Page 1 of 60 12341151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1182

Thread: WoT - Questions & Answers

1. Back To Top | #1
    Registered User

WoT - Questions & Answers

Salutare tuturor.
    Am dat de jocul acesta de curand si m-a atras ideea. Am jucat cateva jocuri de familiarizare si imi propusesem sa caut pe net ceva sfaturi pentru incepatori.. Insa nu am gasit nimic concludent si apelez la CG.
    Cam care ar fi pasii?
    Ma axez pe o singura natiune, joc cu toate? Folosesc cat mai multe tancuri spre a aduna cat mai mult exp? Ma concentrez asupra unuia?

PS: Nu intentionez in acest stadiu sa folosesc bani reali, dar daca vad ca ma tin serios, nu este imposibil.

Orice sfaturi constructive sunt binevenite!

Va multumesc tuturor anticipat!

2. Back To Top | #2
    Incearca aici: Newcomers' Forum - World of Tanks official forum. Si aici sunt lucruri interesante: Noob moves in WOT, avoid these. - Newcomers' Forum - World of Tanks official forum.
    Daca nu vrei sa folosesti bani reali va trebui sa te multumesti cu sloturile pe care le ai acum. Ar fi bine sa citesti cate ceva despre fiecare tanc inainte sa-l cumperi. De asemenea, studiaza arborele tehnologic si inscrie-te pe o anumita linie. Si nu injura in chat, nici nu baga in seama injuraturile altora. Nu se merita.
    Succes!

P.S. Si pe forumul CG gasesti multe informatii, dar pentru nivele mai mari.

3. Back To Top | #3
    la cati experti in ale statisticii si ale teoriei tunului aveam aici ma mir ca nu primesti mai multe info-uri.

ideea de baza in jocul asta o s-o prinzi destul de repede. jocul e un "camper's heaven". ascunzi , tragi , te misti , ascunzi. nu merita bagati bani decat daca vrei sa folosesti cheaturi pentru cateva minute de glorie. Joaca-l doar "for fun". Iar pentru asta nu ai nevoie de sfaturi.

4. Back To Top | #4
    Registered User
    @anukoi: multumesc frumos pentru link-urile acelea, nu stiu cum de nu le-am vazut.. Multe din ele sunt de bun-simt, dar am si vazut cateva interesante.
    Imi voi mari garajul daca voi vedea ca ma pasioneaza si vreau sa avansez serios.
    Chat-ul ma lasa rece daca nu scrie ceva constructiv.
    recomanzi o anumita linie? sau toate sunt bune in felul lor?

@Cuddles: mersi de raspuns.

5. Back To Top | #5
    Joaca din toate si vezi ce-ti place. Totul depinde de stilul tau. Si, cel putin din ce am jucat eu pana acum, toate sunt bune in felul lor.

6. Back To Top | #6
    Sunt foarte multe de scris,fiecare linie are bune si rele, ceea ce as recomanda, nu juca arty. Nu de alta dar jocul are enorm de multi frustrati care te vor injura sau vor declara ca doar noobs joaca arty ca ba doar ei cu heavy,TD,medium samd al lor stiu juca si tu esti praf ca joci artilerie,in schimb daca esti ca si mine si efectiv nu iti pasa de comentariile inutile ale altora, recomand sa joci cu toate tipurile de tancuri,si vezi care ti se potrivesc. Poate vei fi un jucator foarte bun de medium,poate le vei avea bine cu arty si cat mai mult te va injura altul pe chat cu atata mai multa satisfactie vei avea, poate vei fi bun cu td, depinde ce se va potrivi stilului tau.

Pe langa linkurile puse deja as recomanda si aceasta pagina Churchill armor | WOT Armory (doar un exemplu despre blindaj la un tanc,sunt acolo la mai toate felurile,genul unde sa dai,cum sa dai,ce sa faci samd) pe langa aia mai gasesti informatii utile si aici World of Tanks Guru - Tips, Guides,Replays, and Previews for World of Tanks si aici THE MITTANI dot com.

Mai sunt o groaza de pagini,bloguri,forumuri samd. Insa daca arunci asa un ochi pe acele pagini,as spune ca ar fi suficient pentru a intra pe drumul cel bun.

7. Back To Top | #7
    Registered User
    @nosferat Multumesc frumos de sfaturi, am inceput sa citesc totodata sa mai fac cate un meci cu ce tancuri detin sa vad cum ma descurc, ce imi place, ce fac ce din jur.
    Nu prea imi pasa mie de chat, dupa (MMO)RPG-uri/internetul in general plin de frustrati/idioti/trolls nu mai tin cont de comentariile non-constructive. Accept sa mi se zica de ce gresesc, cum tre' procedez, dar misto-ul gratis nu ma mai afecteaza; ii afecteaza pe ei ignoratu mai rau si totodata exact ce zici: ma injurau ca joc asa si pe dincolo, iar eu ma simteam bine.

Intre americani si rusi ce tech tree recomandati? Americanii inteleg ca sunt mai echilibrati pe cand rusii inteleg ca au tancuri f puternice dar cu acuratete mai mica.

8. Back To Top | #8
    Eu unu m-am dus pe linia de medii de la americani si sunt cam praf. Incasezi cu ele de la ori cine cate o lovitura .. De ex. am ajuns la M26 Pershing este tank de tier 8 si incasez lovituri si de la tier 4-5.. Am inceput sa joc cu cele rusesti pe linia de heavy si pot sa-ti spun ca merg foarte bine . Cu IS iau numai 30k bani si peste . Daca stii un pic sa joci te vei descurca foarte bine cu linia ruseasca , au un damage al naiba de bun .. Acuma faci ce vrei .. La americani pe linia de heavy ai T29 care are armura buna .. in rest de la t8 armura slaba si nu prea o sa faci fata .. Eu te sfatuiesc sa mergi pe linia ruseasca.

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by eusuntliviu View Post
    Eu unu m-am dus pe linia de medii de la americani si sunt cam praf. Incasezi cu ele de la ori cine cate o lovitura .. De ex. am ajuns la M26 Pershing este tank de tier 8 si incasez lovituri si de la tier 4-5.. Am inceput sa joc cu cele rusesti pe linia de heavy si pot sa-ti spun ca merg foarte bine . Cu IS iau numai 30k bani si peste . Daca stii un pic sa joci te vei descurca foarte bine cu linia ruseasca , au un damage al naiba de bun .. Acuma faci ce vrei .. La americani pe linia de heavy ai T29 care are armura buna .. in rest de la t8 armura slaba si nu prea o sa faci fata .. Eu te sfatuiesc sa mergi pe linia ruseasca.
    ideea cu mediile este sa nu iei damage ... sa fii tanc de suport, sa flanchezi mastodontii care nu pot sa traga dupa tine pt ca rulezi mai rapid decat pot sa intoarca ei turela, sa ajungi in pozitii de unde sa poti face diferenta, nu sa fii tanc de prima linie, pentru alea sunt heavies.

Mai pe scurt, sper sa nu jignesc pe nimeni, pentru ca asta este o "clasificare" grosolana :

- heavy - tanc de prima linie, pentru ghiolbanii care vor sa dea bounce la tot ce misca si sa dea damage cat cuprinde.
    - medium - necesita un pic mai multa atentie si gandire, trebuie sa fii in stare sa ******* de orice bresa in liniile inamicului si sa fii atunci tancul care decide meciul, cel mai bine este sa umbli intr-un woflpack de cateva medii.
    - light tanks ... in majoritatea meciurilor tu vei fi cannon fodder, trebuie sa faci scout pentru "baietii mari", dar exista anumite satisfactii daca te pricepi la scouting, iei bonus xp / credits de la spotted damage, si e fain sa stii ca poti decide meciul printr-un scouting de calitate, ai niste satisfactii mai "intelectuale" decat daca ai fi intr-un heavy unde de obicei sunt gen "I PWNED THEM NOOBS".
    - tank destroyers - in general sunt sniperi de a doua si a treia linie, cu mici exceptii bineinteles ... au camo bun, si toata smecheria este sa omori adversarul inainte sa te vada. De obicei au si tun excelent pentru tierul respectiv si armura slaba(si la capitolul asta exista exceptii).
    - arty - well ... tu esti un zeu care trimite fulgere din cer care pot da one-shot la tancuri de tierul tau. Un zeu cam beat, pentru ca arty are si momentele ei in care nu nimeresti nimic oricat te-ai cazni. Cam la asta se rezuma arty. De-aia vei fi si injurat foarte mult de dumnezei si alte cele, cand te injura cineva dupa ce i-ai luat peste 50% din viata nu uita sa ai pregatita replica "umad bro ?"

In fiecare clasa de tancuri exista exceptii, important este sa te uiti la caracteristicile tancului respectiv si sa te gandesti cam la ce s-ar potrivi, sa gandesti "outside the box". Cel mai bine este sa-ti alegi drept tinta un tanc care stii ca ti-ar place, si sa te duci spre el, pentru ca de obicei middle tier nu sunt foarte satisfacatoare, ci doar un drum spre un anumit tanc.
    Last edited by MosSpanac; 23-12-2012 at 22:32.

10. Back To Top | #10
    Registered User
    Multumesc frumos de sfat, Liviu.
    Exista contraindicatii la a merge pe toata linia ruseasca? Sa le las pe celelalte si sa merg full rus? Si de acolo sa vad ce mi se potriveste mai bine?

Edit ulterior: @MosSpanac - oki dok. se poate pe undeva asemana cu un RPG

11. Back To Top | #11
    Quote Originally Posted by DragonLord View Post
    Multumesc frumos de sfat, Liviu.
    Exista contraindicatii la a merge pe toata linia ruseasca? Sa le las pe celelalte si sa merg full rus? Si de acolo sa vad ce mi se potriveste mai bine?

Edit ulterior: @MosSpanac - oki dok. se poate pe undeva asemana cu un RPG
    Cel putin la inceput este bine sa explorezi pe ici pe colo, sa stii cam ce ti-ar place ... dar daca vrei o linie de tancuri pe care sa te poti baza, poti sa o iei pe linia de heavy ruseasca, cea spre IS-7.

Si inca un sfat : cand urmeaza un patch si se da drumul la test server, baga-te acolo si incearca tot ce-ti pica in mana pentru ca acolo ai 100m credite / xp deci poti sa joci cu ce-ti vine in minte, profita de ocazie ca sa gasesti ceea ce ti-ar place, un tanc "ideal" pentru stilul tau de joc.

12. Back To Top | #12
    Pe test server e cam greu sa-ti faci o idee obiectiva tocmai pentru ca acolo se joaca doar cu premium ammo and stuff

13. Back To Top | #13
    Registered User
    @MosSpanac: Multumesc frumos, ai reusit sa imi dai o privire de ansamblu generala asupra claselor clara si usor de "digerat". Sincer la cat de schimbator sunt, mi-ar placea sa am din toate, dar atunci stiu ca nu voi excela la nimic..
    @robE: macar imi fac o idee cum se misca, cum se "simt".

14. Back To Top | #14
    Daca stai sa le incerci pe toate iti vei irosii timp / bani / free xp . Mai bine te-ai duce pea heavy .. pe mediu ai mult foarte mult de munca , armura mica si incasezi ori ce .. acuma depinde si de tine ce iti place dar o idee .. Nu te du pe toate pentru ca nu merita.

15. Back To Top | #15
    Manic Miner burebista's Avatar
    Buey alegerile sunt destul de simple:
    - ai rabdare si-ti place sa stai prin boscheti asteptind lovitura naucitoare atunci alegi arty sau TD. In general asta e viata de TD-ist sau artilerist, te pui undeva in fundu' hartii dupa o tufa si mesteci seminte si bei un pahar de suc pina apare ceva in catare.
    - vrei actiune atunci heavy (actiune mai de boxer de categorie super-grea ca stai in fata si dai si incasezi cit poti) sau medium (actiune de boxer din categoria musca ca bizii greii dar mai multe muste d'astea pot fi al dreq de enervante)
    - vrei sa alergi toata harta ca bezmeticu sau sa-ti bubuie inimioara intr-o tufa cind la 50 m de tine trece ditamai Tierul 10? Scout/light scrie pe tine.

Astea de mai sus sunt o impartire grosolana ca toate clasele au plusuri si minusuri si mai mult ai si 5 natii diferite intre ele. O babilonie curata nu alta.

Tot o impartire grosolana dar pe natii ar fi ceva de genu':
    - rusii. Taranii. In principiu cele mai iertatoare tancuri. Au armura buna, tunuri care dau zdravan dar mobilitate, precizie cam din parti.
    - nemtii. Aristocratii. Daca stau mai la distanta nu se murdaresc pe miini, dar daca te apropii de inima bataliei se cam sifoneaza.
    - americanii. Clasa de mijloc. Paper hull, turela excelenta, tunuri bune. Au un stil de joc mai aparte, tre' sa cauti tot timpul o ridicatura in teren ca sa-ti pui in valoare turela in asa numita pozitie de hull-down.
    - francezii. Boemii. N-au nimic care sa semene a armura in schimb au viteza/manevrabilitate plus nenorocirile alea de autoloadere care daca prind un tanc singurel il termina in 10 secunde.
    - brits. Saracii. Sincer n-am inteles inca ce cauta in jocul asta si care le-ar fi atu-ul.

LE: Tocma' ce-am intrat in ziua de Ajun si m-a palit inspiratia poetica.
    ...un fleac... m-au ciuruit...
    ...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...

16. Back To Top | #16
    Registered User rockets's Avatar
    - ai rabdare si-ti place sa stai prin boscheti asteptind lovitura naucitoare atunci alegi arty sau TD. In general asta e viata de TD-ist sau artilerist, te pui undeva in fundu' hartii dupa o tufa si mesteci seminte si bei un pahar de suc pina apare ceva in catare.
    Eu il contrazic pe colegul meu. De la nivelul meu de exp cu td-urile (95% din cele existente in wot) iti zic ca acest tip de tanc nu este creat sa stea in boscheti. Sunt 2-3 exceptii si anume: 704, 268, ISU (td-uri OP in tier-ul lor datorita camuflajului fenomenal si a tunurilor potente, favoritele jucatorilor ce se pliaza pe stilul arty - adica miscare pe o raza de 10 metri pana la primul tufis). WOT-ul nu agreaza td-urile iar asa zis-ul dmg de neam prost este fix zero cand toate maimutele pot sa iti dea oneshot cu arty. Atept cu nerabdare sa vad acea persoana care imbratiseaza un tufis conducand un: e3, jpe100, e4, 263, Ferdi, jp2, jt, t30, su, foch155...
    ©Eficenta nu conteaza, dar prefer o echipa de violeti. Pentru restul rosiilor s-a inventat salata.

17. Back To Top | #17
    Registered User
    Multumesc frumos tuturor pentru sfaturi, pareri si timpul acordat. Am inceput deja sa rasfoiesc din site-urile sugerate, am si jucat cateva meciuri.. Pana ma obisnuiesc, cred ca va dura ceva, insa jocul ma captiveaza, mi se pare antrenant. Am timp sa mai studiez, testez ca doar nu intra zilele in sac.

18. Back To Top | #18
    Manic Miner burebista's Avatar
    Rachetica da' cu linia a doua secundara ruseasca te duci la cafteala in prima linie?
    Toate TD-urile sunt vulnerabile la arty (de fapt nu numai TD-urile, tot ce misca in WoT e papa bun pentru arty) dar sunt de acord ca unele sunt brawlere. Eu ziceam doar ca idee generala, cu TD-ul ar trebui sa stai mai in linia a doua si sa suporti echipa care-ti lumineaza puncte rosii pe harta. Acu' asta e ideea, punerea ei in practica poate diferi.
    ...un fleac... m-au ciuruit...
    ...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...

19. Back To Top | #19
    Registered User rockets's Avatar
    Rachetica da' cu linia a doua secundara ruseasca te duci la cafteala in prima linie?
    Da @bure, am fost tot timpul scout, medium. Adica prima linie. Si incredibil, am avut rezultate bune spre foarte bune cu linia a doua. Se observa din statistici asta. Este o bataie de joc la adresa echipei sa campezi cu td-uri lipsite de alpha dmg si cu pen inexistent.

Marea greseala a jucatorilor de wot care incep pe linia td este faptul ca pleaca de la ideea de camp. In felul asta rezultatele sunt slabe sau extrem de slabe. TD-urile au un avantaj in prima linie, spre deosebire de heavy au numai lp-ul problematic la pen si il pot masca cu usurinta iar daca cel care le conduce este versat stie si unghiul in care are cele mai mari sanse sa dea ding. Plus de asta un jucator cu experienta isi foloseste balansul pt a face adversarul sa rateze lovitura in lp (tdurile germane, americane, franceze, linia a doua ruseasca). Am mai explicat pe forum cum se procedeaza.
    ©Eficenta nu conteaza, dar prefer o echipa de violeti. Pentru restul rosiilor s-a inventat salata.

20. Back To Top | #20
    Quote Originally Posted by rockets View Post
    Am mai explicat pe forum cum se procedeaza.
    Te rog, da-mi si mie link-ul unde gasesc explicatia, ca sa nu caut in tot forumul! Am StugIII si nu prea am rezultate bune cu el. Multumesc!

1.  
Page 1 of 60 12341151 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks