Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Strategia Apple: what next?

1. Back To Top | #1
    Registered User AWE's Avatar

Strategia Apple: what next?

Am urmarit evolutia Apple de ceva ani incoace - peste 10 - si pana la un punct, mi s-a parut ca deciziile in ce priveste produsele, designul si functionalitatea acestora, au fost bune, chiar daca un pic indraznete.

Totusi, unele decizii mai recente mi se par exagerate. De exemplu, au scos conectorul de 3.5 de pe iPhone. Ok, nu-i duc lipsa pt ca oricum nu ascult muzica de pe telefon. Dar in ce priveste MacBook-urile, la modelele Pro incepand cu 2016, au scos absolut toate porturile si au lasat doar USB-C si jack-ul de 3.5... Sa nu mai vorbesc de Magsafe, l-au scos si pe ala. Wtf? La ora asta, USB-C e inexistent pt majoritatea perifericelor, asta inseamna ca daca vreau un MacBook Pro nou, trebuie sa mai scot din buzunar inca vreo cateva sute de euro doar ca sa imi pot folosi in continuare perifericele actuale!

Ori nu inteleg eu ceva, ori au inceput sa scoata produse in asa hal de future-proof incat au omis partea de present-proof!
    Ma multumesc cu mult.

2. Back To Top | #2
    Registered User
    Ca utilizator de rând, nu unul care e hardcore, un macbook pro2016,17, depinde cum apuci, e ok. Simt lipsa doar cititorului de carduri, cam atât plus megasafe care era mișto dar și pentru asta există alternativă Exagerezi cu treaba cu câteva sute de euro. Un conector special la istyle care face fix același lucru cu megasafe-ul costă 200 de lei, dar îl poți achiziționa mai ieftin de pe ebay. Un conector special de la Apple cu trecere dintre usb-c la usb3.0 costă 110 lei. Există totuși alternative și mai ieftine și etc. Da, poate s-au grăbit, dar usb c va fi viitorul, în plus ei tot timpul au tras pe mufele lor speciale de încărcare, usb-c vor avea toate gadgeturile în viitorul apropiat. Se presupune că un laptop de 9000 de lei ți-l vei cumpăra pe termen mai lung.
    Nedumerirea și partea amuzantă a fost cu mufa jack pe care au înlăturat-o de pe Iphone dar au continuat cu ea pe Mac)) asta chiar e amuzant.
    Și da, au strategie de marketing, dar treaba stă fix așa. Îți place sau nu îți place, ești mulțumit sau nu ești nemulțumit. Personal îmi plac în continuare produsele lor. Am achiziționat un macbook pro 13, airpods, ceasul.Urmează tableta și x-ul. Le văd utile îmi place designul maxim. Singura lor problemă ar fi că ar creea un soi de dependență. Îmi place prea mult în ecosistemul lor, ceea ce nu este deloc bine, în special pe viitor

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Back To Top | #3
    Registered User iconicpaul's Avatar
    singura problema majora a lor este comisionul exagerat pe care ei il pun la produsele pe care le vand, comision nejustificat si care ii impiedica sa se extinda
    la calculatoare, de exemplu la laptopuri, compar ultimul MacBook de 15" cu ultimul Dell XPS sau cu ultimul Asus echivalent, vad produse foarte asemanatoare dar MacBook-ul cu 1.000 euro mai scump, bani care nu se regasesc nicaieri
    la telefoane e aceeasi situatie desi la telefoane fiind concurenta acerba fata de calculatoare, acolo au mai umblat insa acum cativa ani era jaf, puneau componente invechite tehnologic si le vindeau mai scump decat ultima tehnologie disponibila

a doua problema dar mai mica e libertatea in utilizare

4. Back To Top | #4
    Quote Originally Posted by giogio View Post
    Exagerezi cu treaba cu câteva sute de euro.
    Nu si daca adaugi in lista un SSD extern, neaparat necesar atata vreme cat capacitatea SSD-urilor cu care vin ca si entry-level (daca putem vb de entry-level la 12-13.000 lei) e destul de mica (256GB) si nu este upgradabila, altfel se platesc nejustificat de multi bani pentru stocare de 1TB sau mai mare.

Asta nu inseamna ca n-am comandat un MBP de 15'' touch bar deja ci doar ca exista si cons, pe langa toate pros.

@Paul: nu inteleg la ce te referi exact cu libertatea in utilizare, ce anume nu poti face cu un Mac dar poti cu un PC? Daca e vorba de gaming, nu pentru asta sunt dedicate laptopurile astea, desi la o adica poti instala un Win.
    Ma multumesc cu mult.

5. Back To Top | #5
    Esti generos cu zero-urile alea.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

6. Back To Top | #6
    @495: in ce sens? Random example: MacBook Pro 15, ecran Retina, Touch Bar, Intel i7 2.8GHz, 16GB RAM, 256GB SSD, Radeon Pro 555 2GB, nici nu e o configuratie de top si chiar sare de 13k lei.
    Ma multumesc cu mult.

7. Back To Top | #7
    welp, fuck, cum ai formulat tu prima oara, reiese ca vorbesti de hdd (ssd) extern. mai ales ca ai dat quote fix la partea despre dock-ul extern plin de mufe care nu mai sunt in mbp, care nu costa asa mult si e o solutie cat de cat eleganta, atunci cand ai nevoie de el.

my bad, continuati discutia.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

8. Back To Top | #8
    Registered User AkF's Avatar
    Sunt singurii din domeniu care pun la fel de mult accent pe design ca și pe functionalitate. As spune chiar ca design-ul primează. Nu exista nicio alta companie producatoare de PC-uri/ Laptop-uri care sa facă asa ceva, sau intr-o măsura care sa se apropie de Apple. Din acest punct de vedere au monopol pe piața. De asta își permit sa ceara atât pe un MacBook Pro de 15.

Unii oameni pur și simplu nu înțeleg asta și o iau personalStrategia Apple: what next?. Nu înțeleg cum poți sa cumperi ceva care doar arată și se simte mai bine, dar are componente interne mai slabe. Și au dreptate, dar dintr-un singur punct de vedere. Nu exista nicio scuza sa nu-ți pună un SSD mai mare sau memorie mai multă la prețurile pe care le au la MacBook/ iMac. Dar, cum spuneam mai devreme, monopol. Dacă vrei acel nivel de detaliu, ești mâncat .

Mie sincer nu îmi place linia noua și direcția in care au luat-o. Nu mi se mai pare nimic special la ele, din punct de vedere first-contact. MacBook AIR mi se pare cel mai bun design de laptop făcut vreodată și nu văd cum ai reuși sa scoți ceva echivalent, ca sa nu spun sa-l depășească. Pur și simplu ma topeam lângă el când îl vedeam și îl tineam in mana. Și in prezent lasă o impresie puternica asupra mea. Dar frumusețea e in ochii privitorului.

Singurul principiu de design care îl văd la noile Macbookuri este downsizing-ul. Cât mai mici, cât mai subțiri, sacrificam tot ce se poate, nu ne uitam. Nu mai au acele elemente de design unice ca in trecut. iPhone X mi se pare pur și simplu un design prost.

Ca sa fac un rezumat, și-au pierdut echilibrul in produsele lor. Înainte erau de apreciat ca ofereau un echilibru între design și funcționalitate, dar aveau și acel lucru care ii făceau speciali fata de restul. Acum trebuie sa petreci ceva timp cu un MacBook ca sa ajungi sa-l apreciezi. Înainte, cel puțin pentru mine, era instant buy .

9. Back To Top | #9
    Ai pus mana pe vreun Zenbook pro? Sau pe orice zenbook?
    Ca eu am pus unul langa altul un mb pro 2017 si zenbook pro si cam dadea cu virgula pt mb...

10. Back To Top | #10
    Este de la sine înțeles ca da. Eu unul nu am găsit ceva care sa se apropie de nivelul calității Apple. Am precizat destul de clar ca nu apreciez la fel de mult ultimele lor tendințe sau you can’t read Romanian?Strategia Apple: what next?

11. Back To Top | #11
    Quote Originally Posted by AkF View Post
    Eu unul nu am găsit ceva care sa se apropie de nivelul calității Apple.

Dell XPS 15, ultimele 2 generatii cu "infinity display" adica 9550 din 2016 si 9560 din 2017
    e si parerea mea dar si consensul general de review-uri de pe site-urile de specialitate ca cele doua sunt peste orice produs Apple
    intr-adevar si preturile sunt aproape la nivelul unui mac

de la Lenovo ar fi 2 modele, un T570 si seria X1 Carbon 2017 care si ele sunt printre cele mai apreciate si sunt in top 5 la orice clasament pe orice site care are minima experienta in domeniu

12. Back To Top | #12
    EnhanceD SpEEdY's Avatar
    Am avut si X1 Carbon si Lenovo Yoga 900 (cel cu hinge-ul ala super misto facut). Am pus mana si pe Dell XPS. Pur si simplu niciunul din ele nu sunt mai ok si mai inchegate decat un macbook(nu vb de design ci de cum sunt produse). Am avut un macbook prima oara cand a aparut AIR(a fost genial). Apoi am trecut pe windows pana in 2014 cand mi-am luat un macbook pro retina de 13 inch. Apoi iar am trecut la windows pentru doar 4-5 luni si pentru ca nu am rezistat cum facea throttle un ultrabook cu windows atunci cand editam ceva, m-am intors tot la un macbook pro retina de 13 varianta early 2015(16 gb ram, ssd de 512). NU am ales cele noi cu touchbar pentru ca pur si simplu ma enerveaza functionalitatea. Recunosc ca arata mai bine dar sa scoti tu porturile si slotul de card mi se pare o bataie de joc. Chiar nu pot sa inteleg alegerea lor.

Ar mai fi o chestie misto la produsele apple: pretul de revanzare. De exemplu Macbook-ul de 13 inch l-am luat cu 5800 lei si l-am vandut cu 5000 peste 1 an jumate (la un windows pierdeam juma de pret aproape). Acum de exemplu pot sa vand macbookul pe care il am cu aproximativ 5000 lei (luat cu 6000). Daca vezi asta din pofida unuia care a studiat economie vei alege Apple pentru ca pierzi mai putini bani la revanzare. La anu ma gandesc sa trec la o generatie noua pentru ca procesorul este invechit. Inca ma gandesc serios daca sa iau tot un Macbook desi imi face cu ochiul un laptop Razer.

13. Back To Top | #13
    Quote Originally Posted by iconicpaul View Post
    Dell XPS 15, ultimele 2 generatii cu "infinity display" adica 9550 din 2016 si 9560 din 2017
    e si parerea mea dar si consensul general de review-uri de pe site-urile de specialitate ca cele doua sunt peste orice produs Apple
    intr-adevar si preturile sunt aproape la nivelul unui mac

de la Lenovo ar fi 2 modele, un T570 si seria X1 Carbon 2017 care si ele sunt printre cele mai apreciate si sunt in top 5 la orice clasament pe orice site care are minima experienta in domeniu
    Eu zic sa deții unul și celălalt și mai vorbim. Mie îmi place sa le încerc personal și niciunul nu se apropie de Apple. Design înseamnă și calitatea construcției, balamale, material folosit, tastatura( cu excepția ultimei linii), touchpad. Desenul jucariei e doar o parte din design.

Toti reviewerii îl desconsidera pentru lipsa de porturi enunțată mai sus și de alți colegi și sunt total de acord. Dar asta nu înseamnă ca Dell sau Lenovo au vreo treaba cu Apple. Din Design fac desigur parte și porturile și prin funcționalitatea redusă înseamnă ca este un design mai prost decât generațiile anterioare, la fel cum iPhone 7 are un design mai prost din punct de vedere al funcționalității fata de 6s prin lipsa portului jack.

14. Back To Top | #14
    Quote Originally Posted by SpEEdY View Post
    Ar mai fi o chestie misto la produsele apple: pretul de revanzare.

se poate discuta si aspectul asta
    trebuie sa tii cont ca la laptopuri, viteza de succesiune e mult mai mica decat la telefoane adica ritmul e mult mai lent si devalorizarea e pe o perioada mult mai mare
    1 an jumate la un laptop e cat 2 - 3 luni la un telefon
    la telefoane, regula generala e 50% devalorizare din pretul de lansare in 12 luni
    la laptouri e evident ca 50% se atinge in 3 sau chiar 4 ani pentru ca nu exista upgrade-uri majore de la un an la altul

15. Back To Top | #15
    EnhanceD SpEEdY's Avatar
    Nu sunt de acord nici cu succesiunea nici cu devalorizarea. La un laptop nu este vorba numai de procesor ci si de amalgamul de tehnologii(ecran, viteza SSD, tipul de usb, ce se poate face cu acel usb, etc) iar astea se schimba des. Eu aveam pe Macbook 1800 MB/sec transfer la SSD pe cand la ceva asemanator pe windows la momentul cand am cumparat laptopul nu trecea de 800 MB/sec. Acum s-a ajuns la 1500-1800 pe windows si totusi SSD-ul de pe macbook-ul nou este undeva la 2500 MB/sec (wtf, right?)

Eu vorbesc aici de cazuri concrete patite de mine. De exemplu, Yoga 900, laptop de 5200 RON cumparat la o oferta foarte buna de la cineva care il luase din franta cand aici nu se gasea sub 6300 RON (i7, 512 ssd, 16 gb ram, touchscreen) nu am reusit sa il dau decat cu 3800 lei la numai 6 luni distanta! Adica am pierdut 1400 lei in 6 luni. La macbook am pierdut 800 lei intr-un an jumate. La macbook air am pierdut doar 700 lei intr-un an! Am dat cazuri recente dar ar mai fi din trecut cazuri cand pierdeam aproape jumate din suma dupa un an pe laptop cu windows.

16. Back To Top | #16
    eu consider cel mai important criteriu de alegere la un laptop ca fiind "scheletul" cum il numesc eu sau sasiul, adica carcasa si ecranul, deci ecranul sa fie de calitate, un IPS bun daca se poate sa fie 4K
    urmeaza in ordine descrescatoare urmatoarele 2 elemente importante, procesorul si placa video, cele 2 ofera 3 ani de maxima actualitate si inca vreo 2 de o actualitate medie gen middle range deci cam 5 -6 ani

restul componentelor nu sunt o problema din punct de vedere al upgrade-ului, adica placa wireless cu bluetooth, SSD-ul, memoriile si eventual acumulatorul
    astea se pot inlocui usor si costa putin, se inlocuiesc la nevoie ori de cate ori apare un nou standard, spre exemplu la wireless standardul AC sau Bluetooth 5, la memorii DDR4 sau mai sus, la SSD daca apar capacitate mai mari si mai rapide....etc, acumulatorul daca e folosit intens si se uzeaza

mai voiam sa adaug la un post anterior dar cand am editat, nu mergea forumul si am renuntat
    eu folosesc de vreo 3 ani un Asus, N550JV, e un Zenbook Pro, model mai vechi, lansat in 2013 si luat de mine second in 2014 cu vreo 3.000 lei, azi il pot da la 2.500 lei adica am avut client ce voia sa il ia (precizez ca in varianta modelului de baza ar fi acum 2.000 lei insa eu i-am schimbat memoriile, ssd-ul si placa wireless
    Asus-urile sunt ok insa sunt cam pe locul 3 sau 4, dupa Macuri, Dell XPS, Lenovo. Asus-urile inca au mici probleme de constructie, termice sau la ecrane, ecranele fiind in parte parte LG
    ultimul model aparut, acum in 2017, N550 are si el ecran bordeless insa e putin sub Dell XPS 9560 insa si pretul e mult sub, N550 e 6.000 lei in magazin iar un Dell 9560 e peste 10.000 lei
    o alta problema a lor e ca nu sunt constanti,scot un model bun, urmeaza alte 2 mai slabe, iar scot ceva foarte bun, urmeaza iar un rahat deci trebuie sa stii ce generatie sa cumperi de la ei
    e echivalentul Xiaomi la telefoane

sunt pasionat de laptopuri si citesc constant review-uri si teste atat la componente cat si la modele in general adica imi place sa fiu la curent cu domeniul, notebookcheck e printre cele mai bune site-uri, si mostenitorul neoficial al xbit labs de acum 10 ani
    Last edited by iconicpaul; 28-11-2017 at 12:30.

17. Back To Top | #17
    Registered User crocodilu's Avatar
    Sa inteleg ca pe nimeni de aici nu intereseaza ca unul ruleaza MacOS (cu toate serviciile Apple integrate) iar altul Windows/Linux. Toate discutiile comparative se duc doar la hardware vs hardware, cand ambele hardware-uri fac exact acelasi lucru si au exact aceeasi putere si de la unii si de la altii (excluzand partea de gaming).

Acelasi lucru ca la telefoane, ne intereseaza mai mult 10 puncte in cacatutu in plus, decat experienta globala care, in prezent, e cel putin 90% data de software-ul celor 2-3 companii concurente.
    You carbon-based lifeforms are so fragile, allow me to demonstrate...

18. Back To Top | #18
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Pe mine ma intereseaza ce ruleaza eu mi-am luat MB pentru ca-s satul de windows cu toate porcariile lui. E un sistem bun pentru elevi-studenti dar ca utilizator softcore cand vreau sa lucrez un document prefer sa fie fluenta si sa nu astept o ora sa-si instaleze updateurile de marti din senin.

19. Back To Top | #19
    Sincer cu toate ''limitarile'' reclamate de unii, environmentul software de la Apple mi se pare perfect pentru ce am eu nevoie, incluzand aplicatii pe care daca esti pe Win, trebuie sa scoti o gramada de cash. Un exemplu: iWork (Pages/Numbers/Keynote) care vine inclus in OS, spre deosebire de Office care costa chiar si 2000 de lei pt Professional Plus. Daca luam in considerare banii platiti pe Win pentru echivalentele deja incluse in MacOS, diferenta de pret se micsoreaza substantial.
    Ma multumesc cu mult.

20. Back To Top | #20
    Registered User crocodilu's Avatar
    "Daca" Dar alde paulica si altii, crezi c-au dau vreun leu vreodata pe un soft gen Office sau Windows ?
    You carbon-based lifeforms are so fragile, allow me to demonstrate...

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks