Page 4 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 80 of 149

Thread: ArcheAge is now a P2W game.

1. Back To Top | #61
    Registered User Necrosero's Avatar
    uau, ce thread epic. "cum sa muncesti intr-un rpg ca la birou, zi de zi", featuring pustiul minune care ar trebui mai intai sa invete niste gramatica si dupa aia sa joace "pa bani".
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

2. Back To Top | #62
    Registered User strumfi's Avatar
    Quote Originally Posted by STEPPHANOS View Post
    Sa inteleg ca pustiul produce100-200 gold/zi?

---------- Post added at 10:14 ---------- Previous post was at 10:13 ----------

Ce nevoie mai ai de fermele omului?
    for moar money moar bitchez . Capitalism
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

3. Back To Top | #63
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Quote Originally Posted by Necrosero View Post
    uau, ce thread epic. "cum sa muncesti intr-un rpg ca la birou, zi de zi", featuring pustiul minune care ar trebui mai intai sa invete niste gramatica si dupa aia sa joace "pa bani".
    uite de aia pleaca si amaratul asta din joc

4. Back To Top | #64
    Registered User babaluck's Avatar
    Quote Originally Posted by strumfi View Post
    da a gresit omul si chiar daca nu a gresit , nu dupa criteriile alea il judec. Il apreciez insa pt ceea ce incearca sa faca si sa se descurce.Ar fi candidatul perfect daca nu ar fi asa de insistent si doritor sa faca gold Prefer sa il dau la unu ce se joaca din pasiune si e amarat ca nu are o palma de pamant. Deleu se descurca,invata repede si e tanar . Si un pic de munca nu ii strica . Tocmai ca sa ne demonstreze ca poate si singur si nu e ca rasfatatii aia de care pomeneam

Pe de alta parte un om cu un timp de joc limitat ce totusi iubeste jocul , nu are nici o sansa fara pamant , decat sa farmeze ca un nebun bags prin auroria dupa ce isi ia arma de hasla sau sa mineze. Fara materie prima nu are rost sa bagi 3 gold in mats si sa le duci pe 5 . E pierdere de vreme.De aia am sa ajut pe cineva ce nu are nici o sansa singur sa faca un ban.

Sa stii ca mie ,mi se cam rupe ca m-a saracit schema astade TS cu rumbling archeum tree. fuking game nail me out . Sunt sarac lipit dupa ce am facut barca de pescuit cu fix 2 zile inainte de nebunia aia .Am noroc ca are familia ceva case , eu devenind tiganul lor de pe linga casa. fuking game nail me out ... Trion .

Legat de Auroria am incercat noi .. 1k mobi pt 1 singur hounted chest iar pt jester purse ..la finallul a 3-4 ore de farmat a fost de kkt lootul inpartit la 5 oameni .Nimeni nu mai vrea a farmeze mobii si este evident dece .Asa ca fara pamant, casa ... doar din pescuit te mentii, din pacate.

5. Back To Top | #65
    Registered User
    De ce va muri acest joc ? Pentru ca este gandit cu curul de Trion ( nu stiu ce o fi la coreeni, inafara de clovnul ala care urla cu cardul) de ce trebuie sa fie doua factiuni? de ce sa nu fie 4 rase ? de ce trebuie sa fiu intr-o factiune si cand li se scoala unora sa vina sa imi fure pachetele ? de ce sa nu fim talibani ? ca vor guildele sa se uneasca? foarte bine !
    De ce este panoul guildei gandit cu curul ? Sa va spun de ce nu au succes romanii cand joaca impreuna? ca suntem egoisti? oportunisti? ca nu avem rabdare sa se coaca si la noi? ca ne place ceea ce este mai usor? ca nu gandim (cel putin unii dintre noi, chiar si eu uneori, nu mai gandesc) Revenind la romani, sa va dau cateva mostre din gandirea romaneasca, aplicata la guilda de pe Nebe, nu dau nume ca asa e frumos, vine Spice aka Kolonelu si spune, ne facem si noi un merchant ? liniste, ? mai multa liniste! se aude o voce din guilda, si ce garantie avem noi ca nu pleci cu ea?? liniste din nou!

Revenind la un joc modificat/facut cu picioarele! Munceste Spice si gasca lui ca nebunii, caram pe picioare pachete, nu aveam inca pamantul cumparat, muncim deci ca robii, facem comert, crestem in proficiency, ajung la aproape 50 de mii da? Ce face labarul de la Trion impreuna cu labarul coreean, la fiecare etapa imi scade laborul, dar imi scade si experienta, si raman cu acelasi gold! pai in mortii matii de coreean, nu trebuia sa imi dai si mie o recunoastere a faptului ca am muncit la tine in joc si am facut cincizeci de mii proficiency la comert? de ce nu au marit preturile pentru traderi, esti comerciant, ai facut master bravo Strumfule, in loc de 5 gold iti dam dublu, pentru ca tie iti place tradingul, bravo Yama, esti master in husbandry, iti dam in loc de 45 de litri de lapte pe staul, iti dam 100, sau hai sa nu DEBALANSAM noi economia, 60, plus o mana de balegar in plus.
    Cum ma incurajezi mai Trionule sa iti dau cu cardul prin casierie? Punandu-mi piedici? Ma consideri la fel ca ala care intra acum in joc, cu 1000 de gold cumparati isi cumpara vagonul si rade de mine ca am carat ca un prost cu magarul, doamne ce clanta le-am dat azi dimineata la jigodiile alea de la Wataha, cacanarii dracu de polonezi imputiti, m-au gankat de m-au rupt dupa ce i-am ajutat, si imi zice unu la misto pe privat sorry mate this is the game, fmm de joc jegos, mai am un singur lucru de facut, sa ma fac pirat si sa-i iau la mana pe toti, si mai rad si de tine..............
    Gramatica mea nu se simte bine astazi, are gripa porcina

6. Back To Top | #66
    Sa inteleg ca pustiul produce100-200 gold/zi?

---------- Post added at 10:14 ---------- Previous post was at 10:13 ----------

Ce nevoie mai ai de fermele omului?
    Simplu , eu ce fac vand . Cu fermele alea produceam mai mult , si poate imi permiteam sa opresc macar 10-20% din ceea ce fac pentru propiul cont , deoarece mie chiar imi place jocu + ca fermele iti ofera o sursa de venit , care nu necesita aproape de loc munca . O umpli de bundles de cartofi si aia e suta de gold zilnica ( asta in cazul in care ai mai multe ferme ) . ;
    Si acum legat cu chestia de TS Tree , nu numai asta e P2W legat de joc , din momentul in care APEX sau alte iteme marketplace sunt tradable in joc -> P2W , otherside daca nu erau tradable , tot P2W era deoarece playeri normali nu aveau acces la ele , nu exista joc F2P care nu fie P2W ( poate exista foarte putine doar cu costume / pet-uri desi ma indoiesc de acest lucru ) ;
    Acum legat de persoana care a zis ca ar trebui sa invat mai intai gramatica inainte sa joc " pa bani " , nu esti obligat sa citesti ceea ce scriu , si oricum nu scriu atat de agramat precum te prefaci ca o fac , alegerea sa joc " pa bani " a fost a mea , nu iti iau tie timpul , nu iti ofer tie nici un impediment .

7. Back To Top | #67
    Registered User
    100 gold din cartofi? Dar cat este mia de cartofi pe kyprosa?0ooo

---------- Post added at 17:26 ---------- Previous post was at 17:22 ----------

Si apropo, sa inteleg si eu tu vinzi tot ce faci in fiecare zi?Adica 4-5$\zi?De ce nu strangi sa vinzi odata la 3 saptamani sau o luna.Ma gandesc ca intelegi ceva din suma aia intreaga.

8. Back To Top | #68
    Registered User
    100 gold din cartofi? Dar cat este mia de cartofi pe kyprosa?0ooo
    Ar fi de belea, pe Nebe luam mia cu 10-20 de gold maxim, si erau zile cand era si mai ieftin

9. Back To Top | #69
    Este 15 gold mia , insa Yama care avea vreo 6 ferme din cate stiu eu 16x16 si farmhouse , facea cel putin 100g zi numai din cartofi ; si nu strang sa vand tot odata deoarece pretul scade in maj cazurilor , nu creste .

10. Back To Top | #70
    Registered User
    Cu cat dai suta acum?

11. Back To Top | #71
    E in jur de 3,50$ suta la fast selleri , daca ma chinui pot gasi sa o dau cu 4 , insa prefer sa strang pentru APEX . Dau apex-u cu 5-5,50 , si e in jur de 140G deci e mai convenabil

12. Back To Top | #72
    Nu crezi ca ai face mai multi bani impartind pliante?
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

13. Back To Top | #73
    Registered User
    Quote Originally Posted by deyu2008 View Post
    E in jur de 3,50$ suta la fast selleri , daca ma chinui pot gasi sa o dau cu 4 , insa prefer sa strang pentru APEX . Dau apex-u cu 5-5,50 , si e in jur de 140G deci e mai convenabil
    Mi se pare cam complicat si necesita si mult timp, si labor sa ai ferma,(e) cel mai mult pe un fermier il incurca laborul, aveam si eu 4 staule cu vaci pe o ferma, si ma rupea de 1000 de labor aproape la fiecare mulgere, ajunsesem inainte sa vand sa ies din joc pentru ca nu mai aveam labor, cu tot cu worker pot baute, cred ca mai bine te apuci sa faci gold cu vagonul, faci dimineata de la Two Crown la Gweonid, 2 ture ,10 pachete X 8,7, si mai bagi cateva mai mici de la Solz la Gweonid 10X 5,75 ai 130 de gold fara sa socotim zecimalele, si sa zicem ca 30 de gold te costa materialele, dar nu cred, deci profit 100 de gold fara sa mai te stresezi ca se strica vreun staul, ca iti mor vacile, etc etc.
    Oricum dupa ce au destrabalat economia si tot "romanul " isi poate face vagon cred ca apexul o sa ajunga la 500 lejer, si atunci sa-i vad, pentru ca nu sunt multi care dau cu cardul lunar, atunci sunt curios ce or sa faca, oricum daca vreti sa va apucati pe Nebe va sfatuiesc sa mergeti pe est, baietii aia sunt mai organizati,mai dinamici, sau pe NA, am minat acolo zile in sir, dar nimeni, absolut nimeni nu a deschis vreo discutie de pk, efectiv este alta lume, la noi parca suntem o turma de tigani, ne omoram unii pe altii si, imi amintesc ziua cand faceau apel sa vina lumea pe Auroria, sa ajute la batalie, le-a spus unu o vorba, care suna cam asa, dupa ce ne-ati pk de ne-ati strepezit dintii, mai vreti sa venim sa va si ajutam sa luati teren ? FUCK U ALL ! A fost faza zilei!

14. Back To Top | #74
    Ba da , dar la 15 ani nu cred sa ma angajeze cineva , + ca asta o fac cat de cat cu placere , pe cand impartirea pliantelor nu prea cred . Chestia este ca eu nu am stiut pe ce sa ma focusez , daca stiam de la inceput sa investesc in caracter , etc , acum puteam ajunge sa scot fara nici un stres cateva sute de gold pe zi doar din fishing -.'' .

15. Back To Top | #75
    Registered User
    Nu crezi ca ai face mai multi bani impartind pliante?
    Lasa-l in pace, e tanar, face ce-i place, poate nu-i place la pliante, e treaba lui, viata lui.

16. Back To Top | #76
    ) eu i-am dat doar o idee, paladine

17. Back To Top | #77
    Registered User
    ) eu i-am dat doar o idee, paladine
    Nu este rea ideea, daca iti place sportul :P

18. Back To Top | #78
    Quote Originally Posted by kolonelu View Post
    Mi se pare cam complicat si necesita si mult timp, si labor sa ai ferma,(e) cel mai mult pe un fermier il incurca laborul, aveam si eu 4 staule cu vaci pe o ferma, si ma rupea de 1000 de labor aproape la fiecare mulgere, ajunsesem inainte sa vand sa ies din joc pentru ca nu mai aveam labor, cu tot cu worker pot baute, cred ca mai bine te apuci sa faci gold cu vagonul, faci dimineata de la Two Crown la Gweonid, 2 ture ,10 pachete X 8,7, si mai bagi cateva mai mici de la Solz la Gweonid 10X 5,75 ai 130 de gold fara sa socotim zecimalele, si sa zicem ca 30 de gold te costa materialele, dar nu cred, deci profit 100 de gold fara sa mai te stresezi ca se strica vreun staul, ca iti mor vacile, etc etc.
    Oricum dupa ce au destrabalat economia si tot "romanul " isi poate face vagon cred ca apexul o sa ajunga la 500 lejer, si atunci sa-i vad, pentru ca nu sunt multi care dau cu cardul lunar, atunci sunt curios ce or sa faca, oricum daca vreti sa va apucati pe Nebe va sfatuiesc sa mergeti pe est, baietii aia sunt mai organizati,mai dinamici, sau pe NA, am minat acolo zile in sir, dar nimeni, absolut nimeni nu a deschis vreo discutie de pk, efectiv este alta lume, la noi parca suntem o turma de tigani, ne omoram unii pe altii si, imi amintesc ziua cand faceau apel sa vina lumea pe Auroria, sa ajute la batalie, le-a spus unu o vorba, care suna cam asa, dupa ce ne-ati pk de ne-ati strepezit dintii, mai vreti sa venim sa va si ajutam sa luati teren ? FUCK U ALL ! A fost faza zilei!
    Tradepack-urile sunt ( sau mai bine zis erau ) eficiente doar in cazul in care aveai comert mare , ca sa consumi putin labor . Am facut eu de test , cu un vagon imprumutat , cu 2 pack-uri trade run fast de 7-8 Arcum Iris si luam 4,5g pe pachet . Chestia e ca am dat 4G numai pe mats , deci ei in jur de 4,5G profit pe 240 labor ceea ce nu e prea convenabil . Pe cand daca plantezi doar cartofi pe ferma ta propie ai luat 1,30-1,70G numai din 35 labor . Din 35 labor pe ferma ta ai pus 35 cartofi scoti lejer 95-105 , si aia e . Chestia e ca e foarte plictisitor nothing more .

---------- Post added at 15:55 ---------- Previous post was at 15:53 ----------

Daca sti sa joci , si ai timp destul poti face bani lejer . Poti planta bundles de cartofi , sau fish pana consumi laboru . Poti face arena in draci , te umpli de honor vinzi , scoti goldu . Stai la panda si le furi altora tradepack, si tot asa , e o lista destul de lunga , numai timp si chef sa ai ...

---------- Post added at 15:58 ---------- Previous post was at 15:55 ----------

Cel putin mie , imi pare foarte rau ca nu am jucat in beta sa invat cat de cat jocul , si ca am inceput sa vand inca din a 2 a saptamana de cand am inceput sa joc , eu cel putin iubesc pvp , stateam la arene dinalea toata ziua .. Singura problema ar fi fost ca as fi avut lagg , in rest .. : D

19. Back To Top | #79
    Registered User
    Quote Originally Posted by deyu2008 View Post
    Tradepack-urile sunt ( sau mai bine zis erau ) eficiente doar in cazul in care aveai comert mare , ca sa consumi putin labor . Am facut eu de test , cu un vagon imprumutat , cu 2 pack-uri trade run fast de 7-8 Arcum Iris si luam 4,5g pe pachet . Chestia e ca am dat 4G numai pe mats , deci ei in jur de 4,5G profit pe 240 labor ceea ce nu e prea convenabil . Pe cand daca plantezi doar cartofi pe ferma ta propie ai luat 1,30-1,70G numai din 35 labor . Din 35 labor pe ferma ta ai pus 35 cartofi scoti lejer 95-105 , si aia e . Chestia e ca e foarte plictisitor nothing more .

---------- Post added at 15:55 ---------- Previous post was at 15:53 ----------

Daca sti sa joci , si ai timp destul poti face bani lejer . Poti planta bundles de cartofi , sau fish pana consumi laboru . Poti face arena in draci , te umpli de honor vinzi , scoti goldu . Stai la panda si le furi altora tradepack, si tot asa , e o lista destul de lunga , numai timp si chef sa ai ...

Nu am luat asa putin pe pachete, si am si proficiency mare intr-adevar, mergeam pe rute lungi de 2,3 ori, si apoi rute scurte de fun, au fost zile cand imi intra in posta 200-220 de gold, si nu foloseam absolut nimic de pe ferme, dar in fine, fiecare server are economia lui, necesitatile lui etc
    Eventual ai putea face trade ca tipul ala din filmuletul lui Yama, 10 gold suna chiar bine si nu e asa de lung, 10-15 min e chiar bine

20. Back To Top | #80
    Nu mi se potriveste stilului meu de joc , niciodata nu mi-a placut sa stau sa ma plimb dupa npc , sa fac quests , probabil si pentru ca primele mele mmorpg au fost massive grind ( MU Online urmat de 9Dragons ) .

1.  
Page 4 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks