Page 2 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 40 of 193

Thread: French Tanks - General discussion

1. Back To Top | #21
    Registered User Wembley's Avatar
    @doru2010 Nu ai skill pt reparatii? in cate secunde poti sa pleci dupa ce ti-au distrus o senila?

2. Back To Top | #22
    Registered User doru2010's Avatar
    Wembley, din punctul meu de vedere, daca imi iau shoot-uri in BatChat, inclusiv lovituri in senila si detrack, inseamna ca am dat FAIL. Refuz sa cred ca succesul meu ca spotter tine de skill-ul meu la capitolul repair.
    Ca scout, trebuie sa fac tot posibilul sa spotez folosindu-ma de relief, fara sa iau shooturi si eventual fara sa fiu detectat.

Daca nu stii sa te folosesti de relieful hartii, orice incercare de a face spot activ este un mare FAIL.

Repair bag doar pe tancurile medii lente.

Culmea, eu care ma consider jucator de heavy (super heavy mai exact) am cele mai bune statistici pe tancurile medii , respectiv amx 13 90, Batchat, t44, t54, etc. si asta imi intareste convingerea ca am ales bine echipamentul si skill-urile.

3. Back To Top | #23
    Eu am ales ca prim skill reparatiile, la amx 13 90. M-a ajutat in multe situatii

4. Back To Top | #24
    Nu neg ca nu te ajuta. Poate ai alt stil de joc cu tancurile usoare-medii, respectiv de expui mai mult riscului de a fi lovit (in senile mai ales).

5. Back To Top | #25
    Quote Originally Posted by doru2010 View Post
    Nu neg ca nu te ajuta. Poate ai alt stil de joc cu tancurile usoare-medii, respectiv de expui mai mult riscului de a fi lovit (in senile mai ales).
    Clar ma expun riscului ) Imi place sa sar la bataie, nu ma duc ca disperatul direct intre ei din primele secunde. Intai fac scout si trag cum pot, apoi cand sunt mai rasfirati... caut sa-i atac. Fie prind un singuratic fie o iau pe la spatele grupului inamic ce are treaba cu grupul din echipa mea.

6. Back To Top | #26
    Personal, nu am fost deloc in stare sa subscriu curentului filosofic de a iti folosi medium-ul ca un "stealth scout"(spre deosebire de rolurile "clasice", gen brawler/knife-figher/sniper), am Optics doar pe M48(pastrat Rammer si VStab, renuntat la Vents, compensat 50% cu BIA), pentru ca, la 420m, 48-ul are cel mai bun view range, dar, chiar si pe M48, ideea e ca tancul sa vada cat mai departe inainte de primul angajament in lupta, spre deosebire de a vedea cat mai mult in jur fiind cat mai ascuns si camuflat.

Din ce am vazut eu, de cele mai multe ori, tintele la care faci sniping sunt aratate fie de scouts fie de cine e in fata, de obicei heavy-uri, altfel, ca brawler/knife-figher, I nevoie mult mai mult de Vents, Rammer si VStab cand esti in mijlocul roiului de albine.

Confuguratia "clasica" pe un medium e Vents, Rammer, VStab, la Bat se pune EGLD in loc de Rammer, iar pe M48, Optics inlocuiesc VStab(daca il joci ca Sniper) sau Vents, din nou, pentru tipul de folosire "clasic". Toate medium-urile sunt ajutate de BIA si Reparatii, Bat-ul castiga niste secunde la drum reload cu BIA, iar Reparatiile pot sa insemne diferenta intre un proiectil de artilerie cazand pe tine(esti Tier 10!) si plecand inainte ca artileria sa aiba timp sa se uite la tine cum trebuie. Normal, pentru alte filosofii de folosire, configuratia echipamentului si a echipajului o sa fie diferita, pentru a ajuta vehiculul in rolul care i se intentioneza(Cammo Net pe tanc si Cammo skill pe echipaj, ca exemplu).

7. Back To Top | #27
    Vali, castigi secunde la reload cu BAT-ul cu BIA? Eu n-am sesizat.
    Mie mi s-a parut inutila BIA in comparatie cu alte perkuri sau skilluri.
    Pe nici un mediu nu am BIA la primul sau al doilea skill.
    Si totusi mediile mele ruleaza super fin.
    6th sense mi se pare de departe cel mai bun lucru pe un mediu, in special pe franceze care nu prea au armura.
    Si nu numai pe franceze sau medii.

8. Back To Top | #28
    Manic Miner burebista's Avatar
    Bai orice secunda in plus la reload sau orice metru in plus la view range poate face diferenta in situatii mai speciale.
    In ansamblul jocurilor probabil ca nu se simte dar uneori e o gura de oxigen.

Am mai zis undeva pe threadu' asta. Eram pe Abbey cu Bat-ul si fuga in orasel unde am intilnit Bat-ul advers care deja era loaded cind eu mai aveam fo' 2-3 secunde pina la load. A avut avantajul primei lovituri si a fost foarte aproape si de a doua (norocul meu a fost ca a mai dat pe linga dar asta e alta discutie ).
    Si la heavy am avut avantajul BiA, mai ales cind aveam ca oponent acelasi tanc ca si al meu.

In general pentru reload sunt favorizate tancurile cu reload-ul mare ca acolo se simte mai bine, dar sa nu uitam ca de fapt BiA e un fel de Ventilation, te ajuta la toate calificarile. Ca acei ~2.5% nu sunt extraordinari de multi sunt de acord, dar dupa cum am zis in unele situatii orice plus la schilu' de baza te ajuta.
    Ca sa nu mai zic ca BiA la KV-2 cu derp-ul sau la T92 chiar rade o secunda si ceva din reload.

Eu am becul practic pe toate tancurile vechi (inclusiv Tetrarch si SU-26) iar BiA pe TD-uri/arty si heavy-urile pe care le-am jucat mai mult si am transferat echipajul de la unul la altul.
    ...un fleac... m-au ciuruit...
    ...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...

9. Back To Top | #29
    Quote Originally Posted by doru2010 View Post
    Vali, castigi secunde la reload cu BAT-ul cu BIA? Eu n-am sesizat.
    Mie mi s-a parut inutila BIA in comparatie cu alte perkuri sau skilluri.
    Pe nici un mediu nu am BIA la primul sau al doilea skill.
    Si totusi mediile mele ruleaza super fin.
    6th sense mi se pare de departe cel mai bun lucru pe un mediu, in special pe franceze care nu prea au armura.
    Si nu numai pe franceze sau medii.
    Asa cum zice si Burebista, pe Bat cred ca salvezi 2-3 secunde..o sa postez timpul de re-incarcare pe Bat si pe 50 120, am Vents si BIA pe ambele...

---------- Post added at 23:25 ---------- Previous post was at 11:32 ----------

Deci, cu BIA pe echipaj si Vents:
    AMX 50 120: 33 secunde
    BatChat: 37 sau 38 secunde

10. Back To Top | #30
    2 meciuri diferite.
    Screenshot 1: o chestie draguta care nu mi s-a intamplat, sa fiu cap de lista cu amx. Echipa plina de polaci, meci pierdut, am plecat cu 4 killuri doar , nervi si sfinti.

Screenshot 2: record de damage dat cu amx, evident cel mai mult din echipa plina de polaci, nervi si sfinti.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails French Tanks - General discussion-shot_045.jpg   French Tanks - General discussion-shot_046.jpg  

11. Back To Top | #31
    Impresionant damage. Ai consumat toata munitia sau le-ai dat foc? Cum ai reusit? Eu fac scorul ala daca cumulez cu damage upon detecting
    Last edited by Wembley; 01-12-2012 at 00:00.

12. Back To Top | #32
    M-au ajutat circumstantele, mai rar se intampla sa dau peste 2,5-3k cu tancul asta. Nu am dat foc, am avut timp, s-a intins meciul pana la ultimele minute.

13. Back To Top | #33
    Quote Originally Posted by Vali1005 View Post
    Asa cum zice si Burebista, pe Bat cred ca salvezi 2-3 secunde..o sa postez timpul de re-incarcare pe Bat
    BatChat: 37 sau 38 secunde
    Nenea Vali nu merge asa , ba 37 ba 38.
    Spune-mi exact, adica x secunde si y sutimi de secunda.

14. Back To Top | #34
    Inclin sa cred ca 37 ca 38.xx am io fara BiA.
    ...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...

15. Back To Top | #35
    Apropo de BatChat, am avut vineri sau simbata ca nu mai tin minte un meci frumos cu Doru ambii in Bat-uri si am terminat amindoi in viata cu 10k damage cumulat.
    A fost o nebunie in miscare continua pe Ruinberg. Am fugarit tot ce ne-a iesit in cale, scouti, medium, heavy, arty, tot.
    Genul ala de meciuri imi plac cu Bat-ul dar din pacate solo nu prea-mi ies.
    Bat-ul e un tanc foarte situational, depinde mult de harta, echipa ta/adversa si suport. O sa-l pastrez in garaj ca uneori imi face ziua mai frumoasa.

16. Back To Top | #36
    Quote Originally Posted by burebista View Post
    Apropo de BatChat, am avut vineri sau simbata ca nu mai tin minte un meci frumos cu Doru ambii in Bat-uri si am terminat amindoi in viata cu 10k damage cumulat.
    A fost o nebunie in miscare continua pe Ruinberg. Am fugarit tot ce ne-a iesit in cale, scouti, medium, heavy, arty, tot.
    Bat-ul e un tanc foarte situational, depinde mult de harta, echipa ta/adversa si suport. O sa-l pastrez in garaj ca uneori imi face ziua mai frumoasa.
    Ma faci sa fiu si mai nerabdator. Il am cercetat si mai am nevoie de 1 milion de credite sa-l iau... insa nu prea am timp sa joc.... Astept cu nerabdare sa-l incerc, chiar si cu tunul stock.

17. Back To Top | #37
    Take your time man, nu ti-l fura nimeni.
    O sa ai meciuri de neuitat dar o sa-ti si smulgi parul din cap din cind in cind. E interesanta dracovenia.

18. Back To Top | #38
    Take your time man, nu ti-l fura nimeni.
    O sa ai meciuri de neuitat dar o sa-ti si smulgi parul din cap din cind in cind. E interesanta dracovenia.
    Cred ca o sa-mi placa foarte mult, m-a prins fenomenul AMX si ma descurc binisor cu ele. Sunt convins ca BatChat o sa fie cireasa de pe tort la stilul AMX. Joc la greu medium tanc, din 11... am doar 3 heavy. Din cate am observat tie nu prea-ti plac ... eu nu pot sa joc cu TD-urile, ma simt ca un claustrofob daca nu pot sa rotesc turela.

19. Back To Top | #39
    Pai Burebista, stai oleaca sa-si ia si Iulica si Jaffar BatChat-ul...
    Si sa vezi pe urma pluton de 3 BatMen-i.
    Dar de obicei un meci cu pluton de 3 Lilieci se termina asa: ori un mega-fail timpuriu ori un meci extraordinar

20. Back To Top | #40
    Registered User
    Mai am 35k pana la batchat. M-am gandit mult si m-am consultat si cu psihologul. O sa cheltui din cei 307k free xp pentru tun. Vreau sa fiu in forma maxima cand dau fail cu acest tanc.

1.  
Page 2 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks