brat Ce viteza ati atins cu bicicletele voastre? - Page 8
Page 8 of 17 FirstFirst ... 567891011 ... LastLast
Results 141 to 160 of 335

Thread: Ce viteza ati atins cu bicicletele voastre?

Registered User
    Baieti, nu va mai luati dupa kilometrajul masinilor - arata mai mult decit in realitate, cu 5%, 10%, sau chiar 15%. Am auzit asta si de la altii, si am verificat cu doua dispozitive GPS diferite, pe diverse modele de masini.

Haideti sa verificam cu ciclocomputere bine calibrate, daca se poate (sau chiar GPS , de ce nu?).
    Si poate, chiar daca nu putem sa punem poze (cine mai are timp de poze la 50 la ora? ), sa incercam totusi sa evitam povestile de genu'

[...]ciinii mei mergeau cu taxiul, eu dadeam ture in jurul lor si ei imi spuneau pe geam cit am[...]

[...]nu am ciclocomputer, dar depaseam toate masinile asa ca probabil aveam peste 80km/h[...]

Registered User mihai134's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    aprox 50 de km/h pe o panta destul de mare cu o semicursiera mai > cu mult dacat mine . pacat ca nu am schimbat pe un pinion mai mic ca dadeam in gol

OldSchool gamer555's Avatar
    Quote Originally Posted by m3gistus
    @gamer555: pun pariu ca daca ti-ar zice cineva ca a rezistat 6 ore in continuu facand sex ai zice ca nu-i posibil, pt ca a fost stricat ceasul. Asta e valabil si pentru tine, Jaxx.
    acum nu e nevoie sa te lauzi ...

Quote Originally Posted by m3gistus
    Si, gamer, apropos de glume proaste cu "BRUx LI", eu aveam cvadricepsii si bicepsii femurali cam cat ai tu capul.
    pai exact ce spuneam...

acum fara misto, daca nu as sti ce vorbesc nu ma bagam in seama. nu stiu ce bicicleta ai avut tu, dar eu am avut sansa sa merg pe vreo 2-3 biciclete bunisoare. ce-i drept kilometrajele nu erau chiar profesionale (sa ma fi inselat eu si de fapt sa fi mers cu 60 ?) dar tin minte cat de greu urca de la 45... si repet, cursiera, 3kg si un pic, foaie de 52, cauciucuri cat degetul mare, aliniate perfect, drum ok fara masini. asta s-a intamplat cu ceva timp in urma, nu stiu daca aveam picioarele cat capul tau, daca esti cu capul mare sigur nu... parca pe la 52 a fost maxim, dupa multe incercari. in verile trecute aveam perioade in care faceam aproape zilnic ~30 km pe bicicleta, si de fiecare data mergeam "la record" deci nu pedalam ca pensionaru.

dar pana la a rupe recorduri cu MTB e cale lunga in conditiile in care esti defavorizat la toate capitolele scrise de mine (plus aerodinamica slaba la cat de "mare" esti). daca iti dadeam bicicleta pe care am mers eu treceai sigur de 70, asa zic, mai ales daca era un aro prin apropiere...
    Battlecruiser operational. Hailing frequencies open

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    În calificări la turul franţei (1 kilometru) viteza medie este 55km/h. Deci într-un kilometru se trage la rupere, că e mică distanţa, deci top speed ar fi un 57-58 zic eu.

Băieţii ăia sunt cam la 50 de kile bucata, cu o aerodinamică excelentă.

Timpi măsuraţi cu ceasuri cu care se măsoară competiţia. Omega parcă se ocupă de timming la turul franţei.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Banned Altair's Avatar
    Mountainbike rablagit, trabant cu 60 la vitezometru. Panta ~20 de grade, din ce-mi dau seama, asfalt perfect, dar imi juca ghidonul in maini ca la cros... Aveam 50 sau nu? . Recunosc, dupa primul sfert din panta n-am mai pedalat...

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    O tara mai plina de maimutoi decat ۩.Disneyland.۩
    si trabantul ce cauta in istorioara asta?
    Vand/Schimb Nissan Almera 2006 80.000km

“Men have become tools of their tools” - Henry David Thoreau
    Useri neseriosi: PesteImputit

Morala? Nu conteaza cat de prost esti, cat de incapabil esti, cat de retardat poti fi. Daca te nasti din p*zda care trebuie, vei avea intotdeauna tot ce-ti doresti, fara ca macar sa misti vreun deget. Si nu conteaza ce spun oamenii despre tine. Sunt invidiosi, ai dracu’!

Registered User
    fara nici o lauda, am luat pe Bucuresti Buzau in drum drept viteza de 64km/h pe o Tirreno Razza 3000 , o cursiera 100 % din carbon! in panta nu are rost sa zic ce viteza am luat ca nu a fost meritul meu !
    Practic ciclismul de 7 ani, cine zice ca ia pe un mountain bike 50 ora , pur si simplu abereaza!

Bafta!

Registered User
    Dar 48 crezi?

rubber duckie tizu's Avatar
    42 pe plat cu un polaris
    eeew

Registered User
    50 km/h unul cu montanul in spatele meu...eu eram pe cursiera(avea avantajul faptului ca ii duceam trena).
    Cine nu crede ii platesc biletul de tren pana aici si sta cu ce vrea el pe langa noi...ciclocomputer, GPS...etc.

Daca am avut dreptate returneaza banul...daca nu...a facut o excursie pana in Sibiu pe banul meu
    Se risca unu sa nu creada?

A...am uitat sa spun...are slicuri pe montan...un pinion de 12 si o foaie de 52.
    Deci este aproape o cursiera....
    Cu niste cauciucuri de MTB profilate nu se poate atinge asemenea viteza.

A...si vitezele pe plat in sprinturile de TDF sunt cam la 70 km/h.
    Se coboara cam cu 90....

Saptamana trecuta la Memorialul "Dan Racasan" de la Campulung Muscel (cursa de sosea din calendarul FRCT) coborau romanasii cu 80 km/h prin culoarul Rucar-Bran.

Registered User EDGE's Avatar
    Maxim am atins, cu fostul MTB de la DHS (), 55km/h pe o panta.
    Biker™

Registered User romeo_id's Avatar
    48 km/h - pe un drum fara declivitate si 63 km/h la coborarea unui pod, mentionez ca bicla era un mtb cu slick-uri, foaie de 48 si pinion de 12

Registered User
    am prins cam 46 pe drum drept ,stefan cel mare dupa revelion anu trecut si cam 60 in panta nu mai stu exact ,la valeni de munte.......un MTB de trial

Banned gtigabi's Avatar
    eu am atins.......viteza melcului si avea melcul asta 2 viteze incet si f incet .....

si 60km/h cred ca nu constientizati ce inseamna .......si nu va luati dupa ceasuri naspa ...de la cateye in sus.....arata vitezele reale

Armoured Dragon Warrior's Avatar
    Asa zic si eu. Sprinterii de la TDF au recorduri absolute in calificari de 62km/h. (am cautat pe net). Iar viteza medie pe o etapa fara urcari si coborari se mentine lejer peste 50. Maxim 52. Cu grupuri de 4-7 oameni. Sub 4 nimeni nu scapa de pluton.

Ieri am luat 44 tras la rupere pe MTB. Unul din spatele meu a iesit din trena la viteza mea maxima si m-a depasit. A luat spre 46 la ora.

Sustin cu tarie ca 50 la ora pe MTB este foarte greu de atins si nu poate fi tinut mai mult de 50 de metri. La fel si 60 pe cursiera. Este practic imposibil de atins. Abia se screm italienii si francezii din TDF.

Registered User
    Sunt sigur ca toti cei care au postat aici viteze de peste 45 Km/h (inclusiv eu) nu afirma ca acestea sunt viteze sustinute ci sprinturi de maxim 100-200 m. Referitor la vitezele atinse de profesionisti pe cursiere... se sugereaza ca noi astia cu MTB-urile ne apropiem nerealist de mult de viteza pe care o pot atinge ei dar din proprie experienta va spun ca pentru fiecare Km/h in plus energia consumata creste exponential! E aproape ca scara logaritmica bell (care masoara intensitatea sunetului, cred ca stiti ce si cum). Deci daca de la 25 Km/h la 35 Km/h se ajunge relativ usor, nu acelasi lucru este valabil de la 35 la 40 sau de la 40 la 45.

Registered User

Thumbs up

Slasher...
    Cel mai pertinent post vazut de mine in ultima vreme. Ai dreptate 100%

Asi
    Asi is offline
    as.drd.ing. Asi's Avatar
    pe plat 46km/h
    la vale pe podu4 din calarasi.. 65km/h

viteza sustinuta in general depinde cat de sustinuta. viteza de croaziera pe un traseu obisnuit de 20-30km tin un ritm de 30-35km/h dar daca sar de 40-50km e clar ca mai incolo daca nu ma opresc un pic nu ajung nici la 20km/h

si edit.. parca vedeam pe cineva care intreba ce e cu raportu la cursiere fata de mtb sau altceva..

calculul e simplu.. cursiera are circumferinta rotii mai mare, pinionul in general al mai mic este mai mic decat ala de pe mtb (al meu are 10dinti), si foaia este mult mai mare la cursiere in general (a mea are 54de dinti) toate coroborate dau o viteza muuuuult mai mare fata de un MTB plus greutatea scazuta, rotile subtiri.. aerodinamica.. nu cred ca se pune, si butucii in general facuti mai cu simt de raspundere, frecari mai mici , rulmenti calumea.. etc.

(sa nu va inchipuiti ca cine stie ce bicla am.. am si eu o semicursiera sputnik made in USSR scrie pe ea de acum 10 ani plus.. merge ireprosabil.)

Armoured Dragon Warrior's Avatar
    Toata lumea lauda rapoartele mai mari la cursiera. Eu zic totusi ca ponderea cea mai mare o au cauciucurile subtiri si pozitia pe bicla. Practic corpul este la orizontala si se expune o suprafata minima frecarii cu aerul. Eu am incercat sa stau pe MTB cu bustul la orizontala si e extrem de incomod.

De exemplu cu foaia mare si pinionul mic de la MTB abia trag la ele. Si nu sunt ciclist de ieri. Deci raport de un 50 s-ar gasi. Beleaua e cu miscarea prin atmosfera.

Sustin deasemenea ca daca muti agrenajul de cursiera pe MTB si invers, cursiera tot ar fi superioara la viteza chiar si cu cadenta de pedalat marita.

Pe partea ailalta demarajul de melc si curbele largi pe care le ia o cursiera sunt minusuri.

Asi
    Asi is offline
    as.drd.ing. Asi's Avatar
    adevarat oarecum.. doar ca rotile subtiri nu dau o asa impotanta la viteza.

pe bicla mea am pus roti o idee mai goase.. cat alea normale de pe pegas si bicicletele rusesti de mai demult cu care merge bunicu la peste..

din alea am pus pentru ca nu am unde sa circul cu alea subtiri originale.. sunt incomode, gropi sunt destule si am schimbat rotile..
    totusi sportivitatea nu si-a pierdut-o.

la un MTB nu poti sa stai aproape de orizontala pentru ca risti sa dai cu dintii in ghidon si surubu de prindere a ghidonului, la o denivelare

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 8 of 17 FirstFirst ... 567891011 ... LastLast