Page 382 of 382 FirstFirst ... 282332372379380381382
Results 7,621 to 7,633 of 7633

Thread: Ciclism, biciclete, magazine...

1. Back To Top | #7621
    Registered User cashonly's Avatar
    salut, gasesc un kit de motor electric pe care sa-l montez pe hardtailul meu, un modest rockrider 520 de la decathlon? ma intereseaza SH la pret cat mai mic, chiar si ceva DIY.
    "Give a man a beer, he'll waste an hour. Teach a man to brew, and he'll waste a lifetime."

2. Back To Top | #7622
    Ghost Hardware vLD's Avatar
    Quote Originally Posted by Mandea View Post
    trebuie sa iei in calcul ca mai sunt si oameni in varsta. as vrea sa te vad pe tine urcand transalpina la 70 de ani. o bicicleta electrica te poate ajuta enorm in sensul asta. la o varsta ca aia nu prea se mai poate discuta ca ai muschi si ca nu ii folosesti, ci efectiv ca nu te mai tin puterile. acum, ca unii sunt tineri si vor folosi asa ceva e alta discutie, desi exista si tineri care vor sa faca anumite trasee si nu ii tin puterile si nu ca sunt lenesi.

Cum naiba vine asta? Au mai fost si inca sunt oameni in varsta care au conditie fizica mai buna decat cei tineri si fac sute de km, se numeste antrenament, sa inteleg ca totul se rezuma la priza si sa depunem minim de efort pentru un sport, pai atunci sa existe si brate bionice pentru inotatori si picioare bionice pentru atleti. Toti ne dorim sa facem 100km din prima zi sau sa ne dam la vale fara cazaturi, astea sunt scuze doar ca nu poti, fara antrenament nu poti ajunge departe, e de ajuns ca ne incarcam telefonul seara la priza, acu' trebuie si bicicleta.
    metoda de contact : organized_nature@rocketmail.com

3. Back To Top | #7623
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Mandea View Post
    as vrea sa te vad pe tine urcand transalpina la 70 de ani
    Nimeni nu e obligat sa urce Transalpina, la nicio varsta.

Si mie mi se par ghei bicicletele electrice. Singurul moment in care mi-au placut a fost cand m-am intalnit cu un domn la munte caruia i se terminasera bateriile si acum tragea de 25 de kile de fier la deal.

4. Back To Top | #7624
    Registered User Mandea's Avatar
    Quote Originally Posted by vLD View Post
    Cum naiba vine asta? Au mai fost si inca sunt oameni in varsta care au conditie fizica mai buna decat cei tineri si fac sute de km, se numeste antrenament, sa inteleg ca totul se rezuma la priza si sa depunem minim de efort pentru un sport, pai atunci sa existe si brate bionice pentru inotatori si picioare bionice pentru atleti. Toti ne dorim sa facem 100km din prima zi sau sa ne dam la vale fara cazaturi, astea sunt scuze doar ca nu poti, fara antrenament nu poti ajunge departe, e de ajuns ca ne incarcam telefonul seara la priza, acu' trebuie si bicicleta.
    da, si exista si reversul acelor oameni, cei ce nu pot dar vor. ce e asa socant pt tine? si da, o sa existe si brate bionice candva, get used to it.

Ivan: ratezi ideea, nu te obliga nimeni dar daca tu vrei si nu poti altfel, eu unul nu vad nimic in neregula sa folosesti ceva ajutator. altii se dopeaza la greu si isi vad de treaba si nu le zice nimeni nimic. iar alea de 25 kg sunt de acum multi ani, exista cursiere electrice la 11 kg. evident, costa, dar nu pricep de ce sa nu se simta bine si aia care isi doresc sa faca anumite drumuri grele si nu pot altfel. iar o bicicleta electrica nu te cara un munte intreg ca ramai fara baterie, ci doar te asista, suficient cat sa ajungi la capat, deci nu e ca si cum tu nu depui niciun efort. depui, doar ca mai redus.

nu stiu, poate nu se intelege, dar eu nu ma refer la cei care pot dar sunt lenesi, ma refer la cei care chiar nu pot, pot sa se antreneze pana mor si tot degeaba. nu stiu de ce nu acceptati ca sunt si astfel de persoane. eu la ei ma refer. evident, unii nu concep ca exista astfel de persoane. e, uite ca exista.

5. Back To Top | #7625
    Moderator Ivan's Avatar
    Mie mi se pare ca sunt doar doua posibilitati: poti sa mergi cu bicicleta (indiferent cat de putin) sau nu poti.

Daca s-ar apuca tata maine de mers nu i-as recomanda in niciun caz sa-si ia electrica, ci sa pedaleze cat poate pe o bicicleta normala. 2 kilomtri, daca mai mult nu poate.
    Peste o luna o sa poata 20 si peste un an 100. Sau nu.

Sa-si puna motor sub cur este complet inutil, la fel de bine s-ar putea urca in masina, acolo e si ferit de ploaie.

Apoi - arata-mi te rog un singur biciclist care si-a luat electrica pentru ca altfel nu poate.

6. Back To Top | #7626
    parerea ta. eu consider ca sunt utile pentru anumite persoane. nu cred ca ai fost atent la ce am spus, nu are nicio legatura cu motorul sub cur pt ca nu te tine bateria pe o catarare lunga, si e doar pt asistare, dar nicidecum 100%.

nu cunosc astfel de persoane personal, dar am citit pe net review-uri la biciclete electrice noi si erau acolo useri care aveau deja sau intentionau sa cumpere; nu stiu care o luau ca nu puteau si care ca nu voiau cu adevarat, nu am cum determina asa ceva doar prin net. oricum, nu vad relevanta. ce, daca nu iti pot eu arata unul, inseamna ca ce am zis nu e adevarat sau ce? care e sensul intrebarii? ca sa nu mai zic ca sunt destul de recente si alea pe care le-am vazut eu pe net, si usoare si bune, sunt destul de scumpe, deci nu oricine isi permite una, iar ciclistii cu care merg eu nu sunt oameni care sa arunce cine stie ce suma pe o bicicleta, indeferent ce face sau cat de buna e, asa ca sa cunosc in acest moment pe cineva ar fi un pic cam greu. peste 10 ani cred ca se va pune problema altfel.

7. Back To Top | #7627
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    bicicleta electrica te poate ajuta sa ajungi in varf, fara sa lesini de oboseala pe drum, si sa ai toata energia disponibila pt coborare.

dar... oamenii isi cumpara ce le place, daca vor electrica cine suntem noi sa ne punem in calea fericirii lor? daca nu era cerere pt ele nu se fabricau.
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

8. Back To Top | #7628
    parere mea e ca cine e asa deranjat sa vorbeaca cu un moderator, sa se faca topic separat si moderatorul sa mute acolo posturile de biciclete electrice. astfel ramane unul cu biciclete obisnuite si altul cu electrice si asa e toata lumea multumita (ma gandesc eu).
    oricum, nu stiu daca stiati (eu nu): Apparently professional e-bike racing is going to be a thing now (+ video) | road.cc
    sa pare ca la altii deja a luat avant miscarea. cred ca o sa trebuiasca sa se obisnuiasca toata lumea cu ideea ca nu dispar.

9. Back To Top | #7629
    Salutare!

Sper ca postez unde trebuie
    Am un MTB Felt Q220, as vrea sa imi schimb anvelopele pentru ca o sa folosesc bicicleta mai mult in oras.
    Ce fel de anvelope imi recomandati pentru oras?
    Pretul aprox. 100Ron/buc.

Multumesc frumos.

10. Back To Top | #7630
    Salut. Eu mi-am cumparat ASA CEVA pentru oras. Deja mi se parea greoi sa merg cu anvelopele de offroad si am zis sa iau ceva combinatie intre anvelope de strada si offroad.
    Sunt perfecte pentru mers prin oras.
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][Phanteks P400S TG][Corsair RM650x]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung PRO 512GB SSD / Micron 512GB SSD][LiteOn Bluray Writer]
    [Corsair Glaive RGB / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

11. Back To Top | #7631
    Registered User
    Vreau să duc bicicleta la o revizie, ceva. Aveţi vreo recomandare pentru un service în Constanţa?

12. Back To Top | #7632

13. Back To Top | #7633
    Salut,
    Multumesc frumos.

1.  
Page 382 of 382 FirstFirst ... 282332372379380381382

Bookmarks

Bookmarks