brat Cum se poate trimite un pachet?(plata ramburs-verificare colet-probleme de curierat)
Page 1 of 7 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 132

Thread: Cum se poate trimite un pachet?(plata ramburs-verificare colet-probleme de curierat)

King of the hill SpliffStar's Avatar

Cum se poate trimite un pachet?(plata ramburs-verificare colet-probleme de curierat)

M-ar interesa sa aflu cum se face ,de la cei ce au trimis evident.
    Cap coada cu detalii si tot, n-am trimis niciodata ...n-am nici cea mai mica idee ce si cum ...
    Astept replay-urile voastre.
    Multumesc anticipat.
    Somebody stop me, I`m outta control, please
    Before I do autopsies on these MC`s.

SBU
    SBU is offline
    Registered User SBU's Avatar

simplu

DHB14 - 300 - Thread
    iti alegi un curier: cargus nemoexpress fan curier care vrei tu!Cargus e cam scump se zice.
    Afli numarul de telefon al curierului din zona ta!Intri deobicei pe site-urile lor(le gasesti cu google) suni la dispecerat si it va trimite pe cineva sa ridice pachetul.Ai grija sa il ambalezi bine.Specific plata ramburs si suma rambursului.Daca vrei sa platesti tu transportul daca nu cel care il primeste.Specifici adresa si nr de telefon al destinatarului.Cand ajunge unde trebuie pachetul respectivul este sunat si agentul vine la adresa stabilita livreaza pachetul si destinatarul plateste.Banii pleaca spre tine in acel moment.NU stiu daca aceeasi bani sau ii retin ei si platesc cei din orasul tau.De obicei banii ajung cam in timpul in care a ajuns si pachetul.Vei fi sunat cand ajung banii si o sa ii primesti tot acasa.Sper ca am fost explicit!

din cate am inteles, cargus ar fi cel ami bun, chiar daca e cam scump cum zici tu
    pare simpla treaba, mersi

dum dum dum DUMIDOTCOM's Avatar
    Si la posta romana potzi sa trimiti cu ramburs, trbuiesc completate doua formulare unul in care u esti expeditor si unul in care esti destinatar! Taxa e modica depinde de greutate din cate am inteles eu pt un pachet de 900gr am dat 6,7 ron!

cu posta romana am trimis eu
    ce am trimis eu nici 500 de gr nu avea
    cica ar ajunge in 3 zile, 5.19 lei

SBU
    SBU is offline
    Registered User SBU's Avatar

nu stiu care e cel mai bun

cu fan curier trebuia sa primesc ceva de la bucuresti pus cu o zi inainte.Nu a ajuns.Sun a doua zi la dispecerat si imi spune o domnisoara ca a trecut cineva pe la mine acasa si nu eram.(imposibil tot timpul e cineva acasa).DECI A ajuns cu o zi intarziere.Si cam scump per total.16 ron un hdd intr-o cutie si mi-au mai cerut inca 16 ca banii sa ajunga ramburs.
    Cu nemo express am intalnit o ciudatenie nu mi-au luat banii pe transport desi le am zis ca nu e ramburs.Au zis ca elibereaza factura la sediul din bucuresti!
    Asa ca ai de unde alege nu generaliza.

Administrator AIWA's Avatar
    Intrucat mi-a dat cineva un PM si m-a intrebat scot acest topic in fatza!
    Eu lucrez cu cei de la CARGUS. Pe siteul lor gasesc tot ce m-ar interesa inclusiv un formular de urmarire a pachetului..deci stiu daca e placat de la mine unde a ajus daca a ajuns etc!
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

Registered User
    rocourier rulez

Cum se face?
    Simplu!
    Stabilesti exact pretul cu cel ce doreste sa cumpere! Cat si afli adresa exacta la care doreste sa primeasca pachetul! Daca nu se afla acasa permanent cineva ce stie despre primirea unui pachet e bine sa stii intre ce ore nu e nimeni acasa ca sa precizezi pe pachet!

Ambalezi produsul in asa fel incat sa fie protejat la maxim de socuri mecanice (daca este posibil intre folie de aia cu bule-sau de la caz la caz in alta cutie mai rezistenta!) Eu am primt un CPU la schimb cu al meu intr-o cutie mica de plastic...l-am scos si merge si azi..la fel am trimit procesorul meu ba mai mult in acea cutiutza am baga si banii...deci se poate!

Ai terminat pachetul...bagi o eticheta pe el cu adresa exacta cat mai citetz a destinatarului (in caz ca intre anumite ore e la servici e bine de precizat "a se livra dupa ora 16 :00" ( asta sa spunem ca omul a spus ca la 15 e acasa sigur-adica sa-ti atasezi o marja de siguranta ca pachetul va fi livrat cat mai sigur si bineinteles adresa ta!

Suni la serviciul de curierat si te interesezi de modul de livrare (vin ei acasa--te duci tu la sediul lor etc) Te interesezi si despre tarifele practicate nu de alta dar se intimpla ca un obiect trimis ramburs sa ajunga sa fie platit mai mult ka la magazin si asta intrucat in afara de taxa de transport (direct influentata de KG si distanta) mai exista si taxa de ramburs De asta spun discutati cu vanzatorul sa nu va trezitzi in postura sa va vina pachetul back! si asta numai ca omu se duce sa ridice pachetul si observa ca una se discuta si alta se face
    Am intilnit cazuri in care un CDRW negociat la o suma sa ajunga la destinatar cu putin sub pretul unuia nou! Discutati cu destinatarul toate aceste amanunte! Tratati aceste probleme si stabiliti cum se vor plati aceste cheltuieli suplimentare! se scad din suma negociata pentru produs? SE adauga la pret? Le suportati dumneavoastra?

In momentul cind totul e ok depunetzi pachetul si informati cumparatorul asupra acestui lucru! Eventual anuntati-l si despre numarul facturii ce atesta depunerea coletului! Astfel cumparatorul va merge la sediul preatatorului de curierat si se va putea interesa micsorind timpii morti "astept un pachet din localitatea xxx pe numele de yyy trimis acum z zile si are chitanta nr ABCD"
    In cazul de mai sus(cargus) exista pe site la ei si o modalitate sa urmareasti pachetul daca a plecat daca a ajuns etc.

Mare atentie intrucat nu poti afla ce este in pachet decat dupa ce-l platesti si chiar daca in loc de procesor,placa video,telefon sau ce trebuia sa primesti vai gasi o pereche de carti de joc , o caramida sau o pereche de sosete etc. curierul nu poate sa-ti returneze suma platita! Deci teapa este a ta! Am inteles ca exista la un anumit serviciu de curierat posibilitatea sa desfaci pachetul...nu stiu intrucat numai cat am auzit de existentza lor! Banuiesc ca e si mai scump acest lucru!

Cam astea ar fi treburile pe care le avetzi de facut. Bine mai sint "chestii" ce tin de finetze dar alea sint mai greu de explicat si tin strict de cei 2 implicati in aceasta afacere!

Trance addicted Raven's Avatar
    Eu am primit/ trimis pachete numai prin Poşta Română - plata ramburs. Taxe suuuper-modice (nu ştiu cum de plătiţi 50-60k până în 1kg, chiar şi cu valoare declarată - pentru un pacheţel de medic. de câteva zeci de grame şi 1.2mil am dat vreo 22k, pentru un pachet ceva peste 1kg şi 2mil, vreo 34k, parcă; poate e distanţa, eu am trimis în Buzău), acelaşi interval de timp necesar văd şi altora. Trimis medicamente, o icoană, CD/DVD, primit încălţări, telefoane.. Fără probleme. Atâta că e problema deplasării la Poştă-Mesagerie (chiar şi fără înştiinţare te mai poţi duce, dacă ţi se rătăceşte, etc.)

Sper că ţi-a fost de folos.
    „Trance Energy.. a small step for man, a huge leap for mankind...”

Pentru userul shaqvill poate acum vede threadul!

Registered User
    Raven, cand ai platit tu 34k pt pachet de 1kg si cu valoare declarata de 2 mil prin Posta Romana? Am trimis acum 3 saptamani un pachetel minuscul, in provincie ~ 200km, pachetel care cantarea 18 grame si valoare 300k pt care m-au taxat cu 48k !!!

Registered User
    Rebox, da, pentru ca 3 RON sint doar taxa de ramburs, 0,60 RON pentru kg. (nu conteaza ca e 1 gram sau 999 grame), 0,60 RON taxa de inregistrare, 0,8% din valoarea rambursului si 1% din valoarea asigurata. De aia e asa scump, pentru ca trage rau la cantar acei 3 RON. Deci daca trimiteti ceva cu ramburs prin mesageria postei romane, din start sint 4,20 RON (taxa de ramburs, taxa minima pe greutate si taxa de inregistrare) la care se mai adauga si alte maruntisuri eventuale.
    Mucha Lucha !

Pe 23.12.2005. Şi nu l-am trimis cu ramburs, doar cu valoare declarată.

Oricum, aşa cum spuneam, preţurile-s modice şi n-am avut nici măcar o dată probleme. Îs bun de reclamă la Poşta Română, eh ?

Registered User vacaru's Avatar
    este o metoda prin care poti sa si deschizi pachetul, sa vezi ce contine cand primesti ramburs?ca prin posta romana dai banii, primesti pachetul iar numai dupa aia vezi ce contine...
    PD230

Quote Originally Posted by vacaru
    este o metoda prin care poti sa si deschizi pachetul, sa vezi ce contine cand primesti ramburs?ca prin posta romana dai banii, primesti pachetul iar numai dupa aia vezi ce contine...
    Man, sigur nu ştiu să se poată sau nu la Poşta Română. La alte firme de curierat sunt astfel de servicii.

Registered User vacaru's Avatar
    multam fain raven
    PD230

Registered User Howlsomm's Avatar
    exista cumva vreun risc de a ma pacali(tzepui) daca trimit un colet undeva? nu ma refer sa primesc si sa gasesc altceva..zic sa trimit eu un colet si sa fiu pacalit de cumparator...
    "It's better to burn out, than to fade away"(K.Cobain)

Specifică în primul rând prin ce să trimiţi ?

Poate să nu-l primească (varii motive) şi ai dat bani pe „transport” (mult sau puţin, depinde ce-ai folosit).

Registered User Howlsomm's Avatar
    prin posta romana..ca nu prea vad rostul sa trimit pt cateva sute de mii prin cargus sau altele mai ales ca nu e obiect electronic sau ceva ce se poate deteriora....in afara sa nu vina sa ridice coletul(si sa-mi vina inapoi) mai exista vreun risc ceva?
    "It's better to burn out, than to fade away"(K.Cobain)

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 7 1234 ... LastLast