brat VODAFONE - discutii generale - Page 2
Page 2 of 365 FirstFirst 123451252102 ... LastLast
Results 21 to 40 of 7290

Thread: VODAFONE - discutii generale

Registered User
    Personal nu sunt deranjat ca Xnet e free ... merge ca atare. Imi aduce aminte de vremea net-ului free la PcNet, ce vremuri

Dar ma deranjeaza enorm ca nu pot vorbi pe Kamarad in week end. Aia e PE BANI si trebuie sa mearga brici! Daca nu-s in stare sa faca un serviciu ok, mai bine sa se abtina sau sa il faca free. E greu sa estimezi piata? N-as crede..mai ales cand esti platit cu **** para pe luna.

Nu de alta, dar periodic sunt obligat sa reincarc cartela. Si-n plus poate am kef sa stau cu ai mei la taclale ore in sir.

Discriminarea intre clientii vechi/noi, discriminarea intre cei cu abonament scump/cei cu cartela nu e ok. Sunt curios ce ar face daca as veni cu OPC-ul pe capul lor.

Pana una-alta am sa ii sun sa le cer sa ma treaca pe lista celor cu prioritate :-)))
    It's nice to be important, But is more important to be nice

Registered User

Talking Xnet

DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Da,dar macar au reclamele alea belea la televizor...
    Serios vorbind,si eu tot xnet folosesc atat timp cat e free(defapt am renuntat la contul lunar pe care dadeam 20$).Mi se conecteaza de la 46 677 in sus(am reusit chiar cu 49 333 si mergea bine,),dupa 1-2 incercari in timpul zilei si 4-5 seara,iar rata de download e de 4,5k+!!Singura chestie nasoala e pingul,in CS(deh sunt un lamer roman ) de exemplu aveam cam 400-500ms,pe cand pe Fx pingu' mediu e 200ms.
    Asa ca sa fiu sincer,nu mi se pare o lipsa de respect pentru client atat timp cate e free si merge decent,doar putin mai slab decat la alti ISPisti.

PS:Poate ar fi trebuit sa ofere numai clientilor vechi(de la 3 ani in sus),dar ma rog.....

Registered User Merlin's Avatar
    Altceva de vreo saptamana incoace,sun chiar la fara 10 min si nu face nimik.Nu suna,nu raspunde(nici okupat),nimik absolut nimik parca asteapta pe nu stiu cine.Am crezut ca lucreaza ei la asta ca tot s-a laudat Connexu la Tuca Show(cine a vazut sa mai dea detalii pe aici ca nu am vazut yo in intregime) ca modernizeaza xnetu in asha hal incat o sa calce concurenta in picioare

Gameaholic Wiggins's Avatar
    Din cate am vazut eu conteaza mult linia telefonica. Eu sunt pe digitala si cand mi se conecteaza la 45K ma oftic. Dar mai sunt si altii tot pe digitala le care le merge prost. Cred ca mai mult e de vina romtelecomu'. Si nu prea am rabdare pana in 2002-2003.
    There is no place like 127.0.0.1

Registered User sirdream's Avatar

Question Bleah...

Citesc si ma minunez...
    Cum dreaqu mai sa te mai conectezi in 2001 la 14.400 ?? Chiar si 28.000 e super jenant ..
    Ce modem aveti voi astia care va plangeti atat de conexiuni la aceste viteze "superioare" ?

Pe un rahat de linie analogica.. ma conectam ( fara PREA MARI probleme) la 44.000... Acum am linie digitala si ma conectez TOT TIMPUL la 54-55.000...

Si am un rahat de Conexant ( intern ) !

Pe cuvantul meu.. invatati fratilor sa va setati modemul si dupa aia vorbiti... EU sunt FOARTE MULTUMIT de ceea ce-mi ofera XNET pe GRATIS !

PS: Tocmai am pus pe pagina mea un utilitar super misto pt. orice modem Vedeti in zona GOODIES ... ( la mine cel mai bine merge cu linia setata pe GOOD si cu V90 )
    Daca nici cu asta nu va merge mai bine.. schimati modemul...
    n/a

Registered User PigBrother's Avatar
    Phone
    iPhone 4S, Lumia 920, Nexus 4
    Ciudat, intr-adevar intre 22.00 si 02.00 prinzi greu linie, dar apoi merge OK. Si m-am conectat intotdeauna la 33.6.
    Singura chestie e ca se agata uneori la "verifing username and password", si iar pierd impulsuri...
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Guest
    Ce dracu conteaza la cat te conectezi?Oricum nu o sa-ti mearga mai bine...eu setez sa se conecteze la 33600(V34) ca altfel merge cu intreruperi la viteze mai mari din cauza liniilor telefonice...si sa mor io dac-am observat vreo diferenta intre 33600 si 52000...

Pinguis quod tumidus
    Sirdream : citeste inca o data topicul ... cu atentie ... asa ... hai, inca o data ... acum ai inteles ? ... hai, inca o data, poate te prinzi si nu-ti mai moare neuronul de singuratate.
    Repet ca nu e vorba de modem si cred ca nici de linie din moment ce ma conectez regulat cu 36-40.000 pe un alt provider, din prima.
    Ca se mai gaseste cate un destept ca Sirdream care citeste in diagonala si vine cu explicatii gen "aveti modemuri nasoale bai llahmas eu am un Connexant ca 3133t ce sunt", asta va asigur ca nu are legatura cu subiectul de fata, ci cu altele pe care nu doresc sa le discut aici ...

PS Nu am nici un utilitar, dar sfatul meu este sa recitesti si sa incerci sa procesezi informatia. Daca nici acum nu intelegi despre ce e vorba, schimba creierul.

Registered User Fanu's Avatar

Post Kidu

Simplu: deregularizarea pietei de telecomunicatii va avea loc la inceputul anului 2003. Incepand cu 2 ianuarie 2003 toti cei care vor fi "pregatiti" vor putea intra pe piata sa dea muku' la RomTelecom...

Nick anterior: Magnum
    Fanu, de ce esti asa scump la vorba... Parca legea votata in parlament zicea ca RT are monopol pana in 2002, adica asta e ultimul an de dominare a pietei. Asa era scris si in contractul cu greci. D'aia se kk pe ei acum, instaleaza posturi noi, iar angajatii nu mai poarta basca si nu te mai injura la ghisee...

In afara de asta, UPC (cel mai tare furnizor catv de la noi) lucreaza in draci la noua retea stelara prin care de la anu' ei vor oferi servicii de telefonie si internet.

Registered User sirdream's Avatar

Unhappy Adi[CG]

Nu inteleg de ce sari asa in sus ...
    Am injurat... am zis ceva de tine ?!?!

Pur si simplu am incercat sa ajut...

Si chestia cu "ma conectez regulat cu 36-40.000 pe un alt provider" e oricum naspa....
    Dupa cum spuneam se poate obtine o conexiune de 56.000 chiar si pe XNET ! Conteaza F.F. MULT cum e setat modemul !!!!! Pana nu l-am setat cu programul ala aveam si eu aceleasi probleme...

Si ESTE vorba de modem si de linie ! Pt. ca NU toti ISP-istii folosesc aceleasi protocoale si aceiasi tehnologie !

"aveti modemuri nasoale bai llahmas eu am un Connexant ca 3133t ce sunt" NU EU am zis asta !!!!! Eu tocmai am zis ca EU am un modem nasol.. nu ai inteles tu bine

Citez " Si am un rahat de Conexant ( intern ) ! " SEE ?

"Daca nici acum nu intelegi despre ce e vorba, schimba creierul." Bleah... am jignit eu pe cineva ?

n/a

Originally posted by intruder
    Parca legea votata in parlament zicea ca RT are monopol pana in 2002
    Da, ai dreptate, pana in 2002 inclusiv.
    UPCu' e slabutz, sa vezi tu la Astral.

Registered User Merlin's Avatar
    BAh yo m-am cam saturat ca nu mai mere deloc xnetu.Sun si nu raspunde nimeni,nu se intampla nimik.Ce dreq are?

Moderator kork's Avatar
    Putin off topic: cand aveam abonament la Maronet (a se citi kknet), am incercat odata sa ma conectez, iar in difuzorul modemului s-a auzit un ingenuu: "Alo, da ?1?"

Nick anterior: Magnum

Talking

Originally posted by Fanu
    Da, ai dreptate, pana in 2002 inclusiv.
    UPCu' e slabutz, sa vezi tu la Astral.
    E mortal limba romana e ...super, este exact ce ne trebuie de multe ori. Numai asa se poate abera in mod liber:
    "..pana in 2002 inclusiv" Pai daca e "pana" ce mai cauta "inclusiv"?. E asemenea dumei care o dadea tvru' cu:
    "nu te amendam pana nu te prindem"
    Partea trista e ca dumele astea sunt legi votate de parlament si imi inchipui ca sunt comisii speciale care se gandesc zi si noapte la astfel de formulari...

Nu stiu care-i treaba cu Astral, la noi e cam monopol. In afara de UPC mai este o firma de catv, insa e foarte slabuta. Personal sunt foarte suparat pe UPC, e o firma de kkt, din cauza ca au monopol te trateaza ca si pe un sclav, cand mergi la ghiseu sa intrebi una-alta, te trimit la plimbare, te injura, etc In astfel de cazuri, 'vaicareala are temei, insa nici un rost'...ca sa zic asa

Bitch veXX's Avatar
    Adi,
    Exemplul cu o conectare la un alt provider la 33,6 si pe xnet la 14,4 nu e foarte relevant, desi ar parea asa la o prima vedere.
    De ce?Cea mai plauzibila explicatie e rutarea naspa pe Rtc pana la acces serverul xnet.Fiecare provider isi pune acces serverul intr-o centrala Rtc.Nu se poate interveni in bucataria interna a Rtc, e problema lor cum manageresc rutele intre centrale.Daca pe ruta aia e mai mult de o singura conversie analog/digital (centrala analogica that is), deja e prea mult, scade calitatea drastic.Deci "providerul celalalt"(TM) a avut noroc sa primeasca o ruta mai buna, ca sa ma exprim plastic.
    Legat de deconectarile dese, in timpul handshake-ului:Intelegeti ca, din cand in cand se mai fac upgrade-uri pe masini, sau se aduc masini noi, pt teste in vederea cumpararii.Masini care, pot face dude, din anumite motive, independente sau dependente de xnet.Atat timp cat aceste motive sunt dependente, vor fi corectate cat mai repede, in acest sens chiar si forumul poate fi un feedback util.Pt problema aceasta, chiar as fi interesat sa stiu daca deconectarile au aparut relativ de curand (cam o saptamana) sau au persistat de cand folosesti contul respectiv.Ma refer la cele 18-20 de deconectari intr-o ora, nu la 2-3 pe luna.Si as vrea sa stiu ce linie ai, analogica sau digitala.

Si, nu mai fiti indusi in eroare de cat afiseaza Dial-up Networking-ul sau RAS-ul ca si viteza de conectare.Foarte multe drivere de modem afiseaza oricum gresit aceasta "viteza".Ca sa nu mai spun de cele care raporteaza viteza portului serial pe care e modemul, chiar acum va "vorbesc" de la o viteza de 115200...
    Specificatiile Rtc spun ca pe o "digitala", viteza maxima care se poate obtine nu poate fi mai mare de 53,3Kb/s si asta e o viteza pur teoretica, ce nu s-ar obtine decat daca m-as lega cu o "sarma" direct la acces server, cu maxim o singura centrala telefonica intre noi.
    Deci vitezele alea ametitoare, de 54 sau 55 cat am vazut mai sus suna a driver de modem ce raporteaza aiurea.
    Iar pe o analogica, 33,6 e iar teorie, practic daca reusesti peste 28,8 sa fii fericit.

Moderator
    da,vexx,exact de 1 saptamina si citeva zile.Pina atunci ma conectam chiar si seara destul de lejer (10-10.15),si mai apareau ocazional "failed to establish connection";in timpul zilei se conecta din prima.

De 1 sapt,ziua mi se conecteaza din 5,6 incercari.Minim.Fie nu raspunde,fie acelasi "failed to establish...".Seara e aproape imposibil
    De conectat m-am conectat mereu la 33.6.Linie analogica.

---------
    so much for feedback.
    [Modificat de mike pe 29-03-2001 ora 10:14 PM]

Pinguis quod tumidus
    traiasca, traiasca, traiasca sa traiasca !
    azi m-am conectat de 2 ori din prima la 33kb
    poate a fost bafta ... sa vedem in continuare.
    Acu' sunt pe "celalalt provider" TM (Galaxy) si am 38666 the number of the beast si sunt tare vesel de bere pt. ca am fost la bistro cu un client.
    Noi sa fim sanatosi !

Originally posted by veXX
    Fiecare provider isi pune acces serverul intr-o centrala Rtc.
    Fratzie, aberezi. Nu de alta, da' lucrez io la un provider (sic!) care are acces serverul amplasat intr-un rack de 19" in dataroom-ul propriu...
    Sunt niste fluxuri E1 pe fibra pana la Palatul Victoria, insa asta e partea a doua... nu exista rackuri in RTc.

Intruder: nu mai zic nimic cu privire la parlamentari, orice comentariu e de prisos. In ce priveste UPC-ul, stiu foarte bine cum sta treaba pe la ei. Am un coleg care a lucrat acolo (in Timisoara) la UPC.
    Poate ai noroc si vine Astral in Timisoara...

Bitch veXX's Avatar
    Fratzie, io cred ca tu aberezi, din 2 motive, primul l-ai spus chiar tu.Poti tine un acces server si la tine pe birou, nu neaparat in dataroom, in cazul distantei dintre dnt si palatul victoria.Desi, tot nu vad rostul unei asemenea amplasari.Ori e un acces server mic, ori oferiti dial-up special pt guvern
    Al doilea motiv, cel mai important, ar fi costurile.Stii unde e sediul nostru, parca stii si unde e acces serverul, iti dai seama cat ar costa sa tragi fluxurile alea din centrala pana la noi?Vorbesc de acces server care stie sa tina 2600 de linii...

There are only 10 types of people in the world:
    Those who understand binary and those who don't.

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 2 of 365 FirstFirst 123451252102 ... LastLast