Page 1 of 11 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 216

Thread: SPG ( arty) discutii

1. Back To Top | #1

SPG ( arty) discutii

Care linie (natiune) de arty e cea mai buna?
    Pe care linie e cel mai usor/placut de avansat?
    Ce arty sunt folosite cel mai bine si cerute totodata in CW?

Deschid topicul de SPG pt ca nu e nici unul.

Deocamdata am jucat cam cu toate pana la tier 3. Cel mai mult mi-au placut americanii. Am inteles inca ca mai incolo nu mai au accuracy si devine un chin grindul, asa ca astept parerile celor care joaca arty sa ma ajute in a decide pe ce linie merg. Merci!

2. Back To Top | #2
    Registered User doru2010's Avatar
    Daca vrei sa ai frustrari minime du-te pe ramura germana.
    E cea mai echilibrata dintre toate. Deci ai si damage, si precizie, si aim time, etc. etc.

3. Back To Top | #3
    Lafel spun si eu .. Linia nemtilor . Am profitat si eu acuma de oferta asta de 30% Si mi-am luat gwpanther si pot sa spun ca este destul de bun.

Deci linia nemtilor .

4. Back To Top | #4
    Registered User darlykappa's Avatar
    Linia nemtilor este excelenta, pot spune ca m-am distrat copios cand jucam cu GwTiger-ul, cu tunul de 210 mm

5. Back To Top | #5
    merci pt raspunsuri... tocmai am luat Ace cu M37 superb spg... alfa mare, range f mare, suficient de precis, splash, si viteza destul de mare. Daca si celelalte din linia americanilor ii seamana mi-am gasit vocatia ). Nemtii nu imi plac, cel putin la tier 2-3 pt ca sunt cam lenti, si nu au range. Rusii nici atat nu mi-au placut. Francezii seamana deocamdata cu americanii la tier 2, joc si pe aia in paralel.

6. Back To Top | #6
    Manic Miner burebista's Avatar
    Quote Originally Posted by doru2010 View Post
    Daca vrei sa ai frustrari minime du-te pe ramura germana.
    Asta e.
    Overall nemtii sunt cei mai OK.
    De la ceilalti personal m-am inteles bine cu M40/43 americana, F3 si Lorri 51 de la frantuji, S-51 de la rusnaci.
    O mentiune speciala pentru SU-26 ruseasca care pe vremuri era singura arty cu turela si la tier 3 facea ravagii. Acu' e o leguma.
    ...un fleac... m-au ciuruit...
    ...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...

7. Back To Top | #7
    In afara de linia franceza, in rest toate 3 sunt de jucat. Mi-a placut linia germana si cea americana, cu T92 am dat jos 3 tancuri cu o singura lovitura (erau low hp), si constant dau damage la 2 - 3 tancuri cu 1 singur shot, din cauza splash-ului. La nemti grille e fun, gw panther e superb, gw type e e god like. La americani T92 si M40/43 sunt superbe desi nici m41 nu e rau.

Din pacate arty nu mai e ce era... acum ai trasoare si o tona de scouti. Acum 1 an si ceva nu se vedeau trasoarele, stateai in tufa si trageai ca nesimtitul, singurul scout era t-54 si nu reusea sa ajunga la tine.

Idiotii de la WG, in loc sa rezolve MM si sa accepte maxim 2 - 3 arty per batalie, au preferat sa bage n tancuri de scout..
    http://dac.areaten.net - Comunitatea Romaneasca de World of Tanks, World of WarPlanes, World of Battle Ships, War Thunder

8. Back To Top | #8
    merci mult.... v-am ascultat si mi-am luat arty de la nemti... buna miscare si multumesc pt sfaturi. Deja cu Sturm II (tier 3) din 5 meciuri am 80% wr si 1st Class luat. Sa vedem mai incolo.

9. Back To Top | #9
    Eu am acum S-51 si GwPanter.

Ce parere aveti de Obj 212 si 261? Arty german de tier 7 si 8 e mai bun decat ala rusesc?

10. Back To Top | #10
    Registered User
    Quote Originally Posted by bogdanar View Post
    In afara de linia franceza, in rest toate 3 sunt de jucat.
    da ce are aia franceza?

11. Back To Top | #11
    sa fiu al drac daca stiu ce linie sa joc. Mi-am luat priestul, toti il critica, eu am cu el stock (am pus doar senilele si motorul acum) in 6 meciuri 10 bubuiti, 83% WR, si mastery 3st class. Echipaj la 66% ca m-am zgarcit sa platesc trainingul. Fug pe harta dupa tancuri ca nebunu, dar sunt obisnuit asa de la rusi. Americanii mi se par f buni totusi. Cred ca de fapt diferentzele intre natii la spg sunt destul de mici. O sa alternez nemti cu americani cred.

12. Back To Top | #12
    Quote Originally Posted by vonkrieg View Post
    da ce are aia franceza?
    E saraca in damage. Cu arty de tier 7 dau constant 300 - 350 dmg. Mai da si 700 dar e o raritate.
    http://dac.areaten.net - Comunitatea Romaneasca de World of Tanks, World of WarPlanes, World of Battle Ships, War Thunder

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Quote Originally Posted by cib3 View Post
    sa fiu al drac daca stiu ce linie sa joc. Mi-am luat priestul, toti il critica, eu am cu el stock (am pus doar senilele si motorul acum) in 6 meciuri 10 bubuiti, 83% WR, si mastery 3st class. Echipaj la 66% ca m-am zgarcit sa platesc trainingul. Fug pe harta dupa tancuri ca nebunu, dar sunt obisnuit asa de la rusi. Americanii mi se par f buni totusi. Cred ca de fapt diferentzele intre natii la spg sunt destul de mici. O sa alternez nemti cu americani cred.
    Ma suni cand ajungi la M12.

14. Back To Top | #14
    Quote Originally Posted by tar1901 View Post
    Ce parere aveti de Obj 212 si 261? Arty german de tier 7 si 8 e mai bun decat ala rusesc?
    Depinde de gusturi.
    212 e comparabil cu GWTiger. Aceleasi testoase cu acelasi damage.
    In schimb TypE e complet diferit de 261. Germana e inceata, are RoF/accuracy OK (pentru o arty ofcorz) si damage/splash generos (nu ca T92 dar destul de aproape). Plus de asta are side-skirts care chiar functioneaza la splash de arty si mai are si ceva armura (T-50-2-ul are ceva probleme s-o penetreze de exemplu).
    Pe de alta parte 261 e agila, are reload extrem de rapid (pentru arty de Tier 8), aim time/accuracy super OK, viteza obuzului e mare dar damage/splash de kko (mai ieri am dat ding cu 261 in IS-7 lucru care mi se mai intimpla numai cu francezele). Ca un plus ar mai fi utilizarea de AP-uri care in general chiar nimeresc tancurile datorita accuracy bunut dar e ca la Loto ca poti da crit hit cu 0 damage.

Pe mine daca m-ar obliga cineva sa pastrez doar o singura arty de Tier 8 asta ar fi TypE. Pentru stilul meu de joc asta e aleasa.
    ...asa ca foloseste codul de voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%...

15. Back To Top | #15
    261 doar daca joci la ceva campionate,clan battles, sau ceva in genul unde ai nevoie de un arty serios incat sa dai cu obuze armor piercing cum ar veni. Altfel este artileria care m-a bucurat dar si disperat cel mai mult,costa enorm de mult de intretinut,la reload intradevar bate totul,e agil......bine nu asa de agil ca si francezii,nu se apuca sa o taie prin tufisuri cu 60 la ora incat te bagi cot la cot cu mediums.

Altfel cu HE poti da oneshot la tier 8 chiar si 9,sau poti face 50-100 damage,este mult prea la nimereala,prea multe zaruri sunt aruncate pe acolo.

16. Back To Top | #16
    eu am jucat pe linia franceza cateva meciuri, sunt la tier 4 si mai am nevoie de 10k xp pt tier 5. Mie, cel putin, arty de 4 de la francezi mi se pare super tare. Cu gld si rammer trage f bn, incarca in app 9sec si are accuracy f bun. Am luat si topgun cu ea, mai ales in meciuri tier6, cum am vazut ca ma da de multe ori. Foarte rar am prins meciuri tier8.Abia astept sa vad cum se descurca arty de 5.

17. Back To Top | #17
    Registered User
    si mie imi place aia franceza...si nu stiu cat de mult conteaza dmg pe hartie

am avut aseara meci unde am fost 4 arty, eu singurul de 5 restu de 6 (germani, francezi, americani)...am plecat cu 3k dmg cat toti ceilalti la un loc, in meci de tier 9

in plus la francezi...e usor de relocat artileria si e mica

18. Back To Top | #18
    @bure, merci pt info.

Am luat pe test GwTypeE si Obj261.

Dupa mine GwTypeE e un fel de S-51 de tier 8, daca lovesti pe cineva l-ai rupt dar are accuracy e cam slab si la ce rng am prins ieri jumate din proiectile au picat fix pe marginea cercului. O data am prins un Leopard si i-am dat oneshot dar in rest tine mult de noroc.

Problema mea cu GwTypeE e ca se misca incet si daca esti spotted nu scapi. La un meci am luat 2 splash de la contra si am murit. Am tras, am plecat imediat de pe loc si splash peste doua secunde. La alte doua meciuri au scapat votka players niste scouts, spotted si la revedere.

Obj261 e mai pe gustul meu. E rapid, are reload mic, aim time bun si precizie mai buna decat GwPanter. Cu 261 am scapat de fiecare data cand am fost spotted si am avut o gramade de lovituri directe pe tancurile inamice. Asta-i SPG-ul care-l vreau.

19. Back To Top | #19
    Yep, daca te impaci cu damage-ul cam meh pentru o arty de Tier 8 atunci 261-ul e super-OK.
    Io-s artilerist d'ala de moda veche, vreau damage cit China si nu prea ma omor dupa mobilitate.

Cit despre arty franceza am mai zis, F3-ul mi-a placut (dar eram obisnuit cu T92-ul asa ca mi-a fost usor sa joc cu ea) si apoi Lorri 51 pentru mine a semanat cu o arty mai de Doamne-ajuta.
    BatChat-ul e distractiv uneori si e diferita de toate celelalte arty din joc.

20. Back To Top | #20
    Registered User
    Te inseli eu am arty franceza de 5 ,dau 5-600,uh ori nu sti sa-ti iei tunu care trbuie,ori dai numai pe langa,+ c al lvl 8 (maxim0 are 4 obuze,care se incarcxa odata la 3 sec,fata de restu care incarca intr-un minut.Merg in continuare pe arty franceza+ ca am jucat si untester cu toate,intradefar cel mai mare dmg il da cea americana,dar incarca greu si e si greoaie in miscari,la fel ca cea ruseasca si germna,ary-ul francez este foarte rapida,iar cele 4 dmg-uri de cate 3-500 fiecare....ei bine la un calul simplu nu mai este asa de "proasta"

1.  
Page 1 of 11 1234 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks