View Poll Results: Trebuie inchis "PROIECTUL LUI BEN AMI" ?

Voters
420. You may not vote on this poll
  • DA

100 23.81%
  • NU

251 59.76%
  • NU MA INTERESEAZA (ma declar NEUTRU fata de subiect!)

69 16.43%
Page 1 of 165 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 3294

Thread: Proiectul lui Ben Ami

1. Back To Top | #1
    Registered User Ben Ami's Avatar

Thumbs up Proiectul lui Ben Ami

M-am gandit ca poate AIWA vrea sa mai iasa din monotonie si sa "patroneze" un proiect de ajutorare pentru un copil pe care cineva de pe forum il stie atat de sarac (ma rog, cu parinti fara posibilitati!) si bun la invatatura (cum se zice!) incat sa-si doreasca un calculator - asa cum fiecare dintre noi stiu ca si l-au dorit pe primul!.
    Si poate ca "donatorii" se vor intalni in acel moment (si la acel copil acasa), apoi vor merge la o bere - oleaca mai multumiti de viata asta!
    Cu putin noroc - am putea face cate o astfel de actiune pe trimestru, sau - de ce nu - pe luna. Asa, din "putinul" fiecaruia! Cat de "zgarciti" sa fim sa nu avem fiecare cate ceva care merge, dar de care ne putem dispensa?
    Mai solicit si ajutorul unui tip cu suflet mare la care sa se stranga componentele si care sa le asambleze. Si, de ce nu, un Sticky!

Eu am sa DONEZ un monitor de 15' Adi Proscan - nu excelent, cat "suficient"!
    Putem sa facem asa ceva, impreuna?

ym: bennataben tel: 0721.44.88.00
    Last edited by Ben Ami; 28-03-2006 at 20:48.
    Oamenii nu sunt intotdeauna ceea ce par a fi <Lessing>
    fb: bennataben
    tel: 0721.44.88.00
    (Proiectul pentru copiii saraci http://www.computergames.ro/forum/sh...d.php?t=179351)

2. Back To Top | #2
    Profesor Geografie vicheater's Avatar
    Desi suna a "Move to Diverse" eu donez o placa de sunet Yamaha pe ISA, 2 coolere fara fan BABANE, mouse cu bila si tastatura AT. Revin cu amanunte
    AMD Phenom II X3 720 BE @ X4 B20 3.1 Ghz || AsRock A785GXH || A-data Vitesta Extreme - 2x1024 Mb DDR2 800 Mhz CL4 @ Micron D9 || WD 640Gb AAKS Caviar Blue

Unicul Cãpitan este Floricã Mincan

3. Back To Top | #3
    aici se intalnesc "crema afaceristilor"... cu cea mai mare "rata de vizionare"... practic toti nou-venitii citesc pagina asta. de aceea ma gandisem...
    (Proiectul pentru copiii saraci http://www.computergames.ro/forum/sh...d.php?t=179351)

4. Back To Top | #4
    Registered User claudiu17's Avatar
    Eu ma inscriu cu o tastatura multimedia TURBO-WIN, k noua.
    Am vrut sa iau ceva mai nou/bun/multimedia, dar nu o "simt" k pe cea veche, asa k dupa cateva zile am renuntat la ea.

Atentie, este pe USB !

vicheater - da tastatura ta data viitoare, nu are ce sa fak cu 2.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Proiectul lui Ben Ami-tastatura.jpg  

5. Back To Top | #5
    Registered User DjLeco's Avatar

Thumbs up Eu

Eu ofer o placa de retea 10-100 Mb si un modem Conexant,ambele le instaleaza Win Xp.
    Dati-mi PM daca ajuta la ceva!
    GAMING gear™ Skylake i7-6700K/4500Mhz/1,275V||Zalman Reserator Moded Watercooling GPU+CPU||MSI GTX980 & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z170 fatal1ty K6+||2x8 Gb G-Skill@3200MHz CL14-1,35V||Samsung M2 SSD+8TB||Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion||Corsair TX850W||BenQ XL2720Z 3D LED 144Hz||Antec 1200 case, all on Win 7 & Win 10 Licences.

6. Back To Top | #6
    Registered User Dr_V's Avatar
    Daca nu ma puneti pe mine sa asamblez/instalez antichitati sunt pentru

Am pus si eu un thread similar la sugestii, dar s-a ajuns la concluzia ca n-ar fi utila o asemenea initiativa...

Pot pune o groaza de kestii functionale, de la mb si proc (p1) pana la placi de retea, video si modemuri ISA, tastaturi, harduri mititele...you name it. Kestii bune dar vechi. Nu am floppy si cd-rom, dar s-or gasi si donatori de asa ceva.

0722859607

7. Back To Top | #7
    Registered User
    ma simt generos asa ca dupa ce se aduna lumea vedem ce lipseste si rezolvam .
    Email me daca nu citesc pe aici scuze cateodata nu am timp sa citesc CG .
    Stitzi ce fac cand incep sa visez ?
    Ma trezesc si incep sa muncesc !

8. Back To Top | #8
    am pus acest mesaj "imi cer scuze pentru consumul de timp. nu va rog decat sa dati un click
    aici: http://www.computergames.ro/forum/sh...d.php?t=179351
    multumesc!
    "
    pe FreeEx http://groups.yahoo.com/group/freeex/ in speranta ca vom avea o audienta mai mare.
    chiar vreau sa cred ca noi, romanii, suntem si altfel decat suntem mediatizati pe "dincolo".

9. Back To Top | #9
    ma bag si eu cu un cd-rom sony dar unde la ducem , cine vine sa le ia,cum aflam daca pustiu a intrat in posesia calculatorului?
    daca nu se gaseste o placa de baza donez eu una ms-6380e

10. Back To Top | #10
    de aceea am si spus ca AIWA e de drept cel care poate patrona o astfel de initiativa. dar oricine altcineva dintre NOI se poate autopropune (desigur, tot cu ajutorul lui AIWA). numai sa avem si un samaritean care le poate depozita si asambla. apoi... la "ceremonie"... vor participa TOTI cei carora le pasa de acel copil - pe care iarasi... oricare dintre NOI il va propune (sunt atatia copii amarati in acesta TARA!). si abia apoi vom bea o bere, impreuna. prilej foarte bun sa ne si cunoastem. si asa vom face cu fiecare ocazie cand mai asamblam cate unul. eu zic ca impreuna putem!

ps. prin NOI inteleg... toti cei care considera forumul Computer Games este acel ceva care ne ajuta - intr-un fel sau altul - atunci cand avem nevoie de acel ajutor!

11. Back To Top | #11
    Banned

Ma bag si eu

Ma bag si eu cu un CDROM LG 32X care citeste destul de bine; cel mai bine sa ne vedem in weekend zic sa il asamblam ca in timpul sapt unii poate mai au si serviciu...

12. Back To Top | #12
    am si eu niste boxe genius functionale si ajut cu drag

13. Back To Top | #13
    nu inteleg cine sau ce este AIWA cum sa procedez sa va ofer boxele?

ps: am vazut anuntul pe freeex si ma bucur ca mai exista oameni care se stang la un loc sa faca un bine

14. Back To Top | #14
    Registered User
    Deci daca se gaseste un proc pe soket A donez o placa de baza K7S5A ... ultima oara cand a fost ptobata mergea

15. Back To Top | #15
    Registered User sorin147's Avatar
    sar si eu cu o tastatura seriala si un mouse.
    si mai am disponibil si o carcasa in care s-ar putea inghesui niste componente!
    daca nu se gaseste cineva care sa le stranga cred ca ma ofer eu... sper sa pot pune niste colegi sa le culeaga de la voi..ca doar sunt pe zona si au timp

si mai am si un radiator mai vechi, dar ii trebuie clama aia din metal pentru a putea fi prins...ventilatoare am..
    "De ce a trebuit sa devenim puncte, cand nefiind eram TOTUL?" (N. Stanescu) (021)220.05.39 0726.11.69.31 ~~~ Intel Core 2 Duo E7500 ~ Scythe Ninja Plus ~ ASUS P5P43TD PRO ~ Kingmax 2*2Gb DDR1600 ~ Radeon R6670 ~ Maxtor 250Gb ~ on-board sound ~ home made case v2.0 ~ Chieftec 410W ~ ASUS DVD-RW ~ TCM Wireless Multimedia Keyboard ~ Microsoft 1.1A Optical Mouse ~ LG 1919S LCD 19" ~ Myria MY001B 19"

16. Back To Top | #16
    sorin147 esti primul concurent la postul de SAMARITEAN. sa-ti dea Dumnezeu sanatate! sper sa afle si AIWA si sa puna un sticky. noi o sa editam posturile (eu deja am sarit calul si imi cer scuze!) si o sa lasam ADRESA DE CONTACT!
    hai ca impreuna chiar "ne miscam"!

later edit... de la un user banat... urmatorul mesaj:
    "Cred ca va pot si eu ajuta cu un Hard Disk, Seagate, e ATA de 60 Gb, dar multe calculatoare, nou-noute, au harduri comparabile sau mai mici. Sper sa-i ajute pustiului. Matei DONEA, mateidonea@mateidonea.ro"
    Last edited by Ben Ami; 28-03-2006 at 21:04.

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by vicheater
    Desi suna a "Move to Diverse"
    Nu suna a "Move to Diverse" deoarece este bine sa vada vanzatorii/cumparatorii de componente acest thread poate au acasa componente care nu mai au ce face cu ele si vor sa le doneze.
    Ps. donez un modem 56k, cd-rom Philips 32x si o sa mai ma uit ce mai am.

18. Back To Top | #18
    Registered User Dr_V's Avatar
    Ben Ami

Hai sa incepem prin a face (separat) o lista cu potentialii beneficiari. Sa nu apara suspiciuni apropo de destinatia sistemelor. Ar fi util daca am gasi un forumist care sa fie profesor de scoala generala sau de liceu, ei cunosc cel mai bine cazurile in discutie. Si sa ne interesam care pe unde are rude la tzara (in sate) daca scolile alea au vreun PC sau sunt tot in epoca de piatra...

La asamblare nu ma bag pt. ca mi s-a acrit de asa ceva si nu stau prea bine cu timpul liber. Nici nu sunt "de meserie", e oarece distanta intre medicina si informatica... Dar daca gasim pe aici un "mic vrajitor" gen student politehnist care invarte computere toata ziua o sa faca PC-ul mult mai iute decat as reusi eu si poate si mult mai bine.

0722859607

19. Back To Top | #19
    ma bag si eu cu o placa video Matrox AGP 8X cu 16 mb de memorie , mouse optic pe USB A4Tech, modem extern sau intern, sursa, carcasa... etc ... dati un PM daca aveti nevoie de ceva !

20. Back To Top | #20
    pai sa incepem sa punem poze si toate cele... asta e... vor fi mai multi... va fi o ordine... facem ce putem... un profesor nu strica deloc, da' deloc. asa ca asteptam oferte de ale dumnealor... sa propuna copii care sa aibe nevoie de ceea ce suntem in stare sa facem NOI, aici. suspiciuni nu vor fi... cei care se vor ocupa vor avea "open access" la adresa si toate cele... pentru cei care doneaza. impreuna chiar putem face o treaba grozava.

later edit: acestor copii le vom oferi si asistenta tehnica, nu-i asa? adica indiferent de probleme, cred ca le vor putea rezolva cu oricare dintre NOI.
    Last edited by Ben Ami; 28-03-2006 at 22:18.

1.  
Page 1 of 165 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks