brat Fibra optica pt. acasa..cum.. de unde...cat??
Page 1 of 6 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 105

Thread: Fibra optica pt. acasa..cum.. de unde...cat??

Registered User

Fibra optica pt. acasa..cum.. de unde...cat??

daca aveti retea mare si nu puteti sa legati niste tronsoane mai lungi de 4-500m v-as recomanda fibra optica..
    studiu caz...

intai iti masori orientativ distanta unde vrei sa pui fibra.iti faci o schema.. pe unde ar veni..si treci la psul urmator.. cumpararea ei..

de unde?..
    eu unul v-as recomanda de la www.mondo-style.ro(nu ca le-as face lobby-dar ei sunt singurii distribuitori autorizati BELDEN de cabluri de orice fel in Romania. -deci avem garantie)
    pt. tronsoane de 500m-1Km merita fibra optica multimod.(FO-MM indicativ.. daca cereti.spuneti asa)

am ''cules'' pt. voi niste preturi.. sunt din iunie.. dar.. cred ca nu au scazut mult..
    Cablu fibra optica multimod exterior miniatura 2 x 62.5/125 PE, numar fibre 2,dimensiuni role 3496m,pret EURO/metru - 0,49.
    cablu multimod exterior TYPE 12 4x50/125 PE,numar fibre 4,dimensiuni rola 2012m,pret EURO/metru - 0,82.
    ambele cabluri au tensiune de intindere de 3000N,diametru exterior 10,7mm,greutate 97Kg/Km,raza minima de curbura 165mm.
    (eu am pus asa ceva la mine la un client. si mere super pe 700m.a vrut 100Mbit)
    ----------------------------------------------------
    ATENTIE!!! pt. dimensiuni mai mici decat marimea rolei,stiu ca se lua un comision de 10% in plus..
    -------------------------------------------------------
    o sa va mai trebuiasca ceva cabluri mici si niste cutiute,casete de sudura(nu mai stiu cum se numesc...)..
    cam atat cu cablul.. dar mai avem media convertoarele..
    qubs 100Mbit fo-mm MC costa in jur de 2mil lei.. il gasiti si la www.twister.ro.. dar cautati oferta cea mai buna pe www.google.com cu specificatia ''media convertoare'' pt. limba romana.
    si asa .incet am ajuns sa ne adunam un cablul si MC-uri pt. reteaua nostra....
    P.S. Chiar daca preturile inca sunt prohibitive, nu disperati (ca si mine...) trebuie sa scada..
    in cativa ani ar trebui cam la cel putin jumatate sa scada.. citisem un future pt. fibra optica..
    asa ca.. bafta pe fibra la 100Mbit multimod.

Registered User Herete's Avatar
    pai moshu....e imens....la 500 de metri dai 300 euro daca nu kiar mai mult....retelele astea care-s facute abia rezista ca li se taie cablu in draci...e o solutie, dar cam scumpa.
    I was Born 2 RAP da world

Registered User
    s-dj stii cumva cat costa un aparat de sudura fibra optica. Ce single mode cat este metrul aprox? Retele de CaTV (RCS&RDS de ex.) ce fibra folosesc? Single Mode presupun.
    Si siteul care lai dat tu www.mondo-style.ro nu merge (cel putin mie ).

Registered User
    Originally posted by snorlex
    s-dj stii cumva cat costa un aparat de sudura fibra optica. Ce single mode cat este metrul aprox? Retele de CaTV (RCS&RDS de ex.) ce fibra folosesc? Single Mode presupun.
    Si siteul care lai dat tu www.mondo-style.ro nu merge (cel putin mie ).

sory, n-am stiut ca i s-a schimabt denumirea la site.. n-am mai intrat din vara..(mie imi vin ofertele lor trase la xerox)..
    intra aici. pt. detalii de contact(http://www.cables.ro), preturi nu-s.. asa vad.. doar daca le dai un mail.. cred ca-ti v-a trimite o oferta detaliata. ..cred.. nu stiu...mi-e mi-a trimis odata asa..
    din cate stiu eu, cei de la rcs&rds folosesc fibra single mod, e ceva mai scumpa, nu prea vreo 80euro-centi pe metru-cea cu 4 fibre..parca asa era..pt. exterior..
    la baza sta single mode pt. ca acopera 15Km cu un banal Media Converter.. pe cand cu cea de multimod.. cica ar fi max. 5Km teoretic.. dar practic cam 2Km.(dar e mult mai ieftina de tras).
    daca ai pana in max 2Km unde se gaseste un nod rds,atunci poti pune multimod, e mult,mult mai ieftina decat sa-ti pui single mod..(daca te obliga ei sa cumperi fibra pana la nod..)
    ca aparate de sudura optica, firma unde lucrez eu are un Splicer Fujikura.. stiu ca a dat pe el in jur de vreo 25-30.000$. am lipit si eu odata. de fapt, am secondat.. ...nu-i asa de greu.. trebuie sa ai ochi buni..si sa fii calm..daca te pierzi.. sau te enervezi.. o iei de la cap.
    daca ceva de gand.. anunta-ma.. poate iti mai pot fi de folos cu ceva..
    bafta..

Registered User
    30 mii .........si eu ma miram d ce e asa scumpa lipitura. Deocamdata nam nimica in gand. Dar merge asa combinata multimode cu Singlemode pe acelasi nod? Si nodul ala optic de fapt ce e? Un fel de switch de fibra optica inchis ermetic? Si de ce cand vrei sati instalezi fibra ei iti cer sa platesti 2 media convertoare? Fibra intra direct in nod din cate am vazut si de acolo probabil la ei in sediu. Care e pretul unui nod optic? Ca switchuri de fibra am vazut dar mi se pare ca erau pt interior.
    Si inca o intrebare: stiu ca la fibra dintre orase din 50 in 50 km se pun niste amplificatoare (nu se numesc asa dar nu le stiu denumirea). De ce la capete interfetele de conectare (fie ele gigabit sau normale) sunt zeci de mii de parai?. Cand am vazut pe siteuri ca un MC care tine vreo 60 km la 100mbps la cateva zeci de milioane.

Dar si RDS in retele metropolitane puteau sa incerce cu multimode ca distanta intre noduri cel putin aci in CTA e mica (din intersectie in intersectie).De ce nu mar mira sa foloseasca multimode ?

Registered User

!

30 mii .........si eu ma miram d ce e asa scumpa lipitura. Deocamdata nam nimica in gand. Dar merge asa combinata multimode cu Singlemode pe acelasi nod? Si nodul ala optic de fapt ce e? Un fel de switch de fibra optica inchis ermetic? Si de ce cand vrei sati instalezi fibra ei iti cer sa platesti 2 media convertoare? Fibra intra direct in nod din cate am vazut si de acolo probabil la ei in sediu. Care e pretul unui nod optic? Ca switchuri de fibra am vazut dar mi se pare ca erau pt interior.
    Si inca o intrebare: stiu ca la fibra dintre orase din 50 in 50 km se pun niste amplificatoare (nu se numesc asa dar nu le stiu denumirea). De ce la capete interfetele de conectare (fie ele gigabit sau normale) sunt zeci de mii de parai?. Cand am vazut pe siteuri ca un MC care tine vreo 60 km la 100mbps la cateva zeci de milioane.

Dar si RDS in retele metropolitane puteau sa incerce cu multimode ca distanta intre noduri cel putin aci in CTA e mica (din intersectie in intersectie).De ce nu mar mira sa foloseasca multimode ?
    sa lipesti multimod direct in cap la sngle mod.. nope..dar se gasesc convertoare..si pt. asa ceva.. oricum.. daca te afli pana in max. 2 Km distanta de sediul lor.. ar trebui sa poti sa-ti pui singur fibra..(bineinteles,cu firme care presteaza servicii autorizate de cablare).
    de ce iti cer 2 media convertoare?. simplu.. pt. ca fibra ta.. din ce stiu eu. sper sa nu ma insel.. are corespondenta directa pana la sediul lor.. adica daca pui un laser rosu de test pe fibra ai sa vezi dincolo la celalalt cap. lumina rosie a ta.. asa ca fiecare are fibra direct pana in sediul rds sau pana a reseller-ului respectiv.
    nu cred ca-i asa de important nodul optic..ala face sa cupleze fibrele de pe traseu la celelalte fibre care pleaca pt. sediu..(din ce stiu eu.. cam asa e structura RDS in oras...asa mi-a spun un admin de-al lor..)Orasul e impartit in zone secundare de prezenta rds de unde de aici pleaca spre punctul central.sa zicem ca fiecare nod secundar are cablu cu 48-100 fibre.. . astfel, se face un RING de astfel de noduri de ..sa zicem 100 fibre ca re se vor lega la un tronson(tronsoane) central(backplane) de mare.
    viteza 1-2.5Gbit/s.
    ex. tu ai acasa intre 10si 100Mbit.. pana la un nod secundar, apoi toate conexiunile din zona ta pleaca spre un nod superior sau central de multipli de gbit/s.(daca au de la voi pana la nod secundar maxim 100M , pe backplane pleaca cu cel putin5 tronsoane de 1-2,5Gbit/s pana la sediul central.) d-aia va pot asigura max 100Mbit la toti.. altfel daca ar fi avut doar un backplane de 100Mbit sau chiar 1Gbit.... il faceati zop!! la trafic......ideea e ca ...cu cat se aduna clienti.. ei trebuie sa puna cablu cu mai multe fibre sau sau sa puna mai multe trasee catre backplane de mare viteza. sper ca ai inteles..
    100Mbit pe 50Km nu e asa de mult ca bani.. pt. o investitie intre orase..(nu pt. noi.....) maxim 70-90mil.. din ce-am vazut si eu..
    dar am vazut undeva pe un site un media convertor de 2.5Gbit/s care batea 120Km ..stii cat cereau pe el? 27.000$..!!!!!.. si gandeste-te .. BUCURESTI-CONSTANTA-- e peste 200Km!!!.. plus de asta. conditiile de lucru la astfel de media convertoare.. cateva grade in sus si jos..(sa zicem 10 grade+;-).. le distrug laserele de putere.. gandeste-te ca pe 120Km dau cu cel putin 500mW!!!!.. stii ce inseamna 500mW??.. ai idee?(cu un laser de 100mW concentrat printr-o lentila la 100metri receptie.. dai foc instantaneu la o banda video..era un experiment de asa ceva pe net. cu poze..) .. era un proiect pe www.qsl.net prin care cica niste tipi de la nasa au transmis o lumina laser la o statie orbitala un semnal de 500 herti modulat cu doar 300mW!!!... gandeste-te.. ce sistem de racire si compensare in temperatura trebuie sa aiba o prostie d-aia.......
    cu un laser de mai putin 1mW bati cu el 3Km lejer.. (ca nu-l vezi tu pana acolo asta nu inseamna ca el nu-i acolo)..ex. de la 1Km nu te poti uita intr-un banal laserpointer chinezesc de mai putin 1mw!!!..
    ideea e ca rds nu cumpara role de 2Km de cablu.. ei iau role cu zeci de Km de cablu.. si cu foarte multe fibre... ex.. numai in buzau.. pe tronsoane catre client(la tine in casa) intra cablu cu cel putin 24 fibre!!...tie iti pune 100M iar nodul catre principal.. 1Gbit sau 2.5Gbit..si nu pun unul ci mai multe..
    sa nu ma intrebi cum fac asta.. nu stiu.. nu-s de-ai lor...
    mai vb..
    chestia e ca in strainatate au inceput''baietii'' sa-si puna fibra optica chiar si pe pc--urile personale in retele de bloc,cartier.
    inca un lucru.. citit pe net si cica demonstrat si la noi.. pt. cei care au media convertoare.. faptul ca voi faceti conversia in chip-ul media convertorului din fibra in utp. baga ceva latenta..
    daca v-ati cumpara direct o placa cu port de fibra de 100Mbits cica s-ar simti schimbarea..
    sincer, n-am incercat.. dar.. am mai auzit asta..
    (un client de-al nostru a cerut mortis sa nu-si puna media convertor ci placa retea fibra direct in pc.. si el cica simte diferenta....) nu stiu ce sa zic..
    v-am spus ce am auzit si eu.. de la colegii mei de fibra...
    sper sa ne auzim de bine..

Registered User
    1. Eu nam fibra la RDS (am cablu numai......imposibilitatea estinderii.........).
    2. Am citit prin alte posturi si TIm zicea ca se pun din 50 in 50 km booster-e care e 1 mil fiecare si un MC de gigabit cisco zicea cai 1000 de para. Deci nu e nevoie de MCuri puternice care bat 120 KM.............
    Si ce ai scos acolo cu 100 fibre ca un cablu are maxim 24 (cel putin pan acu asa am vazut). Ceea ce zici tu ca nodul ala face legatura din fibra care de ex. vine de la clienti si fibra care se duce la sediul lor e imposibil. Ca asa sar duce zeci de km de cabluri de fibra . o Chestie ar fi ca ei sa vina cu cablu de fibra care are numai 2 fibre de la client pana la nod si de la nod pleaca unul de 24 fibre catre sediu sau backplane. Altfel numi dau seama de ce ar cere 2 MCuri. Dar daca ar fi destepti ar cumpara la capatul celalalt un switch de fibra cu mai multe porturi ca asa.............
    Si sa fim seriosi RDS nare pe tronsonul principal (la care vin celelalte fibre de la clienti) 2,4 Gbit. Cel mult un Gigabit, dar nici nu cred ca e atata. Si in plus nimeni nu zice ca iti ofera 100 mbps.

Registered User
    1. Eu nam fibra la RDS (am cablu numai......imposibilitatea estinderii.........).
    2. Am citit prin alte posturi si TIm zicea ca se pun din 50 in 50 km booster-e care e 1 mil fiecare si un MC de gigabit cisco zicea cai 1000 de para. Deci nu e nevoie de MCuri puternice care bat 120 KM.............
    Si ce ai scos acolo cu 100 fibre ca un cablu are maxim 24 (cel putin pan acu asa am vazut). Ceea ce zici tu ca nodul ala face legatura din fibra care de ex. vine de la clienti si fibra care se duce la sediul lor e imposibil. Ca asa sar duce zeci de km de cabluri de fibra . o Chestie ar fi ca ei sa vina cu cablu de fibra care are numai 2 fibre de la client pana la nod si de la nod pleaca unul de 24 fibre catre sediu sau backplane. Altfel numi dau seama de ce ar cere 2 MCuri. Dar daca ar fi destepti ar cumpara la capatul celalalt un switch de fibra cu mai multe porturi ca asa.............
    Si sa fim seriosi RDS nare pe tronsonul principal (la care vin celelalte fibre de la clienti) 2,4 Gbit. Cel mult un Gigabit, dar nici nu cred ca e atata. Si in plus nimeni nu zice ca iti ofera 100 mbps.
    ok..ok..
    si atunci de ce ai nevoie de de 2 MC-uri??.. nu stiu cum e la capitala sau in alte orase, dar stiu ca la noi la majoritatea clientilor pe care ii stiu eu.. au fibra direct pana la serverele rds. i s-a rupt unuia fibra (nu stiu de ce). stiu doar ca au venit aia de la rds ploiesti si au pus un tester cu un laser rosu. si il intreba pe mobil pe celalalt de la capul de dincolo daca vede lumina.. si ala spunea ca nu.. dupa ce au reparat defectiunea.. se vedea lumina rosie reflectata de laserul de la celalalt cap.

eu iti spun de mc-uri proofi.. ce am vazut pe net era de 2.5gbit la 120km si erau parca.. 27mii$. serios.!!!...
    ex.. era pe www.bursa.rol.ro un tip care vindea 1gbit/s MC-uri pe 15km cu 100 si ceva de $!!!!!!!!!.. dar ce calitate poti avea pe 100$..???.. ...si sa nu ne legam de chinezisme..
    iti arat prospect de la belden cu cablu de 200 fibre single mod..il am acasa.(www.cables.ro).. chiar am vazut pe un site ca cica faceu testul de rezistenta.. stii pe ce?.. pe vapoare... serios.. fara sa te mint... legau vapoarele de el.. are sufa de vapor cablul de 200 fibre.. (de fapt.. e mai mult pt. subteran sau marin) . l-am vazut in oferta celor de la www.belden.com si era cam 20-30$/m.
    si nu dadeau decat la role de 40.000 metri.. ....
    cat despre 2.4Gbit.. io zic ca te inseli..... aici la noi, am vb cu adminu lor (mi-e prieten.. suntem in bransa....._.. are backplane cu Fabrica de bere Ursus de 2.5Gbit. am vazut cum arata.. so...
    eu ti-am spus cum e la noi in oras structurata reteaua rds.. asa mi-a zis el..
    la capitolul fibra.. iti pot spune doar cateva indicatii mari sau niste preturi care ne vin noua..
    dar daca te mai intereseaza ceva legat de fibra, imi spui, vorbesc cu colegii mei de la fibra si iti spun..
    mai vb....

Registered User
    De chestia cu 24 de fibre si TIM zisese intrun post ca atata are un cablu de fibra.
    Dar nu mai inteles la faza fibra: eu am zis ca de la ei de la sediu sau backplane trag un cablu cu 24 fibre pana in nod. O sa vina cate 2 fibre pe client. Perfect..... Din nodul ala optic spre client tre sa plece un cablu cu 2 fire ca nu sor duce cu un cablu de 24 fibre pan la client. Deci chestia cu 2 MCuri ramane in picioare , dar eu intreb: de ce nu siau luat un switch de fibra? (asta ar avea un raspuns banal,dar........).
    O sa ma uit la nodu optic de la RDS de aici sa vad daca pleaca vreun cablu mai gros (sa presupunem 24 fibre).
    Eu asa aveam o idee (bineinteles gresita): pana in nodul optic de la clienti vine un cablu cu 2 fibre si din nodu optic pleaca alte 2 fibre catre sediu si viteza de 100 Mbps (sau 1000 Mbps dar nu cred ca investesc in echipamente asa de scumpe decat daca au un client BABAN ca URSUS sau mai stiu eu cine). Si viteza de 100 Mbps se impartea la toti cei care erau pe nod. Ca nam prea auzit pe nimeni pe aci sa zica ca are fibra si cai merge la 10 megabytes (sa nu spunem 12 si ceva) - asta era ce stiam eu inainte , dar vad ca lucrurile stau altfel. Si ar mai fi fost si fibra carte pleaca in conevertorul din fibra>catv , deci ar fi fost jale si pt CaTV .
    PS: tu stii cat costa un convertor de fibra>catv (de curiozitate intreb).

Registered User
    De chestia cu 24 de fibre si TIM zisese intr-un post ca atata are un cablu de fibra.
    Dar nu mai inteles la faza fibra: eu am zis ca de la ei de la sediu sau backplane trag un cablu cu 24 fibre pana in nod. O sa vina cate 2 fibre pe client. Perfect..... Din nodul ala optic spre client tre sa plece un cablu cu 2 fire ca nu sor duce cu un cablu de 24 fibre pan la client. Deci chestia cu 2 MCuri ramane in picioare , dar eu intreb: de ce nu siau luat un switch de fibra? (asta ar avea un raspuns banal,dar........).
    O sa ma uit la nodu optic de la RDS de aici sa vad daca pleaca vreun cablu mai gros (sa presupunem 24 fibre).
    Eu asa aveam o idee (bineinteles gresita): pana in nodul optic de la clienti vine un cablu cu 2 fibre si din nodu optic pleaca alte 2 fibre catre sediu si viteza de 100 Mbps (sau 1000 Mbps dar nu cred ca investesc in echipamente asa de scumpe decat daca au un client BABAN ca URSUS sau mai stiu eu cine). Si viteza de 100 Mbps se impartea la toti cei care erau pe nod. Ca nam prea auzit pe nimeni pe aci sa zica ca are fibra si cai merge la 10 megabytes (sa nu spunem 12 si ceva) - asta era ce stiam eu inainte , dar vad ca lucrurile stau altfel. Si ar mai fi fost si fibra carte pleaca in conevertorul din fibra>catv , deci ar fi fost jale si pt CaTV .
    PS: tu stii cat costa un convertor de fibra>catv (de curiozitate intreb).

'''..De chestia cu 24 de fibre si TIM zisese intr-un post ca atata are un cablu de fibra...''
    inseamna ca-i prost informat.. daca pune botul doar la cei care trag fibra. n-au de unde sa site aia.. aia doar trag fibra.atata tot.. intra aici...
    http://www.cables.ro/optic/optic.html si alege pdf-ul de la varianta - Metalfree multi-tube (stranded) cables-(type 48, type 72, type 96, type 144) si ai sa vezi ca deocamdata cei de la cables pot sa-ti aduca tronson de 144 fibre.....

''O sa vina cate 2 fibre pe client...''.... la mufat.. da.. dar in casa omului (ex. lanoi. ti-am mai spus..nu stiu in alt oras cum fac ei) toti prietenii mei care au fibra.. vreo 5.. le-a bagat cablu de 24 fibre direct pana in casa...ca nu conecteaza decat 2 fibre.. asta-i altceva..din ce stiu eu.. ei nu iau decat un singur fel de fibra.. cu 24 de fibre... asa ca.. la noi, te contrazic.. cat despre backplane.. daca intr-un oras ca Bz ei pun multipli de 1Gbit/s pe nod central..ce te face sa crezi ca intr-o capitala. nu-i mai mult? )am fost la rds la adminu lor, mi-e prieten, si am vazut peste 5 MC-uri de 1Gbit..''puse la treaba''..
    chestia cu switch-uri optice.. daca le-ar pune pe stalpi,cum ai zice tu.. de unde ar lua alimentare pt. ele? (nu cred ca vorbesti de ceva pasive. din cate vad eu..)
    da-mi unmail pe sorin_a99@yahoo.com si iti trimit o oferta de lawww.cables.ro.. asa de amanuntita ca te vei uita la ea cel puitn 1 ora.... serios.. iti da specificatie la fiecare cablu..sa vezi cate tip-uri de cablu utp au.. te sperii..
    pai, astralul,pelin-ul si alte firme mari de Catv din Ro. numai de aicea iau.. cablu.. ei sunt singurii distribuitori belden oficiali si pe site-ul strain...
    am vazut in oferta lor o gramada de convertoare-fibra-catv..

Registered User
    Dar mie mi se pare o risipa de bani (mai ales pt client care plateste fibra). Mai bine ar lua un cablu cu 2 fibre si lar suda la 2 din cele 24 de pe tronsonul principal.
    La switch mam referit sal puna la ei la sediu (daca e asa cum ai zis tu si fibra de la client se duce pana in sediul RDS).
    Daca ai niste specificatii si preturi de la nodurile astea optice puse pe stalpi trimitele sa le postezi aici te rog . NODURILE ASTEA OPTICE au o firma cilindrica (in care sunt inczhise ermetic). Acum nu stiu cum le alimenteaza sau daca au nevoie de alimentare.
    De capitala sunt de acord cu tine cu MCurile GIGABIT. DAr in CTA aici nus care e situatia (si bineinteles ca nr clientilor de pe fibra din CTA este mult mai mic decat cel din capitala).

Registered User
    Dar mie mi se pare o risipa de bani (mai ales pt client care plateste fibra). Mai bine ar lua un cablu cu 2 fibre si lar suda la 2 din cele 24 de pe tronsonul principal.
    La switch mam referit sal puna la ei la sediu (daca e asa cum ai zis tu si fibra de la client se duce pana in sediul RDS).
    Daca ai niste specificatii si preturi de la nodurile astea optice puse pe stalpi trimitele sa le postezi aici te rog . NODURILE ASTEA OPTICE au o firma cilindrica (in care sunt inczhise ermetic). Acum nu stiu cum le alimenteaza sau daca au nevoie de alimentare.
    De capitala sunt de acord cu tine cu MCurile GIGABIT. DAr in CTA aici nus care e situatia (si bineinteles ca nr clientilor de pe fibra din CTA este mult mai mic decat cel din capitala).
    Nodurile optice, eu le situ ca le spun Enclosures.. si alea nu-s active.. ci doar pasive.. nu se alimenteaza la curent.. sau asa ceva.. ci sunt de fapt''ca niste prize utp cu mai multe porturi''.. daca ma intelegi.in ala intra un cablu cu 24 fibre.. de pe nod central sau chiar secundar. si de acolo pleaca catre sediu sau alt nod central. eu asa stiu..
    daca ma insel.. am sa-i intreb pe colegii mei maine.. si am sa-ti spun mai precis..
    oricum, ca sa intri tu cu fibra ta in nod.. iti trebuie cablu la fel ca al lor.. adica single mod.
    ex. daca un vecin de-al tau vrea fibra,si tu ai asa ceva de la ei.. ..nu se mai trage din nod..nu se merita munca.. ci de la tine.. ca si asa ai destule fibre tinute degeaba.. oricum.. sa cumperi cablu cu 2 fibre pt. exterior.. e nebunie curata.. daca se intampla ceva cu cablul si-ti plezneste 1 fibra.. ce faci? cumperi alt cablu?..lol...
    cred ca e un fel de asigurare..se distruge una,doua.. dar nu 24!!!.. doar daca nu-l taie vreun nebun...
    ca sa n-aiba astia ce pune ''WANTED'' pe capul lui..

Registered User
    Aha mam lamurit cu cea de 24
    Astept lamuriri despre nodurile optice.....si am cat costa ele. Or exsita si pt multimod si pt singlemod?Si preturi daca stii.
    Vezi ca tiam trimis mail sami trimiti ofertele de la cables (sunt curios sa le vad si pe alea )
    Si despre Convertoarele fibra>catv stii ceva?

Registered User NiNja's Avatar

Re: !

Originally posted by s-dj
    Orasul e impartit in zone secundare de prezenta rds de unde de aici pleaca spre punctul central.sa zicem ca fiecare nod secundar are cablu cu 48-100 fibre
    Pai e nevoide de atitea perechi de fibre? Tocmai de asta s-a inventat DWDM-ul.
    "Apple Computers rose from the provincial confines of a garage. So did Hewlett-Packard in 1938. That same year, Byung-Chull Lee started exporting fish and vegetables from Korea under the name Samsung"

Registered User

Re: Re: !

Originally posted by NiNja
    Pai e nevoide de atitea perechi de fibre? Tocmai de asta s-a inventat DWDM-ul.
    DWDM-ul e mult mai scump... o singura fibra cu ''ferestre'' diferite.. e super..
    cei de la www.cables.ro aveau asa ceva cam pe la 200$/fara t.v.a
    nu cred ca-si pot permite asa ceva clientii rdsnet.. asa ca mai avem de asteptat...
    nu stii ''mersul''..? intai ''afara'' si apoi la noi.

Polonezii deja incep sa-si puna echipamente dwdm Lucent...
    "Apple Computers rose from the provincial confines of a garage. So did Hewlett-Packard in 1938. That same year, Byung-Chull Lee started exporting fish and vegetables from Korea under the name Samsung"

Registered User
    Ce inseamna DWDM?

Dense Wavelength Division Multiplexing. Cel mai evoluat dwdm pt cabluri transoceanice,care ma intereseaza pe mine, e folosit in Tyco Transpacific cable: 96 x 10Gbps per fiber pair, adica 960Gbps pe un singur cablu In laborator parca s-a testat si cu 12 lungimi de unda, adica 1.2Tbps...

Registered User
    dar ce este acest dwdm. o fibra, un echipament? In ce consta? Si de ce e mai bun ?
    Si cam cat costa?
    s-dj tiam trimis un mail sami tirmiti oferta de la cables.ro (daca nai primit mailul asta e adresa mea de mail: costin_91@yahoo.com )

Da,e un echipament care multiplexeaza mai multe semnale pe lungimi de unda diferite pe aceeasi fibra optica. Adica o singura fibra este transformata in mai multe fibre virtuale, daca vrei. Daca vrei sa maresti viteza intre doua puncte ai doua solutii: ori pui o fibra noua, ori pui doua echipamente dwdm la capetele celei existente.

1.  
    Yellowstore - 728 - Last Post
Page 1 of 6 1234 ... LastLast