brat Optimus, lamurire
Results 1 to 19 of 19

Thread: Optimus, lamurire

Tatal Lor Peke's Avatar

Optimus, lamurire

Haide ca sa lamurim problema asta si sa nu lasam omul in aer.

Datele problemei - Optimus si alti baieti, scandal pe topicul AC de la Jocuri, la un moment dat ban general pe Jocuri de la Matrix. De ce, pentru ce, e oare corect si ce se poate face.

Mi-a luat ceva timp sa ma dumiresc de situatie pentru ca este un caz mai complicat. Optimus, conform regulamentului, nu are nici o vina. Nu a injurat, nu a facut urit, nu nimic.
    DAR, in acelasi timp, nici usa de biserica nu este, pentru ca atunci nu s-ar fi ajuns la astfel de evenimente.

Optimus, matale esti baiat bun, doar ca scrii prea mult, esti un pic prea "atotstiutor" - desi crede-ma ca nu este cazul - si mai mult decit atit prea dur cu ceilalti care nu au nici o vina - ci numai nesansa de a intra intr-o discutie cu tine cu sau fara voia lor.

Hai sa iti dau un exemplu sa nu zici ca vorbesc aiurea. Topicul despre terorism care s-a inchis din cauza ta - desi daca eram in locul lui Axa ti-as fi sters pur si simplu mesajele si lasam discutia sa continue. Dupa ce mai multe lume isi exprima decent parerile tu vi si dai unuia dintre ei raspunsul de mai jos:

Din ciclul "prostia la romani" : "Dupa mintea mea, interventia din Serbia, de exemplu, pare ca totusi ca a asezat lucrurile intr-un fagas mai normal: Milosevici (care este unii din marii responsabili ai facerii Jugoslaviei zob in ultimii 10 ani) a fost facut inofensiv, si exista premisele unui trai mai putin belicos in ex-Jugoslavia. "
    Oricine are cat de vaga idee despre realitatile iugoslave stie ca Milosevivi a mai stat inca un an la putere din cauza atacurilor NATO.Popularitatea lui era in declin si,fara "bombardamentele legitime si necesare", Milosevici ar fi "picat" probabil inca din 1999.In schimb, agresiunea la care a fost supusa Iugoslavia i-a permis sa pozeze in luptator pentru neatarnarea neamului si sa mai traga binisor de timp.
    Se observa ceva nelalocul lui ? Ce inseamna "prostia la romani" ? Tu faci un om prost doar pentru ca isi exprima parerea ? Si nici macar nu este vorba despre o discutie stiintifica in care sa zicem ca tu ai citit manualul si sti exact despre ce e vorba si poti veni cu argumente concrete iar celalalt e un ageamiu care se baga in vorba. E vorba despre o discutie politica in care tu ai exact atita habar cit are si celalalt si in nici un caz vreunul din voi nu detine adevarul absolut. "Oricine are cat de vaga idee despre realitatile iugoslave" ... mai sa fie ... asa, de curiozitate, cit timp ai stat in fosta Iugoslavie ca sa emiti o astfel de parere ? Personal sint aici de 1 an jumate si tot nu m-ash hazarda sa zic ce se intimpla daca nu intra NATO sau sa fac pe cineva prost pentru ca si-a exprimat o parere vis-a-vis de problema in cauza.

Ca sa nu ne mai lungim, cam asa decurge o discutie cu tine dupa cum am vazut in mai multe cazuri. In plus, omule, ai 700 de mesaje scrise din iunie de cind te-ai inregistrat din care vreo 350 numai luna asta ! Hai sa zicem ca nu este un repros, dar in general mult nu inseamna naparat bun.

Concluzie: te rog frumos revizuieste-ti atitudinea fata de oameni in general. Daca unu e mai prost ca tine nu trebuie neaparat sa ii spui asta doar pentru ca tu esti mai destept. Cind te angajezi intr-o discutie trateaz-o ca pe o discutie in care fiecare vine cu parerea lui - si intelege ca tu nu detii adevarul absolut de care trebuie sa-i convingi pe ceilalti.

Am sa il rog pe Matrix sa-ti scoata banul de pe Jocuri. Am sa te rog sa iei tu insuti o pauza de cel putin 10 zile de acum incolo in care sa te abtii sa mai scrii pe topicul de AC. Iar dupa asta, daca o faci, lasa-ma sa vad ca ai inteles ceva din tot ce am scris aici. Mai mult decit atit, incearca sa scrii cam 1 mesaj din 3. Cind iti vine sa dai un raspuns, gindeste-te ca l-ai scris si treci mai departe. Si nu il scrie efectiv decit pe al 3-lea. Poate asa o sa te mai linistesti un pic Am sa rog pe aceasta cale ceilalti moderatori sa nu mai inchida discutii din cauza lui Optimus. In momentul in care o ia pe aratura si nu se comporta ca un om intr-o discutie civilizata i se va sterge mesajul si mergem mai departe.

Dislaimar: tot ce am scris mai sus se vrea a fi o recomandare, reprezinta strict parerea mea si in nici un caz nu este un "atac la persoana". In mod normal nu mi-as permite sa imi dau cu parerea despre persoana si felul de a fi a lui Optimus - fiecare e asa cum simte si e numai problema lui. Dar tinind cont ca felul lui de a fi afecteaza in mod bun sau rau forumul acesta mi-am permis sa ofer aceasta sugestie.

Optimus
    Guest
    Telekom - 300 - Thread
    1.Am zis de la inceput ca n-am fost "usa de biserica".Nu ma consider vreun sfant,nu ceream sa fiu canonizat,beatificat sau mai-stiu-eu-ce.
    2.Apropo de Iugoslavia,am fost acolo de 6 ori in ultimii patru ani,in interes de servici.Penultima oara in februarie 1999,presupun ca data iti spune ceva.Nu traiesc cu impresia ca Studenita este un cartier studentesc.De-asta mi-a sarit mustarul cand am citit enormitatile debitate de omul ala.In general ai putut observa ca nu folosesc sintagme gen "prostia la romani",a trebuit sa astepti multisor pana sa-mi scape una de-asta.
    3.Spui ca :"E vorba despre o discutie politica in care tu ai exact atita habar cit are si celalalt " .Intamplator eu am absolvit facultatea de stiinte politice si administrative a Universitatii Bucuresti (aia veche,de stat ) ,pot sa zic ca n-oi fi pe acelasi plan in domeniu cu unul care a absolvit,sa zicem ,politehnica.Respectivul poate fi un autodidact in domeniu,cum sunt si eu in altele,dar cum eu n-am pretentia ca o sa invat un medic sa opereze,chiar daca stiu diferenta intre ficat si pancreas,cred ca ar trebui sa fie valabila si reciproca...
    4.Apropo de numarul de mesaje: in primul rand respectivul numar a crescut spectaculos dupa atentatul de la WTC,din motive pe care cred ca le intelegi,iar in al doilea rand recunosc ca m-am lasat antrenat intr-o serie de dispute cu persoane care nu meritau efortul,in special pe threadul Ac.Din acest punct de vedere iti dau dreptate,trebuia sa ma mai si abtin.
    5.Eu am fost banat in urma cu aproape doua saptamani.Daca ma abtin sa postez pe threadul Ac inca zece zile dupa ce Matrix catadicseste sa-mi scoata banul, inseamna practic ca am fost banat pentru o luna,FARA MOTIV.Pentru ca,sincer vorbind, pe threadul Ac,pentru care am fost banat,n-am dat lectii nimanui,dimpotriva,am fost injurat ca la usa cortului.In acest timp,userul Heide,utilizator nestingherit de clone pe CG (recomand threadul Ac,unde spune la un moment dat ca are pe serverul DT un personaj numit "Cacarescu" ; printr-o bizara coincidenta,exista pe cg un "Cacarescu" care impartaseste mereu opiniile lui Heide) persoana care a postat nestingherita,offtopic,injurii la adresa mea,nu pateste absolut nimic...
    6.Multumesc ca totusi mi-ai raspuns.

P.S. Nu stiu daca ai idee despre jocurile gen Ac,dar ma intreb daca ti se pare normal ca Matrix sa dea un ban atat de discutabil si pe urma sa anunte ca se apuca de joc...Avand in vedere ca o mica gasca de pe threadul Ac a fost foarte satisfacuta de banul luat de mine,e clar ca jucatorul de Ac Matrix va obtine rapid niste avantaje,lucru care,desigur,n-are nici o legatura cu decizia adminului Matrix...

Disclaimer : acest reply nu s-a vrut intrarea intr-o disputa cu un om care a dovedit totusi ca,spre deosebire de altii, nu pune instinctul de turma deasupra oricaror consideratii de ordin moral.Pur si simplu anumite lucruri trebuiau spuse.

Call me Lou. Strangelove's Avatar
    m-am abtinut pana acum de la comentarii referitoare la Optimus. sa zicem ca postul de fatza e "al treilea" pe care il scriu despre subiectul cu pricina.

in cercul meu de prieteni, atitudinea "optimus" e o chestie obisnuita. pentru un neavizat poate ar parea ca ne jignim cam dur pentru o discutie "prieteneasca", dar pentru noi e doar o chestiune normala. daca il fac pe interlocutor "prost", o fac pentru ca mi-a adus un argument prost. iar respectivul interlocutor e indeajuns de inteligent incat, luand in considerare personalitatea mea, sa nu ia ca atare raspunsul. altfel nu e cu nimic mai prejos de tziganul caruia ii spui in gluma "mai da-te in ma-ta!" si el scoate un cutit si te taie "ca de mama nu se ia nimeni, mah!".
    Optimus nu l-a catalogat definitiv pe respectivul, ci a catalogat raspunsul lui (si chiar daca nu a fost asha, ci s-a referit la persoana, poate nu ar trebui luata ca un capat de lume). mai dur, dar el asha e obishnuit.
    asta e frumusetzea unui forum: diversitatea personajelor si a personalitatzilor intalnite .
    infernul sunt ceilalti.

Optimus
    Guest
    Uite ca forumul CG iti mai ofera si surprize placute .Si la mine e valabila aceeasi chestie, din pacate majoritatea persoanelor de pe forumul asta gandesc cu totul altfel.Am observat cu surprindere ca poate cea mai scurta cale pentru a deveni totalmente impopular este sa ai dreptate si sa le atragi oamenilor atentia asupra anumitor greseli flagrante pe care le fac...

Optimus
    Guest
    P.P.S. N-a trecut prea mult pana s-a sesizat AxA si mi-a ras mesajele de pe topicul "terorism"...Imi exprim totusi o nedumerire: topicul respectiv il "inchisesem" nu facand userii albie de porci,ci tragand o concluzie dupa care nu mai era mare lucru de spus.Pot sa inteleg(nu sa aprob) stergerea mesajului cu "prostia la romani" ,desi mi se pare o masura exagerata,dar "raderea" ultimului mesaj e de-a dreptul o tiganie.De unde se vede ca n-ajunge sa traiesti la Londra ca sa devii lord...

Banned The Mule's Avatar
    Se vede ca n-ai habar care-i treaba cu lorzii...
    Daca ala cu "prostia la romani" ti se pare normal sa fie sters, ala cu "tembelismul" ce avea?

Am spus clar, acum cateva zile: Mesajele cu injurii, injuraturi sau orice fel de jigniri vor fi sterse indiferent de restul postului. Pe Stonehenge. De asta nu-ti sterg postul de aici, de mai sus, desi este la fel de odios ca si pana acum, nu ai invatat nimic din ce ti-a spus Peke! Te las sa-ti stergi singur postul, in cazul in care mai dai p'aici...

Optimus
    Guest
    Am zis "pot sa inteleg" nu "mi se pare normal" .Daca nu faci diferenta,discutia n-are sens.Te-as fi crezut daca stergeai si posturile in care ecran ma facea pe mine cum ii venea la gura,sau,si mai bine,daca-ti stergeai PROPRIILE posturi injurioase.Asa insa nu esti decat un biet ipocrit.Iar daca am inteles ce a spus Peke nu inseamna ca trebuie sa ma si schimb, dupa cum nu inseamna ca-i dau dreptate.E punctul lui de vedere,i-l respect, dar eu vad lucrurile altfel.

Banned The Mule's Avatar
    Asta e al treilea post, sau e primul, si la urmatoarele doua o sa te abtii? Nu de alta, dar incepand cu semnatura ta, si terminand cu complexul de superioritate care te macina (de mic probabil), totul, imi lasa un gust amar in gura, si imi aduce aminte cat de putini sunt oamenii care merita bagati in seama.

Daca puteam, erai de mult pe lista de ignore, din pacate *trebuie* sa-ti citesc minunatiile de posturi, cel putin pe generalitati si stonehenge...

Inainte sa-mi dai un raspuns, scrie-l pe o hartie, citeste-l in fata oglinzii, si apoi, eventual, posteaza-l.

Multumesc.

Tatal Lor Peke's Avatar
    Are bunica-mea o vorba care mi-o "prezenta" in cazul in care ma certam cu cineva, aveam dreptate, dar parca mergeam un pic prea departe: "ma da si tu esti al dracu".

Optimus, daca vezi ca omu iti sterge postu si dup'aia zice ca l-a sters pentru ca era un oarecare atac la persoana cu "tembel", "prost" sau mai stiu eu ce "insusiri", data viitoare pune mesajul fara cuvintele sau abordarea in cauza si cred ca mesajul o sa ramina. E chiar atit de greu de schimbat un pic tactica ? Aveam impresia ca esti cit de cit cunoscator al jocurilor de strategie ...

Domnu LouCypher vine cu o opinie interesanta dar scapa din vedere cel putin 2 aspecte esentiale.

1. Forumul nu e nici pe departe "cercul meu de prieteni". Acolo iti permiti - asa cum ne permitem cu totii - sa abordezi problema diferit. Cum spuneai, lumea te cunoaste si stie ce-ti poate pielea. Pe cind forumul e ceva scris si nu cunosti pe cineva decit din ceea ce scrie. Daca respectivul vine constant cu epitete jignitoare la adresa userilor eu il voi caracteriza drept mojic si nicidecum "mai dur" - si voi ramine cu impresia ca nu e in stare sa discute civilizat.

2. Una e sa discuti intr-un cerc restrins de prieteni care se cunosc bine si alta e sa discuti in fata a 1000 de oameni. Iti garantez ca pina si prietenul s-ar simti jignit daca l-ai face prost in fata necunoscutilor desi nu s-ar fi simtit la fel daca erati numai voi. Natura umana ...

Cam asta e ... cine are de inteles sa inteleaga ... cine nu ... ar fi putut Deja mi-am depasit cota de mesaje pe saptamina asta

PS. Optimus - da' aia cu Matrix care te-a banat ca sa il ajute baietii la AC - m-am stricat de ris, sincer. Nu degeaba iti zice lumea ca esti clona lu' Sebastian ca numai baiatu ala gasea o conspiratie (iudeo-masonica de obicei) cam in orice

PPS. Axa, Optimus ... trimite-ti-va mama PM-uri, nu-mi deraiati topicul

Banned The Mule's Avatar
    Ok, ti-am gasit in cache postul dupa care plangi atat de mult...
    Ca sa nu ramai frustrat, ti-am refacut postul, si am sters doar injuriile. Si am sters si trimiterea lui BlueScreens la grota, ca nu-si mai avea rostul/locul.

Asta pentru ca si eu m-as simti foarte frustrat daca mi-ar sterge cineva un post intreg doar fiindca m-am luat la cearta ca un nesimtit, cu oricine mi se adresa.

Alte posturi din threaduri vechi nu are rost sa caut, filtrele se aplica doar la posturile noi.

The rest is silence.

Optimus
    Guest
    Pai vezi ca trimiterea la complotul iudeo-masonic o facusem chiar eu,pe threadul "plangere catre Peke" .Orice mi-ar spune oricine, ideea ca s-a trezit Matrix intr-o dimineata de duminica,a citit threadul Ac si a simtit nevoia imperioasa de a-mi da ban,pentru faptul ca incasasem prea multe injuraturi,n-o sa mi se para niciodata altceva decat o jenanta fabulatie.Iar opinia asta imi este intarita de faptul ca Heide pare "vrajit" ,poate face orice si nu se atinge nimeni de el. Stiu ca fiecare suntem oameni,daca ii cunosteam din Rl pe matrix &co probabil aveam idee care-i treaba si nu ma mai bateam cu morile de vant,dar judecand doar ce se intampla PE FORUM,cu regulamentul de ordine interioara in mana, rezulta in mod clar ca altii trebuiau sa ia ban,nu eu.Cum s-a intamplat exact pe dos,rezulta in mod logic ca anumite decizii au fost influentate de considerente extra-forumistice(na,ce-am zis-o) .Ca Matrix e var de-al doilea cu matusa lui shaper sau ca heide e nepotul patronului CG, sau ca hidra iudeo-masonica si-a varat coada,n-am de unde sa stiu si,in ultima instanta,nici nu ma prea intereseaza.
    In rest,speri ca nu afirmi ca am venit eu in mod constant cu epitete jignitoare la adresa partenerilor de discutie.Nu zic ca n-am avut cateva MICI scapari in sensul asta,dar in general cred ca am fost printre cei mai civilizati useri.

P.S. AxA,vezi ca ai uitat posturile alea in care tu,lupul moralist,te dadeai in stamba destul de rau.Stai linistit,nu ma lovise prea tare disparitia postului cu pricina,doar vroiam sa-ti mai tai un pic din satisfactie

Optimus
    Guest
    P.S. Tocmai am postat la Ac un mesaj cat se poate de civilizat,prietenos samd.Pe cuvant ca daca nu urmeaza un potop de injuraturi sunt dispus sa retractez multe lucruri pe care le-am spus.Oricum nu intentionez sa mai fac prea multe posturi pe-acolo.Dar si daca sa napustesc baietii sa-mi pomeneasca arborele genealogic sper ca o sa-mi dai tu dreptate.
    P.P.S. Multumesc pe aceasta cale pentru ridicarea banului.

Registered User GunX's Avatar

Thumbs up

mi se pare extrem de binevenita mentalitatea intalnita tot mai des, de vre-o 3 sau 4 ori saptamana asta am vazut-o postata si de curand chiar de Peke, cum ca un user cu multe posturi in timp scurt este clar un fel de "gura sparta" prin urmare cantitate multa, calitate putina. Tinand cont ca am prins "vremurile de glorie" ale forumului cu mai putin de 500 de useri, laud si ma declar incantat daca vom reusi sa mai temperam floodul si mesajele de 3 randuri, 100 la numar pe zi, desi poate traficul in crestere ii bucura pe altii in orice caz BRAVO !!

Banned Heide's Avatar
    Optimus: "In acest timp,userul Heide,utilizator nestingherit de clone pe CG (recomand threadul Ac,unde spune la un moment dat ca are pe serverul DT un personaj numit "Cacarescu" ; printr-o bizara coincidenta,exista pe cg un "Cacarescu" care impartaseste mereu opiniile lui Heide) persoana care a postat nestingherita,offtopic,injurii la adresa mea,nu pateste absolut nimic... "

Te rog frumos Optimus sa mi dai si mie macar un link ..nu doua cum ar trebuii in care numitul Cacarescu te insulta. Dupa ce te chinui sa dai acest link astept scuzele de rigoare. Dupa ce iti ceri scuze astept si scuzele pt insultele care mi le ai adresat la postul "Din nou AC" ..stii tu ..chestia in care m ai facut lamer cand eu am facut o gluma cu Metalicos si cu prietenii mei de pe acest forum, gluma care nu avea absolut nici o legatura cu tine.
    Si te rog sa nu uitzi sa mentionezi din nou ca ai terminat facultatea de bla bla bla cum ai mai facut o in cateva posturi pana acum ..pt informarea ta personala eu am terminat electronica si acum sunt la sociologie, tot stat anul III....e prima oara cand mentionez asta pe acest forum. acum zi ne tu Narcis cum sta treaba.

Optimus
    Guest
    1.Vezi ca nu stii sa citesti o fraza ceva mai complexa? Ia elimina paranteza si vezi cine afirm eu ca m-a insultat.Faza cu Cacarescu se referea doar la faptul ca utilizezi clone pe CG (lucru pe care il recunosti implicit si in postul tau) ;din cate stiu eu acest lucru este interzis,dar se pare ca nu si pentru tine.
    2.Daca stiam ca o sa te ranesc in halul asta ,probabil ca nu te mai faceam lamer.Insa orice s-ar spune,cand vii pe un thread (de fapt pe doua,ai postat treaba cu "was arrested" si pe threadul Sc) cu o faza care s-a fumat de mult PE ACELASI FORUM, si o postezi complet offtopic, cuvantul "lamer" este primul aflat "la indemana".
    3.Facultatea de bla-bla-bla am mentionat-o doar pentru ca a fost cazul,Peke afirma ca eu si cu "ecran" avem acelasi nivel de cunostinte in domeniul politicii,lucru care era complet neadevarat.Foarte frumos din partea ta daca te straduiesti sa mai faci o facultate (nu mai intru in detalii,sa nu deviez inutil discutia) ,dar nu vad legatura cu subiectul topicului.
    4.Postul pe care l-ai scris pe threadul Ac dupa ce Peke mi-a ridicat ban-ul (cel in care ma trimiti in bataia focului) ma scuteste de orice alte comentarii.S-a intamplat exact ce prezisesem aici ca se va intampla.De acum inainte nu ma voi mai obosi sa-ti raspund, din acest punct de vedere sfatul lui Peke a fost "aur curat" .

Banned Heide's Avatar
    Linku care trea sa l dai cu injuriile la adresa ta ale subnumitului cacarescu nu l ai dat.
    Scuzele care trebuia sa ti le ceri nu le ai cerut.
    Ai zis ca pe topicu AC ai inceput sa fii din nou insultat lucru total neadevarat ..eu chiar ti am zis bine ai venit inapoi si ti am pus o intrebare naturala ..nicidecum injurii sau alceva ...
    Concluzia vorbesti mult faci putin sau de loc si esti penibil . Gata.

Genetic Dwarf Korn's Avatar
    Optimus> am senzatia clara ca tu efectiv nu intelegi ca ai o problema de atitudine. Pentru exemplificare, poti citi inca o data ce a scris Heide un pic mai sus si ce ai raspuns tu. Care reply ti se pare mai jignitor? Vad ca ai un complex de superioritate pe care probabil ti-l justifici prin virsta (mai inaintata ce-i drepta decit a majoritatii userilor) si cunostintele tale (cu privire la care nu-mi permit sa-mi dau cu parerea, insa observ ca le consideri ca fiind de cea mai buna calitate, lucru firesc, spre deosebire de etalarea unei arogante pe care numai tu o consideri perfect justificata). In plus, nu te abtii si dai si in BlueScreen [quote]eu si cu "ecran" avem acelasi nivel de cunostinte in domeniul politicii,lucru care era complet neadevarat[/b] absolut fara nici un motiv. Omule, daca te crezi tare, nu inseamna ca si esti. Banal, dar nu mai putin adevarat, ia si mediteaza la asta. Ti-ar prinde foarte bine un exercitiu de empatie, daca esti capabil de asa ceva. Inchei aici, pentru ca trebuie sa plec si din pacate nu am timp sa spun tot ce am de spus.

Optimus
    Guest
    Korn,observ ca ori n-ai citit ce s-a scris mai sus, ori te faci ca nu intelegi.NORMAL ca am mai multe cunostinte in domeniul politicii decat ecran,pentru ca ASTA E MESERIA MEA.Am si spus,in alte domenii poate are el,daca o fi electronist nu ma apuc eu sa-l invat ce-i ala un tranzistor.Cat despre Heide,daca tu n-ai observat faptul ca traieste cu impresia ca eu trebuie sa-i dau linkuri desi n-a inteles despre ce era vorba,sau ca trebuie sa-i cer scuze pentru ca asa vrea el,inseamna ca te-ai obosit degeaba sa dai reply.Cand eu postez un mesaj pe un thread si vine unu' heide si-mi spune sa ma duc in linia intai,iarta-ma ca nu fac brusc un acces de simpatie,dar ce sa-i faci,mai am si eu mici defecte.

Tatal Lor Peke's Avatar
    Ajunge ...

1.  
    Jerry DHB14 - Last post