Page 2 of 60 FirstFirst 123451252 ... LastLast
Results 21 to 40 of 1182

Thread: WoT - Questions & Answers

1. Back To Top | #21
    Registered User
    Am zis eu ca nu ma arunc sa bag bani reali in jocu asta, dar oferta din garaj m-a atras prea mult, acel 50%.. asa ca am luat 2500gold din care am spart deja 1500 ca sa imi iau inca 10 sloturi in garaj, ce cred ca imi vor ajunge mult, mult prea destul.

In alta ordine de idei: este pe undeva frustrant multimea de cehi, polonezi si unguri ce vorbesc in limba lor proprie din care nu intelegi o boaba..

Joaca cineva cu tancuri de tier 3-4 si vrea compania unui incepator? Devine oarecum frustrant sa nu te poti baza pe cineva cand joci jocul asta si sa trebuiasca mereu sa ceri ajutor la straini si sa nu stii cand ti-l ofera, cand nu.

2. Back To Top | #22
    Quote Originally Posted by DragonLord View Post
    Am zis eu ca nu ma arunc sa bag bani reali in jocu asta, dar oferta din garaj m-a atras prea mult, acel 50%.. asa ca am luat 2500gold din care am spart deja 1500 ca sa imi iau inca 10 sloturi in garaj, ce cred ca imi vor ajunge mult, mult prea destul.

In alta ordine de idei: este pe undeva frustrant multimea de cehi, polonezi si unguri ce vorbesc in limba lor proprie din care nu intelegi o boaba..

Joaca cineva cu tancuri de tier 3-4 si vrea compania unui incepator? Devine oarecum frustrant sa nu te poti baza pe cineva cand joci jocul asta si sa trebuiasca mereu sa ceri ajutor la straini si sa nu stii cand ti-l ofera, cand nu.
    Banuiesc ca stii ca poti sa vinzi tancurile care nu iti trebuie si sa eliberezi locul in garaj, nu? Oricum...fa repede 2 tancuri tier 5 pe care apoi sa le joci alternativ... cand mori intr-o lupta iesi din lupta si intri cu celalalt tank. Astea 2 tancuri vor fi sursa ta de bani pentru cumparat alte tancuri de tier mai mare. Am zis tier 5 pt ca de la tier 6 in sus, fara premium, incepi sa pierzi bani in lupte. Cu premium de la tier 7-8 in sus pierzi bani.

3. Back To Top | #23
    La 6 nu prea ai cum sa pierzi bani..decat daca pierzi meciul si faci 0 dmg, pana si la 7 se poate iesii pe + :P, dar da..tier 5 = money makere.

4. Back To Top | #24
    Registered User
    @cib3: multumesc frumos, stiam de vandut tancuri, dap. Doar ca vreau sa ma extind usor usor pe toata linia ruseasca, bine m-am concentrat pe linia pe heavy.
    Si in plus am vazut ca ducand un tank la max upgrades, il fac elite si imi iese free exp, nu sunt sigur daca e practic dar as vrea sa testez asta.
    Si da, asta vreau sa fac, sa ma duc pe la t5 si apoi usor usor sa grinduiesc catre ce mi-o place mai mult.
    @robE: dap, multumesc frumos de sfaturi.

5. Back To Top | #25
    Daca ai un tanc elite, atunci sint doua optiuni: fie experienta castigata se duce direct in experienta echipajului, cu exceptia free xp care este la fel, si a doua optiune: experienta se acumuleaza in continuare, dar se poate converti in free xp cu ajutorul gold.

6. Back To Top | #26
    Registered User AWE's Avatar
    As adauga totusi ca daca vrei sa convertesti respectiva experienta (ca sa sari peste tancuri care nu iti plac sau doar ca sa faci upgrade la un tanc stock) costa destul de mult - 25 xp convertit pt 1 gold. Inseamna de ex ca daca vrei sa sari la un tanc la care research cost e 75k xp, cheltui 3000 gold...
    Ma multumesc cu mult.

7. Back To Top | #27
    Registered User
    Multumesc frumos de lamuriri.
    Exista vreun avantaj in a trimite toata experienta catre echipaj? (pt ca oricum daca ii mut de pe un tanc pe altul, trebuie "reantrenati", nu? am observat ca doar pe premium tank, ma lasa sa ii mut fara retrain)
    @AWE am observat asta.. asta tot cantaresc, poate as fi dispus sa mai cumpar din cand in cand gold daca as observa ca ma tin de joc. Este relativ distractiv, dar din pacate ca orice alt joc online, e plin de frustrati.. abia abia gasesc cate un meci cu oameni intregi la cap..

8. Back To Top | #28
    Multumesc frumos de lamuriri.
    Exista vreun avantaj in a trimite toata experienta catre echipaj? (pt ca oricum daca ii mut de pe un tanc pe altul, trebuie "reantrenati", nu? am observat ca doar pe premium tank, ma lasa sa ii mut fara retrain)
    @AWE am observat asta.. asta tot cantaresc, poate as fi dispus sa mai cumpar din cand in cand gold daca as observa ca ma tin de joc. Este relativ distractiv, dar din pacate ca orice alt joc online, e plin de frustrati.. abia abia gasesc cate un meci cu oameni intregi la cap..
    bineinteles ca merita sa bagi toata experienta la echipaj, cand il reantrenezi pierde doar din skillul principal, restul se pastreaza. Cu cat este echipajul mai mic, cu atat bonusul este mai mare. La un echipaj de 3 membri de ex pe batchat, bonusul de xp pe care-l primeste echipajul este de 33%, la 6 membri ca la KV-2 bonusul este de 17%

Chiar daca o sa cumperi gold, tot nu merita sa convertesti experienta in free xp, exista nspe feluri de a folosi goldul intr-un mod mai cu cap si folositor pentru contul tau

9. Back To Top | #29
    Singurele 2 motive pentru care as (mai) cheltui gold sunt: 1. Cont premium si 2. Demontat modulele care nu pot fi transferate altfel. In rest sunt bani aruncati.
    Am constatat ca tancurile premium sunt in permanenta pasibile de un nerf oficial sau neoficial (cu toate ca legal vorbind e aproape o frauda fata de cel care a dat banul pe ele) iar saritul peste tancuri nesuferite prin convertit xp are 2 dezavantaje majore, banii cheltuiti pe goldul respectiv si faptul ca probabil era mai bine sa joci vreo 150-200 de meciuri in tancul ala ca sa stii ce te asteapta in urmatorul.
    Ma multumesc cu mult.

10. Back To Top | #30
    Cand o sa ajungi la un tier mare(la 8 de exemplu) o sa-ti trebuiasaca si un tanc premium de tier mare. Altfel nu faci fata cu banii.Orice le fac astia tot faci bani cu ele.Chiar data te plimbi pe harta tot iesi pe plus.

11. Back To Top | #31
    Eu joc cu tier 8 (inca nu am tier 9) si pot sa zic ca daca joci cu cont premium si mai faci si ceva damage in meci nu ai cum sa iesi pe minus, decat la vreun defeat dramatic. Chiar si asa, am mai iesit pe minus 5-6000 de credite, deci o data la 3-4 meciuri de tier 8 mai bag un tier 5 si aia e. Probabil ca intr-adevar tier 9 si 10 necesita masuri mai drastice contra portofelului
    Ma multumesc cu mult.

12. Back To Top | #32
    Necesita in primul rand imbunatatirea stilului de joc .
    Incearca sa nimeresti mereu cand tragi si,si mai important,sa penetrezi cu fiecare lovitura (creditele castigate conteaza foarte mult de damageul provocat,mai ales ca imparti acele credite cu cel care spoteaza tancul in care tragi ) .
    De asemenea,trebuie sa joci cat mai conservator,daca esti distrus de o artilerie si iti avariaza mai multe module(tun,turela,etc),costul reparatiilor creste .
    A,cel mai important,orice ai face,nu te scufunda,cu ultimul patch platesti costul total al reparatiilor daca te scufunzi,chiar daca te-ai dus la fund cu 100% hp .

13. Back To Top | #33
    Registered User
    Multumesc frumos de sfaturi tuturor!

Mic update: luasem cateva zile de pauza (10 ca sa fiu mai exact) ca devenise cam frustrant jocul , plin de slavi care vorbesc limba lor si nu se deranjeaza macar sa stie si restu ce zic..
    Am revenit cu cateva meciuri, cred ca o sa ma concentrez spre KV-1 pentru moment, iar cand ma plic foarte tare o sa dau cu banu (arty/td/light).. Planul era sa imi cresc linia ruseasca "toata", sa am din fiecare clasa cate unul cu care sa joc daca ma plictisesc de altul..
    Am avut cateva meciuri cu T-28, mai bune (pt mine nu va inchipuiti mare lucru, ramas in viata, nimerit cate ceva.. - inca's newbie), mai proaste..
    Cred ca faza care s-a intamplat nu numai mie: "e f. liniste in zona, sper sa nu dau de tancul ala mare, de tier V-VI p'aici... BAM!.. one shot.. aa ghici ce.. chiar el era intr-un tufis"

Orice idei, sfaturi, critica constructiva (scuzati cacofonia) sunt binevenite!

Intrebare:
    - Recomandati vreun "add-on" pt incepatori? Este vreunul care ar putea imbunatati jocul? Sau doar foarte multa practica?

Duminica frumoasa!

14. Back To Top | #34
    Nick anterior: turbatul turby's Avatar
    Salutare tanchistilor . La fel ca starterul topicului si eu sunt incepator de vre-o 2 luni . Cert e ca m-a captivat jocul si incep si eu sa citesc cate una alta pe aici desi mi se pare un limbaj strain totul . Eu de la inceput am mers pe tancuri rusesti si americane si mai sus de generatia 3 parca mi-e frica sa ma duc . Am 2 rusesti care mi se par cele mai rapide pe hartile lor si 2 americane care sunt cat de cat mai puternice . Ma sperie insa tancurile de generatie 4 si 5 si cred ca e timpul sa-mi iau si eu ceva mai puternic . Oricum este un joc foarte complex si destul de captivant . Multe .. multe detalii .

15. Back To Top | #35
    Registered User
    @turby: bine ai venit, distractie placuta in joc! ti-am dat un pm daca vrei sa incercam meciuri impreuna.

Intrebari:
    - Recomandati vreun "add-on" pt incepatori? Este vreunul care ar putea imbunatati jocul? Sau doar foarte multa practica?
    - Merita T-50-ul sau doar urmasul sau are renumele ca fiind cel mai bun light tank din joc? daca da, fiind un grind pana la urmatorul, merita sa ii iau camo net? si in legatura cu camuflajul, exista unul recomandat pt toate hartile? ca mi se pare ca indiferent pe care il iau, am un dezavantaj pe unele din ele.

Multumesc anticipat pt raspunsuri!

PS: Orice idei, sfaturi, critica constructiva (scuzati cacofonia) sunt binevenite!

16. Back To Top | #36
    Gaseti mod-uri aici. Vezi care ti se par mai ok, eu folosesc crosshair-ul de la Jimbo (parca e mai accurate decat ala default, scuze pt romgleza dar nu imi vin cuvintele romanesti in cap la ora asta).

Daca vrei sa mergi pe scout tanks, poate merita sa iei T-50-2, desi fiind capat de linie, costurile de intretinere-reparatii sunt mari, deci bani nu o sa faci cu el, cam dimpotriva as zice. Depinde ce intelegi prin bun. Eu nu joc lights, deci nu iti pot da multe informatii despre ele, dar merita in caz ca iti place stilul de joc in care zburzi non-stop pe harta si te feresti de ORICE alt tanc inamic
    Ma multumesc cu mult.

17. Back To Top | #37
    Registered User
    @AWE Multumesc frumos pt raspuns. Imi place romgleza sincer asa ca nu ai de ce sa iti ceri scuze.

1. Se simte asa de tare diferenta de skill a echipajului sau e din vina mea ca am un hit chance de nici 30%? Eu incerc sa pun tinta pe ei, sa le lumineze conturu, nu se misca si tot cam ratez.
    2. Imi e deja groaza de tieruri mai mari daca nu fac damage, scout ceva..

18. Back To Top | #38
    Manic Miner burebista's Avatar
    1. Se simte asa de tare diferenta de skill a echipajului sau e din vina mea ca am un hit chance de nici 30%?
    Absolut, e diferenta de la cer la pamint intre un echipaj chior la 50% (sau chiar 75%) si unul la 100% care mai are si skiluri suplimentare si mai e ajutat si de ceva echipamente.

Deocamdata ai rabdare, la tier-uri mici n-are sens sa-ti bati capul cu echipamente/training la crew (bine exclud tancurile de troll pe care ai echipaje/echipamente bengoase ) dar de pe la Tier 5 incolo poti incepe sa ai grija si de echipaj si de tanc ca incepe sa conteze.
    ...un fleac... m-au ciuruit...
    ...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...

19. Back To Top | #39
    Registered User zenith66's Avatar
    Ca mod iti recomand AioMod, are de toate si se instaleaza usor.

Cat despre tancuri, fiecare natie are niste caracteristici proprii, deci cel mai bine e sa experimentezi cu toate.
    De exemplu rusii au printre cele mai bune tancuri heavy, bine facute si cu damage mare, iar nemtii au mai mult snipere. Tiger-ul nu e ceea ce te-ai astepta sa fie, considerand reputatia lui din ww2.
    Americanii au heavy bun abia la Tier VII, si anume T29, iar francezii sincer nu stiu, nu prea au fost care sa imi dea probleme si nu am jucat pe linia asta.

Oh, intrebare, eu n-am jucat de vreo luna. Au venit chinezii? Cum sunt?

20. Back To Top | #40
    Manic Miner burebista's Avatar
    Quote Originally Posted by zenith66 View Post
    Au venit chinezii? Cum sunt?
    Is pe vine saptamina asta la rusi si probabil saptamina aviatoare si la noi.
    ...un fleac... m-au ciuruit...
    ...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...

1.  
Page 2 of 60 FirstFirst 123451252 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks