brat ORANGE - discutii generale - Page 78
Page 78 of 347 FirstFirst ... 28687576777879808188128178 ... LastLast
Results 1,541 to 1,560 of 6921

Thread: ORANGE - discutii generale

Registered User helium's Avatar
    Phone
    HTC
    Quote Originally Posted by .:indie:. View Post
    Relatii cu clientii de pe cartela este 444.
    Ai incercat?

PS: blocat in ce sens?
    Blocat cum se blocheaza prin tastarea a 3 coduri gresite PIN?
    Iti cere codul PUK ?
    In mesajul primit dupa ce apelez *133# spune sa contactez serviciul Relatii Client.

La apelarea catre 444 primesc umatorul raspuns: Contul tau PrePay este blocat.
    Nu are legatura cu PIN-ul sau PUK, nu am introdus PIN-ul gresit.

Treaba e alta, am fost in apropiere la un dealer Orange unde am dat de o tipa foarte ok si care m-a lamurit.
    Am inceput intreband-o daca are cunostinta de extraoptiunea la prepay cu 800min, 800sms-uri si 50 minute nationale si apoi fara sa-i mai zic ceva mi-a spus: Ai primit cumva cartela intr`un campus & stuff? Apoi discutia a continuat si tipa mi-a spus ca au venit foarte multe persoane la ea cu astfel de problema. Extraoptiunea ar fi valabila inca de la Craciun si la majoritatea din cazuri se blocheaza cartela dupa 3-4 zile. Se poate intampla ca extraoptiunea sa fie valabila timp de 30 de zile si apoi la reincarcare sa se blocheze cartela cu tot cu creditul incarcat.

Intre timp un coleg interesat care are o asemenea cartela si care inca se foloseste de aceasta extraoptiune a spus ca a sunat la departamentul de relatii cu clientii prepay si i s-a spus ca optiunea e inca valabila. Problema se solutioneaza cu furnizarea codurilor de pe cardul cartelei si de pe pachet. Cei care numai au ambalajul...
    O alta faza interesanta e faptul ca tipa i-a spus colegului urmatorul lucru: Oferta e valabila pentru ca nu s-a dat niciun ordin de intrerupere si v-a fi in continuare valabila pana cand cineva v-a lua o decizie sa o intrerupa. Clientii vor fi instiintati printr-un sms.
    Oricum data furnizata la activare(1 Dec 2009) nu`i certa + ca la urmatoarea reincarcare nu`i de ajuns o reincarcare cu 4 Euro trebuind sa ai minim 4,30 Euro in cont sa se reactiveze extraoptiunea.

Btw, idiotenie si in acelasi timp neseriozitate. Concluzia e urmatoarea: Nu stau sa alerg dupa minutele lor, am si alte lucruri de facut.

Cei care cred ca spun povesti se pot interesa de acest lucru.
    Sent from my Bosch 509 using Barosantalk 2

FallenAngel Fallen's Avatar
    Phone
    Samsung Galaxy S5
    Am si eu o nelamurire.
    Am facut Duminica seara o comanda online pentru un cookie, iar dupa finalizare am citit ca telefonul o sa ajunga in maxim 5 zile lucratoare.
    Eu pana acum nu am primit nici un telefon de la ei, mail sau vreun sms in care sa imi confirm comanda, sau sa imi zica si mie ceva legat de ea. Nu mi se pare normal. La statusul comenzii scrie "in procesare" de Duminica seara.

In cat timp ajung comenzile deobicei? (e prima oara cand comand online de la orange)
    Cu ce firma de curierat colaboreaza?

Sunt putin nelinistit sa nu apara saptamana viitoare, ca nu o sa mai am timp de stat acasa, si ridicat telefoane thx
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][NZXT H230][CORSAIR CX750M 750W]
    [GIGABYTE GeForce GTX 970 OC WindForce 3X][2*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Kingston 128GB SSD / Intel 520 128GB SSD / Seagate 2TB / WDC 1TB][Samsung SH-S223F]
    [Logitech G3 / Steelseries APEX][Logitech X-530][Samsung 32ES5500 32"]

OldSchool gamer555's Avatar
    Phone
    SE W960i
    mie mi-a venit in 2-3 zile lucratoare. deci asteapta-te maine cel mai probabil sa iti vina... pe mine m-a sunat cineva cu o ora inainte sa ma anunte.
    Battlecruiser operational. Hailing frequencies open

not a CUPCAKE MadMuffin's Avatar
    Lucreaza cu CARGUS, dar Orange ul nu t suna pt confirmare..vine direct

Phone
    Samsung Galaxy S5
    Si tot "in procesare" va scria la la statusul comenzii?

Ma asteptam sa se schimbe in "comanda preluata" cum e la alte fime de it, sau in altceva . Mersi mult pt raspunsuri
    [GIGABYTE GeForce GTX 970 OC WindForce 3X][2*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Kingston 128GB SSD / Intel 520 128GB SSD / Seagate 2TB / WDC 1TB][Samsung SH-S223F]

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Phone
    iPhone 4s
    Comanda vine in 2-3 zile.
    Stai linistit, apare 'in procesare' pana il ai
    Uneori chiar si dupa, si trebuie sa suni la ei sa iti deblocheze
    De obicei curierul suna inainte, nu mereu insa.

Phone
    Samsung Galaxy S5
    Ok. Mersi f mult pt raspunsuri. Raman dator

not a CUPCAKE MadMuffin's Avatar
    da, tot in procesare. eu asteptam sa ma sune macar sa ma intrebe pe ce culoare il vreau, nu ma ma trezesc ca imi aduc ei acasa ce le pica in mana prima data, dar nici gand..noroc ca au nimerit-o

Phone
    Samsung Galaxy S5
    Mi-au dat telefon de la curier, exact dupa ce am postat si mi-au zis ca vin intr-o ora, si chiar intr-o ora au venit.
    Comanda mea pe net este tot in procesare .

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Phone
    iPhone 4s
    fluturasu: il primesti in culoarea in care e cel din poza. Cand sunt mai multe culori le arata ca produse separate si precizeaza exact culoarea.

Registered User klaxhu's Avatar
    mi-am mutat un abonament de pe firma pe numele meu, si se pare ca cu asta s-a resetat si faptul ca eu nu folosesc mesageria vocala.
    probabil trebuie dezactivata din nou. acum tot asa old style se face: suni si spui ca nu o vrei la serviciul clienti si ti-o dezactiveaza, sau exista un cod ?

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Phone
    iPhone 4s
    Suni la *100# si vezi de acolo cum rezolvi.
    Fallen, ce ti-ai luat, de curiozitate?

Registered User klaxhu's Avatar
    Quote Originally Posted by .:indie:. View Post
    Suni la *100# si vezi de acolo cum rezolvi.
    Fallen, ce ti-ai luat, de curiozitate?
    mda, pai am intrat de curiozitate si am gasit mesageria, care aparent..nici nu era activata

anyhow, i-am dat activate, ca sa am la ce sa ii dau deactivate.tin minte ca la vodafone asa am facut si a mers...

Phone
    Samsung Galaxy S5
    Am scris in postul #1543 ca am facut comanda pt un cookie black
    Am cautat altceva, insa nu mai era, si am avut norocul sa iau cookie de la lichidare la pret de thank you, adica 250ron.
    Mi se pusese pata pe touchscreen, asa ca am cautat ceva cu touch. HTC-ul mentionat de tine nu mai era pe stoc, bugetul era limitat, asa ca cookieul a venit la fix. Pana acum sunt multumit 100%.. lcdu reactioneaza repede, difuzorul se aude tare (pot sa-l aud din ghiozdan f bine), hotswap la card, netul merge ok.

Registered User refreesh2006's Avatar
    Phone
    iPhone4S
    Quote Originally Posted by helium View Post

Mai sunt deranjat de faptul ca daca apelez *133# pentru aflare credit trebuie sa astept 4 mesaje pentru cateva detalii care puteau fi intr`un singur mesaj. Chiar asa primitivi sunt?
    Sunt SMSuri intr-un SMS sunt 160 caractere , si daca ar fi fost un singur mesaj ce ai fi inteles din el

Quote Originally Posted by helium View Post
    Amicul meu s-a interesat la Orange Unirea de ce i-a fost blocata cartela si incompetentii aia i-au raspuns ca nu se ocupa de asa ceva si il pot rezolva daca se muta pe abonament. Incompetenta maxima si rusine mare! Nu asa se castiga abonatii! Cu optiunea asta chiar ma gandeam sa trec de pe X pe Orange dar in astfel de mod nu. Nu trebuie sa alerg sa mi se deblocheze cartela si sa ma milogesc atata timp cat nu eu am inventat aceasta extraoptiune, mie mi s-a facut o oferta pe care am acceptat`o pana in acest moment
    Nu confunda un dealer cu un orange shop mare diferenta

overall nimeni nu te retine sau te oferteaza sa stai daca nu iti convine

Registered User
    Phone
    i5/Note3/GNex
    Stiti ceva site Orange (in afara de Orange.ro) sau site de la un partener Orange in care sa am preturi Thank You pentru telefoane? Stiu ca si pe site-ul mare Orange sunt, dar sunt prea putine modele, in magazin e alta treaba.

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Phone
    iPhone 4s
    Vezi la EuroGSM

Registered User
    am vazut azi al tv doua oferte noi cu 2000 min + 2000 sms + 50 min nat / 10 EUR si 1000+1000+50 cu 7EUR, dar mai ziceau si ceva de internet care nu apare pe site. voi stiti ceva ?

Registered User helium's Avatar
    Phone
    HTC
    Quote Originally Posted by refreesh2006 View Post
    overall nimeni nu te retine sau te oferteaza sa stai daca nu iti convine
    Omule, fiind dealer autorizat Orange trebuie sa-si asume orice raspundere legata de orice promotie.
    Cand cumperi un telefon de la un dealer Orange si o cartela prepay trebuie sa isi insuseasca orice oferta valabila si sa-ti ofere informatii competente. Automat ca dealer trebuie sa ai cunostinta de orice oferta, nu poti vinde un produs al unui brand necunoscandu-i toate facilitatile.

Faze de genu: "nu-ti convine, nu ramane" sunt demne de luat in ras si reflecta nivelul unor persoane care nu isi cunosc drepturile.

S-a purtat o discutie cu un reprezentant Orange din partea serviciului de relatii cu clientii si s-a dat un raspuns de 2 bani cum ca oferta e valabila si nu se cunoaste exact perioada sa. In x locatie angajati Orange imparteau brosuri in care era specificata clar perioada promotiei. E, aici e mare problema din partea lor. Mai mult de atat daca promotia este valabila de ce cartelele sunt blocate automat? Aici nu e o loterie! Tipa de la serviciul de relatii cu clientii a raspuns foarte "clar": pentru ca asa se intampla, se blocheaza ele. Pai sa se blocheze si mama cartelelor si sa se vada ce servicii de 2 bani ofera, ce asistenta demna de mila si prostie.

Acum nu stiu daca esti angajat Orange sau nu insa indiferenta ta spune multe despre personalitatea ta. Astfel de "incurajari" cu parasirea unei anumite retele e demna de o mentalitate romaneasca de taran-urban. Lasa ba, cu unu in plus sau in minus ce conteaza? avem destui...

PS: Imi asum tot ceea ce am scris si consider ca e un reply competent intr-o problema pe care nu numai eu am intanlit`o.
    Sent from my Bosch 509 using Barosantalk 2

ATEU Doctorul's Avatar
    Quote Originally Posted by refreesh2006 View Post
    Sunt SMSuri intr-un SMS sunt 160 caractere , si daca ar fi fost un singur mesaj ce ai fi inteles din el
    Creditul tau in valoare de XXX euro este valabil pana in data de YY-YY-YYYY
    Atat te intereseaza daca formezi *133#!
    Daca vreau sa aflu cate minute/sms-uri mai am dintr-o optiune, sa formez *134#. Daca vreau sa aflu (desi nu stiu de ce m-ar interesa) cat din credit am strans prin bonusuri, formez *135#. Daca vreau sa le invat, le invat, daca nu, le am la *100# pe toate. E asa de greu? Imi selectez eu informatiile pe care vreau sa le aflu, nu ma floodeaza ei cu prostii.
    Au venit cu "inovatii" pe cartela, chestii gen optiuni care se activeaza in fiecare luna (deja e un fel de abonament), dar sistemul de informare nu s-a adaptat deloc.

helium are dreptate din unele puncte de vedere. Orange face multe chestii aiurea de ceva timp si din punctul meu de vedere nu e vorba decat de decizii de management proaste. Tragi tare pe cartele de 2 bani, dar te doare in 14 de fidelizarea (adevarata, nu de carton gen program Thank-you) clientilor vechi pe abonament. Bine n-ai cum sa ajungi, dupa cum vad eu problema.

Campanii de marketing din ce in ce mai agresive si servicii proportional mai proaste. Ai probleme frecvente cu semnalul in Bucuresti, beneficiezi de sugestii avizate si rezolvarea problemelor la Serviciul Clienti ca la loterie, dispar shop-uri in locatii importante (Orhideea), etc. Pai scuzati-ma, dar parca nu pierd nimic daca trec la digi mobil. Tot servicii proaste si fara pretentii, dar macar ai 5 centi/minut catre mobil si 1 cent catre retele fixe la pret de acadele.

1.