Page 3 of 60 FirstFirst 1234561353 ... LastLast
Results 41 to 60 of 1181

Thread: WoT - Questions & Answers

1. Back To Top | #41
    Nick anterior: turbatul turby's Avatar
    Ca tot vorbim de incepatori ... am observat ca cu cat alegi tanc cu tier mai mare cu cat te trezesti ca apar diferente prea mari intre tancuri ... daca la tier 2 o mai scoti la capat si e o placere sa joci (parerea mea - nu-mi sariti in cap) la tier 4 deja tin tancul de fantezie sa nu cumva sa ma intrebe careva ce tanc ai mai tare si sa nu am cu ce sa ma laud . Pai cu A-20 ul care e cel mai sus la mine nu reusesc decat sa fac pe camicaze indiferent pe ce harta tampita ma arunca cu tancuri tier 5,6care dintr-un foc pe muchie imi da pauza ... cam ciudat jocul din punctul asta de vedere , mult prea dezechilibrat . Eu personal ma distrez de minune du bt-ul meu de tier 2 si culmea pe hartile alea de incepatori nu gasesti tancuri exagerat de puternice pentru tine .
    Voi ce credeti care-i ideea de este asa de greu la inceput , e doar o parere de a mea de incepator ?

2. Back To Top | #42
    Registered User
    @turby: Din cate stiam eu, tancurile light sunt predispuse la orice fel de mm (matchmaking), asta din cauza ca sunt considerate scout si e nevoie de ele la toate tier-urile. Pentru restul de tancuri, stiam ca e +/-1 tier/generatie.
    Astept totusi pe cineva cu experinta sa confirme acest lucru.
    @burebista: Multumesc frumos de sfaturi, ma tot chinui sa adun exp si banuti pt primu' KV-eu dar mai am..
    @zenith66: Multumesc frumos de sfaturi. Da sunt pe linia ruseasca si incerc sa joc cam din toate din ea, cu precadere spre KV-euri.

3. Back To Top | #43
    E +/- 2. In afara de unele tancuri care au MM special si de plutoane !

4. Back To Top | #44
    Registered User
    vezi aici matchmacking chart, e varianta 8.2 vad dar nu cred ca s-a schimbat ceva in 8.3 (except chinese lights dar care cred ca au acelasi mm ca si french lights)
    Battle Mechanics - World Of Tanks

5. Back To Top | #45
    Registered User
    Multumesc frumos, VAX PMP si Cosmin Craciun.

Mic update:
    Ma apropii de KV-1, asta in conditiile care am jucat dublele si uneori cate 1-2 meciuri in plus si cu alte tancuri sa imi fac o idee de ce imi place.
    Boschetareala asa cum o numiti voi pe aici pare sa imi placa cel mai mult, as fi mers pe TD-uri daca nu aveau "marele defect" turela aceea aproape imobila.
    In consecinta, cred ca voi fi printre primii noobi, jucand cel mai probabil heavy in tufis incercand sa snipuiasca inamici.

Grindul mi se pare relativ greoi avand in vedere ca iau 130exp/2-3k gold per meci, din pacate tinta nu se duce unde vreau, glontul nici ala.. (la vrei 200 de meciuri jucate)

Critica de tip constructiv dar si sfaturi, idei sunt binevenite!

Weekend placut!

6. Back To Top | #46
    Registered User
    Daca vrei sa joci din linia a doua , ca e urat sa zici ca esti "boschetar" , rusii ar trebui sa iasa din schema, deoarece precizia tancurilor rusesti lasa mult de dorit.
    Asa ca ori treci pe TD-uri, ori treci pe nemti, care mai sunt acceptati ca sniperi si tancuri suport.
    La rusi, mai ales in tier-uri mai mari, heavy-urile sunt ori tancuri mobile (un fel de medii mai blindate), ori au armura groasa si trebuie sa fie in fata , la ciomageala. In oricare din linie insa sunt in linia 1, de aici si tunurile mai putin precise.
    Exista TD-uri cu turela, e drept ca doar la americani, dar exista. Dar eu le vad un fel de compromis intre heavy si TD, iar orice compromis mosteneste de obicei slabiciunile din ambele parti. Nu am jucat linia respectiva, dar eu personal nu o gasesc deloc atractiva.
    Si apropo de
    Quote Originally Posted by DragonLord View Post
    as fi mers pe TD-uri daca nu aveau "marele defect" turela aceea aproape imobila.
    td-urile pe langa ca nu au turela, e complet imobila suprastructura :P.

Quote Originally Posted by DragonLord View Post
    Grindul mi se pare relativ greoi avand in vedere ca iau 130exp/2-3k gold per meci, din pacate tinta nu se duce unde vreau, glontul nici ala.. (la vrei 200 de meciuri jucate)
    Sincer , eu chiar te invidiez... cine nu s-ar dori 2-3k gold pe meci ?!?! Mana cereasca, altii platesc 10 euro pentru ce castigi tu pe meci

Anyway , lasand gluma la oparte, distractie placuta si tine-ne la curent cum te descurci , daca ai schimbat linia si cum iti place

7. Back To Top | #47
    Registered User
    @Rares.
    Multumesc frumos de raspuns. Ma bucur sa vad cat de prietenoasa e lumea pe forumul asta. Daca aveam si eu un tanc mai mare, as mai fi jucat cu voi sa mai invat.

Aia ma omoara la TD-uri, imobilitatea turelei, ca intorc ditai tancul sa trag dupa nu stiu cine, iar in orase cu td-uri nici nu stiu ce fac, caut o gaura in cladire si incerc sa stau p-acolo. Am incercat eu si ceva mai ofensiv, dar ma intorcea pe degete orice light t2.
    O sa raman pe heavy rusesti, doar ca nu stiu ma fascineaza pt moment ideea de KV, vreau sa ajung si eu la el, e ca o noua jucarie pt un copilas. Ma tem ca voi juca niste meciuri cu el, si imi va trece.
    Deci, nemtii ar fi solutia de linia 2 si suport. Primul lor heavy e abia in t7? Banuiesc ca linia Maus-ului ar fi de urmat daca ma hotaresc?
    M-am gandit si la un scout pasiv, dar in jocuri random mi se pare asa greu, daca aveam pluton, probabil ca e altceva.

O sa mai testez si va tin la curent!

Weekend placut!

8. Back To Top | #48
    Registered User
    Chit ca fac double post, revin cu un mic update:
    Dupa o vineri seara in care am jucat 4-5 ore si am reusit sa adun ceva credits pt KV-1, sambata m-am lenevit si nu am mai avut chef. Banuiesc ca asta s-a datorat si faptului ca m-am saturat de jocuri jucate single/multi doar cu necunoscuti. Imi e dor de timpurile cand stateam pe skype/vent si jucam rpg-uri.. Daca cineva e doritor de companie, am maxim tier 4 din pacate.
    Am inceput si linia germana ca sa vad cum e.

Duminica frumoasa in continuare!

9. Back To Top | #49
    Registered User zenith66's Avatar

re: WoT - Questions & Answers

Kv-1 e super tare și e printre cele mai bune tancuri pt făcut bănuți. După sherman as zice. O sa te distrezi cu el

Sent from my Nexus 4

10. Back To Top | #50
    Registered User
    @Dragon , td-urile nu sunt pentru mers in fata, oricum nu de la inceput. Tancurile rapide te for manca pe paine, nici nu vei stii ce te-a lovit.
    Germanii au intradevar heavy doar din tier 7, dar si VK3601 are armura de heavy la tier6 , dar are si mobilitatea de partea lui. Personal mi s-a parut un tanc mai bun decat Tiger-ul , raportat la tier-ul lui.
    KV-ul era cel mai fun tanc de jucat la vremea lui. Era super op, era tancul suprem de troll. Nici acum nu e rau, doar ca ce e acum la tier6 era atunci la tier5.
    Ideea e ca nu o sa te plictisesti repede de el, asta iti pot promite.
    Cat despre pluton, mai creste putin si o sa gasesti cu cine sa joci, la tier-uri mai mari... plutoane la tier mici greu gasesti..

11. Back To Top | #51
    Registered User
    Multumesc frumos de incurajari/sfaturi, atat Rares cat si zenith.

@Rares: call me Dan :d (cer scuze pt englezisme)

Spre norocul meu, a dat piticuu de pe forum de mine, el farmand chinezarii si de acolo am jucat toata dupa masa impreuna, intr-o atmosfera f placuta intre noi si cu multe [cenzurat] indreptate la adresa mm-eului. Am ajuns la KV-eu din "vina lui", inca mai aveam mediul de dinainte daca nu ma invata sa il vand ca sa iau mai repede kv-eu. (eu tot tineam sa il mai pastrez pt grind, ca sa il termin de cercetat).
    Asa ca in seara asta am ajuns la KV-eu, inca e stock saracu, am o viteza ultrasonica si un dmg (i-am speriat pe toti, penetrare maxima).
    Continui si pe celelalte linii rusesti, am avut astazi timp farmand creditele sa joc si td si arty rusesti.
    Iar la sfatul lui Rares, m-am apucat de linia nemteasca. Ii fac dubla si daca am timp/chef, joc mai mult cu el.

O saptamana usoara tuturor si spor la tanculete!

12. Back To Top | #52
    Nick anterior: turbatul turby's Avatar
    Ma chinui si eu de 2 zile sa strang bani sa ating tier 5 pe linia mea . Acum sunt la a-20 si imi place sa alerg pe harta chiar daca apuc sa joc maxim 1 minut cateodata ... am avut totusi runde in care m-am distrat de minune cu tancul meu cand ma invarteam in jurul la vre-un "sniper" care nu reusea sa ma atinga . Oricum e mult de munca , acum tot adun 11K experienta . Dragon nu ne-am mai nimerit sa facem pluton impreuna dar se va mai intampla sigur . Kv-ul tau ce tip de tanc e ? Genul tau favorit ? Adica fier vechi de boschete ?

13. Back To Top | #53
    KV este heavy.
    A20-ul este un tanc light care are MM de scout, dar el in sine nu e manevrabil ca un scout. Nu e un tanc ideal ca sa cresti.

14. Back To Top | #54
    Registered User
    @turby: E inceputul liniei de heavy ruseasca, nu e bun de sniper din ce mi-a zis Rares din cauza ca rusii nu prea le nimeresc de la distanta mare (nu au acuratete), dar am inteles ca este bun de farmat credite si este relativ op (overpowered) inca.
    Din ce povestesti, tie iti trebuie tanc rapid, nu cutie de conserve care sta la tufis.
    Sincer te-as sfatui sa iti mai dezvolti 2-3 linii de scout sa ai mereu la alegere un scout competitiv. Cat despre mmr (matchmaking rating), ai grija ca scouts sunt speciali, mi-a dat si mie Cosmin Craciun de pe forum: Battle Mechanics - World Of Tanks

Seara frumoasa tuturor!

PS: Update-ul vine in 2-3 zile, sa trec de etapa stoc si sa ma obisnuiesc cu KV-eu dar si cu alte tanculete ce le mai incerc.

15. Back To Top | #55
    salut
    ce update?!

16. Back To Top | #56
    Quote Originally Posted by ufo2912 View Post
    salut
    ce update?!
    probabil se refera la module,

17. Back To Top | #57
    Registered User
    Update-urile mele personale. E un thread personal, un fel de mini-jurnal, poate alte persoane incepatoare il gasesc folositor.

18. Back To Top | #58
    Eu am aflat deabia aseara.Pt cei care nu stiu si sunt nubi ca mine: Cand cercetezi si cumperi un nou modul aici intrand radio, senile,motor sau cand vinzi tancu.l vechile module se regasesc in "Depot" de unde se pot vinde.Munitia la fel.Am facut vreo 2milioane aseara.Debifati "on vehicles"

19. Back To Top | #59
    Joc si eu de o sapt jumate. Interesant jocul. Am auzit de el pe CG, apoi am vazut un top 10 games online pe US+EU unde figura si WOT. Acum ma intreb in ce pestera am trait de nu l-am jucat mai din timp

Am jucat cam orice pana la t4, arty, linia light americana, germanii , rusii, am hetzer.
    Anyway , fun, am un KV-1 acum , cu echipaj 83% si fara module. E ok, daca iti place sa iei joc dupa joc Steel Wall , sau sa sari intre 4-5 medii de clasa inferioara si sa-i deschizi ca pe conserve. Asta pana dai de niste heavies de clasa superioara ... si atunci se cam termina fun-ul.
    Germanii sincer poate joc eu prost dar nu le inteleg rostul. Acum sunt pe un PIII, mobilitate buna, incaseaza 2-3 pana moare, dar dmg ridicol.
    Apoi este hetzer-ul. Un TD decent , chiar si fara derp. Cu asta ai episoadele epice. Ajuta si faptul ca pe TD primesti foarte multe meciuri echilibrate in tierul tau pe cand pe PIII m-am saturat de medii si heavies de tier 5-6.
    De arty nu mai zic, 2-3+ tiers sunt la ordinea zilei. Am dat si 10 consecutive intr-un heavy cu 2 tier mai mare , 0 dmg. Not freaking funny at all
    A fost o faza urata, cand a ramas un heavy in baza adversa, un mediu facea scout si astepta sa dau eu finish la heavy. In cele din urma s-a plictisit omul, m-a facut idiot si l-a terminat singur.
    Last edited by etre; 04-02-2013 at 12:17.

20. Back To Top | #60
    Registered User Wembley's Avatar
    Quote Originally Posted by turby View Post
    Ma chinui si eu de 2 zile sa strang bani sa ating tier 5 pe linia mea . Acum sunt la a-20 si imi place sa alerg pe harta chiar daca apuc sa joc maxim 1 minut cateodata ... am avut totusi runde in care m-am distrat de minune cu tancul meu cand ma invarteam in jurul la vre-un "sniper" care nu reusea sa ma atinga . Oricum e mult de munca , acum tot adun 11K experienta . Dragon nu ne-am mai nimerit sa facem pluton impreuna dar se va mai intampla sigur . Kv-ul tau ce tip de tanc e ? Genul tau favorit ? Adica fier vechi de boschete ?
    Mai bine mergi pe o linie de heavy, la inceput, si te opresti la tier 5. Cu ele faci credite ca sa-ti sustii distractia de pe linia medium tanks. Iti recomand din toata inima Pz4 cu depth gun (ala mare si scurt) si cand o sa ai bani sa pui pe el echipamente... sa vezi distractie.

1.  
Page 3 of 60 FirstFirst 1234561353 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks