brat cum aflu numarul de telefon care ma apeleaza
Results 1 to 18 of 18

Thread: cum aflu numarul de telefon care ma apeleaza

Nick anterior: BMW

Question cum aflu numarul de telefon care ma apeleaza

salutare

sa spunem ca am un modem conectat la o linie telefonica cu ton.
    cum pot si eu sa aflu, daca ma suna cineva, ce numar de telefon are acel cineva? Mentionez ca centrala digitala ROMTELECOM stie sa faca acest lucru, adica daca sun de pe fix pe mobil imi afiseaza numarul care ma apeleaza!!!

ESTE POSIBIL ASA CEVA?
    stie cineva un program care sa faca treaba asta?
    un link?

MERCI!
    hai pa!

Kidu
    Guest

huh?

LCS - 300 - Thread
    "adica daca sun de pe fix pe mobil imi afiseaza numarul care ma apeleaza!!! "
    Te suni singur si te intrebi cine te apeleaza? Ai centrala digitala?incepe numarul cu 2,3 sau 4 ?Daca da ia ti un telefon care suporta CLIP sau se gasesc pe net nishte aparate ca it arata ID ul apelantului.. costa vreo 160.000 lei

nu ma intereseaza telefon
    ma intereseaza cum fac asta cu un fax modem, digitala de la romtelecom e cea mai tare din romania, nu e problem
    hai pa!

Registered User Slider's Avatar
    Ai incercat chestii gen Supervoice?
    a.k.a. windmaster...
    Antec SX 1040BII system enclosure; Intel Pentium III 550E @ 645MHz; MSI 6163 BXMaster; 1.0GB SDRAM PC133; Quantum Fireball CX13.0A+Western Digital Caviar WD800JB+Western Digital Caviar WD400JB; Plextor PX-W4824A+Plextor PX-716A+Toshiba DVD-Rom SD-M1612; Genius SP-G16+Tesla Sound System on Sound Blaster Live! Player 1024; Philips Brilliance 107P20 on Gigabyte Ati Radeon 7000E 32MB DDR; Microsoft Wireless Laser Desktop 6000.

Registered User
    ID Caller e solutia! Mail me pt. detalii!
    Toate mi se intampla numai mie!

o sa incerc. deocamdata tre` sa ii astept pe incompetentii de la romtelecom sa imi dea drumu la CLIP
    hai pa!

Registered User tudor_'s Avatar
    mdea, incompetentzii nu stiu nimic

Imi spune cineva unde tre sa merg sa injur ca sa-mi activeze clip?

donisor: you've got your mail

mad
    mad is offline
    Registered User
    hai ca ma bag si eu in vorba.

bmw, dupa ce iti activeaza romtelecom serviciul, dai at#cid=1 la modem. daca raspunde OK e in regula, daca nu inseamna ca nu suporta caller id.

cand esti sunat o sa vezi ca iti apare CID intre primul si al doilea apel, ceva de genul

RING

NMBR=012522642
    DATE=0411
    TIME=0007

RING

daca asta nu te multumeste, exista o gramada de programe cu o interfata ceva mai placuta decat a unui terminal...

tudor, suna la 930 (incearca totusi sa nu injuri )

Registered User Made in China's Avatar

huh?

Eu am intrebat luna trecuta daca se poate pe fix sa vad cine ma apeleaza si tipa aia de la ghiseu a fost foarte uimita de ceea ce ii cer.. Mi-a zis ca e posibil ca un mobil sa vada fixul, dar doua fixuri sa se recunoasca nu se poate :> ah si am mai intrebat daca este posibil sa ascunzi nr. de tel.. si cica iar nu se poate. Dati-va si voi cu parerea ca eu nu mai inteleg nimic.
    bla bla

mad
    mad is offline
    Registered User
    dioSRL, eu am serviciul activat acasa, deci se poate. Si ca sa-ti ascunzi identitatea formezi *31* inainte de numar (nu #31# ca la mobil).

Registered User Made in China's Avatar

mersi

atunci era aia mai proasta decat prevede legea.. trebuie sa ma duc la alta.. ce tampenie.
    bla bla

Nick anterior: EvilGod gogusrl's Avatar
    wow, cum ajung acasa sun si eu sa-mi activez jmenu. cat dureaza si banuiesc ca default e dezactivat nu ?

zzz
    zzz is offline
    Registered User
    am extras de pe site-ul Romtelecon citeva informatii legate de serviciul CLIP A; puteti vedea ca nu este gratuit: 100.000 lei activarea si 35.000 lei pe luna abonamentul

Conditii tehnice
    Facilitatea CLIP-A poate fi utilizata în cazul în care abonatul poseda terminal având functia "CALLER ID" integrata si care functioneaza în protocol de transmisie FSK conform Standardelor ETSI

Serviciul CLIP-A se adreseza abonatului chemat si este disponibil doar în centralele digitale de tip : SIEMENS, ALCATEL si ERICSSON AXE 10.

OBSERVATII:

1. De mentionat este faptul ca serviciul CLIP-A nu poate fi acordat - în conditiile actuale- abonatilor din centralele GOLDSTAR PR/APR/TX, TELARD, TOPEX.
    2. În cazul apelurilor internationale de intrare daca acestea sunt însotite de informatia de identitate a numarului chemator fara restrictie CLIR , identitatea va fi oferita abonatului chemat cu facilitatea de CLIP
    3 .Daca informatia asupra abonatului chemator lipseste sau este însotita de facilitatea CLIR aceasta nu va fi transmisa catre terminalul abonatului national cu facilitatea CLIP-A .

Conditii comerciale:
    Serviciul se ofera abonatilor analogici conectati in anumite centrale digitale, pe baza de cerere si abonament

Tarif CLIP-A

ROMTELECOM ofera serviciul CLIP-A cu urmatorul tarif:

Taxa activare 100.000 lei
    Abonament 35.000 lei

Tarifele includ TVA

Furnizarea serviciului- CLIP-A

Clientul poate solicita atribuirea serviciului CLIP-A

prin completarea unei cereri-tip. Cererea scrisa poate fi depusa la oficiul comercial, la agentii autorizati ROMTELECOM sau la reprezentantii de vânzari.
    prin apel telefonic la numarul 0800 07 800 .

maine le dau un tel. cat de repede se activeaza si punetzi si voi un ghid cu tot ce trebuie sa vad pe comp cine ma suna plz.

oka, am sunat azi la numarul ala, decat i-am zis numele si numarul de tel si a zis ca in 3 zile se activeaza. cum pot vedea cand e activat tzinand cont ca inca nu am telefon cu caller id.
    si ce soft folosesc si cum il folosesc ?

mi-am adus si eu aminte de caller id. am incercat sa sun la numarul ala dar imi zice numar nealocat !? ce are ?

Registered User

hm..

se vinde pe bursa un aparat de 165.000 lei care ascunde ID pe tel si totodata iti arata cine te suna.

Muc|3s da si mie un link ca eu nu am gasit.

1.  
    LCS - 728 - Last Post