brat Program alergare cardio pentru slabit
Results 1 to 13 of 13

Thread: Program alergare cardio pentru slabit

magic man iozefini's Avatar

Program alergare cardio pentru slabit

salut,

sunt interesat de un program de alergare adica exercitii de tip cardio pentru slabit.
    am inteles ca e ok sa alergi minim 30 min zilnic dar cum se poate maximiza efectul?
    nu sunt gras dar am depasit un pic silueta regular si vreau sa revin la forma initiala.
    in paralel m-am apucat de o dieta slaba spre deloc carbohidrati.
    deci cine are idee de un plan de antrenament cardio bazat pe alergare il rog sa mi-l impartaseasca.

multumesc

life is a race track Freelancer's Avatar
    La slabire crede-ma ca ajuta alergatul dar fara restrictii alimentare foarte greu, eu cand m-am antrenat pentru maraton alergam cam 1 ora pe zii si mancam pana la ora 8 seara cam orice si oricat ( corpul si cerea ), rezultatul a fost ca in aproape 1 luna am slabit doar 400-500 grame, deci nu te astepta la minuni fara alimentatie speficica pentru slabit.

Nick anterior: niggaru GabrieLL's Avatar
    repeta: regim, regim, regim!!!! eu n-am realizat cardio aproape deloc, si am avut ceva rezultate

totul sta in mancare.
    It's not revenge, it's punishment!

Registered User Legolici's Avatar
    Trebuie si sport chiar daca tii regim..

Quote Originally Posted by GabrieLL View Post
    repeta: regim, regim, regim!!!! eu n-am realizat cardio aproape deloc, si am avut ceva rezultate

totul sta in mancare.
    Quote Originally Posted by Legolici View Post
    Trebuie si sport chiar daca tii regim..
    am trecut din prima faza la regim fara carbohidrati sau cu carbo cat mai putini.
    ma gandeam ca poate are cineva idee de un plan de alergare.

Registered User edlund's Avatar
    Poti sa alergi 30 minute fara oprire?
    Oferta servicii fotografiere
    galerie foto - apasati cu incredere si pe butonul de Homepage de mai jos

in acest moment alerg cam 4 km pe seara.alergare usoara combinata cu sprinturi si intre ele cu ceva pauze dar tot in mers.de regula fac cam 30-40 min dar nu fara oprire.nu ma opresc de tot totusi.

care e ideea?

Ideile de baza sunt cam astea:
    1. Mananci mai putin decat consumi - deci nu incurajez neaparat treaba aia cu carbohidrati putini, ci trebuie sa ai un deficit caloric (la deficit de 3500 calorii pe saptamana - adica 500 calorii pe zi - slabesti cam jumatate de kg pe saptamana/2 kg pe luna). POti sa duci aritmetica mai departe, ex sa ai un deficit de 7000 calorii, ca sa ai o pierdere de 4 kg/luna, asta fiind maximul recomandat pt o slabire sanatoasa. In ceea ce priveste dieta, ar trebui sa elimini cerealele procesate (faina alba, paste etc), dulciurile, alcoolul si sa nu mai mananci cu 3-4 ore inainte de culcare. Ideal ar fi sa mananci legume/fructe cat mai raw, neprocesate. Incearca sa mentii un echilibru in cantitatile mancate, farfuria ta zilnica ar trebui sa contina o parte fructe, o parte legume, o parte cereale si o parte proteine, la care mai adaugi si ceva lactate. Hidrateaza-te bine, minim 2 litri de apa pe zi. Poti sa incerci si cu ceaiul verde, un antioxidant f bun si sanatos in general, dar numai frunze, nu pliculete (infuzia se face in apa la 70 grade C, nu clocotita).
    2. Eu iti recomand sa ajungi la un nivel la care sa alergi destul de sustinut (adica sa poti sa spui tare o fraza, dar destul de gatuit) 40-50 minute, fara oprire, de 3 ori pe saptamana, cu pauze intre ele. In zilele cand nu alergi poti sa faci cross training, adica bicicleta, inot, chiar si mers. Asta iti va asigura, pe langa niste calorii arse in timpul alergarii (cam 100 calorii pe km), un body mass index mai scazut (grasime ce se va transforma in muschi, corpul devenind astfel mai suplu) dar si o crestere a metabolismului, permitandu-ti niste arderi chiar si dupa ce te opresti din alergare.
    Dupa care te vei imbolnavi iremediabil si vei alerga de placere tot mai mult. :P
    Pentru a invata sa alergi vreo 40 minute fara oprire, te apuci sa alergi 15 minute, mergi 10, alergi iar 15 in prima saptamana, in a doua cresti timpul de alergat si scazi pe cel in care mergi. Daca erai incepator absolut, iti dadeam un program pe mai multe saptamani, nu cred ca e cazul. Pana cand reusesti sa alergi usor 40-45 minute, si chiar cateva saptamani dupa, iti recomand sa alergi la un ritm de jogging (usurel, sa poti vorbi usor cu voce tare, fara sa se gatuie respiratia).
    Last edited by edlund; 10-11-2011 at 18:25.

Registered User kuniva's Avatar
    Quote Originally Posted by iozefini
    sunt interesat de un program de alergare adica exercitii de tip cardio pentru slabit.
    am inteles ca e ok sa alergi minim 30 min zilnic dar cum se poate maximiza efectul?
    Nu recomand zilnic, vei ajunge repede la saturaţie şi ţi se va lua instant, alergatul va fi ultima chestie pe care o vei mai face. Eu alerg de 3 ori pe săptămână, cate 6 sau 7 kilometri, turele sunt între 28 şi 32 de minute (alerg destul de repede)

nu sunt gras dar am depasit un pic silueta regular si vreau sa revin la forma initiala.
    rabdare multă şi mulţi kilometri alergaţi

in paralel m-am apucat de o dieta slaba spre deloc carbohidrati.
    Altă prostie. Hai să-ţi zic care-i treaba cu ăştia. Când eşti gras, ai ce arde bineînţeles dar după ce ajungi la o greutate, organismul tău nu prea mai are ce să ardă. Dacă nu consumi grăsimi sau carbohidraţi, practic organismul consumă altceva, deci vei începe să pierzi masa musculară (ceva trebuie ars, nu?).

deci cine are idee de un plan de antrenament cardio bazat pe alergare il rog sa mi-l impartaseasca.
    Rezumatul meu personal, bazat pe rezultate proprii: Alergat de 3 ori pe săptămână, preferabil cu câte o zi pauză între alergări (eu alerg de exemplu Luni-Miercuri-Vineri), ture de minim 6 kilometri. Dacă faci asta, e imposibil să nu ai rezultate.

Ah, era să uit, rezultatele cele mai bine la cardio le vei obţine dacă alergi dimineaţa înainte de micul dejun True story!

multumesc de sfaturi.
    dimineata nu am cum sa alerg doar seara.dar e ok si asa.

referitor la carbohidrati ideea e sa ard grasimea care e in surplus.alergare fara o dieta nu cred ca are prea multe rezulate.grasime consum dar am inlaturat carbohidratii.

Registered User
    Quote Originally Posted by edlund View Post
    Ideile de baza sunt cam astea:
    Daca erai incepator absolut, iti dadeam un program pe mai multe saptamani, nu cred ca e cazul. Pana cand reusesti sa alergi usor 40-45 minute, si chiar cateva saptamani dupa, iti recomand sa alergi la un ritm de jogging (usurel, sa poti vorbi usor cu voce tare, fara sa se gatuie respiratia).
    Salut, eu sunt incepator absolut asa ca te rog da-mi si mie programul ala pe mai multe saptamani. In momentul de fata miscarea la mine inseamna de la casa la masina si cateva coborari si urcari din/in masina zilnic si seara de la masina la casa.
    Am o sala pe langa mine si ma gandeam sa-mi petrec 1 ora de 3 ori pe saptamana acolo (banda de alergat, bicicleta, ceva forta). Am cam 95 kg la 1,87.
    Mersi

Spor la alergat!
    Programul original este aici Cool Running | The Couch-to-5K ® Running Plan

Eu l-am tradus si adaptat un pic aici.

Registered User
    Mersi.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post