brat Cum se poate trimite un pachet?(plata ramburs-verificare colet-probleme de curierat) - Page 6
Page 6 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 101 to 120 of 132

Thread: Cum se poate trimite un pachet?(plata ramburs-verificare colet-probleme de curierat)

Registered User
    Vreau sa trimit un colet cu ramburs undeva in timisoara. Eu trimit un colet iar cel care il primeste pe al meu trimite alt colet. Cum fac sa nu iau teapa ?

Banned
    DHB14 - 300 - Thread
    Am intrebat o persoana de la Nemo, cica si ei accepta verificarea coletelor.

Registered User
    da dar daca eu o sa trimit pachetul, ala il verifica, il ia si il trimite pe al lui, cand ajunge coletul lui, il verific si daca mi-a trimis altceva ce fac? :|

Nick anterior: gg_miguel
    Puneti ramburs ambii pe colet. Rambursul sa fie o suma stabilitia dinainte. Astfel poti verifica coletul iar apoi dai banii la curier daca e ce trebuie sa fie inauntru. Sa nu faci afaceri cu useri ce au cont nou si nu au TR.
    Bafta!

Registered User
    am zis ca vrem sa facem ramburs de colete, eu trimit un colet iar el la randul lui alt colet. .cum fac ca sa nu iau teapa de produs ?

Mos Craciun xtrimD's Avatar
    Urgent Curier,Nemo Express si Posta Atlassib permit verificarea coletelor 100%?Ma intereseaza acum,in octombrie 2010,nu acum 6 luni.

VVT-i
    Quote Originally Posted by xtrimD View Post
    Urgent Curier,Nemo Express si Posta Atlassib permit verificarea coletelor 100%?Ma intereseaza acum,in octombrie 2010,nu acum 6 luni.
    La Nemo Express pot sa-ti garantez eu ca accepta si verificarea coletelor, am tranzactionat acum 2 zile un colet pe care l-am si verificat inainte

Mos Craciun xtrimD's Avatar
    Astazi am vorbit cu domnisoara Elena de la Urgent Curier si mi-a zis ca permit aceasta chestiune.

+1 pentru departamentul lor de relatii cu clientii.

Registered User
    Am trimis şi eu pentru prima dată un colet prin poşta română, dar mi-e cam frică că n-am procedat cum trebuie, mi-e frică să nu primesc banii care i-am pus la ramburs... Am făcut o poză la chitanţa care am primit-o după ce am trimis coletul, poate puteţi să-mi spuneţi dacă e ok sau e pierdut ce am trimis...

Click pe următorul link pentru a vedea chitanţa:
    http://i53.tinypic.com/2i0ds75.jpg

Alex_R's Avatar
    Din cate vad eu e ok, ai pus valoare coletului la 100 de lei iar la ramburs ai 108 lei (ai mai adaugat si valoarea transportului), deci 108 ar trebui sa iti ajunga.

Registered User
    Ok. Mulţumesc pentru răspuns!

Registered User klasik's Avatar
    am si eu o intrebare. Trebuie sa primesc un telefon si doar eu platesc rambursul... adica tot pachetul si vreau sa stiu cum sa procedez ca sa nu imi i'au teapa este vorba de o suma de bani... si nu sunt chiar putini...va rog un raspuns
    ...::Respecta si vei fi Respectat::...

Registered User
    Daca tu esti ala din poza ma rog sa-ti dea teapa(nu ca te-as cunoaste personal dar avatarul spune totul). Daca nu a trimis prin urgent curier/posta atlasib nu ai cum
    NL55T6K4 Reducere 1% La PCGARAGE

Banned

Expediere prin Fan Curier

Stabilesc cu firma expedierea coletului la adresa userului care dorea piesa si inca urgent, in jurul orei 14,30. Ii explic telefonic userului ca eu n-am mai trimis colete decat cu Posta Romana, nu cu Fan Curier sau alte firme de profil, dar am primit colete cu telefoane de la Vodafone, prin ei. Mi se spune de la Fan Curier ca agentul va sosi peste vreo 2 ore, sa las coletul nesigilat...stiti voi mai bine. Vine agentul, un tip slabut si nedormit dupa cum arata, verifica ii dau adresa s-o scrie pe AWB, si nu verific ce a scris acolo pentru ca eu, de buna credinta, consider ca cine e pus sa faca o treaba, o face ca la carte, mai ales ca lucreaza la patron.
    Sun userul respectiv si ii spun ca a plecat coletul spre el, indatoritor imi multumeste de nu stiu cate ori....
    A doua zi dimineata, surpriza!!!! Ma suna userul sa-mi spuna ca nu i-a adus coletul, dar a fost sunat de cei de la Fan Curier sa-i spuna ca acel colet e in alta parte(la vreo 50 kilometri de orasul sau) si ca nu i-l pot aduce decat dupa 3 zile(pt ca era deja sambata)....
    De ce asa? Pt ca "nenea" agentul adormit, a completat adresa gresit, si in loc sa scrie la oras-orasul, a scris judetul, la judet nimic.
    Stiu ca 50% din vina o am si eu ca n-am verificat, dar cine se gandea ca agentul scrie gresit adresa aflata pe un A4 cu litere mari de tipar sa le vezi de la 3 metri, pentru ca pregatisem hartia aia ca s-o lipesc pe colet, ca la posta, nu stiam ca lipeste AWB completat de el. Si chiar daca am insistat la Fan Curier sa trimita coletul la 50 de kilometri distanta suportand eu cheltuiala extra, n-au vrut.
    Acum userul e suparat, eu sunt suparat, probabil ca numai Fan Curier e multumit ca incaseza banii indiferent de erori.
    Asa ca fiti atenti la agentii astia !

Registered User

Se poate trimite un colet si apoi de la destinatie sa fie trimis un alt colet inapoi?

Buna, as vrea sa trimit un colet (PS2) in schimbul unui telefon mobil cum ar trebui sa procedez? HELP PLS !

Multumesc anticipat

rex
    rex is offline
    Registered User rex's Avatar
    stai cuminte ca iei teapa.
    nu se fac schimburi prin posta.

3dfx collector RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by rex View Post
    stai cuminte ca iei teapa.
    nu se fac schimburi prin posta.
    Ceva argumente ai ? Eu am facut zeci de schimburi prin posta (ca sa nu zic sute) si am luat o singura teapa (din prostia mea, ca n-am verificat userul inainte). Iei teapa daca faci tranzactii cu tepari, dar daca ambii oameni sunt seriosi totul ar trebui sa decurga ok.

Kreys : in principiu fiecare pune coletul la posta si celalalt il ridica. Probabil ca tu ai vrea ca sa pui coletul doar dupa ce primesti si verifici pachetul de la celalalt. Se poate, dar celalalt trebuie sa aibe incredere in tine, din cate stiu eu nu se poate trimite cu ramburs colet (adica sa fii obligat cand primesti coletul sa trimiti alt colet).

Da-ne mai multe detalii : vrei sa faci schimbul cu un user de aici ? Daca da atunci treaba e un pic mai simpla : ii verifici TR-ul, eu zic ca daca respectivul are macar 20 TR pozitive (si nici unul neutru sau negativ) poti face schimbul. Bineinteles ca pot aparea probleme, trebuie sa fii un pic precaut, dar nu e bine sa fii paranoic.

Administrator AIWA's Avatar
    Quote Originally Posted by joriman View Post
    Stabilesc cu firma expedierea coletului la adresa userului .............................................Acum userul e suparat, eu sunt suparat, probabil ca numai Fan Curier e multumit ca incaseza banii indiferent de erori.
    Asa ca fiti atenti la agentii astia !
    Mai sincer sa fiu azi am avut o surpriza mai mult decat placuta din partea celor de mai sus! Mai putin de 24 de ore intre predarea unui pachet si primirea lui! Asa ca nu poti generaliza o firma daca mai exista si cate o "uscatura" printre "copaci"
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

Registered User Chunkypops's Avatar
    Salut, vreau sa trimit un colet prin posta romana. Pot sa trimit din bucuresti de exemplu in caz ca eu am buletin in brasov si nu am mutatie? Multumesc

Registered User
    Ca si expeditor nu conteaza de unde esti si de unde pui coletul.
    O sa ai ramburs pentru colet?

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 6 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast