brat respingere apeluri din lista
Results 1 to 10 of 10

Thread: respingere apeluri din lista

Registered User north's Avatar

Question respingere apeluri din lista

La mai multe modele de Ericsson exista o optiune deosebit de folositoare si anume posibilitatea setarii unui grup de persoane pentru care telefonul tau este apelabil. Pentru toate celelalte numere care nu figureaza in acea lista, telefonul figureaza ca "busy". Concret.. daca sant apelat de pe un numar care nu e in lista "friendly" telefonul meu nu suna iar respectivul primeste ton de ocupat.
    Exista chestia asta pe alte telefoane ? Am cautat fara succes pe samsung, siemens si cateva modele de motorola ?
    Cineva mi-a zis ca ar merge facut un soft in Java care sa se ocupe de taskul asta.
    Idei .. propuneri ?

chiar n-are nimeni nimic de zis pe chestia asta ? Daca postam la sectiunea drumuri si poduri a forumului intelegeam. Sa mut threadul la software ??? Admini help.
    Poate acolo ma aude cineva.
    He who controls the Past, commands the Future.
    He who commands the Future ..Conquers the Past

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Daca nu stie nimeni asta nu inseamna ca tu ai voie sa postezi singur zilnic. Thread-ul ramane aici.

Registered User Solmyr_PL's Avatar
    aplicatia black list pentru telefoanele symbian. banuiesc k exista ceva echivalent si pentru windows mobile. pentru rest , nu
    era un geniu pe un alt forum care zicea k exista aplicatie JAVA gen black list, dar doar atata auzise si el. io unu nu prea cred...
    revenend la blacklist, este o aplicatie care face cam invers, blocheaza nr care SE afla pe respectivul "black list"

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Deci nu suna ocupat....suna odata incomplet si apoi suna ocupat. Adica te prinzi ca e manevra. Ce sa-i faci...intai suna in centrala, care transmite numarul telefonului si apoi telefonul decide sa inchida....se pierd 80 de sutimi in care telefonul suna.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Thumbs up

Deci nu suna ocupat....suna odata incomplet si apoi suna ocupat. Adica te prinzi ca e manevra. Ce sa-i faci...intai suna in centrala, care transmite numarul telefonului si apoi telefonul decide sa inchida....se pierd 80 de sutimi in care telefonul suna.
    Bun.. Imi pasa prea putin ca o sa se prinda aia care ma streseaza ca "e manevra" cum spui tu. Ideea e ca nu-mi mai suna telefonul si am scapat de ei. Ambele solutii 1black list, 2friendly list imi suna bine. Cum le pun in practica ?

Concret... daca telefonul nu are optiunea asta in meniu cum rezolv problema ? Exista vreo posibilitatea de a modifica softul telefonului ? Pana la urma e o simpla rutina de filtrare..
    If <number> = <x> or <y> or.. connect
    else redirect to ....VOX de exemplu

Daca fac rost de soft si il dezasamblez ar merge inserata o linie de cod ?
    asta pentru tel mai vechi. Pentru smartphones sa inteleg ca exista deja o aplicatie d-asta pe care sa o pot instala si rula in background pe tel ?

DEtalii bitte

Banned sandubogdan's Avatar
    Teoretic este simplu, practic este ceva mai greu, pentru S60 (symbian) sunt cateva aplicatii in acest scop.
    Tu pentru ce telefon vrei aceasta functie?

Samsung SGH A800, Motorola 525, lista ar putea continua. Citeste ce-am postat inainte. A devenit o problema de modificare a softului din telefon.. conteaza mai putin ce marca de telefon. Stiu ca exista diferente mari intre modul de compilare a softului de la o firma la alta. Cum sant scrise .. u.s.w

Dar pana la urma odata citit softul si dezasamblat, e cam tot aia.
    A facut cineva chestia asta ?

Am vorbit cu cineva care decodeaza telefoane si are o arhiva cu softuri de telefoane. Dar tipul s-a dat lovit cand am intrebat de asa ceva. Bine .. nu e prima oara cand mi se intampla sa cer o schema sau ceva si sa ma lovesc de probleme d-astea. Au senzatia ca le furi afacerea.
    Cam asta e.

Banned sandubogdan's Avatar
    Nu e ca le furi afacerea, dar este prea complicat ce ceri tu, modificarea unui soft f. complex.
    Solutia pentru tine ar fi ori sa cauti un telefon care sa aiba asa ceva original, desi nu am auzit, ori sa iti un smartphone si sa-i pui tu un astfel de soft aditional.

Registered User
    Phone
    iPhone
    Quote Originally Posted by sandubogdan
    Solutia pentru tine ar fi ori sa cauti un telefon care sa aiba asa ceva original, desi nu am auzit, ori sa iti un smartphone si sa-i pui tu un astfel de soft aditional.
    E clar ca nu ai citit primul post! Orice SE are asa ceva "original" cum zici tu.
    Au cumparat de la mine: alexxus (lcd 17''), balenax (p4+un abit), prowler (decodor DTS100), roty (mx900), Switcher (DVRSMMC 512)
    Am cumparat de la: Tig (boxe), Karass (cabluri rounded), mitzu (mousi), georgerusu79 (p4+p4p800), B-Boy (2x512 DDRAM), claudiu1 (N70), Title (gantere+banca)

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post