brat big brother is watching
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: big brother is watching

Registered User noris08's Avatar
    Phone
    Lg G2 32 Gb

big brother is watching

Se pare ca fratele mai mare ne urmareste pe toti
    http://m.gizmodo.com/5863849/your-an...urce=pulsenews
    Everybody lies! (House M.D.)

Animal nandu's Avatar
    Phone
    Connex GSM
    DHB14 - 300 - Thread
    Foarte interesant. Eu caut metode de dezinstalare acum.

Edit: http://lifehacker.com/5863895/carrie...w-to-remove-it

Edit 2: Dump[training videos, etc.]: http://www.multiupload.com/BAAKNNSM3J

http://www.carrieriq.com/

Edit 3: Pe Optimus 2X cu 2.3.4 oficial nu am așa ceva instalat.
    Last edited by nandu; 01-12-2011 at 18:29.

Registered User ciocanul's Avatar
    Ceva trace-uri trebuie sa faca pt eventuale erori dar nu TOT.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Registered User PigBrother's Avatar
    Phone
    iPhone 4S
    Urmaresc shitstormul de cateva zile si sunt curios cum va evolua, scandalul cu rootkitul lui Sony prevad ca o sa fie mic copil pe langa asta. Deja se ingramadesc toti sa anunte ca ei nu folosesc asa ceva si ca-s curati ca lacrima.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Phone
    Sony Xperia T
    Până la urmă doar cele vândute în SUA vin cu drăgălăşenia asta instalată, sau e free for all?
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

Administrator Johnny's Avatar
    Quote Originally Posted by PigBrother View Post
    Urmaresc shitstormul de cateva zile si sunt curios cum va evolua, scandalul cu rootkitul lui Sony prevad ca o sa fie mic copil pe langa asta. Deja se ingramadesc toti sa anunte ca ei nu folosesc asa ceva si ca-s curati ca lacrima.
    Zi mai bine ca lucrezi la carrier iq si TU urmaresti de fapt keystroke-urile iobagilor. You pigbrother you!
    Quote Originally Posted by Doctor Bonez View Post
    Până la urmă doar cele vândute în SUA vin cu drăgălăşenia asta instalată, sau e free for all?
    Ok. Lasind gluma la o parte exista niste elemente care trebuie cintarite foarte bine inainte sa sarim cu pantalonii inflacarati si sa mergem la kaufland sa facem provizii de apocalipsa:
    • cioaca a fost dezvaluita de un tip care in paralel era pregatit cu un softulet care sa "scoata" respectiva chestie din telefon, pe 1 coco. Nu e mult, dar in urma unui demente colective mai mult sau putin justificate baiatul asta poate iesi din toata povestea asta usor bogat.
    • pina in momentul asta nu exista NICI o sursa reliable care sa confirme malevolenta acestui soft b2b. Exista doar un filmulet cu un dispozitiv care aparent face feed catre un alt dispozitiv de "tracking". Nu stim care sint conditiile precise, ce ruleaza telefonul, ce transmite, ce se logheaza etc.
    • absolut tot ce am vazut PINA in momentul asta in "presa" este doar un witchhunt jenibil. N-am inteles ce rost are confirmarea sau infirmarea prezentei softului pe diverse modele de telefoane (altul decit de a plasa anumite telefoane in zona "above suspicion" absolut gratuit) in conditiile in care premiza toatei tarasenii este ca asta e un serviciu achizitionat si implementat de operator. Cine si de ce face liste cu MODELE in loc sa faca liste cu rom-urile operatorilor? Ideots!

Phone
    Lg G2 32 Gb
    faza ca nenea ala are o aplicatie sa te scape de problema e dubioasa dar si raspunsurile balbaite ale producatorilor/operatorilor sunt dubioase.

Administrator Johnny's Avatar
    Totul e dubios si exista niste intrebari grele la care mai multi trebuie sa dea niste raspunsuri iute, inclusiv google. Ce zic eu este doar ca nu trebuie muscata orice galusca din zbor pe nemestecate, ca nu e nimeni cavalerul alb in povestea asta.

Registered User PigBrother's Avatar
    Phone
    iPhone 4S
    Google a afirmat ca nu are asa ceva, de fapt pe terminalele cu AOSP (cele trei Nexus-uri si Xoom) nu s-a gasit nimic. Oricum, pana acum pare o problema Made in USA, in Europa nu s-a gasit pana acum nimic si oricum ar fi ilegal fara discutii suplimentare.
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

myx
    myx is offline
    Registered User
    Phone
    LG Nexus 5 & LG G3 32GB
    Este un editorial pe engadget, in care diversi operatori din USA si producatori de telefoane au facut declaratii despre acest incident. Lait motivul in declaratiile producatorilor a fost ca daca serviciile CIQ sunt descoperite pe aparatele lor, au fost doar pentru ca asa a fost cerere de la operatori.
    Clevo P157SM - 15.6" FHD, i7 4700MQ, 16GB RAM @ 1600mhz , nVidia GTX 780m, 256GB SSD, 750GB HDD, Intel 7260

Registered User
    Phone
    LG G2(D802) 16GB Black
    Am citit si eu pe ici pe colo, insa toata tarasenia mi se pare un mare scam...adica...ok,platesti 1$...dar..nu zice nimeni ca se poate folosi doar o data?CIQ reapare si trebuie sa mai dai un coco..in plus...ceva vreme in urma a fost un scandal asemanator cu apple....sa nu uitam si cel cu sony..acum..firesc...vine androidul...insa nu pe AOSP roms...una ma la mana...
    doi...cum se face ca un singur om(un developer destul de dubios) este singurul care a gasit "solutie" la asta? Mai nou, ii acuza pe cei de google ca i-au eliminat aplicatia si ca nu ii mai permit sa o publice...nimeni nu zice insa ca orice aplicatie poate fi modificata/creata sa spuna "ai X aplicatie,posibil malware bla bla bla"...si gata..se creaza psihoza..
    Ultima aplicatie, chipurile este free, dar contine ads...si ca sa o poti folosi trebuie sa scoti orice adblock sau program de securitate si iti schimba si hosturile.... Ciudat nu?
    Ok...poate toata povestea cu CIQ este adevarata, poate nu...dar, tot mi se pare o poveste buna ca sa ii faca pe multi de bani...zici ca e roman asta )...

Registered User gs_man_yak's Avatar
    nu stiu ce sa zic, parca prea usor ii gasesc aia de la seviciile secrete pe unii atunci cand vor...
    Angajez clovn, rog seriozitate!

Registered User
    Phone
    SGSII
    Tot ce e digital are posibilitatea de a fi inregistrat. Chiar si cu dolarul dat tot o sa poti fi trace-uit.
    Dolarul dat sa zicem ca ar rezolva doar problema de terminal, nu si de retea si alte sisteme implicate.
    Asa ca orice faceti, daca veti calca stramb, tot sunteti de gasit.

Phone
    Lg G2 32 Gb
    wikileaks a publicat ceva asemanator dar extins si la alte dispozitive digitale

Registered User
    prea pare cusut scandalul asta cu tot felul de neclaritati. poate pe unii ii dreanjeaza prea mult faptul ca android castiga teren in continuare..

Registered User
    Phone
    iPhone
    Nu fa o prioritate din cineva pentru care tu reprezinti doar o optiune!

Registered User mikiii's Avatar
    Phone
    I9000

No Pain, No Gain ctl3d's Avatar
    Phone
    Nokia N900 /Samsung Galaxy S3
    Toate telefoanele sunt urmarite, doar ca nu se afla chestiile astea, cel putin la telefoanele de generatie noua, cam de cand au aparatu telefoanele cu GPS cam de atunci cred eu ca ne urmaresc "baietii" asa ca cel mai probabil orice metoda am incerca noi sa ne protejam, degeaba...nu cred ca mai este cineva in ziua de azi sa creada ca telefonul nu ii este ascultat, sau ca telefonul nu ii este urmarit pas cu pas unde se duce si ce face.
    Viata-i greu, degeaba ai forta, daca n-ai putere!

Nick anterior: L1ON
    Phone
    Note3
    vrei net peste tot? asteapta-te sa fii urmarit.

Registered User mikiii's Avatar
    Phone
    I9000
    Oricum... pasarici sunt multe si pe aici!

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
    Antigrohait! Antiporc!

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast