Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 75

Thread: NOOB guide

1. Back To Top | #1
    Registered User gabi9898's Avatar

NOOB guide

Salut ! Am cateva intrebari pentru inceput... M-am apucat de joc acum cateva zile asa ca nu am progresat cine stie ce (toate tancurile sunt tier 2).
    -Pe ce tancuri ar trebuii sa ma bazez si sa continuii cercetarea ?
    Momentam am aceste tancuri: -Sturmpanzer I Bison
    -Vickers Medium Mk.II
    -T2 Medium
    -T82
    -T57
    -RenaultFT AC
    -T1E6(nu stiu ce sa fac cu el ? sa il vand sau sa il pastrez)
    -Cu ce tancuri sa joc mai mult?
    astept raspunsuri

2. Back To Top | #2
    o parere:

axeaza-te pe max 2 ramuri/2 natii:nemti,rusi sau americani.si lasa-i pe frantuji,sunt varza la toate capitolele.
    incepe cu lights,mediums si continui cu heavy
    Cand ajungi la tier 5-6 continua cu alta natie,astfel iti vei face o parere despre toti.
    T1E6 pastreaza-l,faci bani + antrenezi echipaj.

3. Back To Top | #3
    AKI akileon's Avatar
    nemti, americani sau rusi restul sunt decor in acest joc decat daca ajungi la tier mare ceea ce e un chin care nu stiu daca se merita pentru un incepator
    emigrant

4. Back To Top | #4
    Registered User gabi9898's Avatar
    ok am inceput sa cercetez la americani ,am ajuns doar la M2 .se merita sa continuii

---------- Post added at 13:08 ---------- Previous post was at 13:05 ----------

imi dati si mie add ? nume : fatal1tytank

5. Back To Top | #5
    Stai sa ajungi la M3 Lee,ala o sa-ti puna capac ( cu toate ca am citit azi pe forumul oficial ca o sa primeasca un buff serios in unul din patchurile urmatoare ) .

6. Back To Top | #6
    AKI akileon's Avatar
    hai ca nu e asa rau m3lee, te pregateste daca vrei sa te apuci de TD
    emigrant

7. Back To Top | #7
    Registered User Tracogetul's Avatar
    Salut baieti......am si eu o nelamurire............BIA de la echipaj tine loc de Vents de la tanc? adica avand BIA pe oameni pot sa schimb Vents cu altceva ....sa zicem Optics? sau se cumuleaza impreuna? Din ce stiu eu BIA si Vents ajuta la cresterea experientei echipajului cand acestia au ajuns la 100%. Va multumesc si va astept cu un raspuns.

8. Back To Top | #8
    Nick anterior: turbatul turby's Avatar
    Eu iti recomand sa mergi pe rusi si germani , usoare grele sau medii alegi tu .. dar e mai placut sa tragi una cu-n tanc greu sau TD si sa ii sara la un mediu sau tanc usor turela . Si-ti mai recomand sa nu cazi in plasa cumpar gold sa iei ceva "special" .... munceste ai rabdare si vei fi rasplatit la fel , sunt multe tancuri regular care sunt identice cu cele cumparate cu bani ...
    Si-ti mai recomand ca atunci cand incepi sa descoperi ca echipajele se pot "imprumuta" la urmatoarele tancuri si ca poti sa alegi la ele abilitati speciale extra fata de experienta de 100 % , sa te documentezi bine ce abilitati sa alegi pentru ele de la tip de tanc la tip de tanc . ( eu asta n-am aflat-o de aici de pe forum unde toti scriu cu fel si fel de termeni de "experti"... am invatat-o pe pielea mea .... gresind )

9. Back To Top | #9
    Registered User bogrado's Avatar
    Quote Originally Posted by Tracogetul View Post
    Salut baieti......am si eu o nelamurire............BIA de la echipaj tine loc de Vents de la tanc? adica avand BIA pe oameni pot sa schimb Vents cu altceva ....sa zicem Optics? sau se cumuleaza impreuna? Din ce stiu eu BIA si Vents ajuta la cresterea experientei echipajului cand acestia au ajuns la 100%. Va multumesc si va astept cu un raspuns.
    Nu tine loc de vents. Se cumuleaza. Si BIA si vents iti dau un bonus de 5% la calificarea de baza. Deci cu ambele ai 10% bonus. Ai grija ca trebuie sa ai BIA pe fiecare membru al echipajului pentru a se activa bonusul de 5%.
    Last edited by bogrado; 20-04-2015 at 21:02.

10. Back To Top | #10
    multumesc

11. Back To Top | #11
    Cel mai important skill e six sense la comandant. Pentru ca iti ofera avantajul cunoasterii a momentului in care esti in pericol de a fi atacat . Nu este efectiv mereu pentru ca nu se activeaza instant,uneori se activeaza dupa ce ai incasat deja o lovitura,dar in foarte multe momente este util sa stii cand scoti nasul dupa o colina si nu vezi nimic,daca ti se activeaza beculetul dupa 5 secunde => exista un baubau,sau mai multi, care de abia asteapta sa-i pici in gheare .
    Pe toate clasele este foarte util sa ai BIA + CAMO pe easy,medii,tduri si arty vs Repair pe heavy,apoi,in functie de tanc,al treilea skill il poti incepe cu alte perkuri/skiluri utile pe fiecare membru al echipajului ( gen : safe stofage pe loaderi etc ). In mare,cam astea sunt ce aleg eu in primele randuri la un echipaj,evident sunt alti jucatori mult mai avizati decat mine a caror parere e postata pe diferite forumuri si tu poti invata mai multe din experienta lor .

12. Back To Top | #12
    Registered User Dr_V's Avatar
    6th sense (aka 6S) se activeaza la 3 secunde dupa ce ai fost spotat, nu la 5. Eu il am pe absolut toti commanderii. E un perk (devine activ numai cand ajunge la 100%) dar e asa de important ca merita pus primul.

BIA e util pe orice echipaj, dar fiind un perk intra in actiune doar cand e 100% la toti membri echipajului, daca alegi BIA ca prim skill practic joci fara skills la echipaj pana ajunge la 100%. Sfatul meu e sa pui ca prim set de skills un generic (vezi lista de mai jos) si abia la al 2-lea skill sa pui BIA.

Recomandari generice de prim skill in functie de tipul de tanc:

LT: 6S pe commander, situational awerness pe radio op (daca exista), cammo pe toti ceilalti

MT: 6S pe commander, snapshot pe gunner, smooth ride pe driver, repairs pe loader, situational awerness pe radio op

HT: 6S pe commander, repairs pe toti ceilalti

TD: 6S pe commander, clutch breaking pe driver, cammo pe toti ceilalti

SPG: 6S pe commander, cammo pe toti ceilalti

0722859607

13. Back To Top | #13
    Moderator Ivan's Avatar
    La MT eu nu as pune repairs pe loader, mai curand camo (sau dafe stowage, daca se cere). In functie de tanc merge camo ca prim skill pe toti (in afara de comandant cu 6th).
    La SPG as incepe cu BIA. 6th nu e atat de important, oricum cand esti vazut e cam gata. BIA mai scade un pic din reload si aim time, fix ce iti trebuie.

14. Back To Top | #14
    Multumesc mult de tot baieti pentru lamuriri. As mai avea o intrebare. Cand joc pluton cu prietenii, cativa au pe tancuri Binoculars , iar eu am Optics. Se intampla sa vada mai repede decat mine inamicii. Este o regula in WOT asa ceva ? Din ce am citit pe forum sunt destui care recomanda Optics deoarece e mai bun fata de binoacle. Va multumesc si va astept cu un raspuns.

15. Back To Top | #15
    Moderator Ivan's Avatar
    Citeste atent descrierea lor, sunt diferite.
    Binoclul iti da 25% bonus dar functioneaza numai cand stai pe loc (si dureaza 3 secunde sa se activeze), optica merge tot timpul dar iti da doar 10% bonus.
    Totul depinde bineinteles de viewrange-ul tancului pe care le echipezi. La care se aplica bonus/malus de la echipaj, de la alte echipamente (vents) sau consumabile (cafele, cole etc).

16. Back To Top | #16
    Salut Ivan, da ei folosesc consumabile , eu prefer sa nu iau foc. Deci Vents au mai multe functionalitati si in cele mai multe cazuri e un ,, must of''. Mersi de lamuriri.

17. Back To Top | #17
    Salut baieti, revin cu o mica nelamurire. In cele 3 poze atasate am experienta pe fiecare tanc pe care vreau sa o trec sau mai bine zis sa o transfer la echipaj crescandu-i skilurile la fiecare om in parte. Se poate acest lucru si daca da cum ? NOOB guide-shot_001.jpg NOOB guide-shot_002.jpg NOOB guide-shot_003.jpg. Va multumesc si va astept cu un raspuns. Respect.

18. Back To Top | #18
    Registered User bogrado's Avatar
    Nu poti.
    In schimb, pana pe 19 mai, poti sa convertesti experienta free (aia 5844) in crew exp.
    That’s right, with the release of 9.7 until 19 May at 07:00 CEST (UTC+2) you will be able to convert Free XP into Crew XP, with the exchange rate of 1 Free XP to 5 Crew XP:

19. Back To Top | #19
    cu gold, convertesti experienta respectiva in freexp si dupa folosesti ce ti-a spus bogrado - transformi freexp in exp echipaj

20. Back To Top | #20
    Sunt un noob,cum fac sa devin un jucator mai bun ?
    Simt ca mi-am atins limitele ,dar vreau sa devin unicum prin propriile puteri,nu cumparand conturi . Sau asta e misiune imposibila pentru mine ?
    Recunosc ca nu folosesc premium ammo,prefer sa grinduiesc cu Leopard PTA stock sau alte catastrofe,nu le sar cu free xp sau sa cercetez module importante,deci ce sfaturi imi puteti oferi sa-mi imbunatatesc prestanta si sa nu mai dau vina pe altii pentru ca eu dau fail dupa fail in fiecare lupta ?

1.  
Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks