Page 425 of 426 FirstFirst ... 325375415422423424425426 LastLast
Results 8,481 to 8,500 of 8509

Thread: ORANGE - discutii generale

1. Back To Top | #8481
    [RO] cartus's Avatar
    Phone
    Galaxy S6
    Trebuie sa dai 53 lei. Faci cont la ei, dacă nu ai. Bagi imei și plătești cu cardul și ei îți trimit pe mail codul de deblocare.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

2. Back To Top | #8482
    Daca a expirat contractul e gratis.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

3. Back To Top | #8483
    [RO] cartus's Avatar
    Phone
    Galaxy S6
    La Orange nu. Poate la alții...

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

4. Back To Top | #8484
    Quote Originally Posted by toni_b View Post
    Draga Orange,
    Ma bucur ca nu mai sunt clientul vostru de cand am parasit Romania, totusi as avea nevoie de o informatie...Bunicul meu a cumparat un telefon de la voi, o porcarie de alcatel 20.01, care este codat in retea. El a murit, contractul a expirat, insa telefonul este in continuare blocat. Exista posibilitatea sa imi deblocati telefonul gratis (contractul fiind incheiat)?
    Va multumesc in avans pentru suportul oferit!

Salut,
    Ne pare rau pt pierderea suferita.
    Dupa terminarea perioadei minime contractuale, taxa de decodare este in valoare de 51.82 Lei, aceasta putand fi efectuata in orice magazin Orange. Mai multe detalii poti gasi aici Cum pot să imi decodez telefonul | Orange Help
    Orange Helper

5. Back To Top | #8485
    Registered User toni_b's Avatar
    Multumesc pentru informatie. Sincer sunt dezamagit de raspunsul primit. La Orange Franta ai decodare gratuita dupa 1 an, in UK dupa 6 luni de contract....in Romania te costa £12 decodarea unui telefon care nu costa mai mult de £10. Ce sa mai zic, imi e rusine ca sunt roman ....

6. Back To Top | #8486
    Quote Originally Posted by toni_b View Post
    Multumesc pentru informatie. Sincer sunt dezamagit de raspunsul primit. La Orange Franta ai decodare gratuita dupa 1 an, in UK dupa 6 luni de contract....in Romania te costa £12 decodarea unui telefon care nu costa mai mult de £10. Ce sa mai zic, imi e rusine ca sunt roman ....
    Pai spune-ne cat coata abonamentul similar in UK, ca sa intelegem mai multe.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

7. Back To Top | #8487
    Registered User toni_b's Avatar
    Exemplu concret: iPhone 7 plus si galaxy S8 cumparat cu abonament de la EE, decodat cu £8.99 dupa 6 luni de abonament si decodare gratuita dupa expirarea abonamentului. Se aplica la orice telefon cumparat cu contract pe o perioada determinata de luni. In Franta am avut iPhone 5 si 6 cumparate de la Orange, decodate gratuit dupa expirarea abonamentului.
    Telefonul despre care este vorba este un alcatel pentru oameni batrani, cu taste mari, bagat pe gat unui om care nu avea nimic in comun cu telefonia mobila. Si uite asa i-au prelungit contractul pentru un telefon de 30 lei.
    Acelasi lucru se intampla cu toti batranii creduli care accepta prelungirea unui abonament mizerabil pentru o porcarie de telefon sau 500 mb de internet pe care nu ii folosesc niciodata.
    Am sa fac plangere din nou la ANCOM si protectia consumatorului, pentru ca din cate stiu eu este o legislatie europeana care spune ca telefoanele luate la abonament se decodeaza gratuit dupa expirarea perioadei contractuale. Aceleasi legi se aplica si in Romania, sau ar trebui!
    Rusinos..

8. Back To Top | #8488
    Daca Ancom-ul le permite...
    Asteptarile noastre sunt diferite fata de viziunea corporatiilor. Moralitatea nu exista in business. Doar legi si reglementari.

9. Back To Top | #8489
    Papa Bear
    Vreo sansa sa vedem TopUpgrade cu un P20Pro/Mate10Pro samd?
    Go Away.

10. Back To Top | #8490
    Registered User catanzaro27's Avatar
    Phone
    Samsung Galaxy S8
    Quote Originally Posted by Softpedia View Post
    Daca Ancom-ul le permite...
    Asteptarile noastre sunt diferite fata de viziunea corporatiilor. Moralitatea nu exista in business. Doar legi si reglementari.

Ancom-ul n-are treaba cu ce vinde Orange sau altii.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

~Curent~
    Samsung Galaxy S8

~Past~
    Xiaomi Mi Mix
    Nexus 4, 5
    Allview X2 Soul
    Samsung Galaxy Mega
    Samsung Galaxy Note 1, 2, 3
    Samsung Galaxy Nexus
    Acer S500
    Samsung Galaxy S, S3, S3 Mini, S5, S6 & A3
    Samsung Galaxy Xcover
    Samsung E100
    HTC Wildfire S
    iPhone 3G, 3GS, 4, 4S, 5, 5C, 5S
    , 6, SE
    LG Chocolate, G Flex 2, G2
    Motorola W220
    Sony Ericsson W800,
    K810
    Sony Xperia Z Ultra, Z & Z2
    Nokia Lumia 520, 800, E63, E52, 6500 Slide, 6131, 6300, E50, 3220, 3210
    Alcatel OT311

11. Back To Top | #8491
    Ne mint astia de la Orange.
    Despre decodarea telefoanelor | Orange Help

12. Back To Top | #8492
    Ne mint astia de la Orange.
    Despre decodarea telefoanelor | Orange Help

13. Back To Top | #8493
    Registered User catanzaro27's Avatar
    Phone
    Samsung Galaxy S8
    De ce te mint? Ca e adevarat ce au spus pana acum...
    Ca exagereaza si au taxe aiurea asta e alta poveste, vezi statul roman...

~Curent~
    Samsung Galaxy S8

~Past~
    Xiaomi Mi Mix
    Nexus 4, 5
    Allview X2 Soul
    Samsung Galaxy Mega
    Samsung Galaxy Note 1, 2, 3
    Samsung Galaxy Nexus
    Acer S500
    Samsung Galaxy S, S3, S3 Mini, S5, S6 & A3
    Samsung Galaxy Xcover
    Samsung E100
    HTC Wildfire S
    iPhone 3G, 3GS, 4, 4S, 5, 5C, 5S
    , 6, SE
    LG Chocolate, G Flex 2, G2
    Motorola W220
    Sony Ericsson W800,
    K810
    Sony Xperia Z Ultra, Z & Z2
    Nokia Lumia 520, 800, E63, E52, 6500 Slide, 6131, 6300, E50, 3220, 3210
    Alcatel OT311

14. Back To Top | #8494
    Citez:
    Dispozitivele cumpărate de la Orange România sunt deblocate în conformitate cu recomandările ANCOM (Autoritatea Națională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicații) şi nu implică şi eventuale reparații ale defecțiunilor dispozitivului, existente la momentul la care se solicită respectiva deblocare. Pot fi decodate doar terminalele blocate în rețeaua Orange România, nu şi ale altor operatori.

15. Back To Top | #8495
    Ah Kin TimmY's Avatar
    Phone
    OnePlus 5T | Sony Xperia Z5
    Se poate pune pe hold un abonament? Nu sunt in tara si l-am tot platit cu toate ca nu il mai folosesc. Il am de peste 10 ani si nu as vrea sa pierd numarul.

16. Back To Top | #8496
    Registered User rex's Avatar
    asta cu blocatul se rezolva simplu: nu mai cumparati telefoane de la operator.
    chiar daca pare ca le luati mai ieftin ca platiti un pret initial mic, pe termen lung veti plati mai mult decat daca ati cumpara telefonul la liber de la orice magazin si doar serviciile de telefonie de la orange.
    da, sunt unii care nu au suficient sa ia un telefon cu banii jos, dar ptr asta s-au inventat cardurile de cumparaturi (carduri de credit) cu rate fara dobanda.
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

17. Back To Top | #8497
    Quote Originally Posted by TimmY View Post
    Se poate pune pe hold un abonament? Nu sunt in tara si l-am tot platit cu toate ca nu il mai folosesc. Il am de peste 10 ani si nu as vrea sa pierd numarul.
    Salut,

Vrem sa verifica si noi situatia contului tau si de aceea, te rugam sa ne oferi numarul de telefon prin mesaj privat.

O zi buna,
    Orange Helper

18. Back To Top | #8498
    Registered User
    Phone
    LG G6 Black
    @Softpedia Pai spune unde e minciuna? Ce nu ai inteles? Adica, cel putin pentru mine, situatia e clara : ai 3 optiuni de deblocare : gratis ,daca telefonul e luat la liber(desi iti pot spune ca de cel putin 1 an, orange nu mai blocheaza telefoanele), contra unei sume ridicole(de acord aici) ,daca telefonul se afla in perioada contractuala si contra unei sume modice, daca a iesit din perioada contractuala. Ce ai citat tu acolo spune ca orange nu iti repara telefonul daca e defect cand ceri deblocarea, intr-una din conditiile de mai sus.
    Smart phones, dumb people.

19. Back To Top | #8499
    Colegul de forum a zis ca Ancomul nu are nicio legatura cu decodarile. Orange pe site spune ca are. La asta m-am referit.

20. Back To Top | #8500
    Registered User
    Phone
    LG G6 Black
    Daca telefonul achizitionat împreuna cu serviciul de telefonie este codat în retea, trebuie sa ai aceasta informatie în contract. Totodata, trebuie sa gasesti în contract si informatii cu privire la posibilitatea si conditiile de deblocare a terminalului.

Pe de alta parte, conditiile standard minime de deblocare a terminalelor codate în retelele de comunicatii mobile au fost stabilite printr-un Cod de conduita, adoptat de principalii operatori de telefonie mobila din România.

Conform Codului de conduita,

Poti solicita deblocarea terminalului când îl cumperi sau oricând dupa aceea, pe baza facturii fiscale sau a certificatului de garantie al terminalului.
    Daca vei cumpara doar terminalul, fara alte servicii de comunicatii electronice, operatorul îti decodeaza gratuit terminalul achizitionat.
    Daca ai obtinut terminalul într-un pachet promotional sau la un pret preferential si vrei sa îl decodezi înainte de expirarea perioadei minime prevazute în contractul încheiat cu operatorul, va trebui sa achiti atât tariful pentru operatiunea de deblocare, cât si suma stabilita ca penalitate pentru încetarea anticipata a contractului.
    Daca perioada minima contractuala a expirat, platesti doar tariful de deblocare. Atentie! Tariful de deblocare este stabilit de fiecare operator în parte.
    Deblocarea se realizeaza în maxim 15 zile lucratoare de la înregistrarea solicitarii.
    Operatorii vor debloca numai telefoanele care nu au depasit durata medie de utilizare mentionata de producator în certificatul de garantie. Deblocarea terminalelor mai vechi se va realiza numai în masura în care operatorii dispun de resursele tehnice necesare.
    Citat de pe ANCOM.
    Mai clar nu cred ca se poate.
    Smart phones, dumb people.

1.  
Page 425 of 426 FirstFirst ... 325375415422423424425426 LastLast

Bookmarks

Bookmarks