brat ORANGE - discutii generale
Page 1 of 326 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 6501

Thread: ORANGE - discutii generale

Registered User mudpie's Avatar

Post ORANGE - discutii generale

Mi-au ajuns pe la urechi niscaiva zvonuri, cum ca MobilRom ar urma sa fie preluat de catre concernul Orange. Cred ca o asemenea miscare ar revolutiona in mare masura piata comunicatiilor mobile de la noi. Ma intreb daca o fi adevarat...
    Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Da, asa am auzit sieu! Din cate stiu, deja au fost cumparati, dar poate ca am auzit prost! Se stie ca Dialog e cel mai bun din tara, vezi acoperire, calitate, servicii &stuff! Pe deasupra au bagat si GPRS, ceea ce MobiFon nici n-a gustat vreodata!
    A good plan today is better than a perfect plan tomorrow.
    memoSMS - notificari prin SMS

Chaos Master Entropy's Avatar
    Nu conteaza numai calitatea, ci si tarifele si seriozitatea... Cei de la Dialog nu sant seriosi, si au tarife mari. So, Connex rulez.

Registered User
    Ce ma? Nu sunt seriosi? Sunt mult mai seriosi decat Connexul, si la tarife mare diferenta nu e, daca stai sa analizezi un pic! E mai ieftin la Dialog, in unele cazuri, si mai ieftin la Connex in alte cazuri!

Seriosi my ass! Am fost si eu, vreo 7 luni la Dialog. Am avut abonament de 4 USD, care, cand l-am luat, avea 30 cents outside, 14 cents inside, si in weekend avea 14 centi si in si out.
    Prin martie, insa, s-au gandit ei ca e prea ieftin, si au scos tariful de weekend. So, fuck them, asta inseamna neseriozitate!
    BTW, poti sa vorbesti la Dialog cu un cent pe minut, in weekend? No? Damn!
    Da, stiu, poti vorbii 3 ore free, in retea, noaptea si/sau duminica, dar still, e 9 USD abonamentul...

Administrator Silviu's Avatar
    Well, Dialog a fost Orange de la bun inceput. Oricum, dupa ce toata treaba se va termina, in toata Europa, vom putea vorbi la tarifele locale, in toata Europa Deci... 0.1$/minut ... cred ca undeva de la 1 ian 2003, sau asa ceva.

Registered User
    Silviu: asta si-au propus ei, dar nu se stie daca vor reusi! Eu sper ca da!

Entropy: si connexul a scos abonamentul ala de 5$ asa, pe neanuntate! :P

Connexul a scos abonamentul, dar asta nu a afectat cu nimic pe vechii useri! Unlike ce a facut Dialog...

Administrator Colo's Avatar
    silviu are dreptate cu Orange-ul (urmeza sa-si schimbe denumirea in curind, din mobilrom in Orange Romania) dar bate rau campii cu tarifele. dude, calmeaza-te!
    I expect nothing. I fear no one. I am free.

Registered User
    Daca vorbesti mult , dialogul e muult mai ieftin decat connexul . Nu mai spun de faptul ca nu am vazut network busy pe dialog , lucru care se intampla frecvent pe connex . Eu nu as pune abonamentul cu 1 cent/ minut ca un plus al connexul , ci mai degraba ca un minus , ca din cauza astora se umple reteaua de stai cate o jumate de ora sa dai telefon.

Btw, dialogul nu te inregistreaza cand dai telefon la Relatii Clienti .

Well, mie nu mi-a dat niciodata Network Busy... Am abonament de 7.5 centi, si tot timpul am putut sa dau/primesc telefoane...

Registered User
    Chestia cu Network Busy se intampla la aparitia cartelelor Kamarad Weekend pe piata,de atunci nu mi s-a mai intamplat vreodata.

Registered User Speedo's Avatar

Smile

Am mai zis eu mai demult ca Dialog-ul vrea sa devina cu timpul nu numai integrator de servicii ci si carrier, deja a aparut un fel de segmentare a pietei intre cei doi, servicile transmisie date si cele aferente Dialog-ul, vocea si inernet CONNEX-ul.

Si CONNEX-ul, de anul trecut, apartine de VODAFONE dar se pare ca mai intarzaie investitiile pentru RO, sa vedem, ca portalul MYX cu care se dau ei mari acum este un mare rateu!

Cine zice Ca CONNEX-ul este mai prost decat Dialog-ul sa-mi citeasca mie thread-urile mai vechi pe teme GSM, am dat inclusiv explicatii tehnice de ce Dialogul este inca departe in spate.

Eu m-am referit tehnic, pentru ca la tarife CONNEX-ul iti da discount de 20% pentru facturi mai mari de 20.000.000Lei, dar si asta am mai spus-o!

Greets,
    Speedo

Registered User
    Numai ca la dialog este de 10 milioane aceeasi factura .

Eu spun chestia cu network busy Ploiesti si ptr la mare ( neptun-olimp - unde am fost si am testat ) . Am abonament de 12 dar cred ca-mi bag picioarele in connex si renunt la abonament.

Administrator AIWA's Avatar
    Phone
    BlackBerry Curve 3G 9300

Am gasit ceva despre acest subiect":

Nr. Domeniu: ziarul de maine din data 2001-07-30
    Viitorul sunã bine sau viitorul e Orange?
    Lucian Mîndruþã

"Þinta? Inima consumatorului", spune Aneta Bogdan, director de advertising la Mobifon. Argumentul portofelului ori al tehnologiei e tot mai puþin important, odatã ce serviciile oferite sunt similare în calitate ºi preþ. Ca atare, companiile se concentreazã pe construirea ºi definirea mãrcii. De anul viitor, bãtãlia se va inteþi.

Când îþi iei telefon mobil, ceea ce cumperi este tot mai puþin capacitatea de a comunica. A intra în posesia unui telefon mobil înseamnã a intra într-o categorie socialã, înseamnã a cumpãra un simbol care îþi place, cu care te identifici.

Ispita nu mai e vorbitul la telefon, ci integrarea într-o comunitate definitã de niºte valori, pe care companiile mobile se strãduiesc sã le lipeascã pe cât posibil mai strâns de serviciul pe care îl oferã.

Pe lângã aceasta, imaginea mãrcii se construieºte la fel ca aceea a unei stele de cinema. Ea poate fi simpaticã (Michelin), sobrã (Mercedes), plinã de dinamism (Nike) sau extrem de conservatoare (Louis Vuitton).

Sau, ca sã ne întoarcem la subiect, Orange. Compania de telefonie mobilã cu acest nume a reusit, datoritã unei campanii de imagine concentratã pe marca ºi nu pe produs, sã ajungã numarul 2 în lume, dupã Vodafone.

În Romania, Orange va lua în urmatoarele 12 luni locul mãrcii Dialog, lucru care ingrijoreaza de pe acum competiþia. Cei de la Connex ºtiu cã experienþa în materie de marketing agresiv a celor de la Orange va avea un impact asupra pieþei.

Orange este o marcã modernã, o aºa-numitã icon brand, cu o identitate extrem de puternicã, aproape independentã de produsul pe care îl susþine. Cu ea nu se poate lupta decât cu aceleaºi arme : o marcã-simbol, dublatã de o campanie de definire a valorilor pe care aceasta le susþine.

Pentru Connex provocarea e cu atât mai mare cu cât imaginea ºi publicul de pe alte pieþe ale Orange sunt foarte asemãnãtoare cu publicul sau.

Amândouã ºi-au construit notorietatea punând accentul pe mesaje optimiste. "Viitorul sunã bine", sloganul Connex este similar cu cel al Orange "Viitorul e strãlucitor. Viitorul e Orange".

Ambele mãrci au pus accentul pe inovaþie ºi pe spiritul independent ºi antreprenorial al potenþialei audienþe. Acum, printre soluþiile Connex s-ar putea numara re-desenarea siglei ºi lansarea unei noi identitãþi a mãrcii, la fel de izbitoare precum a celor de la Orange.

Lucru pe care îl face deja pe alte pieþe Vodafone, unul dintre acþionarii Connex, care ºi-a schimbat deja sigla ºi sloganul. Firma nu ºi-a anunþat însã intenþia de a folosi marca sa în compania romaneascã, în care dealtfel nu este acþionar majoritar.

"Vom lansa noi produse pe piata de masã odatã cu sosirea Orange", spune Bernard Moscheni, director general al Mobilrom. El adaugã cã "Orange va aduce o simplificare a tarifelor ºi o diminuare a preþului. Produsele Orange vor fi poziþionate pe piaþã în funcþie de caracteristicile pieþei, ºi nu ale mãrcii."

Piaþa de larg consum dealtfel este una dintre cele mai bune în acest moment. "Produsele noastre Cent si Kamarad deþin majoritatea vânzarilor", afirmã la rindul ei Aneta Bogdan de la Connex.

Pe de altã parte, vara aceasta, cele doua firme de telefonie ºi-au continuat disputa pe terenul prioritãþilor tehnologice ºi al bazei de clienþi.

Astfel, Dialog a lansat serviciul GPRS cu douã sãptãmâni înaintea celor de la Connex, care au prezentat ieri un proiect pilot . Pe de altã parte, Connex a anunþat în aceastã lunã atingerea cifrei de 1,5 milioane de clienþi GSM ºi 100.000 de utilizatori pentru serviciul XNET.

Tot Connex a lansat portalul myX, care oferã informaþii ºi servicii diverse pentru utilizatorii de echipamente mobile conectate la internet - telefoane wap, pocket pc-uri, laptopuri. La rândul lui, Dialog anunþã servicii GPRS pentru utilizatorii privaþi ºi dezvoltarea serviciului SMS.
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

Nick anterior: Keeper_Gismo gismo's Avatar
    In temnita intunecata creata cu truda si sudoare de loialii mei supusi

Exclamation !!!!

Originally posted by Entropy
    Nu conteaza numai calitatea, ci si tarifele si seriozitatea... Cei de la Dialog nu sant seriosi, si au tarife mari. So, Connex rulez.
    Bine ai zis, man !! Si am pe cineva langa mine care este specialsit in gsm si zice ca ai dreptate ! Tine-o asa! Fortza Connex ! Ei au fost primii, asa ca Dialog, sucks !

Banned RvsS's Avatar

Despre telefoane luate cu abonament la Dialog

Datorita faptului ca un prieten isi face abonament la Dialog Free m-am gandit sa imi iau un telefon din alea care se iau mai ieftin pentru ca sunt cu conectare.El nu vreau telefonul ci doar abonamentul.Banii sunt cam putini : 300 000 - 450 000(maxim).Deci dintre acestea ce imi recomandati ?Sigur ca variaza de la dealer la dealer dar ... Am vazut un Maxon la 5$, un Alcatel pe la vreo 9$ si mai sunt multe.Ce imi recomandati ?Merge sa bag abonamentul de Connex pe el ?Ce alte obligatii mai am daca mi-l iau prin abonamentul prietenului meu ?Adica de fapt ce obligatii are el ?

Taz
    Taz is offline
    Registered User
    Dintre maxon si alcatel (DB) iti recomand alcatelul.
    Daca contractul este facut cu dealeri atunci (in cele mai multe cazuri) telefoanele nu sunt codate in reteaua Dialog deci o sa poti folosi abonamentul connex.
    Prietenu tau cumpara telefonul cu banii tai si ti-l da tie asta e toata smecheria fara obligatii.
    Guns don't kill people, people kill people.

Registered User
    Si este obligat sa tina abonamentul 1 an.

Taz
    Taz is offline
    Registered User
    ........sau 6 luni
    Guns don't kill people, people kill people.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 326 12341151101 ... LastLast