brat Samsung Galaxy S (i9000) - discutii generale - Page 501
Thread Introduction
Aici veti discuta TOT ce este legat de Samsung Galaxy S (I), mai putin despre aplicatii. NU se mai deschid alte thread-uri despre Samsung Galaxy S (I).
Discutiile despre aplicatii se fac Aici !!

ATENTIE! De astazi, 1 MARTIE 2011 Cine va mai pune intrebari la care se gaseste raspuns in acest thread introduction va primi ban instant pentru o perioada determinata in functie si de infractiunile primite anterior.

Modemuri : Aici
Stock firmware's/ROM's : Aici
Stock APK's : Aici
Ce este ROMul deoxed si oxed : Aici
Codurile secrete accesibile de la dialpad pt SGS Aici -
Inainte de orice, /efs backup:Aici
Accesare Download Mode/Recovery Mode: Aici
Accesare Download Mode, metoda hardware, in caz ca orice altceva esueaza : Aici
RAZ-3-Button UNiVERSAL Combo FiX (se aplica daca nu se poate intra in recovery/download mode): Aici
Unlock (pt. telefoanele blocate in retea): Aici
Flash clean I9000XFJS2 (Froyo 2.2.1) firmware oficial pentru Vodafone RO / Orange RO cu Odin: Aici
Root folosind [CF-Root v1.3] pentru JPY/JS3/JS2/JS5 // Instalare kernel custom SpeedMod (by Hardcore) pentru JPY/JS3/JS2/JS5:Aici
Update oficial prin kies + kies patcher: Aici
Despre baterie si de ce nu arata 100% cand il scoti de la incarcat: Aici
Cele mai frecvente intrebari pe xda:Aici
Tutorial instalare 2.3.3 JVK :Aici

Inainte de a pune vreo intrebare folositi functia SEARCH si vizitati link-urile de mai sus !
Page 501 of 1786 FirstFirst ... 40145149149849950050150250350451155160110011501 ... LastLast
Results 10,001 to 10,020 of 35703

Thread: Samsung Galaxy S (i9000) - discutii generale

Registered User
    I searched many forms to solve the "Unable to scan network" issue. All explained how to do it after rooting and I did not want to root my phone.

Yesterday, while playing with the phone and SDK, I could repair it by deleting "bcm_supp.conf" file. This is what I did:

1. Install the SDK -> Android SDK | Android Developers

(make sure the <SDK>/tools path is added to the windows path variable. My Computer -> Properties -> Advanced -> Environment Variables -> System variable -> add the SDK path at the end of Path variable )

2. On your phone, please enable (tick mark) "USB debugging" under "Settings" -> "Applications" -> "Development"

3. Connect your phone using USB to PC/Laptop. Close phone manager application if it comes up on the PC.

4. Run "ddms.bat" from <SDK>/tools directory. The DDMS application will come up and it should readily connect to your phone. (in the main screen, under Name, you should find the phone ID and SW ver. no.)

5. Go to menu Device -> File Explorer. New window will come up.

6. Here go to data -> wifi directory. You will see a file bcm_supp.conf.

7. Though it is not possible to read this file, you should be able to delete it. (at least I could delete it). You can delete the file by selecting it and then pressing red "-" on top left of the window.

8. Now close the DDMS and disconnect the USB. Enable WiFi and scan for networks. The bcm_supp.conf file will get created and you should be able to find the networks.

Please note:
    1. Do this on your own risk.
    2. All your previous WiFi settings are gone as you delete the file.
    3. If you don't know how to install SDK, just google, you will find many forms explaining.

Ce soluti usoara am gasit...

Problema e ca nu vreau sa faca root la telefon. (Pierderea garantie si din cauza aplicatilor care o sa aibe acces sa faca ce vor in tel)
    Ce alta solutie mai simpla ar fi inafara de factory reset ca iar pierd o zi instaland aplicati si configurand tel?

Registered User

Bateria se descarca singura ?

Salutare !
    Am un SGS pe care nu il folosesc din cauza suportului inexistent sau penibil al Android-ului pentru mediul Enterprise si am constatat ca atunci cand nu-l folosesc 2-3 zile bateria se descarca singura. Telefonul este oprit cu Power off in acest interval.
    E normal, sau e cazul de un service ? Mentionez ca am Froyo, update-ul oficial si nimic suplimentar pus pe el (lagfix, root si alte minuni).
    Multumesc !
    Un bun pe care il vinzi valoreaza exact cat poti obtine pe el. Nimic mai mult ! (Viorel Catarama 1992)

Registered User
    Cum pot sa accesez doar paginile web in varianta pc fara sa mai fiu redirectionat pe variantele de mobile?

Registered User alexcdag's Avatar

Acest thread este permis si in engleza?

Quote Originally Posted by zeusm View Post

....Ce alta solutie mai simpla ar fi inafara de factory reset ca iar pierd o zi instaland aplicati si configurand tel?
    Nenea Zeus... In primul rand aici este un Forum scris de romani pentru romani in Limba Romana. Daca ne-am apuca acum sa dam COPY/PASTE la toate informatiile pe care le citim si consideram ca sunt importante... ce-ar mai iesi? Nu zice nimeni sa nu dai Copy/paste LINK-ului (acea succesiune de litere si uneori cifre care incepe cu http:// la inceputul ferestrei browser-ului folosit, sub meniurile specifice) catre site-ul unde ai gasit informatia, sau si mai bine, sa incerci sa traduci in RO ceea ce scrie acolo (asa cum fac eu de exemplu). In al doilea rand problema a fost rezolvata de Crocodilul in urma cu cateva pagini. Daca esti logat, sus, sub numarul de pagini care sunt pe acest thread (500,501...), ar trebui sa fie un buton:

"Search this thread" - Apasati pe el cu incredere, aceia care vreti sa cautati in peste 500 de pagini sau 10.000 de postari si sa nu va fie frica, ca va asigur eu ca NU MUSHCA!

Ca nu vrei sa faci Root ptr ca pierzi garantia spune clar ce fel de user esti ... Rootarea este un proces reversibil, dar frica excesiva, ce tinde sa devina paranoica... nu sunt atat de sigur.
    Imi aduce aminte de un proverb... "De ce iti este frica, de aia nu scapi!", dar nu vreau sa fiu rautacios, arogant sau "sa fac pe desteptul". Incercati totusi si voi sa nu faceti pe/ca proshtii.
    Last edited by alexcdag; 06-12-2010 at 14:24.

Registered User
    Quote Originally Posted by fkiama View Post
    Man,

JP7 l-am avut si eu, dar prin Kies. Intrebam daca a mai flash-uit cineva JP7 ( varianta de mai sus ) folosind Odin.
    Multumesc pentru raspuns. Asta mi se pare o atitudine pozitiva si de apreciat.

@gabif - o sa instalez eu astazi JM1 si apoi o sa fac update prin Kies la JP7. Daca imi iese o sa revin cu explicatii.

LE: Sincer, daca am incerca toti sa avem o atitudine mai pozitiva sunt sigur ca am reusi sa facem multe lucruri impreuna. Am putea incepe prin a strange intr-un singur post o lista cu link-uri utile ( link download JP7, JM1, Odin, Voodoo Lagfix, etc ) .
    Nici 3 pagini mai in spate am dat eu link-ul ala cu JP7 odin. Dovedesti ca nu citesti!!!
    Daca faci ca acolo nu mai e nevoie sa pui jm1 si apoi update prin kies, pui jp7 si cu asta basta

Legat de wifi, se pare ca tot mai multi se plang, mie inca nu mi s-a intamplat dar mi se pare destul de aiurea....sa stergi fisierul ala nu e asa simplu cum suna....in primul rand trebuie root la telefon. O trecem la sectiunea "minunatul produs Samsung"

Quote Originally Posted by ingineru View Post
    O trecem la sectiunea "minunatul produs Samsung"
    ...ce caramida faina este, dar ne e frica sa o root-am ca... pierdem garantia

Si ca tot veni vorba de garantie ptr SGS... Cat timp este acordata aceasta si ce se stipuleaza in contractul de acordare al garantiei? Poate cineva sa faca o scanare la tremenii de acordare ai garantiei? Eu unul nu cred ca se specifica acolo ca daca root-ezi telefonul gata... Ai pus-o de mamaliga daca iti apar pixeli morti, moare subit telefonul din cauza hardware.

Registered User Arise's Avatar
    @gabif - o sa instalez eu astazi JM1 si apoi o sa fac update prin Kies la JP7. Daca imi iese o sa revin cu explicatii.
    Ai și o explicație logică de oferit pentru care ai pune întâi JM1 cu Odin și apoi JP7 prin Kies în loc să pui direct JP7 cu Odin?

Registered User
    Decat sa fac root si sa instalez nu stiu ce program ca sa vad fisierele din sistemul de operare si sa sterg nu stiu ce fisier mai bine dau un factory reset si ce alte metode mai sunt si incept iar de la zero.
    Probleme e ca nu stiu daca pe viitor nu imi va reaparare problema pt ca si la inceput dupa ce sa instlat froyo a mers wifi fara probleme.
    P.S. Pt fiecare problema de kkt exista cate un fix cu nu stiu cati pasi si daca gresesti ceva si iti bulesti tel si ceri ajutor pe forum iti zice lume de ce te-ai apucat sa faci ca esti incopetent etc...
    Cel mai bun lucru pe care poate sa il fac forumul acesta e sa indrume persoanele spre un alt tel.
    Samsung

Gigel kjaskar's Avatar
    Quote Originally Posted by Arise View Post
    Ai și o explicație logică de oferit pentru care ai pune întâi JM1 cu Odin și apoi JP7 prin Kies în loc să pui direct JP7 cu Odin?
    Iti dai seama ca nu exista, dar pentru ca el asa a facut probabil si i-a mers ok recomanda si la altii.
    De ce nu ai pastra varianta pe care o ai si sa iti faci curatenie cu factory reset + update la ce vrea sufletul tau cu Odin sau Kies ?

Configuratia e la profil

Arguing over a video game? That's just silly.

Registered User
    Quote Originally Posted by alexcdag View Post
    ...ce caramida faina este, dar ne e frica sa o root-am ca... pierdem garantia

Si ca tot veni vorba de garantie ptr SGS... Cat timp este acordata aceasta si ce se stipuleaza in contractul de acordare al garantiei? Poate cineva sa faca o scanare la tremenii de acordare ai garantiei? Eu unul nu cred ca se specifica acolo ca daca root-ezi telefonul gata... Ai pus-o de mamaliga daca iti apar pixeli morti, moare subit telefonul din cauza hardware.
    Explica-mi si mie te rog randul pe care l-am "bolduit"

Quote Originally Posted by alexcdag View Post
    Deci... ROOT sau rooting (sau rutare) este un proces care permite utilizatorilor de telefoane cu SO Android sa obtina control privilegiat (cunoscut si ca "root access") in interiorul sistemului Linux Android, similar cu jailbreaking pe telefoanele Apple ce ruleaza SO iOS (SO -sistem operare), putandu-se anula limitarile pe care producatorul (ex. Samsung) sau ofertantul telefonului (Vodafone, Orange, Cosmote, etc.) le pot pune pe telefon. Rootarea face posibila utilizarea versiunilor customizate de SO Android cum ar fi CyanogenMod, ce poate oferi optiuni care nu sunt valabile in versiunile ROM originale. De asemenea permit instalarea versiunilor noi de Android care nu sunt oferite de producatorul originar. In contrast cu iOS jailbreaking, rootarea nu este necesara pentru rularea aplicatiilor ce nu sunt distribuite de Market-ul oficial cu exceptia telefoanelor AT&T care sunt blocate la instalarea de alte programe si aplicatii in afara Market-ului.
    Rootarea este deasemenea necesara pentru diverse aplicatii si widget-uri care au nevoie de drepturi de acces suplimentare pentru SO si hardware sau pentru reboot-area telefonului.
    Riscurile ROOT-arii: 1.Cand sunt mai multi utilizatori pe un singur telefon (chiar si ocazional) nu este recomandabil ca telefonul sa fie root-at. Daca apare o problema... cine-i vinovatul?
    2.Atentie sporita la aplicatiile pe care le instalati. Nu experimentati aplicatii dubioase pana nu sunteti siguri ca stiti ceea ce faceti. Va puteti trezi cu probleme foarte mari de genul: factura umflata ptr ca aplicatia "xXx" a trimis fara stirea voastra SMS la numere premium (ex 8989989 3,5euro/SMS
    3.Daca sunteti paranoici in privinta securitatii sau aveti date confidentiale cu adevarat valoroase pe SGS, un telefon Root-at este mult mai expus unor eventuale atacuri decat un telefon nerootat. Totusi tin sa va amintesc (daca nu stiati) ca root-area este reversibila la fel cum este sistemul de atribuire a fisierelor ascunse (hidden files) in Windows. Am dat un exemplu... nu tocmai bun, dar, cred eu, pe intelesul tuturor.
    4. ............ Nu imi mai vin in minte si alte riscuri sau dezavantaje ale root-arii, dar las lista deschisa tuturor celor care nu le este lene sa scrie si pot sa sustina ceea ce spun.

@raduci Pentru utilizare tip Enterprise se stie ca Android nu este platforma recomandata tocmai datorita lipsei unei securitati viabile si bine pusa la punct. Eu consider ca nici nu va fi prea curand datorita sistemului open source si a modului de implementare a sistemului de operare. Odata facut root pe telefon, numai cine stie poate face o multime de operatii si efecte spectaculoase, dar tot atat de bine un novice poate face totul varza (fara sau cu carnatzi... dupa gust).

Probabil o sa fie conceput un ROM customizat special pentru utilizatori Enterprise... Dar sunt sigur ca acela nu va fi gasit MOCA pe ici sau pe colo.

@Arise & @kjaskar Singura explicatie logica ar fi dupa parerea mea faptul ca se crede (eu nu cred) ca JP7-ele venit si instalat prin Kies ar fi mai bun, mai bine implementat, decat cel implementat prin Odin desi... "este aceeasi gasca dar in alta oala". Dupa mine este ca si cum te-ai scarpina in urechea stanga cu mana dreapta prin spatele cefei (incercati acum! , dar poate unii sunt... mult prea dreptaci (si nu pot/stiu sa foloseasca mana stanga).

@ingineru - ""Minunatul produs Samsung" ... ce caramida faina este, dar ne e frica sa o root-am ca... pierdem garantia " se dorea a fi o aluzie ironica la adresa celor carora le este frica sa rooteze telefonul pentru ca pierd garantia telefonului. Prietenii stiu (acum) de ce...
    Last edited by alexcdag; 06-12-2010 at 15:28.

Registered User
    Ce nu intelege alexcdag e ca telefoanele smartphone sunt facute pt a le folosi inteligent (internet, aplicati, gps, mess, etc.) nu sa stai toata ziua sa mesteresti la el.
    Iar daca se mai gaseste cate un destept sa comenteze sa se gandeasca ca acest tel a fost cumparat si de persoane care nu am nici o treaba cu linuxul, flashuit... Un exemplu e sora mea care are acelasi tel. Poti sa ii mai zic acuma sa isi faca updatul la froyo??

Registered User
    Am toate jocurile de la gameloft, in afara de Dungeon Hunter. Are careva cumva? Puteti da PM in caz ca ....

Ce nu intelege alexcdag ...
    Ceea ce nu intelegi tu Zeusica este ca Root-area telefonului este... ca o unealta, indispensabila pentru anumite procedee. Daca ti-as spune "Desfa shurubul acela ascuns, dar nu folosi o shurubelnitza!", tu ce ai face?
    Ai cauta un inlocuitor (cutit, lama, tabla, etc.) ptr. shurubelnitza, dar daca shurubul este ascuns (se afla la 2cm adancime de suprafatza) cum mai procedezi?... Ei astfel este si cu root-area. Se foloseste ca o unealta indispensabila pentru "mesterirea" telefonului (si nu numai). Nu trebuie sa stai "toata ziua" sa mesteresti la el, ci poti sa faci root-area temporar (z4root permite acest lucru). De asemenea, daca nu te crezi in stare si iti este teama ca o sa faci rost de o frumoasa caramida (brick-uesti superbul SGS), este mai bine sa stai in banca ta si sa ii lasi pe altii care se pricep sa meshtereasca sa aplice aceste metode... Unora poti sa le explici de 100 de ori cum se bate un cui ca tot isi vor da la un momentdat cu ciocanul in deget... dar cel putin au curajul sa il foloseasca (pe ciocan).

Si ca tot ai dat un exemplu... prezinta-i si surorii tale acest forum... poate cu ea ne intelegem mai bine, ii explicam mai bine sau intelege mai bine anumite aspecte tehnice.
    Ahhh... Nu ma-am putut abtine sa nu fiu un pic rautacios.

@whitevision0 Ai pierdut trenul... Acum doua zile Gameloft a facut un cadou inedit: A oferit ptr orice user Android acces GRATUIT la acest Joc. Eu am folosit acest cadou si... vezi in paginile trecute ce am mai comentat... Ptr viitor (toata luna DECEMBRIE Gameloft face cadouri) urmariti site-ul:

http://mobile.twitter.com/Gameloft_UK

unde sunt afisate ultimele cadouri oferite.
    Last edited by alexcdag; 06-12-2010 at 16:03.

Registered User
    Rog pe cineva bunavoitor sa imi zica pasi pt a aduce telefonul la forma din fabrica.
    Primul pas il stiu si este factory reset.
    Combinatia cu cele 3 butoane nu o stiu si ce sa aleg din meniu acela.

Registered User
    Da , stiu ca a fost gratis, nu am fost in bucuresti in ziua aia. De asta intrebam daca cumva il are cineva

Registered User

buna tuturor

buna seara tuturor
    o intrebare:daca schinb speedmod-kernel-k10b-cool-500hz cu speedmod-kernel-k10h-cool-500hz trebuie sa scot lag-fix, sau merge pus peste.
    multumiri.

Registered User fkiama's Avatar
    Am sa incerc sa va raspund tuturor.

@alexcdag

Motivul pentru care doream sa trec la JM1 - Am impresia ca se misca mai bine telefonul pe JM1 decat pe JP7.

Ai intuit bine, aveam impresia ca cea mai "safe" solutie pentru a migra la JP7 este folosind Kies ... si cum altfel as fi putut face update-ul prin Kies decat avand o versiune anterioara ?! ( spre exemplu ... JM1 ) .

Quote Originally Posted by Arise View Post
    Prin ceea ce am scris mai sus consider ca ti-am raspuns si tie, draga prietene.

Quote Originally Posted by kjaskar View Post
    Iti dai seama ca nu exista, dar pentru ca el asa a facut probabil si i-a mers ok recomanda si la altii.
    De ce nu ai pastra varianta pe care o ai si sa iti faci curatenie cu factory reset + update la ce vrea sufletul tau cu Odin sau Kies ?
    Sper ca am reusit sa lamuresc si pe tine, draga kjaskar.

Accept ca argument doar sa-mi arati daca exista vreo post de-al meu in care sa fi sustinut asa ceva ! Daca nu exista atunci consider ca esti off-topic si nu are rost sa mai irosim timpul in felul asta.

@ ingineru - Da, ai dreptate. Nu am citit cu atentie.

In cele din urma am mentionat ca am facut update-ul direct la JP7 ( fisierele pentru JM1 pe care le-am downloadat fiind corupte ) , folosind Odin. La pagina 500 Samsung Galaxy S (i9000) - discutii generale veti gasi un post de-al meu in care am pus link-urile utile ( Voodoo lag fix, Odin, JP7, 3 Button COMBO FIX, etc ... ) + o lista cu cateva aplicatii ce mi s-au parut utile.

Astept cu nerabdare sa vad un post "util" si de la voi, cei care m-ati criticat.
    Genul asta de atitudine este ceea ce urasc cel mai mult la un om. Este mult mai usor sa critici, sa fii arogant, superior si sa "vorbesti" de sus decat sa aduci un plus de valoare.

Sper ca nu m-ati inteles gresit, asa cum nici eu nu v-am inteles gresit pe voi, presupunand ca reply-urile rautacioase au fost pentru ca nu ati inteles de fiecare data ceea ce am vrut sa spun. ( Nu pentru ca asta este firea voastra )

Revin cu intrebrea de mai devreme -> Puteti sa-mi sugerati cateva aplicatii interesante de care sunteti multumiti ?
    Last edited by fkiama; 06-12-2010 at 16:35.

Registered User Sennin's Avatar
    Am sa incerc sa va raspund tuturor.

@alexcdag

Motivul pentru care doream sa trec la JM1 - Am impresia ca se misca mai bine telefonul pe JM1 decat pe JP7.

Ai intuit bine, aveam impresia ca cea mai "safe" solutie pentru a migra la JP7 este folosind Kies ... si cum altfel as fi putut face update-ul prin Kies decat avand o versiune anterioara ?! ( spre exemplu ... JM1 ) .

Prin ceea ce am scris mai sus consider ca ti-am raspuns si tie, draga prietene.
    Pai si nu e la fel de riscant cu Odin catre JM1 ? de ca sa te mai risti ca oricum cine crede ca prin Kies e safe e doar naiv.
    Nisu suze za srbina

Registered User NusNoRmAl's Avatar
    Rog pe cineva bunavoitor sa imi zica pasi pt a aduce telefonul la forma din fabrica.
    Primul pas il stiu si este factory reset.
    Combinatia cu cele 3 butoane nu o stiu si ce sa aleg din meniu acela.
    unmont sd card/ format
    factory reset
    dupa ce se restarteaza intri in recovery mode prin apasarea simultana a butonului up (sunet), menu si power
    ca sa umbli in recovery foloseste butoanele de up/down de la volum si butonul home ca enter
    wipe data/factory reset ... yes - delete all user data
    wipe cache partition

nu te sfatuiesc sa dai factory reset din telefon pana nu vezi daca ai download mode si recovery mode active...sau daca nu ai aplicat nici un lag fix, atunci poti da fara probleme

ps: arise...mie unul mi se pare mai bun JP7 pus prin kies decat cel prin odin. diferentele care m-au impins sa cred asta, au fost cele legate de baterie...se descarca mai usor bateria la cel pus cu odin :-?

1.