brat Cum clonez o cartela GSM?
Results 1 to 17 of 17

Thread: Cum clonez o cartela GSM?

spf
    spf is offline
    Banned

Cum clonez o cartela GSM?

Situatia se prezinta in felul urmator:

Vreau sa cumpar o cartela Cosmote pe care sa o pot folosi de cate ori vin in vacanta in Romania. Dar vreau sa o las cuiva in Romania pentru ca are oferte bune si ma poate suna pe fix in strainatate la costuri mici.

Totusi, cand vin in Romania vreau sa am o clona a cartelei pe care sa o introduc in telefon imediat cum trec frontiera. Evident persoana din Romania va tine telefonul cu cartela originala inchis pe perioada cat o folosesc eu.

Cum pot sa realizez acest lucru?

P.S. Nu vreau sa imi cumpar cartela pe care sa o tin nefolosita pentru ca am pierdut vreo 4 numere prin dezactivare pana acum. Nu mai zicem de credit pierdut aiurea.

Registered User
    Ma indoiesc ca ai sa primesti un raspuns aici....

Registered User
    Nu este foarte greu...dar din pacate necesita un device care se gaseste mai greu la noi (si in nici un caz la magazin). Mai multe detalii aici: How to Clone a SIM Card | eHow.com

spf
    spf is offline
    Banned
    Quote Originally Posted by altuser View Post
    Ma indoiesc ca ai sa primesti un raspuns aici....
    De ce? Nu este o procedura ilegala. Multi operatori de telefonie mobila ofera sim card clonat pentru utilizare in doua telefoane mobile diferite in succesiune.

Registered User
    Quote Originally Posted by spf View Post
    De ce? Nu este o procedura ilegala. Multi operatori de telefonie mobila ofera sim card clonat pentru utilizare in doua telefoane mobile diferite in succesiune.

multii da..

nici nu stiu cum sa ma adresez...

mai baiatule.. baga-ti mintile in cap, clonarea sim este ilegala !

@pazvanti, cu device ala clonezi vreun sim in vreo tara bananiera, in Europa sigur nu

spf
    spf is offline
    Banned
    Rog pe cei care imi atrag atentia ca clonarea unei cartele GSM cu acordul titularului este ilegala, sa imi spuna si ce lege este incalcata. Altfel ma simt obligat sa dau reporturi la posturi agramate precum cel de mai sus.

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Phone
    Sony Xperia T
    Nu stiu daca operatorii romani ofera facilitatea asta. Altii, de exemplu o2 (in Cehia si Germania, probabil si il alte tari), da.
    With the Duo SIM SMART service you get a second SIM card with the same phone number as your original SIM card. Put it in your PDA or your car radiophone and you'll no longer need to shift your SIM card from device to device.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

Registered User
    Rog pe cei care imi atrag atentia ca clonarea unei cartele GSM cu acordul titularului este ilegala, sa imi spuna si ce lege este incalcata. Altfel ma simt obligat sa dau reporturi la posturi agramate precum cel de mai sus.
    un ex..

Wireless Telephone Protection Act of 1998

Engineering, reporting for duty aurasdoom's Avatar
    Phone
    Nexus 5
    Simurile nu prea pot fi clonate (scrie si in articolul ala ca astea noi nu mai merg) pentru ca au o protectie destul de buna la copiere.
    codetaku

Registered User
    spf, iti trebuie un dus rece si o injectie cu neuroni.

report this, macar sa ai motiv.

intotdeauna in motivul pt clonare este unul f dragut, cu intentie buna si tot asa.

@doc bonez, daca citesti toate info despre simurile alea, o sa vezi ca e vb de sim secundar si unul primar, ca pe cel secundar nu functioneaza multe servicii s.a. deci in nici un caz cloning (2 simuri identice ca servicii si functionalitate)

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Phone
    Sony Xperia T
    Din ce-am inteles eu, omul nu vrea neaparat 2 SIM-uri identice. Vrea doar doua SIM-uri pe acelasi numar de telefon.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

spf
    spf is offline
    Banned
    Exact. Ofera vreun operator de telefonie mobila in Romania asa ceva ca sa nu fiu nevoit sa recurg la clonare?

Chiar si daca e vorba de servicii post paid ar fi in regula.

Registered User
    poate am dat eu in orbul gainilor dar titlul spune altceva...

spf
    spf is offline
    Banned
    Poate te bagi in seama fix aiurea. Am notat parerea ta, acum scuteste-ne.

Registered User
    Poate te bagi in seama fix aiurea. Am notat parerea ta, acum scuteste-ne.
    pai modifica in parerea mea titlul

iar cu scutitu.. intai sa inveti sa incalti cu fesu si apoi revii

doc bonez ti-a dat un ex, pazvanti ti-a dat un device care face cloning, yoyoyoman ti-a aratat dc esti ilegal si tot tu faci pe zbarlitu ?!

vrei sa-ti spun dc nu sta in picioare chestia cu lasatu cartelei cuiva, cu oferte f bune ?

costa 4 euro o cartela cu nspe mii de minute, ofertele la verzi sunt tot timpu.

"vii din strainatate" si nu vrei sa dai 4 euro ca pierzi credit ?!

nenea, las-o `n pana mea ca macane.
    e cusuta cu ata alba

... ce ti-e si cu capsunarii astia.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Chill...

Registered User
    mie mi-a venit aceeasi idee acum 2 zile, motivul e urmatorul:
    am un telefon HTC cu touchscreen. In weekend merg cu bicicleta. Nu vreau sa port casca Bluetooth, dar as vrea sa pun cartela intr-un telefon super mic, sa fie acolo, nu trebuie sa-l aud. dar nici sa-mi para rau daca il scap pe jos, zgarai sau pierd, samd. Mi se pare logica treaba, eventual sa ti se blocheze cumva simul pe telefon (imei, cumva) - ca sa fie LEGAL. Sa fie o optiune, asta e ideea. Nu e neaparat sa se foloseasca simultan amandoua.
    PS: nu stiu daca e legal sau nu doar am scris la post

LE: am gasit pe net un alt thread, unde spunea cineva (nu stiu din ce tara) ca are asa ceva, doar ca tasteaza un cod de securitate pe telefon - ca sa se activeze un telefon sau altul. Deci ca de obicei, in alte tari exista
    ar fi foarte util pentru masina si pentru cei care nu doresc sa foloseasca BT.
    Last edited by NataliaB; 11-06-2010 at 15:53. Reason: update

1.