brat Monitorizare trafic
Results 1 to 10 of 10

Thread: Monitorizare trafic

AlienStation UNCONNECT3D's Avatar

Monitorizare trafic

Pana acum am monitorizat traficul de internet cu un program DuMeter, foarte reusit si care mi-a placut din prima (mai rar asa ceva). Avand computerul meu server de internet pt o retea si folosind programul asta, alegeam la monitorizare placa de retea care se leaga direct la modem si observam ,,la gramada" traficul exact la download si upload, iar pentru mai multa siguranta, o metoda inexacta (improvizata mai degraba ) dar destul de eficienta, imi dadeam imediat seama cine rupe netul in functie de cum clipeau beculetele pe switch ...
    Acum problema e ca am extins reteaua, la switch s-a mai conectat un hub si hub-ul ala nu stiu ce naiba face dar imi da un fel de ping non-stop iar programul imi indica cam tot timpul transfer de 10KBytes si la download si la upload tot timpul, chiar daca efectiv prin hub-ul ala nu se face transfer de date internet. Inca un computer pe care l-am legat face acelasi lucru, ping continuu, si astfel va dati seama ca habar nu mai am de viteza reala a downloadurilor si a uploadurilor, mai ales ca aceste ,,ping-uri" venite din retea in conitnuu nu sunt constante...
    Reteaua ce pot sa zic, nu are probleme fizice, cablarea este facuta foarte bine, switchul este un surecom 100mbps de 8 porturi, cu placi surecom sau realtek nu am avut pana acum probleme de acest gen dar vad ca noile computere sau hub-uri care s-au alaturat retelei comunica in continuu cu switchul si cu placile mele de retea iar programul cu care mon itorizam pana acum transferul a devenit ineficient pentru ca imi raporteaza in plus aceste transferuri de date.
    Astfel am ajuns sa nu mai am habar cine ce si cum face, si nu e prea bine pentru ca m-am obisnuit sa mediez excesurile si sa ii avertizez pe cei care downlodeaza de ex la ore nepermise.

Acum as vrea sa stiu daca vreunul din voi stie de vreun program cu care sa monitorizez traficul efectiv pe fiecare ip de retea, eventual sa pot sa fac limitari si alte chestii.

Computerul meu are instalat windows 2000 professional, si configuratia normala pt server de internet pt o retea, cu 2 placi de retea. Nu folosesc nici un program de routare, am configurat totul din windows.

Astept sugestii din partea voastra. Multumesc anticipat.

Registered User
    am inteles de la cineva ca ISA server pt win2000 ar face ce vrei tu.
    dar nu stiu exact

Registered User B0B0's Avatar
    Shi Wingate-ul shtie sa faca accounting pe IP...mai mult itzi arata in timp real ce cum unde shi pe ce porturi se face traficul de la un anumit user/ip. Potzi sa impui shi limite de trafic ...errr..shi shtie shi NAT
    The problem with making something idiot-proof is that the world keeps making better idiots.

gata am descoperit ce era cu traficul suplimentar.... omuletii erau virusati (virusul se numea flooder si imi flooda pur si simplu legatura cu isp-ul trimitand si primind in continuu date... ala care a facut virusul asta ca de altfel mai toti virusii e un adevarat imbecil care se plictiseste in casa)! Tampitii!

Wingate nu imi place deloc! L-am folosit in perioada in care am jucat foarte mult warcraft 3 pe battlenet si vreau sa zic ca imi mergea netul foarte prost! Pe langa faptul ca la warcraft 3 aveam pinguri f mari si imi mergea execrabil celorlalti le merge f prost internetul atunci cand eu de exemplu jucam warcraft 3... La configurare nu am facut mare lucru pentru ca totul era aproape gata configurat din default-ul programului, deci nu cred sa fi fost ecva din configurare. Cum am scos wingate totul a revenit la normal; de atunci nu prea mai vreau sa aud de wingate.

Un program simplu, care sa nu ma sterseze, doar sa monitorizeze stiti?

Registered User aeon's Avatar
    netstat live, la www.analogx.com
    nu arata ff bine, dar consuma putin
    #aeon#

Multumesc. Nu e vorba de consum, e vorba ca n-am chef sa stau sa configurez mii de softuri, pentru ca imi sar toti in cap ca nu le merge internetul.. faze din-astea, si nici nu prea mai am timp de pierdut. De-aia vroiam un soft care sa nu interfereze cu setarile facute de mine ci doar sa imi monitorizeze traficul dar la nivel de i.p. sa vad si eu exact ce se intampla ca sa stiu ce masuri sa iau.

Registered User
    UNCONNECT3D netstats liveul doar il instalezi si citeste tot ce iese si intra pe tcp, nu trebuie nimic configurat la el....doar instalat
    partea proasta e ca masoara si ce zboara prin lan de la/in calculatorul tau

pai pentru asta am dumeter care in plus ma lasa sa aleg exact ce device sau protocol vreau sa monitorizez. Chestia e ca vreau sa vad EXACT pe fiecare I.P. din retea ce trafic se face si eventual sa pot pune restrictii individuale. O sa incerc cu ISA server, am mai auzit si eu de el. Multumesc

Nick anterior: EvilGod gogusrl's Avatar
    UNCONNECT3D cam ce vrei face si a4proxy care si ruteaza ip-urile din retzea catre net. stiu ca am dat eu cuiva asha net pentru cateva zile si vedeam si ce site-uri acceseaza fiecare ip + trafic la fiecare. try it
    daca mai vrei detalii evilgod @ #gamesromania 24/7

ok EvilGod o sa-l incerc mersi . O sa ma simt cu musca pe caciula cand o sa vad pe ce site-uri intra oamenii..... Am avut si eu un program de genul asta dar l-am lasat ca nu sunt chiar asa de curios. Ma intereseaza doar sa am control asupra traficului.

1.