brat Sugestii / Sfaturi in alegerea unui device mobil si accesorii (DOAR AICI SE VA POSTA)
Page 1 of 247 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 4926

Thread: Sugestii / Sfaturi in alegerea unui device mobil si accesorii (DOAR AICI SE VA POSTA)

Registered User test2bloo's Avatar
    Phone
    SGS II

Question Sugestii / Sfaturi in alegerea unui device mobil si accesorii (DOAR AICI SE VA POSTA)

DOAR AICI SE VOR POSTA (in caz ca subiectul nu a fost dezbatut deja) TOATE SUGESTIILE/SFATURILE DESPRE ALEGEREA UNUI TELEFON ! Am apelat la aceasta metoda pana apare Thread Introduction

Salut

As avea si eu( poate si altii) nevoie de putin ajutor in alegerea unui nou telefon cu android, ceva care sa arate bine, si "sa stie" de toate.
    Vreau sa aud mai ales parerile celor care au Desire HD, Incredible S, Desire Z, Optimus 2x, N8, E7, Xperia Play, etc.

P.s.: fara SGS 2 (design plictisitor) sau Htc Sensation (cu "death-grip").
    Last edited by Cypher; 22-06-2011 at 01:01.

Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Phone
    Fix
    Telekom - 300 - Thread
    N8 si E7 au Symbian.
    Alege xperia play!
    [*]Post your keybindings (we assume you use keybindings): i use keybord and mouse

Desk Diver Cypher's Avatar
    Phone
    GoldStar D821
    Sunt multe topicuri despre acest subiect,posteaza in unul din alea.

LE: De fapt nu,de acum se vor posta aici intrebarile despre alegerea unui telefon !
    Cumpar GTA V - PS3
    Vand camera marche arrier si display !

LORUS by SEIKO Sport Chronograph
    BREO Watch Neon Yellow Limited Edition
    POLJOT Mechanic 17 jwls vintage (in renovare)
    ORIENT Blue MAKO - WR 200M
    SEIKO SKX781 Orange Monster - Diver's 200M
    HAMILTON Khaki Navy GMT - WR 200M (DE VANZARE)
    Tissot PRC 200

Holy Grail - DOXA SUB

Registered User Theo42's Avatar
    Phone
    One X,ONE.
    Za' thread is open again, ar trebui sa fie sticky. Parerile mele legate de cateva telefoane .
    Samsung Galaxy S: (+) Inca are foarte mult potential,stie cam tot ce vrei,android => multe aplicatii.Ecranul e superb ( perfect black ) chiar daca nu e ultima generatie de amoled. Comunitatea pentru acest telefon este totul .Diversitatea modurilor aparute cat si sprijinul de care are parte il fac un best bang for the buck.
    (-) La anumite modele bateria se duce cam repede.Nu are flash la camera si va dura ceva pana sa gasesti combinatia perfecta de fw.Nu se prea merita caruta de bani pentru un sgs2...poate doar cand se va mai diminua diferenta de pret.

Nexus S: Acelasi ecran ca pe Galaxy(daca e modelul i9020) sau Super Clear LCD(varianta i9023 gasita si in ro).Intre cele 2 nu sunt diferente foarte mari,unii prefera SAMOLED pe cand altii prefera Super Clear LCD. Negrul nu e asa negru ca pe SAMOLED dar albul e mai alb. Imi place ca are flash la camera,ca primeste primul ultimele updateuri si ca nu e nevoie sa il tii pe post de cobai(chiar daca e un telefon pt developer).Bateria e OK, pe mine ma tine 2 zile in regim de folosire normal.La nexus S un mare minus e ca difera ca dimensiuni modelul i9020 fata de i9023.

N8: Este ok pentru un Nokia, insa nu se compara cu un Android. Symbian este un soft matur,e foarte ok out of the box.Camera e punctul forte,face niste poze superbe .Altceva nu stiu ce sa spun despre el pt ca mi s-a parut acelasi symbian touch,singura diferenta fiind ca n8 are touch capacitiv si se misca cum trebuie.Bateria e foarte ok , m-a tinut 3 zile lejer..

Galaxy S2: Un galaxy s1 mai subtire,care se misca ok out of the box datorita puterii de procesare.Tot datorita puterii de procesare o sa vezi ca totul se misca putin mai repede ca pe S1,insa daca nu esti pretentios nu vei simti diferenta.Camera e ok,face poze bune.Mie personal mi se pare cam mare insa compenseaza prin faptul ca e foarte subtire si foarte usor.

Desire HD: Mi-a placut cum se misca, cat si htc Sense. La fel ca la sgs2 , e putin cam mare pt mine.Ecranul si bateria sunt bataie de joc,in rest e un telefon bunicel. Camera nu e foarte buna dar isi face treaba.(tinand cont ca e un telefon) M-am oprit din cautatul unui telefon cu cele mai bune specs,ma intereseaza strict cum se misca cand il ai in fata. Degeaba ai ultimul dual-core daca softul nu stie ce-i ala si cu ce se mananca.
    Nu aruncati cu rosii in mine, sunt parerile mele, iar daca am aberat rog pe cineva sa ma corecteze .

Phone
    SGS II
    @ m-m-c: greseala mea, nu trebuia sa mai scriu "android" la inceput
    Xperia Play -> raportul hardware/pret lasa de dorit chiar daca sunt mare fan gaming

@ Theo42: aruncam cu niste morcovi) e foarte utila parerea ta stai linistit

Registered User angry's Avatar
    nu inteleg cine ar cumpara desire hd de buna voie si nesilit de nimeni :|

Phone
    SGS II
    ai si niste argumente?
    mie unu imi place design-ul, ecranu imens si sense-ul:-??

mhh, le-am mai scris undeva, dar fie.
    extraordinar de multe dhd-uri au probleme cu proximity sensor
    speaker extrem de incet - la toate
    nu se vede in soare deloc
    bateria tine putin, cu custom rom poti sa scoti 1 zi use, fara e grav rau.
    camera nu e asa buna, are o noanta anume, iar filmatul 720p agata des; e foarte sensibil la schimbarile de lumina, noaptea cu led aprins filmarea avea 15fps, nu e exclus sa fie de la card, dar totusi, e cel cu care a venit telefonul
    nu are gorilla glass, toate androids in aceasta clasa au
    coverul la sim este din plastic si scartaie cand il apesi, alte cazuri ce mai citeam, unii si-au rupt capacul ala cand au incercat sa bage prima oara sim-ul (ironic, se spune ca dhd fiind din aluminiu are o constructie excelenta)
    pacat de el, ca merge rapid sincer
    overall sgs il domina la greu, doar ca nu are led.

si ca o parere personala, grosimea lui il face sa fie o caramida.
    eram de parere ca 4.3' is mari, dar sgs2 la cat de subtire e.. nici nu se aseamana cu dhd

Banned
    Phone
    BB Z10 / LG G3
    Quote Originally Posted by test2bloo View Post
    ai si niste argumente?
    mie unu imi place design-ul, ecranu imens si sense-ul:-??
    Cel mai jalnic telefon high end ever ... Nu a existat telefon de care sa fiu mai dezamagit decat de Desire HD.
    Puncte negative majore:
    - display-ul .. HD 'ul ala nu inteleg de la ce vine ... este jalnic (daca il compari cu un amoled/Sa sau retina .. te iei cu mainile de cap)
    - viteza ... frama de-i ieseau ochii prin listele de aplicatii.
    - sunet - nu auzi nimic decat daca este liniste totala.
    - 720p'ul ... e pus doar ca sa fie pus pe lista de caracteristici.
    - design placut? Poate daca iti construiesti o casa si vrei sa-l folosesti pe post de caramida.

Sgs2 design plictisitor? (super amoled de 4.3/ subtire/usor/carcasa spate cu grip/ in fata oricum vezi doar pura tehnologie - ecran- ).. Atunci singura varianta iti ramane Iphone 4 ... doar ala are design deosebit.

Phone
    SGS II
    # sgs2 chiar nu imi place insa daca mai scade pretu cat de cat nu m-ar deranja unul
    # iphone-u e cel mai supraevaluat telefon -> parerea mea -> adica sgs e mai "shmecher" si de cel putin 2ori mai tare
    - deci Desire HD se taie de pe lista
    de Optimus 2x ce parere aveti? ati vazut in realitate? ( am unele retineri legate de ecran, in rest cred ca are performante destul de bune)

Nick anterior: Ryne korby's Avatar
    Pân' la urmă postează toată lumea aici? Atunci să se facă lipicios.

Am vrut să iau Nokia C2-00, dar văd că se tot lasă aşteptat. Caut un telefon nu prea complicat, cu butoane solide, să ştie dual-sim, MP3 şi jack de 3.5mm, să ştie de internet şi cam atât. Preferabil până în 500 de lei.
    Nu mă interesează touch-screen, cameră, culori pe ecran, nimic. În mintea mea, poate să fie un Nokia 1100 cu dual-sim şi MP3. Şi să ţină bateria. Acum am un Samsung 3310 care se opreşte singur după vreo 26 de ore de la ultima încărcare. Şi de-abia dacă vorbesc la el câteva minute pe zi.

Mulţămesc.
    Înrolează-te azi în echipa de traforaj viteză!

spune tu de ce ti-ar place lg 2x mai mult decat sgs2?
    gresesti in cazul la iphone 4, este extrem de bine finisat atat hardware cat si software. premium design si feeling.

Phone
    SGS II
    momentan pt ca e mai ieftin.
    este ok iphone 4, dar chiar este prea scump pt ce stie sa faca, oricat de bine finisat ar fi el. pe aici am observat ca un iphone 4 ("nefurat" cu cutie si accesori si poate si garantie+factura) se da in jur de 1700-1800, si un sgs2 aparut recent in aceasi stare e cu 300-400ron mai mult, si in cazul acesta chiar mi se pare putin supraevaluat, oricat de bine facut ar fi (+ ca e iphone = personalizare 0)

@ adrian k: uitete dupa un nokia e5.(da un search pe la "concurenta" = okazii . ro , vindeau baietii cu 500 ron, sigilat, am luat si eu unul pt cineva si mi s-a parut mai mult de cat ok)

la un iphone 4 ai asigurat stabilitate, baterie buna si aplicatii optimizate.
    toti devs aleg sa scoata pt ios mai intai un joc sau app, e platforma ce le aduce profit, iar apoi fac port-ul pe android care nu e asa de stralucit.
    recent a aparut si pe android order and chaos, mmo, l-am luat pt sgs 2 sa vad cum merge, si surpriza, merge mai prost decat pe iphone 4, in unele locuri mai smooth, dar overall mai rau.
    caz contrar, pe ios nu merge bine o emulatie de nintendo, pe cand pe sgs2 merge perfect emulator de playstation.
    Si camera app nu e asa de stabila ca cea de pe iphone.
    daca ti se pare scump si il eviti e ok, dar nu poti sa zici ca e supra evaluat
    ps. exista personalizare si la iphone destula.

Phone
    SGS II
    hmm, ok, se pare ca sunt destul de prost informat la capitolu iphone, insa momentan nu il iau in considerare ca nu imi place. ce poti sa personalizezi la el in afara de wallpaper, ringtone si chestii din astea? ca mi-ai trezit interesu
    - in momentu asta oscilez intre SGS si Optimus 2x, fiecare cu +urile si -urile de rigoare

Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Phone
    Fix
    Ce anume vrei sa personalizezi la un telefon iar apoi ce anume doresti sa faci cu un telefon, hai sa-i zicem smartphone. Doar ne-ai zis sa stie de toate insa care-ti sunt activitatile zilnice ce se intersecteaza cu un smartphone?
    [*]Post your keybindings (we assume you use keybindings): i use keybord and mouse

Phone
    SGS II
    jocuri la greu, muzica, internet(3g si wifi), si ocazional si gps.
    ce vreau sa personalizez? -> tot. teme, launcher-e(in cazul androidului), icon-uri, "desktop-urile", si tot. imi place sa ma joc mult cu telefonul, sa-i mai schimb rom-u din cand in cand sa vad ce si cum, etc

pana la urma si customize il tot faci pana nu-l mai faci si il lasi cum iti e mai bine
    e mai mult pentru inceput.. si da, android ofera metoda mai simpla de personalizare
    cauta dreamboard pe youtube, asa ca un exemplu de modificare
    in rest sunt multe tweaks, activator e un tweak extrem de bun.. poti seta diferite actiuni, cum ar fi, sa lansezi un app din lockscreen daca dai double tap pe ceas; alegi o actiune pt long press volume up/down (eu am next/previous track); volume down + up (play/pause)
    nu are android chiar tot, in day to day use prind bine niste features de la ios

Nick anterior: Ryne korby's Avatar
    Quote Originally Posted by test2bloo View Post
    @ adrian k: uitete dupa un nokia e5.(da un search pe la "concurenta" = okazii . ro , vindeau baietii cu 500 ron, sigilat, am luat si eu unul pt cineva si mi s-a parut mai mult de cat ok)
    Interesant, mi-ar place un QWERTY, doar că E5 nu-i dual-sim.
    Înrolează-te azi în echipa de traforaj viteză!

Phone
    SGS II
    @ adrian k: stiu ca e nu este dual-sim dar e bun ca telefon. altceva nu stiu ce sa-ti sugerez. mai uitete la samsung-uri ca stiu ca aveau ceva modele dual-sim

@ angry: ok. mersi. o sa ma informez si o sa ma mai gandesc

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 247 12341151101 ... LastLast