brat CE este un smartphone
Results 1 to 14 of 14

Thread: CE este un smartphone

Banned

CE este un smartphone

Salut, ma tot contrazic cu un prieten care are un telefon mai vechi si anume un Nokia 7650. El sustine sus si tare ca telefonul lui este smartphone. Din cate cunosc eu ... smartphone inseamna ca telefonul respectiv are un sistem de operare symbian sau pocket pc, touch screen si remote. 7650 nu detine niciuna din aceste functii. Ideea este, vreau daca puteti sa imi dati un raspuns daca 7650 este sau nu smarpthone, si sa am argument solid pentru a-i spune prietenului meu ca eu am dreptate. Multumesc.

Registered User darth_melk's Avatar
    Are symbian - deci ar putea fi considerat un smartphone. Dar daca este considerat smartphone, este cel mai prost.

Banned
    Este cel mai prost dintre smartphone-uri sau ce vrei sa zici cu e cel mai prost? ARE sau NU are telefonul ala SYMBIAN? Plus ca nu cred ca SYMBIAN - conditia necesara si suficienta pentru ca un telefon sa fie considerat smartphone. Poti sa ma lamuresti mai in amanunt?

Registered User lexus's Avatar
    7650 are symbian.dar hardware-ul lui este mai slabut (fiind un telefon lansat acum 3 ani).deci poate fi considerat smartphone

Registered User
    e suficient sa aiba symbian pt ca ii poti instala neshte aplicatii, si este aproape la fel de bun ca un 6630, 7610 etc( DOAR si NUMAI din acest motiv) dar cum s[pune frankie symbianu este singuru lucru carel leaga de smartphone

Registered User bennyben's Avatar
    vali pai te cam contrazici,o data zici ca este la fel de bun ca 6630 (care este un smartphone de generatie noua), iar apoi ca singurul lucru care il leaga de smartphone este symbianul...pai si ce ti se pare anormal?! adica ce ai mai vrea sa aiba?!

7650 este smartphone, pt ca suporta sistem de operare, si are un hardware capabil sa ruleze un asemenea sistem (de ex procesor la 104Mhz - sau p-acolo oricum...). poti instala software suplimentar, cu ajutorul caruia sa personalizezi mai mult mobilul...

Registered User darth_melk's Avatar
    ziceam ca este cel mai prost smartphone (daca se considera orice are symbian un smartphone). cand a aparut era bun, acum pur si simplu nu are dotari care sa-l faca 'smart'. depinde cum privesti problema. altfel, sunt o groaza de telefoane (non-smartphone) care au mai multe functii si dotari decat el.

Registered User bennyben's Avatar
    pai el tot smartphone ramane...chiar daca nu-ti place tie

Frankie_Carbone din ce ai enumarat tu acolo cum ca ar trebui sa aiba un smartphone, 2 dintre ele le are, si anume symbian (sistemul de operare) si il poti folosi si ca telecomanda (remote), iar inainte de lansare au fost zvonuri ca va fi touchscreen...si ar fi intrunit toate cerintele tale

Registered User
    Quote Originally Posted by darth_melk
    Are symbian - deci ar putea fi considerat un smartphone. Dar daca este considerat smartphone, este cel mai prost.

dupa emblaze

Tatal tau Bimm3r's Avatar
    Phone
    iPhone 4
    emblaze suck big time from 7650
    All BITCHES AIN'T SHIT!! Bitches fake all the time, they give birth to 8lbs - 22inch babies. What do you think your doing when your fucking them and their screaming all loud and shit? That's right, NOTHING! They keep screaming to keep from laughing in our face!

good cop dark_one's Avatar
    Phone
    Iphone 3G - 16 GB
    - oare dupa ce a scris CBR mai are rost discutia ?
    - eu zic sa cititi cu atentie link ul al 2lea ( pentru disputa 7650 ) iar primul link defineste mai mult decat CLAR notiunea de smartphone
    “It’s the games themselves- not the graphics, not the music, not the pure processing power -that make the fun.” (Nintendo Power 78, p. 23)

Veveroi jijea's Avatar
    Din ceea ce stiu eu, un smartphone este un telefon care poate inlocui (mai mult sau mai putin) un PDA.

Banned
    de acord 100% cu jijea

1.