Thread Introduction
Aici veti discuta ce este legat de aplicatiile iOS (iPhone, iPad, iPod). NU se mai deschid alte thread-uri despre telefoanele Apple.

Thread "Apple iPhone - discutii generale" - Click me
Page 1 of 186 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 3701

Thread: Aplicatii Apple si iOS - discutii generale

1. Back To Top | #1
    Registered User fishbone's Avatar

Aplicatii Apple si iOS - discutii generale

Pentru a mentine o discutie mai usor de urmarit dedicata exclusiv aplicatiilor pentru Apple iOS, s-a deschis acest thread separat. Pentru discutii despre device in general, unlocking, intrebari generale, vedeti acest thread:
    http://forum.computergames.ro/32-gsm...ocare-etc.html

The Weather Channel, cam cel mai bun program pentru vreme. Pe plata sau gratis cu ads.
    2Do pentru liste, proiecte, checklists, etc. Foarte util si flexibil. Pe plata sau versiunea Lite cu functii limitate.
    Downtime, numaratoare inversa mai flexibila decat cea stoc iOS pentru ca permite orice valoare, nu numai 24 de ore. Gratis.
    Countdown, alta aplicatie similara cu downtime, se da o data fixa si arata cat mai e pana atunci. Gratis.
    Lose it, pentru cei pe regim. Gratis.
    Palringo platit merita luat, nu are ads deci incape mai mult pe ecran. Merge cu aproape toate programele de IM (ICQ, Yahoo, MSN, GTalk, AIM, etc). Chestia misto este ca versiunea platita tine conturile logate 3 zile dupa ce inchideti aplicatia si continua sa primeasca Push notifications.
    AppSniper este un must have. Bagati in lista ce aplicatie vreti si urmareste pretul. Astfel nu ratati zile cand aplicatii platite sunt oferite gratis sau reduse. De asemenea AppSniper urmareste TOATE aplicatiile care apar in AppStore si face lista. Daca vizitati zilnic, garantez ca nu ratati aparitia niciunei aplicatii.
    AppAdvice merge pe idee similara mai sus, are review-uri la Apps din fel si fel de categorii.
    Dintre jocuri clasice portate in App Store, de care stiu eu:
    Command and Conquer
    Earth Worm Jim
    Tyrian
    Duke Nukem 3D
    Doom
    Wolfenstein 3D
    Wolfenstein RPG (nu tocmai joc clasic)
    Palm Heroes
    Heroes 2 (un port cam prost)
    Monkey Island 1 si 2
    Final Fantasy 1 si 2
    Gobliiins
    Prince of Persia
    Si mai sunt altele notabile sub sectiunea Retro Games din App Store.

---------- Post added at 10:50 ---------- Previous post was at 09:43 ----------

Pentru echipa moderatoare, vedeti acest post pentru motivatia de a deschide un topic separat:
    http://forum.computergames.ro/42123342-post24226.html

2. Back To Top | #2
    Registered User crocodilu's Avatar
    AppSniper si AppAdvice - sunt cu ceva ma bune decat AppFree (care e si free) ? Pe asta il folosesc eu si pare relativ OK. Intradevar nu poti sa-l pui sa urmareasca o aplicatie anume, dar pentru un browsing relaxat intre noutati e numa bun.

LE: Never mind, mi-am luat AppAdvice.

Pentru nostalgici, am descoperit un emulator dragut, ZX Spectrum nu stiu cum, il gasiti imediat pe appstore. Vine cu cateva jocuri, Saboteru, Chuckie Egg, Lotus, etc. Daca l-a incercat cineva sa-mi zica si mie daca merita dat banii pe el

3. Back To Top | #3
    Desk Diver Cypher's Avatar
    Regula nu mai e regula?
    Acesta este SINGURUL thread despre iPhone (1st, 3G, 3GS, 4G). Aici veti discuta si noutati, si despre aplicatii, si update-urile, TOT. NU se mai deschid alte thread-uri despre telefoanele Apple.

Mai repede,daca vroiai sa faci ceva faceai, o "cerere" catre un mod sau admin despre idee sii iti spunea el ,da sau nu.
    Vand husa noua Apple iPhone 7/8 Plus Native Union Wooden Clic

BREO Watch Neon Yellow Limited Edition
    POLJOT Mechanic Anti-Magnetique
    LORUS by SEIKO Sport Chronograph
    ORIENT Blue MAKO - WR 200M
    Sector Diver 600 Automatic Limited Edition
    Tissot PRC 200
    SEIKO SKX781 Orange Monster - Diver's 200M

Holy Grail - DOXA SUB

4. Back To Top | #4
    Registered User Deathwish86's Avatar
    Mi-am instalat astai "find my iPhone". Interesant din partea Apple ca a oferit aplicatia si infrastructura din spatele ei for free. Chiar daca localizarea prin GPS a telefonului in caz ca este "pierdut" pare foarte utila, la o a doua reflectie, din cauza tolerantei mari de localizare e ca si cum ai cauta acul in carul cu fan...sansele de recuperare ramanand totusi mici. Mai interesant e sa o folosesti pe post de surveillance ...keep an eye of your girl/man/kid whereabouts

5. Back To Top | #5
    Quote Originally Posted by Cypher View Post
    ca vroiai sa faci ceva faceai, o "cerere" catre un mod sau admin despre idee sii iti spunea el ,da sau nu.
    Faptul e consumat, asteptam rezultatul.

6. Back To Top | #6
    Registered User z3wl's Avatar
    keep an eye on your kid da...insa sa-ti spionezi partenerul/a nu sunt de acord...pune-te in pozitia lui si cu siguranta nu-ti va conveni asta...

- pt reviews de apps recomand tot appadvice...are si news si rating-uri etc...
    - pt chat folosesc yahoo messenger care e free pe appstore...poti da send din pacate doar la poze in rest e ff tare , am incercat si video call si voice call si merg fara repros
    - pt cei care n-au masina, sau o au in service, sau carnetul suspendat - recomand Public Transport Bucharest . practic are toata reteaua ratb si metrou inclusa...cu harti, statii, trasee...e completa parerea mea
    - pentru a evita convertitul filmelor in mp4 (ca sa le vedeti in ipod) - recomand vlc-ul...am pus avi-uri de 480p cu bitrate de peste 3 mb si se vedeau fara sacadari
    - un inlocuitor pt calculatorul stiintific default ar fi Calcbot (azi mi l-a recomandat Poison) si intradevar e fff util si simplu...eu inainte am avut graphing calc care face si treaba de calculator stiintific insa si pe cea de grafice...e complex dar eu chiar nu aveam nevoie de grafice
    - docs to go pentru documente si editare - word excel powerpoint
    - artstudio pentru creare/editare poze...e un paint mult mai evoluat, un fiu al lui photoshop
    - ibooks pentru carti - aplicatie free in appstore, practic citeste pdf-uri
    - IGO Romania pentru GPS - mie cel putin mi se conecteaza instant la sateliti cand intru in aplicatie (doar afara sub cerul liber)

si jocuri :
    - CM2011 - manager de fotbal inspirat din cel de pe PC...am pierdut 3 nopti jucand un sezon pe el
    - Cut the rope, Angry birds - nu mai au nevoie de prezentare
    - Islash - necesita indemanare si un ochi ager
    - Plants vs Zombies - am terminat adventure dar parca l-as mai juca odata
    - Trainyard - aici mai trebuie sa si ganditi
    - Touchrummy - un remi mai special
    - World series poker holdem - nu mai e nevoie de introducere
    - Mirorr's edge - adaptat de pe PC - grafica super parerea mea
    - Wooden labyrinth - gen teeter de pe HTC - jocul cu bila
    - NOVA - shooter spatial
    - NFS shift - cel mai bun din serie parerea mea (ma refer la cele pt iphone)
    - Parking mania - aici trebuie nervi de otel
    - Spider - the secret of bryce manor - un joculet ff interesant
    - Star battalion - space ships are the shit
    - Rage HD - ultimul , insa parerea mea e ca e primul in ceea ce priveste grafica dintre toate apps pt iphone...are 750 mb parca...cred ca e pe locul 2 dupa fifa 2011 (are 900 mb)
    enjoy...

7. Back To Top | #7
    Apropos de docs to go, eu am Air Sharing. E pe plata si cam scump dar poți accesa debice-ul ca share simplu pe rețea.

8. Back To Top | #8
    Registered User MSlv's Avatar
    ultima oara cand am incercat the weather channel parca imi cerea location services on altfel nu imi intra in aplicatie... sper ca nu incurc borcanele.

9. Back To Top | #9
    O fi fost asa, dar acum merge si cu locatia pusă manual. Eu nu permit la aplicatie location services si merge fără probleme. Bă chiar am locuri tropicale puse la favorite

10. Back To Top | #10
    Registered User Deathwish86's Avatar
    Pt weather mai interesanta mi se pare WeatherPro...my opinion.

11. Back To Top | #11
    Da, si aia e buna, mai ales ca MeteoGroup sunt europeni parca.

Backtrack e o aplicatie misto care face mapping pe unde mergi. Se bazează pe Google Maps deci trebuie si semnal 3G. Poate salva si exporta fisierele pentru a fi folosite de aplicații dedicate de navigatie. Rulează in background deci nu trebuie ținută activă cât te plimbi.

12. Back To Top | #12
    observ ca nimeni nu a mentionat:
    - WhatsApp Messenger (un fel de Blackberry Messenger pentru Iphone)
    Mi se pare super utila si foarte tare!
    Lottery: a tax on people who are bad at math...

13. Back To Top | #13
    Registered User catanzaro27's Avatar
    Pentru cine a avut blackberry poate...

~Curent~
    iPhone 5S

~Past~
    Nexus 4, 5
    Allview X2 Soul
    Samsung Galaxy Mega
    Samsung Galaxy Note 1, 2, 3
    Samsung Galaxy Nexus
    Acer S500
    Samsung Galaxy S, S3, S3 Mini, S5, S6 & A3
    Samsung Galaxy Xcover
    Samsung E100
    HTC Wildfire S
    iPhone 3G, 3GS, 4, 4S, 5, 5C, 5S
    , 6, SE
    LG Chocolate, G Flex 2, G2
    Motorola W220
    Sony Ericsson W800,
    K810
    Sony Xperia Z Ultra, Z & Z2
    Nokia E52
    Nokia Lumia 520, 800
    Nokia E63, E52
    Nokia 6500 Slide
    Nokia 6131
    Nokia 6300
    Nokia E50
    Nokia 3220
    Nokia 3210
    Alcatel OT311

14. Back To Top | #14
    Quote Originally Posted by catanzaro27 View Post
    Pentru cine a avut blackberry poate...
    Tu stii ce face aplicatia sau vb aiurea?

15. Back To Top | #15
    Da, se foloseste de o functie ce se regaseste si pe un app de pe blackberry. Cei care au avut vor recunoaste, insa la urma urmei face ce face si messenger...

~Curent~
    iPhone 5S

~Past~
    Nexus 4, 5
    Allview X2 Soul
    Samsung Galaxy Mega
    Samsung Galaxy Nexus
    Acer S500
    Samsung Galaxy Xcover
    Samsung E100
    HTC Wildfire S
    , 6, SE
    Motorola W220
    Sony Ericsson W800,
    K810
    Nokia E52
    Nokia Lumia 520, 800
    Nokia E63, E52
    Nokia 6500 Slide
    Nokia 6131
    Nokia 6300
    Nokia E50
    Nokia 3220
    Nokia 3210
    Alcatel OT311

16. Back To Top | #16
    Da, se foloseste de o functie ce se regaseste si pe un app de pe blackberry. Cei care au avut vor recunoaste, insa la urma urmei face ce face si messenger...
    Nu e chiar asa...nu ai nevoie de log-in(se asociaza cu numarul de telefon), nu trebuie sa o lansezi sau sa o tii in background(functioneaza prin push).
    Este exact ca si cum ai da un SMS doar ca gratuit(prin 3G) plus ca poti trimite poze,filme,sunete etc.
    E printre cele mai bune,daca nu chiar cea mai buna, aplicatie de comunicare.
    Incearca si nu o sa te mai desparti de ea(merge intre iphone-iphone, iphone-android, iphone-blackberry).

17. Back To Top | #17
    Registered User Licaon_Kter's Avatar
    Quote Originally Posted by sparxxx View Post
    Incearca si nu o sa te mai desparti de ea(merge intre iphone-iphone, iphone-android, iphone-blackberry).
    scoasera compatibilitatea cu iPod... ce oameni

18. Back To Top | #18
    Quote Originally Posted by sparxxx View Post
    Nu e chiar asa...nu ai nevoie de log-in(se asociaza cu numarul de telefon), nu trebuie sa o lansezi sau sa o tii in background(functioneaza prin push).
    Este exact ca si cum ai da un SMS doar ca gratuit(prin 3G) plus ca poti trimite poze,filme,sunete etc.
    E printre cele mai bune,daca nu chiar cea mai buna, aplicatie de comunicare.
    Daca nu ai internet pe telefon e useless. messengeru are compatibilitatea care ai descris-o PLUS iphone-PC. Ca sa vezi, stie mai mult messu asta. Video? nu mai zic. Oricum, e conditionat de net, daca nu era mai ziceam. Si messu nu trebuie sa-l tin in background ca ma tine online tot timpul. Si toti trebuie sa aibe aplicatia instalata exact ca messu. Deci nu-i vad utilitatea.

~Curent~
    iPhone 5S

~Past~
    Nexus 4, 5
    Allview X2 Soul
    Samsung Galaxy Mega
    Samsung Galaxy Nexus
    Acer S500
    Samsung Galaxy Xcover
    Samsung E100
    HTC Wildfire S
    , 6, SE
    Motorola W220
    Sony Ericsson W800,
    K810
    Nokia E52
    Nokia Lumia 520, 800
    Nokia E63, E52
    Nokia 6500 Slide
    Nokia 6131
    Nokia 6300
    Nokia E50
    Nokia 3220
    Nokia 3210
    Alcatel OT311

19. Back To Top | #19
    Eu pentru free SMS folosesc Google Voice care din păcate e doar in SUA. De altfel am # de telefon deci merge si mesagerie vocala gratis, etc.

20. Back To Top | #20
    Daca nu ai internet pe telefon e useless. messengeru are compatibilitatea care ai descris-o PLUS iphone-PC. Ca sa vezi, stie mai mult messu asta. Video? nu mai zic. Oricum, e conditionat de net, daca nu era mai ziceam. Si messu nu trebuie sa-l tin in background ca ma tine online tot timpul. Si toti trebuie sa aibe aplicatia instalata exact ca messu. Deci nu-i vad utilitatea.
    n-are rost sa-ti mai explic.Nu o sa intelegi niciodata conceptul de aplicatie gen WhatsApp... adevarul e ca cine are Iphone nu isi mai permite net...

1.  
Page 1 of 186 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks