Page 1 of 378 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 7557

Thread: Ciclism, biciclete, magazine...

1. Back To Top | #1

Ciclism, biciclete, magazine...

Nu am gasit asta pana pe acum pe aici, si cum ieri am fost "Stan patitu'" cu o bicicleta, vroiam sa incep o dezbatere pe tema asta.

Asa, ca inceput de discutie, Luni am fost la AsSport, si am dat comanda de o bitza, cat de cat ok, luata pe compoenente, in jur de 5.600.000. Ce a uitat aia sa spuna e ca o dau fara cric (??) si cu o camera naspa ,care la o juma de ora de cand am iesit din magazin a facut pana, si se dezlipea de parca era de plastelina. Prostia mea a fost ca am luat-o la 18:30 din magazin, si astia inchid la 19:00. La vulcanizare, un mosulic, a zis ca nu a mai vazut asa camera de bicicleta si a facut el un artificiu, acum vad ca ma tine.

Ideea e, nu vreau sa sun a om rau, dar va spun ce se intampla. La banii aia ma asteptam macar sa fie treaba k-lumea facuta. Ca sa nu mai spun ca nu au strans surubul de la sa, si la o bordura era sa cad pe spate, ca se misca pe orizontala ca naiba...

Hai, astept comentarii
    Si la Moscova sunt oameni...

2. Back To Top | #2
    Registered User SCViper's Avatar
    Eu am luat anul trecut in primavara o bicicleta de la ei, cam 5.5 mil, pe vremea aia era minimul minim al decentei. Bicicleta a fost si este excelenta, am mers destul cu ea si nu a avut nici o problema, am avut parte de un checkup gratuit la 10 zile de la cumparare la care s-au comportat foarte frumos. Eu zic sa mergi la ei maine si sa le explici problema, e foarte probabil sa inteleaga.
    Daca tu ai comandat-o pe componente e vina ta cu cricul, mie mi-au spus cand am luat-o ca nu are cric (a mea era asamblata de ei), tie nu vad de ce ar fi trebuit sa-ti spuna din moment ce nu ai comandat unul.
    Skilled and Creative Viper...

3. Back To Top | #3
    Pai nu am luat-o pe componente ca asa am vrut eu, mersesem de fapt pentru versiunea de 4.800.000 a bicicletei, dar tipul a inceput sa socoteasca in cap ceva, mi-a zis de un schibmator o chestie, si a parut ok. Din cauza asta zic ca ar fi fost cel putin de bun simt sa-mi atraga atentia ca nu are cric si ca daca vreau sa-mi si pun.

4. Back To Top | #4
    Ai fost cu bicicleta inapoi la magazin? Cum s-a terminat povestea?

Despre cric, unii (printre care si eu) iti vor spune ca pe o bicicleta serioasa, nu are ce sa caute; altii considera ca o bicicleta serioasa are obligatoriu cric. De asta, poate ca e mai bine sa discuti cu oamenii de la magazin si sa le explici cu e cu cricul; poate iti vor monta unul fara costuri extra.

Cu camera, treaba e mai incurcata; apar intotdeauna discutii despre cauza, fie a fost de proasta calitate / prost montata, fie a fost prost folosita (lovit vreun ciot metalic, trecut sina tramvai etc.) Recunosc ca nu-mi pot imagina cum se poate dezlipi ca plastilina.

Dar afaik proprietarul magazinului este un om corect, caruia ii place sa-si vada clientii multumiti si adesea gaseste diferite compromisuri.

Iar kestia cu saua, chiar nu mi se pare o tragedie: o bicicleta noua trebuie putin rodata pana sa se aseze toata filetaraia si cablaraia. Depinde si cum abordezi tu bordurile.

Sper sa te bucuri de bike-ul tau si sa mergi cat mai multi km!
    Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the human race.
    -- H.G. Wells

5. Back To Top | #5
    well chiar cand am iesit din magazin am vazut ca nu are cric, si am intrat in magazin. Cica nu era inclus in pret, si nu au montat nimic.
    Saua, am tot strans la piulita aia, rezista cateva minute, dupa care se desurubeaza...
    Faza e ca eu am mai avut un magellan, luat acum 5 ani din metro. Stiu ca suna aiurea, dar atunci era cea mai buna optiune. Ma tine si acum, inca mai merg cu ea.
    Camera, dupa ce s-a ocupat mesterul de la vulcanizare merge ok, nu am mai avut probleme cu ea. Ziceam ca se dezlipea si avea o cuta aiurea, se pare ca era prost montata, fiind prea mare pentru spatiul dintre janta si cauciuc.

P.S, bordurile le abordez in picioare

6. Back To Top | #6
    AudiosurfeR Icsu''s Avatar
    Nu stiu daca am postat bine aici..dar.., stie cineva numaru' de telefon al magazinului de bicle de langa Coltea?
    .::in.as0t::.

7. Back To Top | #7
    well de postat ai postat bine
    Acum sper sa fie cineva care sa iti si raspunda...

8. Back To Top | #8
    Nick anterior: The Dark Knight Hate's Avatar
    Cer mult o bicla la ~ 2.5 milioane?
    Time pays us but with earth & dust, and a dark, silent grave.

9. Back To Top | #9
    Mha, acum depinde ce vrei sa faci cu ea
    De ex. la First Bike in banii astia iti iei aproape 2 bikle, dar...
    Zi cam ce ai vrea, sunt sigur ca o sa se gaseasca destui sa-ti raspunda. Eu de exemplu aia de care am zis in primul post am luat-o pentru ca e usoara, si are piese de calitate (in mare parte ), adica butucii sunt shimano, schimbatoare si frane shimano... doar ca nu are nici o suspensie (de aici vine si usurimea ...

10. Back To Top | #10
    Vreau ceva care SA NU scartaie. Sa fie relativ usoara. La maner, nush exact cum sa explic: sa aiba maner combinat, si de bicla normala si de cursiera cre k intelegeti
    de la FB am auzit ca sunt jenant de proaste....si chiar am fost in park cu un coleg care avea FB si scartaiau franele de mureai :/
    De mers o sa merg cam un an, maxim un an jumate cu ea. nimic mai mult

11. Back To Top | #11
    Quote Originally Posted by The Dark Knight
    chiar am fost in park cu un coleg care avea FB si scartaiau franele de mureai
    Asta nu e cea mai mare problema, franele de bine, de rau se mai regleaza; important e sa nu-ti scartaie angrenajul.
    Cat despre greutate, la o bicicleta de 2.5 mil - cat vrei tu sa dai, doar sa nu fie semicursiera, altfel asteapta-te la 15+ kg.

Nu prea am inteles cum vine cu ghidonul (sau "manerul" ); dar ma duce mintea ca e ceva drept, care are in capete niste coarne? [chiar asa se numesc, coarne]
    Astea poti sa le iei si dupa, sunt vreo 10 RON si ceva.
    -- H.G. Wells

12. Back To Top | #12
    dap...la asta ma refeream. DOAMNE...chiar am scris maner? OMG! m-am prostit rau de tot...

13. Back To Top | #13
    Da, de la FB... uh oh..

Si vorba lui Genubah, la 2.5 mil te asteapta cateva kg in plus..

Recomand cu caldura sa faci vizite pe la diverse magazine de profil.

Cum am citit o data pe un forum, te plimbi cu ele, vezi si tu ce si cum. Si daca vrei sa fie mai rapida, iti recomand fara suspensii.

14. Back To Top | #14
    Viitor inginer chitarist
    A fost cineva la individul ce repara biciclete de pe langa Fabrica de ace? Daca da ce impresie aveti despre mana de lucru de acolo ? E un service la care pot apela cu incredere?

15. Back To Top | #15
    Mai acum un an stiam un service pe langa gara de nord... cica era ok... pe strada aia, Dr. Witting
    De tipul care spui tu nu am auzit...

16. Back To Top | #16
    Registered User odie's Avatar
    Pe o bicicleta serioasa nu se monteaza cric! O bicicleta serioasa inseamna o bicicleta cat mai pregatita pentru un race. La ce iti trebuie CRIC in mijlocul cursei? Sa cari degeaba cateva sute de grame in plus? Sunt maniaci care-si pun suruburi de titan sau aluminiu pe bike...

17. Back To Top | #17
    Nick anterior: Bimm3r stafidă's Avatar
    Cric se monteaza pe jegurille de oras, intr-adevar. Dark Knight, recomand sa-ti iei o cursiera la mana a doua. Nu lua First Bike, nu lua nimic de firma romaneasca sau chinezeasca. Sunt atat de proaste incat se macina pinioanele stand la ele. In 2,5 mil n-ai sanse sa-ti iei ceva bun
    Nick anterior "Bimm3r"

18. Back To Top | #18
    Nu am spus ca vreau bike de curse. Eu mi-am luat mountain bike, cu care sa cobor de pe munte. si la downhill chiar ma ajuta cateva sute de grame in plus

Cric vroiam ca sa nu fie nevoie sa o sprijin de pomi tot timpul cand ma opresc. Si parea de bun simt, dupa cum am spus, macar sa-mi zica dinainte de el, sa stiu sa cer.

In legatura cu first bike... are dreptate, toate sunt cam naspa. Se vor calitate superioara, dar cam arunci cu banii pe fereastra. Daca vrei sa iti stea ghidonul si cand te lasi pe el, iti recomand fie un second, fie ceva in mai multi bani. Hic, parerea mea...

19. Back To Top | #19
    Registered User SCViper's Avatar
    Downhill cu bicicleta de 5.6 mil ? What is this, a joke ?
    Skilled and Creative Viper...

20. Back To Top | #20
    Lol, nu cred ca e o gluma, cred ca non_trial a cazut prada conceptiei populare romane, in acord cu care "ori ce se petrece down the hill e downhill"

Pentru ca altfel, kestia cu "bike-ul de DH fara cric" e...

si la downhill chiar ma ajuta cateva sute de grame in plus
    non_trial, asta e alt mit fals din Balkani. De exemplu Nicolas Vouilloz, de 10 ori campion mondial la DH, avea si una din cele mai usoare biciclete din competitie, fiind timp de multi ani singurul care folosea piese de carbon pentru coborare. Kestia e ca vrei ceva manevrabil, sa poti ocoli scurt vreun pom mai neatent, nu o ghiulea care sa se infiga la baza partiei.
    Iar daca exista, orice gr. in + trebuie sa se duca in punctele de rezistenta, nu in "masa moarta"
    -- H.G. Wells

1.  
Page 1 of 378 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks