brat Internet mobil pentru tableta - de la Orange sau Cosmote?
Results 1 to 12 of 12

Thread: Internet mobil pentru tableta - de la Orange sau Cosmote?

Registered User

Internet mobil pentru tableta - de la Orange sau Cosmote?

Am un iPad, pe care am un abonament de internet mobil cu 5 GB de trafic inclus, de la RCS&RDS, la numai 15 RON/luna, la care insa vreau sa renunt (SIM-ul e de calitate proasta si trebuie inlocuit). Am gasit oferte de la Orange si Cosmote, sub 50 de RON lunar, intr-adevar mai slabe decat oferta de la RCS&RDS, dar macar sper sa nu mai fie aceleasi probleme cu semnalul (in marea majoritate a timpului inexistent pe SIM-ul actual). Stie cineva daca SIM-urile de la Orange sau Cosmote sunt mai fiabile decat cele de la RCS&RDS? Oare care oferta e mai buna - Orange Colibri 11 (cost: 11 euro pe luna, 2,5 GB trafic inclus, viteza de navigare: până la 21,6 Mbps, traficul efectuat în sesiunile de conectare începute şi terminate între orele 00:00-07:00 este gratuit, traficul suplimentar peste cei 2,5 GB se tarifeaza cu 0,5 euro/100MB) sau Cosmote Connect NOW+ (cost 8.32 euro pe luna, trafic de 3 GB/lună inclus, la o viteză de până la 7,2 Mbps, la depăşirea traficului recomandat viteza se va reduce la 128 kbps care va reveni la valorile iniţiale imediat ce începe următoarea perioadă de facturare, traficul adiţional celui recomandat nu este taxat suplimentar).

Banned
    Phone
    Iphone 3GS
    COSMOTE: Personal / Cartela COSMOTE / Cartela Internet

Cartela internet

1,5 gb cu 7 euro sau 3 gb cu 10 euro

Registered User
    Singurul avantaj al cartelei e ca nu esti legat printr-un abonament o perioada mai lunga de timp, dar ca tarife, e mai avantajos abaonamentul - de exemplu, pentru varianta de 3 GB: 8,32 EUR la abonament vs. 10 EUR la cartela.

Parfumeur P@TRYK's Avatar
    Phone
    Samsung Galaxy S3 & Huawei Ascend P1
    Cosmote Connect NOW+ este cel mai rezonabil, nu platesti nici un leu dupa ce depasesti traficul, asta conteaza foarte mult.
    If smelling good was a crime, I'd be serving a lifetime sentence....™
    "I don't do drugs. I am drugs." - Salvador Dali
    "Luciano is not music...is poetry" - Pete Tong
    Vand Ceasuri SECTOR - SIGILATE LA CUTIE - LICHIDARE DE STOC! : http://forum.computergames.ro/209-ce...e-de-stoc.html

Registered User
    Quote Originally Posted by P@TRYK View Post
    Cosmote Connect NOW+ este cel mai rezonabil, nu platesti nici un leu dupa ce depasesti traficul, asta conteaza foarte mult.
    Am auzit ca semnalul de la Cosmote ar fi mai problematic decat cel de la Orange, in sensul ca pica mai des, etc.

Registered User
    Phone
    iPhone
    Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    Am auzit ca semnalul de la Cosmote ar fi mai problematic decat cel de la Orange, in sensul ca pica mai des, etc.
    -depinde de zona, cosmote are semnal mai bun hspa decat orange in Craiova, unde e cosmote 3g e orange edge si vodafone cel mai bun semnal in oras, in afara dezastru gprs.

Banned
    Phone
    Iphone 3GS
    Nu ai auzit bine. E ca la Oringi.

Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    cum au spus si alti useri inaintea mea, conteaza zona unde stai. de exemplu in Pitesti merge Digi excelent, in Bucuresti in Regie merge execrabil, pica, in alte zone ale orasului merge foarte bine. am testat Digi pe autostrada Bucuresti-Pitesti, se comporta la fel ca Vodafone/Orange, am testat in Rasnov in camping la fel Digi avea 1 liniuta, Vodafone deloc. testele au fost facute de mine si inca 4 amici. cat despre trafic, momentan la Digi este limitat la 5GB doar teoretic, practic eu cu cativa amici am depasit de mult aceasta limita si nu a scazut niciodata viteza.

Registered User Alexneo's Avatar
    Quote Originally Posted by mafiaSIC View Post
    -.... si vodafone cel mai bun semnal in oras, in afara dezastru gprs.
    Eu zic sa mai verifici o data, dar asigura-te ca dispozitivul tau stie HSDPA 900.
    Ipad-ul spre exemplu stie doar HSDPA 2100, deci nu vede reteaua 3G in afara oraselor mari.

Registered User
    Quote Originally Posted by Alexneo View Post
    Eu zic sa mai verifici o data, dar asigura-te ca dispozitivul tau stie HSDPA 900.
    Ipad-ul spre exemplu stie doar HSDPA 2100, deci nu vede reteaua 3G in afara oraselor mari.
    Mie mi-a vazut-o si prin unele comune...

Parfumeur P@TRYK's Avatar
    Phone
    Samsung Galaxy S3 & Huawei Ascend P1
    Quote Originally Posted by H_O_N_D_A View Post
    cum au spus si alti useri inaintea mea, conteaza zona unde stai. de exemplu in Pitesti merge Digi excelent, in Bucuresti in Regie merge execrabil, pica, in alte zone ale orasului merge foarte bine. am testat Digi pe autostrada Bucuresti-Pitesti, se comporta la fel ca Vodafone/Orange, am testat in Rasnov in camping la fel Digi avea 1 liniuta, Vodafone deloc. testele au fost facute de mine si inca 4 amici. cat despre trafic, momentan la Digi este limitat la 5GB doar teoretic, practic eu cu cativa amici am depasit de mult aceasta limita si nu a scazut niciodata viteza.
    Am si eu digi, l-am primit pe gratis pt. ca am abonamentul cel mare la fiberlink, vreau sa spun ca merge EXECRABIL, semnal am 3 liniute tot timpul, sta conectat numai pe HSDPA...dar degeaba. Ca fapt divers, stau de 5 minute sa imi incarce speedtest.net si tot nu vrea...

Apropo, cum/unde pot sa verific daca am depasit traficul de 5GB?
    If smelling good was a crime, I'd be serving a lifetime sentence....™
    "I don't do drugs. I am drugs." - Salvador Dali
    "Luciano is not music...is poetry" - Pete Tong
    Vand Ceasuri SECTOR - SIGILATE LA CUTIE - LICHIDARE DE STOC! : http://forum.computergames.ro/209-ce...e-de-stoc.html

Registered User Alexneo's Avatar
    Mie mi-a vazut-o si prin unele comune...
    Pai da, ca doar nu se opreste brusc semnalul cand ai ajuns la marginea orasului. Dar in locuri mai retrase, gen satul Fundatica, jud. Brasov ai 3G pe 900Mhz nu pe 2100.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post