brat CUm se poate localiza un telefon dupa imei!!!
Results 1 to 12 of 12

Thread: CUm se poate localiza un telefon dupa imei!!!

Banned

Exclamation CUm se poate localiza un telefon dupa imei!!!

Cine stie sa posteze!!!
    M-ar ajuta fff mult!!!!!!
    plz!!!

Registered User djxme200's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    aici e publicitate mah....cauta si tu aria de discutii gsm si pune acolo ce ai de pus...
    Do not try to insert a harphoon in your head!..
    <----this is the result

Veveroi jijea's Avatar
    Nu prea cred ca se poate localiza dupa imei.
    Singura ta sansa este sa il cauti prin targuri, dar nu cred ca vei gasi nimic.

SLV SILVER's Avatar
    Se poate, dar nu de catre "oamenii de rand". Connex-ul si alte "servicii" de la noi din tara folosesc cu succes chestia asta. Nu iti imagina ca o sa apara un soft in care tu introduci imei-ul si iti spune cu ce e imbracat posesorul.

Banned GSM-Stefan's Avatar
    nu prea poti ca om de rand......defapt e imposibil ! connexu poate face asta , dar nu ai cum sa ii determini sa o faca......asta e lucru mai nasol !

oricum ai postat gresit , o sa iti mute threadul la GSM & Telecomunicatii si s-ar putea sa iei si ban ca ai deja vreo 2-3-4 topicuri la fel !

Lord's Avatar
    si ei nu depisteaza pur si simplu dupa imei, ci si dupa cartela
    in momentul in care dai un telefon ei stiu de pe ce IMEI s-a sunat, si te pot localiza, cam asta e toata faza

Registered User
    este ceva ceva si cu IMEI-ul. De exemplu telefoanele cand se asculta nu se asculta numai dupa cartela ( pt cei care traiesc periculos sa stiti ca daca schimbati sim-u la telefon nu ati rezolvat problema cu ascultatul momentan, trebuie schimbat si telefonul pentru a scapa momentan de o eventuala interceptare a convorbirilor, de preferat un telefon folosit de o persoana curata destul de mult timp..). Din cate stiu eu "profesionistii" care isi castiga painea pentru a asculta telefoane nu le asculta dupa numarul cartelei ci dupa IMEI sau cum zic ei ID-ul telefonului ( banuiesc ca este acelas lucru). Oricum un lucru e sigur...tu ca om de rand nu poti localiza pe cineva dupa IMEI...doar daca ai ceva cunostinte in randul "profesionistilor" nu la connex sau orange..

Lord's Avatar
    pai fara cartela nu pot nici ei

doar cand se initiaza apelul se vede imei-ul de catre ei

Registered User Solmyr_PL's Avatar
    mda, adevarata. am citit un articol mai demult k vor sa faca asthia o smekerie. sa existe o baza de date, in care sa fie introduse imei-urile telefonelor furate, asta dak victima vrea, iar ei (connexu, orange) sa blocheze toate apelurile care s-ar face dupa acel imei. ar fi o lovitura grea data "smanglitorilor" de telefoane. iar dak aceasta chestie s-ar aplica si pe bazele de date din europa (germania , italia) ar fi naspa...rau , cum la noi ajung multe telefoane furate din tarile astea.

Registered User
    eu am auzit ca de exemplu in spania deja exista acest sistem pentru anumite telefoane. Adica cunosc persoane care aduceau telefoanele in Romania sa le vanda si ziceau " aici nu am ce sa fac cu ele ca sunt blocate" (si nu se referea blocate pe retea..vodafone, movistar, amena). Oricum raman la parerea mea..singurele persoane care pot afla locatia dupa imei sunt "profesionistii" care sunt platiti de stat sa sa ne asculte telefoanele si sa ne monitorizeze...

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Quote Originally Posted by denilson
    Oricum raman la parerea mea..singurele persoane care pot afla locatia dupa imei sunt "profesionistii" care sunt platiti de stat sa sa ne asculte telefoanele si sa ne monitorizeze...
    Fals. Oricine stie sa umble la antene cum trebuie poate sa faca asta. Pe scurt intra in programul de monitorizare a antenelor si da search dupa IMEI-ul respectiv.

PS: Ca foarte putini au acces la acest serviciu este partea a doua. Nu oricine se risca atunci cand ai in contract o clauza in care spune ca daca folosesti aiurea treaba trebuie sa scoti din buzunar o amenda de cam 10-100 de ori mai mare decat salariul (plus ca iti pierzi serviciul)... Stiu cum e la Connex si va spun sigur ca nu prea isi permite nimeni sa se joace cu treburi de genul asta.

Lord's Avatar
    pai sincer, nici nu mi se pare normal ca oricine sa se joace cu asta

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post