View Poll Results: care credeti ca este viitorul in programare ?

Voters
558. You may not vote on this poll
  • Java (si tehnologiile aferente)

261 46.77%
  • .NET

185 33.15%
  • altceva (exemplificati)

112 20.07%
Page 57 of 57 FirstFirst ... 74754555657
Results 1,121 to 1,130 of 1130

Thread: care credeti ca e viitorul programarii (cu cine ati vota?)

1. Back To Top | #1121
    embedded - C
    corporate - Java
    web - python, java, php

2. Back To Top | #1122
    Viitorul programării nu s-a scris încă. Programarea e un domeniu foarte dinamic, mereu vor apărea limbaje și/sau tehnologii noi. A te cantona într-o zonă mi se pare o tâmpenie. Nișele sunt bine plătite dar până în punctul în care se termină.

Eu personal am învățat ca și copil BASIC pe HC->Pascal->C/C++-->Java-->.Net și apoi am învățat Perl, Python, PHP și Ruby. Deși mă specializasem în .Net, am găsit un job la o firmă foarte cunoscută și trebuia să folosesc Python. Nu că mă omor eu după Python sau că sunt de acord cu politica firmei, dar am învățat și cât am lucrat la firma respectivă lucram numai în Python.

Limbajele și tehnologiile se vor schimba mereu. Râd acum, pentru că tocmai ce fac un master în Baze de Date și Web și una dintre profesoare e chitită pe Oracle/SQL. Degeaba am încercat să-i explic avantajele NoSQL/MongoDB...

3. Back To Top | #1123

4. Back To Top | #1124
    Registered User tphase's Avatar
    C++ si programarea in "native code" nu "managed code". Daca va uitati, acum in 2012 dupa foarte multi ani de zile, Microsoft in Windows 8, pentru a dezvolta aplicatii Metro [api-ul WinRT] readuce in prim plan batranul Visual C++. Pana acum a promovat .Net, Windows Forms [1.1 / 2.0], apoi WPF... apoi... inapoi la native code. WinRT este un API NATIV nu managed. Ca si Windows API [Win32API]. Nu inlocuieste Win32API, ci il completeaza. Iar Visual C++ ofera un mediu de dezvoltare "efectiv vizuala" pentru WinRT [aplicatii Metro] exact ca si Visual C#. De la native la managed si acuma dupa multi ani... de la managed inapoi la native code. Eu zic ca viitorul va fi al aplicatiilor native in C++ pe desktop, PHP pe WEB, Java pe Android si Objective C pe iOS. C/C++ is rocking again!

5. Back To Top | #1125
    Salutari. Daca este vreun baiat cu timp la dispozitie si doritor sa invete un noob intr-ale limbajului de programare, poate sa adauge ID-ul asta in lista de messenger: ionnutz96

Mi-as dori foarte mult sa-mi pun o baza in cap a limbajelor de programare, asta ajuntandu-ma sa inteleg mult mai bine tehnologiile care trec pe langa mine zi de zi. Am incercat singur de pe net, dar multimea informatiei este coplesitoare, fiindu-mi mai usor daca cineva mi-ar zice ce sa citesc. Multumesc!

6. Back To Top | #1126
    Registered User
    Salut !

Vreau sa imi cumpar niste carti de programare. Buget: 350 RON.

In general, la facultate se pune foarte mult accent pe C/C++, asadar am destula documentatie in domeniul asta. M-ar interesa niste carti bune care sa acopere alte tehnologii si limbaje de programare, si anume cele care ar fi cele mai utile pentru a deveni un adevarat profesionist in domeniu.

As fi recunoscator daca mi-ati putea spune niste titluri.
    Va multumesc.
    E frumos ... dar nu prea !

7. Back To Top | #1127
    O'Reilly Media - Technology Books, Tech Conferences, IT Courses, News

aici gasesti cam tot ce te intereseaza. sunt orientati mai mult catre zona de web, dar gasesti destule si din restul. good luck!

8. Back To Top | #1128
    Registered User
    Cel mai bine e să știi mai multe limbaje de programare, să nu te concentrezi pe unul singur. Și oricum, un programator bun poate învăța orice limbaj de programare, atâta timp cât stăpânește bine conceptele.

9. Back To Top | #1129
    Java e pe primul loc din aceasta lista.

10. Back To Top | #1130
    Pedofilie si viol: frecventate si a cceptate in islamism

https://www.seruah.com/pedofilie-si-...-islamism.html

Ia atitudine, ia, citește celelalte articole de pe site pentru a înțelege de ce, în special cele din rubrica "islamul expus". Conștientizează. Măcar răspândește.

Cucerile islamice: cel mai sangeros capitol din istoria omenirii

https://www.seruah.com/cuceririle-is...-omenirii.html

Pentru cei ce cred în vampiri, este momentul ca adevărul să iasă la lumină. Vlad Țepes nu a fost un monstru psihopat băutor de sânge și vampir, în ciuda a ceea ce împing inamicii lui despre el. Dacă există vampiri, există doar vampiri energetici. Citește și celelalte articole de pe site și educă-i și pe restul.

https://www.seruah.com/adevarul-despre-vlad-tepes.html

1.  
Page 57 of 57 FirstFirst ... 74754555657

Bookmarks

Bookmarks