. Bine, acum astept Windows 8 care cred ca are potential fantastic.
    De ce n-as lua Asus:

1. Nu am vazut sa fi aparut versiunea 3G
    2. Ecranul e intr-adevar misto. Dar am fost la un stand de iPad-uri si pentru cateva secunde am confundat iPad2-ul cu 3-ul . E diferenta intr-adevar, dar rezolutia nu e decisiva pentru mine.
    3. Asus-ul e metalic si ai probleme cu WiFi-ul si GPS-ul. Acum, daca il folosesti in casa unde ai semnal puternic, e ok. DAR: cum am fost eu pe plaja in weekenduri si aveam free wi-fi - nu aveam semnal puternic unde gaseam sezlong... Aveam "o liniuta" de semnal wifi maxim. Dar cu Asus-ul ma indoiesc ca reuseai sa prinzi ceva semnal sa te poti da pe net pe plaja.....

17. Back To Top | #2437
    Haha. NU zic de iTunes. Zic cand urci ceva pe AVPlayerHD prin WiFi - ca doar n-am laptopul pt iTunes la mine.
    Messengerul are push notifications - DACA NU MOARE si te arata offline :-D. Ia lasa-l tu conectat vreo 2-3 ore si-ai sa vezi.
    Licenta ta... o fi fost gata facuta (vezi Copylotul) - glumesc :-). Dar daca deschizi un Excel cu mai multe Tab-uri care sa aiba si un grafic - byeeeee.
    Browserul - Ha Ha. Ia intra pe un SharePoint de exemplu. Ia intra pe orice site mai complex, dar unul cu care sa poti interactiona (scrie in el etc.)... sa vezi ce bune sunt cele 2 procesoare... Sau cum nu merge panning-ul etc.

---------- Post added at 16:37 ---------- Previous post was at 16:22 ----------

Eu m-as orienta catre Samsung Galaxy Note 10.1. Cu toate ca ecranul nu se compara cu cel de la iPad 3 (da, ecranul era genial), software-ul ii da o alta dimensiune, facandu-l mult mai util. Eu am Galaxy Note-ul clasic de 5.3' si tool-urile cu care vine sunt incredibile. Bine, acum astept Windows 8 care cred ca are potential fantastic.
    De ce n-as lua Asus:

1. Nu am vazut sa fi aparut versiunea 3G
    2. Ecranul e intr-adevar misto. Dar am fost la un stand de iPad-uri si pentru cateva secunde am confundat iPad2-ul cu 3-ul . E diferenta intr-adevar, dar rezolutia nu e decisiva pentru mine.
    3. Asus-ul e metalic si ai probleme cu WiFi-ul si GPS-ul. Acum, daca il folosesti in casa unde ai semnal puternic, e ok. DAR: cum am fost eu pe plaja in weekenduri si aveam free wi-fi - nu aveam semnal puternic unde gaseam sezlong... Aveam "o liniuta" de semnal wifi maxim. Dar cu Asus-ul ma indoiesc ca reuseai sa prinzi ceva semnal sa te poti da pe net pe plaja.....
    Au rezolvat cei de la Asus problema cu Wifi: au adaugat acea banda de plastic (sau ce o fi) pe spate, in partea de sus unde e camera. GPS & Wifi e ok acuma.
    Nu as lua tableta Samsung deoarece stiu cum e cu update-urile. Or fi ei king of smartphones (detin un S2), dar la tablete mai trebuie sa lucreze. Asus rupe tot ca tablet maker pe Android.

18. Back To Top | #2438
    Registered User AkF's Avatar

Sunt cateva jocuri fascinante pe tableta. M-au impresionat in mod deosebit Anomaly Warzone HD(care arata ca pe console), Machinarium, Batman Arkham City(din nou ,o grafica extraordinara) . M-a impresionat si The Dark Knight Rises, care chiar daca nu sta cel mai bine la capitolul grafic, m-a impresionat libertatea de miscare si marimea orasului. Contre Jour este de asemenea genial. Oricum peste cateva generatii nu va mai fi diferenta intre laptop si tableta legat de gaming. Si apropo,Fifa si Nfs sunt deja pe tablete. Din toamna vine si COD, si daca ai fi vazut cum arata Modern Combat 3 ti-ai fi schimbat parerea despre tablete si despre cat de "putin" pot ele.
    Nu mi se pare deloc un moft o tableta, cat timp pot sa fac web-browsing perfect, citit mailuri, editare documente,printare, filme, jocuri, skype, de ce nu messenger si facebook pentru cine foloseste,vizualizat si modificat poze/video , citit o carte etc. Sincer nu stiu ce poti sa faci in plus cu un laptop si nu cu o tableta la fel de bine. Bine,ma refer la un utilizator normal,nu creare programe sau chestii complicate. Plus ca portabilitatea unei tablete care cantareste 3-600g si faptul ca este foarte compacta nu se compara cu un laptop de 2-3kg . Plus bateria.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

19. Back To Top | #2439
    Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Ma mir că nu te-a înjurat unul până acum

Sent from my HTC One S using Tapatalk 2
    M-ai lasat fara cuvinte.

---------- Post added at 16:45 ---------- Previous post was at 16:43 ----------

Quote Originally Posted by AkF View Post
    Sunt cateva jocuri fascinante pe tableta. M-au impresionat in mod deosebit Anomaly Warzone HD(care arata ca pe console), Machinarium, Batman Arkham City(din nou ,o grafica extraordinara) . M-a impresionat si The Dark Knight Rises, care chiar daca nu sta cel mai bine la capitolul grafic, m-a impresionat libertatea de miscare si marimea orasului. Contre Jour este de asemenea genial. Oricum peste cateva generatii nu va mai fi diferenta intre laptop si tableta legat de gaming. Si apropo,Fifa si Nfs sunt deja pe tablete. Din toamna vine si COD, si daca ai fi vazut cum arata Modern Combat 3 ti-ai fi schimbat parerea despre tablete si despre cat de "putin" pot ele.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
    +1. Ai dreptate in legatura cu jocurile . Modern Combat 3, Max Payne, Machinarium, Renaissance, NFS ... Superbe jocurile. Sa nu uit de BackStab .

20. Back To Top | #2440
    Mda, acum ce sa zic.... eu am fost multumit cu update-urile de la Samsung..... Asus - ce sa zic.... lumea care a luat Note 10.1 si a facut tranzitia de la Asus Infinity sunt mult mai incantati de Samsung. Dar in final e alegerea ta. iPad - no go. Sa urc o poza pe el cu itunes si apoi sa-mi trebuiasca un calculator ca sa le sterg de-acolo. NU. E foarte misto de vazut poze, de browsing usurel.... de vazut un film.... dar in rest.... na. Uitati-va la post-urile mele si o sa vedeti ca doar ce-am vandut iPad-ul acum cateva luni..... l-am avut aici la vanzare. Inca odata: iPad-ul e ok, dar inca foarte limitat.

1.  
Page 122 of 186 FirstFirst ... 2272112119120121122123124125132172 ... LastLast