brat Blocare telefon mobil
Results 1 to 15 of 15

Thread: Blocare telefon mobil

Registered User

Blocare telefon mobil

Am citit odata pe net ca se poate bloca un telefon daca se cunoaste codul lui IMEI (cred ca de operatorul de telefonie mobila). Cand am citit mi-am notat codul telefonului meu. De cateva zile tocmai mi s-a furat si as vrea sa stiu daca mai stie cineva de operatiunea asta, ca as vrea bineinteles sa-l blochez. Macar sa nu poata beneficia hotul de el...
    Stie cineva daca este acest lucru posibil?

uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    pei eu zic sa dai telefon la relatii clienti la providerul respectiv de telefonie mobila la care esti abonat ... ei iti pot furniza detaliile.

RAN
    RAN is online now
    Registered User RAN's Avatar
    ar fi posibil, dar nu se practica...

Registered User razielu's Avatar
    Phone
    LGE Nexus 5
    Nu pentru userul obisnuit oricum. Poate eventual sa blocheze toate transmisiile de pe telefonul cu acel IMEI in retea. Daca cel care are acum telefonul trece pe orange [sa zicem] si tu erai pe connex tot o sa mearga, pentru ca nu e blocat pe reteaua orange. Dar nu se practica! Cel mult poti sa-ti blochezi abonamentul/cartela ca sa nu poata sa ti-o foloseasca cel care a furat mobilul.
    [Aici a fost semnatura mea]

Registered User
    Cartela am blocat-o din primul moment si oricum cred ca o aruncase deja, ca am sunat eu pe ea cam la jumatate de ora dupa momentul "transferului de proprietate" si intra direct mesageria. Si aveam si cod PIN...
    Multumesc celor care mi-au raspuns, cred ca m-am lamurit... o sa caut sa-mi cumpar telefonul inapoi de pe "okazii" sau din talcioc...)

Registered User ziemenz's Avatar
    Eu am auzit ca ar fi valabila chestia cu IMEI-ul si zic sa incerci.
    La urma urmei nu ai nimik de pierdut.
    Ymsg: bad_siemens Tel: 0723.265.714
    Asus P5B, E8500, 2Gb, 1.0 Tb + 36Gb Raptor, Asus Gt 240 (1Gb ddr5/128), Lg Lightscribe, TCM wireless kit, HP 1350 all-in-one, KME 450W, Samsung 21'', C SB Live 5.1 + Logitech z-5500.

Registered User Bisti's Avatar
    la urma urmei de unde stie cel de la connex/orange ca nu ai copiat tu IMEI de la alt telefon ? cu ce dovedesti tu ca era telefonul tau ? ca nu l-ai vandut la altcineva si apoi vrei sa ii faci o bucurie ?
    l-ai pierdut ... bafta ta ... cumpara altul.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

Registered User
    Daca le dovedeste ca e telef lui cu ce scrie pe cutie si in certificatu de garantie cine stie?
    Layin` low

RAN
    RAN is online now
    Registered User RAN's Avatar
    pana la urma si banii care vin la operator de la un client cu telefon furat sunt foarte buni...

Registered User Bisti's Avatar
    gangstarr - sa fim seriosi - 80% din telefoane sunt aduse de afara ... in special nokia.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

AWE
    AWE is offline
    Registered User AWE's Avatar
    Phone
    iPhone 4
    Ba chiar mai mult, furate din afara! Nu neaparat din buzunar ci cumparate cu card-uri false, iar dupa cum zicea cineva who cares daca factura o plateste unul cu tel furat sau cumparat ok!...

Acum lasand offtopic-ul se practica interzicerea accesului la o retea a unui telefon furat si declarat ca atare de catre fostul posesor, in Spania de ex daca furi un telefon vandut de MoviStar il blocheaza indiferent ce cartela de MoviStar este in telefon dar poate fi folosit in Romania cu orice cartela de aici, desigur ca operatorul poate face o gramada de chestii incluzand blocarea definitiva a telefonului astfel incat sa nu mai poata fi folosit deloc dar asta contravine atat legii (in unele cazuri, chiar daca tel este furat) cat si interesului financiar al prestatorului de servicii (in toate cazurile)...

Oricum in Romania nu cred sa vedem prea curand telefoane blocate pe motiv de furt, poate in cativa ani!...

energyesem, ai sunat sa vezi ce zice operatorul?
    Ma multumesc cu mult.

Registered User
    N-am sunat, nu prea am mare incredere. Tocmai de asta am starnit discutia asta sa vad ce zic si altii mai in tema decat mine. Telefonul era luat pe bune din magazin cu factura si certificat de garantie , cu date de identificare, deci pot dovedi ca eram proprietar. Oricum intre timp mi-am luat altul...
    Dar am sa sun, macar de curiozitate. Si am sa va tin la curent cu noutatile.

Registered User
    Raspuns primit cam dupadoua saptamani de la data intrebarii:

"Stimate client,

Referitor la solicitarea dumneavoastra, ne cerem scuze pentru
    intarzierea cu care va raspundem si va informam ca Orange Romania ofera doar
    servicii de retea, putem bloca SIM-ul si, implicit, accesul la serviciile
    Orange, in caz de pierdere/ furt, dar nu putem interveni in nici un mod
    asupra terminalului.

Blocarea telefonului in cazul furtului nu este un serviciu de retea,
    prin urmare, nu este posibil acest lucru.

Pentru informatii suplimentare, va asteptam la
    Serviciul.Clienti@orange.ro."

Registered User
    am un simens sx1 si am bagat codul de siguranta de 3 ori gresit apoi s-a blokat stiti vre un cod ceva sa il deblokez?

Antibăsist MYSTIK's Avatar
    da. il lasi 30 de minute sau 1 ora. se deblocheaza singur. adica o sa ai voie sa bagi codul corect. daca nu-l stii, tzeapa
    Esti basist? Stai jos, ai nota 6... 6%.

Alarma, redevin rational,
    Propagandistul scarbos e cel mai prost animal.

1.  
    Jerry DHB14 - Last post