Page 419 of 420 FirstFirst ... 319369409416417418419420 LastLast
Results 8,361 to 8,380 of 8388

Thread: ORANGE - discutii generale

1. Back To Top | #8361
    Quote Originally Posted by Bill View Post
    OrangeHelper am o situatie mai complicata pentru tine: o persoana foloseste un abonament al carui titular e alt membru al familiei(un parinte). Pe numele acestui parinte sunt mai multe abonamente iar acum cateva luni pe abonamentul folosit de persoana I s-a facut o prelungire contractuala pe 24 de luni, pe celelalte nimic. Acum persoana respectiva ar vrea sa treaca respectivul abonament pe numele ei si sa mute obligatia contractuala a abonamentului pe unul din celelalte numere ale parintelui, acestea fiind iesite din perioada contractuala. E posibil?
    Salut,

Poate face trecerea abonamentului pe numele altei persoane, insa, automat, se transfera si perioada contractuala. Din pacate, nu este posibila mutarea perioadei contractuale de pe un numar de telefon pe altul.

O zi buna,
    Orange helper

2. Back To Top | #8362
    Salut Orange Helper ti-am lasat un mesaj privat.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

3. Back To Top | #8363
    Hello Helper, am nevoie de informatii, daca esti amabil(a):
    Are o prietena un fitbit charge cumparat de la orange la care s-a dus bateria (tine ~15 ore, initial tinea 7 zile). Este inca in garantie, si l-a dus la magazinul de unde l-a cumparat pentru servisare. A fost trimis in Baia Mare (parca) si apoi trimis inapoi dupa cateva zile, dar problema nu s-a rezolvat. Eu i-am sugerat sa insiste, si sa mearga iar cu el, pentru ca nu s-a rezolvat problema.

Intrebari:
    1. Este datoria Orange sa-l trimita la service? Sau ar trebui sa-l trimita ea direct la service? Inteleg ca e alta companie care se ocupa, dar intreb care e procedura obisnuita.
    2. Daca nu se rezolva nici de data asta, si dansa apeleaza la OPC, poate face plangere direct catre serviceul respectiv, sau trebuie sa fie implicat si Orange in toata treaba asta?

Multumesc anticipat, o zi buna!
    Cyanide & Happiness!

4. Back To Top | #8364
    Quote Originally Posted by CubEdIn View Post
    Hello Helper, am nevoie de informatii, daca esti amabil(a):
    Are o prietena un fitbit charge cumparat de la orange la care s-a dus bateria (tine ~15 ore, initial tinea 7 zile). Este inca in garantie, si l-a dus la magazinul de unde l-a cumparat pentru servisare. A fost trimis in Baia Mare (parca) si apoi trimis inapoi dupa cateva zile, dar problema nu s-a rezolvat. Eu i-am sugerat sa insiste, si sa mearga iar cu el, pentru ca nu s-a rezolvat problema.

Intrebari:
    1. Este datoria Orange sa-l trimita la service? Sau ar trebui sa-l trimita ea direct la service? Inteleg ca e alta companie care se ocupa, dar intreb care e procedura obisnuita.
    2. Daca nu se rezolva nici de data asta, si dansa apeleaza la OPC, poate face plangere direct catre serviceul respectiv, sau trebuie sa fie implicat si Orange in toata treaba asta?

Multumesc anticipat, o zi buna!

Salut,
    Am luat legatura cu colegii nostri si am primit confirmarea ca accesoriile Fitbit Charge nu se repara in Service-ul Orange. Acestea se inlocuiesc in magazin.
    O zi buna,
    Orange Helper

5. Back To Top | #8365
    Registered User azreil24's Avatar
    Phone
    Samsung Galaxy S7 Edge
    Daca pana acum ceva timp as fi recomandat serviciile Orange fara prea mari retineri, astazi, nu ii pot recomanda decat, eventual, dusmanilor, dar nici lor, ca nah, doar suntem oameni. Pana acum ceva timp aveai cu cine sa discuti cand aveai o problema. Erau angajati binevoitori, care, indiferent ca era o greseala a ta sau a lor, veneau in ajutor si rezolvau problema astfel incat sa fie bine pentru ambele parti. Astazi, tot profesionalismul si bunavointa s-au dus pe apa sambetei. Numai in 3 luni am avut probleme de mi-au scos peri albi si niciuna nu a fost rezolvata, doar timp pierdut, bani pierduti si nervi cat cuprinde. Sa le luam pe rand:

1) Service-ul Orange - OMG! Am dus la reparat un Galaxy S7 care suferise un accident, prin cadere, pe gresie. Rezultat, sticla din fata sparta, cadrul metalic ciobit si zgarieturi pe sticla de pe spate. Reparatia s-a facut pe asigurare. Este a 2a oara in toti anii de cand achit Asigurarea Premium cand sunt nevoit sa apelez la aceasta. Bun, duc telefonul in service, se trimite la reparat. Inainte sa plec, i-am rugat insistent sa acorde atentie reparatiei, fiind perfectionist de fel, si, daca tot am achitat atatia ani asigurarea, macar acum cand am nevoie sa se faca treaba buna. Revin dupa o saptamana sa ridic telefonul. Acesta era mort, 0% baterie. Am asteptat vreo 10 minute sa se incarce, l-am verificat fugitiv intrucat ma grabeam, si am plecat linistit crezand ca au facut o treaba buna si ca totul este OK. Ajuns acasa, constat ca, sticla spate nu fusese inlocuita, desi era afectata in urma cazaturilor, fusese lipita si prost, in partea de jos avand un gap, gap in care imediat au inceput sa se lipeasca mizerii, pentru ca adezivul era la vedere. SIM tray-ul nu se mai inchidea etans, impingea ceva tavita inapoi in exterior, 1-2mm, dar poate indeajuns incat sa afecteze rezistenta la apa. Apoi, cea mai deranjanta problema, jumatate de display era ma intunecata decat cealalta cand luminozitatea era scazuta, atat a display-ului cat si lumina ambientala. Ca sa fie treaba treaba, display-ul avea in jumatatea de jos o tenta de verde. Am inteles ca nah, partea cu jumi-juma nu era usor vizibila pe timp de zi si am mers din nou in service pentru a-l preda pentru reverificare si eventuala inlocuire. Eh, daca prima oara nu a fost nevoie de niciun act, nicio factura, doar telefonul, acum aveam nevoie sa aduc factura de achizitie, intrucat lucrarea avea sa fie pusa pe garantia producatorului, desi era lucrarea lor, fapt ce m-a dus cu gandul la faptul ca piesele lor nu vin cu o garantie a lor, asa ca, daca iti faci o reparatie la Service-ul Orange si nu mai ai garantia la telefon, nici pentru piesele noi nu vei avea. Ceea ce mi se pare ciudat. Dupa 4 drumuri dus intors dintr-un capat in celalalt al Bucurestiului, normal ca testele din service au demonstrat ca telefonul nu are vreo problema, desi le-am transmis clar cum sa il verifice. Am cerut sa vorbesc cu un sef de service. A venit un pustiulica cu o atitudine de superioritate si m-a luat la intrebari sictirite, ca ce, ei au verificat display-ul in meniul de service al telefonului, daca acolo nu se manifesta problema, acesta nu exista. Meniu care te trece doar prin culorile de baza, la luminozitate maxima a display-ului. Asa ca, timp pierdut, nervi, am lasat-o balta si am plecat. Era clar ca nu aveam cu cine. Mai ales ca sa zisul sef de service alta replica nu avea, decat cea cu service-ul.

2) Achizitie telefon nou si achizitie abonament nou + early upgrade la telefonul vechi. Am ales acelasi abonament si un S8. Erau zilele cu reducerile ce tineau de temperatura de afara. Dupa ce am facut comanda, am rugat sa fie actualizata la cateva ore intrucat reducerea crescuse. Nu se poate. Toate celelalte magazine ofera acest serviciu, atata timp cat comanda nu a plecat de la ei, altele si dupa aceea, pe toata perioada in care tu poti returna produsul. A doua zi, campania de vara se incheiase, iar telefonul a intrat la o alta reducere, mai mare, desi mi se spusese cu 1 zi in urma ca telefonul avea sa fie mai scump. Dau mesaj, cer o ajustare cumva, astfel incat sa nu stau sa returnez telefonul, care oricum venise cu display defect (cine si-a luat S8, plus tot internetul, stie de problemele cu tentele de culoare, al meu era jumatate rosu), ca apoi sa dau o alta comanda, care avea sa vina pe pretul redus. Nu s-a putut si ca dureaza cel putin 2 saptamani sa imi anuleze toate modificarile pentru a putea reface comanda... Zic OK, iar timp pierdut, asta e, mergem mai departe...

3) Noul abonament achizitionat era la fel ca cel vechi, cel putin eu asa stiam, dar nu, exista noi modificari cand vine vorba de Roaming, modificari pe care nu ti le spune nimeni si nici nu apar nicaieri pe parcursul procesului de prelungire online. Asa ca, m-am trezit plecat din tara si fara roaming. Abonament de 42 de euro. Zic OK, gasesc un Wi-Fi, intru pe contul online si il activez, probabil o scapare. Nu, "pentru a beneficia de servicii de roaming trebuie sa alegeti un alt abonament". Wtf?!?! Abia l-am luat, e stricat si asta? Nu, pentru a avea acces la Roaming, o fi el gratis acum (oarecum gratis), dar, mai trebuie sa platesti 1 euro pentru a avea macar optiunea de a-l activa. Asa ca, uite-ma pe mine singur, incercand sa dau de clienti, prietena, parinti pentru a le transmite macar ca am ajuns intreg si sa aflu unde si cum trebuie sa ajung. Noroc ca prin tarile civilizate ai informatii peste tot, asa ca m-am descurcat sa ajung la destinatia finala...

4) Noul telefon S8 nu mi-a fost asigurat. Achizitionezi un abonament nou plus telefon nou, nici dracu nu-ti zice ca tot tu trebuie sa iti bati capul si sa te gandesti oare daca telefonul tau nou este asigurat. NU, asigurarea nu se aloca automat, chiar daca este abonament nou la pachet cu telefon nou. Logic, inchizi abonamentul vechi, se inchide si asigurarea veche, ca este inclusa in abonament, deci parte din acesta, se inchide abonamentul, se inchide si asigurarea. Achizitionezi telefon nou si abonament nou, asigurarea se face pe noul telefon, sau, macar, anunti clientul ce are de facut. Nu, este problema ta, boule de client, sa te asiguri ca ai parte de serviciile pe care le platesti, altfel platesti bani degeaba si te trezesti cand ai nevoie ca iei o mare mu*e, ca nu esti asigurat. Noroc ca m-a dus capul sa trimit un mail prin care sa cer o confirmare a faptului ca telefonul este asigurat. Mail-ul a fost transmis in perioada in care mai puteam inca sa il asigur, cele 30 de zile. Mi s-a raspuns dupa 2 saptamani. Asa ca, din nou, mu*e fraiere, "au trecut cele 30 de zile. Mergeti in magazin si rugati-va de cei de acolo, poate va ajuta", gen, poate li se face mila de tine. Mai dau un mail prin care explic frumos situatia si cer frumos sa ma ajute cu asigurarea noului telefon, ca nah, pana la urma a fost o lipsa de comunicare si nu m-am gandit sa incep sa caut prin fundul site-ului Orange.ro dupa informatii legate de asigurare. Au mai fost astfel de probleme si in trecut, in care nu aveau informatiile expuse clar si sa le vada boul de client. Atunci au fost intelegatori si s-a rezolvat problema. Nici nu s-au sinchisit sa imi citeasca mesajul, doar au bagat replica standard cu "au trecut cele 30 de zile". Asa ca, v-ati prins, mu*e fraiere care platesti abonamente de 100 de euro pe luna.

Scuze pentru postarea tip roman, dar nah, sper sa vada si altii ce fel de servicii si suport ofera mai nou cei de la Orange. ANPC-ul nu ma va ajuta, pentru ca, undeva in fundul site-ului orange.ro, exista specificat ceva, asa ca, nimic nou, tot clientul este fraierul. Daca politicienii isi tot bat joc de noi cu fiecare ocazie, asa si cei de la Orange au decis sa ii doara in cot de clienti, pentru ca pot.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ORANGE - discutii generale-img_20170729_042906.jpg  
    Last edited by azreil24; 03-11-2017 at 16:44.
    Filme UHD - FOR SALE

Marantz PM6005, iFi Audio Nano iDSD, Dali Zensor 7, Mogami W3103/W2965/W2964 Cables, Nakamichi/Neutrik/RAMM Audio Connectors

6. Back To Top | #8366
    Registered User alexmihai92's Avatar
    Phone
    Samsung Galaxy S8
    Sper ca apelarea Wi-Fi sa preia candva stafeta.

7. Back To Top | #8367
    Registered User angry's Avatar
    Daca sunt in alta tara si activez Wi-fi Calling considera in continuare ca sunt in roaming cand fac apeluri?

8. Back To Top | #8368
    Quote Originally Posted by angry View Post
    Daca sunt in alta tara si activez Wi-fi Calling considera in continuare ca sunt in roaming cand fac apeluri?

Salut,
    Poti folosi serviciul Apel Wi-Fi exclusiv national.
    O zi buna,
    Orange Helper

9. Back To Top | #8369
    Registered User
    De ce la un abonament de 5 euro, am doar 500 mb in roaming ue, cand conform calculatorului ancom ar trebui sa am 1,09 gb?

10. Back To Top | #8370
    Registered User LR's Avatar
    Phone
    Samsung S8
    Pentru ca asa vrea Orange. Oricum atat ei cat si Vodafone sunt sub investigatia ANCOM pentru magariile care le-au facut cu roaming-ul.
    ...

11. Back To Top | #8371
    Registered User
    @OrangeHelper

Va rog sa-mi spuneti si mie cum e posibil sa cumpar cartela prepay de la Orange store cu un numar care a mai fost folosit in trecut ( de catre o firma chiar )?
    Suna telefonul toata ziua, probabil numarul de telefon inca e trecut pe "n" site-uri ca numar de contact pentru firma respectiva.
    Are si cont de whattsapp cu poza si ultima conectare in martie anul acesta.

12. Back To Top | #8372
    Registered User
    Numerele de telefon stau in carantina 3 luni dupa care sunr realocate de catre sistem automat ca si numere post paid sau pre paid.

13. Back To Top | #8373
    Quote Originally Posted by BladeOne View Post
    @OrangeHelper

Va rog sa-mi spuneti si mie cum e posibil sa cumpar cartela prepay de la Orange store cu un numar care a mai fost folosit in trecut ( de catre o firma chiar )?
    Suna telefonul toata ziua, probabil numarul de telefon inca e trecut pe "n" site-uri ca numar de contact pentru firma respectiva.
    Are si cont de whattsapp cu poza si ultima conectare in martie anul acesta.
    Salut,

Intr-adevar, numerele inchise nu sunt utilizate si nu sunt realocate pentru o perioada de timp de cateva luni. Nu putem interveni, insa, in conditiile in care numarul respectiv a fost facut public de vechiul posesor sau a fost incredintat ca si numar de contact anumitor persoane fizice sau juridice.

O zi buna,
    Orange Helper

14. Back To Top | #8374
    Registered User Stecheru's Avatar
    Phone
    Samsung Galaxy S7 Edge SM-G935F 64GB Silver
    Quote Originally Posted by LR View Post
    Pentru ca asa vrea Orange. Oricum atat ei cat si Vodafone sunt sub investigatia ANCOM pentru magariile care le-au facut cu roaming-ul.
    Stati linistiti ca si-au facut calculele si e mai ieftin sa plateasca peste un an doi o amenda la ANCOM, decat sa dea drumul dintr-o data la robinetul de internet.

15. Back To Top | #8375
    Aveti probleme cu semnalul in roaming? Mi se pare ca merge execrabil de cand nu mai exista "roaming" in ue. Netul se intrerupe constant pentru durate mari, convorbirile la fel, nu pot apela,apelez si stau pur si simplu si nu face nimic. Am stat cateva zile cu mai cineva in germania, ambele numere pe orange, i8+ si s8+ si am patit la fel amândoi. Ba azi chiar m-a sunat de 3 ori de pe acelasi nr, amandoi in austria si de fiecare data mi-a aparut ca ma suna de pe alte numere, la fel i-au spus si altii din ro pe care i-a sunat.
    Wtf orange?

16. Back To Top | #8376
    Quote Originally Posted by idr View Post
    Aveti probleme cu semnalul in roaming? Mi se pare ca merge execrabil de cand nu mai exista "roaming" in ue. Netul se intrerupe constant pentru durate mari, convorbirile la fel, nu pot apela,apelez si stau pur si simplu si nu face nimic. Am stat cateva zile cu mai cineva in germania, ambele numere pe orange, i8+ si s8+ si am patit la fel amândoi. Ba azi chiar m-a sunat de 3 ori de pe acelasi nr, amandoi in austria si de fiecare data mi-a aparut ca ma suna de pe alte numere, la fel i-au spus si altii din ro pe care i-a sunat.
    Wtf orange?
    Salut,

Nu exista incidente de semnal active in Roaming. Daca acum te afli in alta tara si intampini dificultati in utilizarea serviciilor, te asteptam cu un mesaj privat in care sa ne oferi numarul de telefon si sa ne spui in ce tara te afli.

O seara buna,
    Orange Helper

17. Back To Top | #8377
    Vlad Tepes Monstru's Avatar
    Phone
    OP3
    Mulțumim din inima partidului...
    @orange îmi trimiți mail ca a început "blekfridai" dar link-ul este în lucru

18. Back To Top | #8378
    Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Mulțumim din inima partidului...
    @orange îmi trimiți mail ca a început "blekfridai" dar link-ul este în lucru

Salut,

Am verificat si noi site-ul acum si acesta este functional. Iti recomandam sa te autentifici din nou in contul online si sa accesezi adresa Black Friday | Orange Romania , utilizand eventual un alt browser.

O seara buna,
    Orange Helper

19. Back To Top | #8379
    Tot nu merge. "a aparut o eroare, te rugam sa incerci mai tarziu"

20. Back To Top | #8380
    Registered User BANKS21's Avatar
    Phone
    Samsung J7 2016
    Confirm..si la mine este eroare pe contul orange.

1.  
Page 419 of 420 FirstFirst ... 319369409416417418419420 LastLast

Bookmarks

Bookmarks