View Poll Results: Trebuie inchis "PROIECTUL LUI BEN AMI" ?

Voters
420. You may not vote on this poll
  • DA

100 23.81%
  • NU

251 59.76%
  • NU MA INTERESEAZA (ma declar NEUTRU fata de subiect!)

69 16.43%
Page 14 of 165 FirstFirst ... 4111213141516172464114 ... LastLast
Results 261 to 280 of 3294

Thread: Proiectul lui Ben Ami

1. Back To Top | #261
    BINE AR FI SA NE INTALNIM cat mai multi... ca sa stabilim cat, cum si in ce fel ne descurcam mai departe, mai ales ca unii dintre noi au tot felul de propuneri de facut.
    statia de metrou Costin Georgian (sambata) este un bun loc de intalnire... mai ramane de stabilit si ora - pe care o s-o anunt atat in thread, cat si printr-un mass pe messenger (si, desigur, in group).
    MAINE LA ORA 12:00 NE INTALNIM LA COSTIN GEORGIAN CU YOSHI, FLORIN (PE CARE II VOI SUNA EU) SI FUZZ. CINE MAI DORESTE SA VINA E BINE VENIT.
    MERGEM SA LUAM MONITOARELE DE LA YOSHY SI PLACILE DE BAZA...

2. Back To Top | #262
    Yoshi, get ready to get robbed, man

3. Back To Top | #263
    Registered User Ben Ami's Avatar
    Quote Originally Posted by myly
    MAINE LA ORA 12:00 NE INTALNIM LA COSTIN GEORGIAN CU YOSHI, FLORIN (PE CARE II VOI SUNA EU) SI FUZZ. CINE MAI DORESTE SA VINA E BINE VENIT.
    MERGEM SA LUAM MONITOARELE DE LA YOSHY SI PLACILE DE BAZA...
    ce faci man? ma uitzi deja? si cine cara?

asa ca stimati binefacatori... hai sa ne mai urmarim grimasele si la carat... CATEVA monitoare si poate gasim si motivul sa bem o bere!
    i-a sa vedem cati 'om fi si maine...

statia de metrou COSTIN GEORGIAN

TELEFONUL MEU -0721.44.88.00
    Last edited by Ben Ami; 08-04-2006 at 03:42.
    Oamenii nu sunt intotdeauna ceea ce par a fi <Lessing>
    fb: bennataben
    tel: 0721.44.88.00
    (Proiectul pentru copiii saraci http://www.computergames.ro/forum/sh...d.php?t=179351)

4. Back To Top | #264
    Administrator AIWA's Avatar
    AM RUGAMINTEA SA NU VA CERTATI!!!!

Cine vrea sa ajute posteaza...cine nu sa ignore!

Pe de alta parte discutiile din cadrul acestui thread se supun si ele regulamentului asa ca...aviz celor ce nu-si gasesc linistea!
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

5. Back To Top | #265
    deci a fost misto azi... ne-am intalnit: ben (si nata), florin1309ro, myly, v_a_l_i_m impreuna cu yoshy262, care a avut amabilitatea sa vina de acasa. am transportat ceva monitoare, placi de baza (cu fragilitate arhitectonica ) si carcase. yoshy262 este un tip simpatic si obosit de atata munca (asa zice nata!). ne-a ajutat mult. am retinut ca ar putea fi imbunat cu cola
    tot amabil si bine intentionat a fost si v_a_l_i_m care a contribuit la "cauza" cu cateva componente pe care le-am lasat la dragosmd (impreuna cu cele de la pain13). il rog sa faca o lista!
    ceea ce ne-a oferit yoshy262 trebuie reparat si a fost dus la myly. il rog si pe el sa faca o lista.
    florin1309ro se tine bine la anii sai si a reusit sa faca mai multe drumuri si sa dea telefoane cam tuturor... banuiesc ca o sa intre si o sa scrie ce mai face Iraqi - de exemplu.
    multumesc tuturor si ii astept sa afiseze listele cu componente si planurile pentru calculatoarele micutilor... in special ceea ce lipseste fiecaruia in parte (si ma refer si la harduri si memorii - care par a fi o problema in continuare).
    a fost o zi buna in compania unor oameni deosebiti!

nu uitati sa ne aduceti la cunostinta despre micii vostrii vecini saraci si preocupati de scoala!
    (Proiectul pentru copiii saraci http://www.computergames.ro/forum/sh...d.php?t=179351)

6. Back To Top | #266
    Salutare la toata lumea
    Recolta de azi de la Yoshy e urmatoarea:
    - 8 monitoare de 14-15”
    - 5 monitoare de 17 “
    - 1 monitor de 19 “
    (cred ca mari defecte nu au, nu am apucat sa ma uit la ele ca lumea)
    - 50 de placi de baza socket 370, socket A, una e de P4 (socket 478). Din toate 50 sper sa scoatem cateva. Multe din ele sunt ireparabile, dar din cele ireparabile luam piese si le punem pe cele reparabile.
    - 6 carcase

Multumiri la toata lumea implicata….

7. Back To Top | #267
    Registered User dragosmd's Avatar
    Eu nu am putut azi sa vin, dar am fost "calcat" de ben si florin care mi-au "aruncat":
    -o carcasa ATX cu sursa,
    -3x CDWR,
    -o imprimanta Canon bjc250,
    -o cutie cu shmeltzuri (2xsoricei, 2xmodemuri, cabluri IDEx5,FDD,audiox2,etc),
    -3x tastaturi PS2
    -o MoBo socket A defecta.

Inventarul complet e aici. (articolele 23-39; n-am retinut exact care erau de la v_a_l_i_m si care de la pain13, de aia am scris mai bine cine mi le-a dat mie: ben-ami).
    De luni ma apuc iar de treaba, le testez pe cele despre care nu-stiu nimic, incerc sa repar ce se poate. Am fost sfatuit de un om mai batran ca mine sa nu mai pierd timpul cu cele care nu merg 100% ok (fac figuri, adica); voi vedea, eu totusi cred ca pot fi puse la punct (macar unele). Restul... am tomberonul aproape. Doar sa-mi spuneti daca vreti si poze cu casarea lor, sa fie toata lumea impacata ca nu au luat alta cale.

AIWA, cu tot respectul, noi nu ne certam, avem divergente de opinie, le rezolvam, si totul merge mai departe. Nu vrem sa ne impiedicam in amanunte. Oricum, iti multumim pt. intelegerea si bunavointa acordate pana acum. [PS: acum ben-ami stie care e 'butonul' de "report bad post"! sper...]
    Last edited by dragosmd; 08-04-2006 at 21:52.
    Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...
    In a world without walls and fences, who needs windows or gates?

8. Back To Top | #268
    Quote Originally Posted by dragosmd
    Inventarul complet e aici. (articolele 23-39; n-am retinut exact care erau de la v_a_l_i_m si care de la pain13, de aia am scris mai bine cine mi le-a dat mie: ben-ami)... [PS: acum ben-ami stie care e 'butonul' de "report bad post"! sper...]
    pai unde zici sa ma uit nu prea pot... pentru ca nu mai sunt membru al group-ului - daca bine iti aduci aminte. si ca mine mai mult de jumatate din group. si asta pentru ca, desi am invatat cum se da un "report bad post", inca nu m-am prins cum de ne-ai trimis la iarba verde pe toti.
    in fine... ar trebui sa rad, dar cu o alta fata, p-asta o pastrez ca sa ma incrunt... pentru ca "minti ratacite" (recte ADINAC) a postat o povestire de-a mea, intamplator premiata, "radiofonicizata", publicata si sub incidenta copyright-ului pe un alt site.. ( http://craciundevis.3xforum.ro/post/...e_ne_vor_raul/ ) si acum ma chinui sa o scot de-acolo (pe povestire, nu pe doamna zdruncinata - pentru ca "fetele" de acolo au fost mai rapide si deja i-au dat BAN, cum vad ca AIWA, in marinimia-i recunoscuta si crucificata deja pe altarul colectivitatii...-ca sa ma exprim pe masura gesturilor sale- inca nu a facut) AIWA, TE ROG MULT SA CITESTI CE SCRIU "FETELE" ACOLO!
    iata de ce SPER ca cei care mai vad posturi d-ale dumneaei pe aici o sa doreasca si documente prin care sa inteleaga de ce face ceea ce face, care ar fi motivele, precum si alte amanunte DEOSEBIT de picante (uite asa se face o reclama ).
    nu-s ce sa mai fac cu Doamna-Raie... sper sa fie doar un vis urat, nu de alta... dar NOI AICI CHIAR NE MISCAM si FACEM TREABA BUNA... si micutii, daca ar stii, cred ca s-ar bucura. asa cum si noi ne-am bucura daca am stii de ei! (iar am fost prea subtil?)

si-om turna si vin in cupe sa spumege pocalu'... numai sa avem de ce!
    multumesc inca odata tuturor baietilor (si prietenei mele) pentru CARCA de azi!
    Last edited by Ben Ami; 08-04-2006 at 23:32.

9. Back To Top | #269
    Registered User yoshy262's Avatar
    Salut la toata lumea...scuze ca postez asa de tirziu...am ajuns acasa pe la 21 de la birou..cei care ati fost la mine ati vazut ce era pe capul meu..in fine...
    Mai tinem legatura cu donatiile..sigur vor mai fi ceva piese functionale de data asta...
    Sper sa am vesti pe marti cel tirziu..

PS 1
    Pepsi twist(nu vreau sa sune a reclama )

PS2-

Am vb deja cu un furnizor de al meu pt niste optice defecte..multe identice care posibil sa mearga reparate...
    O sa vad cit vrea pe ele si ce modele si va dau de stire daca cad cu el la un acord ..si daca se baga cineva la repararea lor
    Look but don't touch. Touch, but don't taste. Taste, don't swallow
    The machine - C2D E8400@AC Freezer 7 PRO/ Samsung 920N/ 4 Gb ddr2 800 Corsair/ Gigabyte P35C-DS3R/ 1x320 gb, 1X400gb, 3x500gb, 1x500gb 32mb buffer/ 2 dvd-rw/ Leadtek 8800gt 512 ddr3/Creative platinum SE/ Carcasa Thermaltake Soprano - 2x coolere Nexus RealSilent 12"/ sursa THERMALTAKE 600W/ UPS APC 1400W@45 MINUTE BACK-UP POWER

10. Back To Top | #270
    Quote Originally Posted by yoshy262
    Salut la toata lumea...scuze ca postez asa de tirziu...am ajuns acasa pe la 21 de la birou..cei care ati fost la mine ati vazut ce era pe capul meu..in fine...
    Mai tinem legatura cu donatiile..sigur vor mai fi ceva piese functionale de data asta...
    Sper sa am vesti pe marti cel tirziu..
    PS 1
    Pepsi twist(nu vreau sa sune a reclama )
    PS2-
    Am vb deja cu un furnizor de al meu pt niste optice defecte..multe identice care posibil sa mearga reparate...
    O sa vad cit vrea pe ele si ce modele si va dau de stire daca cad cu el la un acord ..si daca se baga cineva la repararea lor
    yoshy262, eu zic bogdaproste pentru ca te-am cunoscut - si asta in timp ce florin1309ro tot imi facea "mintea creatza" ca s-a inteles cu tine sa lipsim noi (intre transporturi) mai mult de jumatate de ora (pentru cine nu intelege... nata ramasese un fel de "amanet" la el in firma) puteti rade, desigur!
    hai ca ne miscam cat putem de bine... daca am si cunoaste vecini micuti si amarati... REALI, nu inchipuitzi de fitecine... am avea si motivatia sa reparam mai repede piesele acelea!
    ps1. twist, doar nu samba, mambo, rumba, lambada... sau mai stiu eu ce
    ps2. s-o baga careva si mai moca... numai sa inteleaga cat de mult avem nevoie

sa nu uit... Doru (crunt_tempo) din Agronomie mi-a oferit o sursa ATX cu "probleme de mufa" (trebuie schimbata). ii multumesc!
    Last edited by Ben Ami; 09-04-2006 at 14:13.

11. Back To Top | #271
    Registered User sorin147's Avatar
    hop si eu...
    scz de atata intarziere dar saptamana trecuta am fost in concediu, aveam ceva mai mult timp liber, pe cand acuma...
    am promis si eu initial ceva, nu am renuntat in a "scapa" de ce am pe acasa!
    daca cineva stie sa "reconditioneze" 2 cartuse uscate de la o imprimanta hp sau daca are 2 astfel de bucati atunci avem si o imprimanta functionala. in afara de problema asta imprimanta este functionala si curata, de vreo 3 ani sta ambalata intr-o cutie.
    am reusit sa fac rost si de un modul de 128 SDram pc133 destul de ciudata. rectific: nu e chiar ciudata (pe aia ciudata am reusit eu sa o fac sa mearga pe al meu.. e o memorie cu 4 cipuri nanya.

si as mai avea una, dar aia e suspecta de a fi stricata...

incerc sa fiu la curent cu tot ce s-a intreprins pana acuma, dar din pacate nu pot fi la fel de activ, imi cer scuze!

myly..lasa-mi si mie te rog un id de mess sau vreo alta modalitate de contact, din ce vrei tu sa arunci poate as gasi ce caut eu...
    "De ce a trebuit sa devenim puncte, cand nefiind eram TOTUL?" (N. Stanescu) (021)220.05.39 0726.11.69.31 ~~~ Intel Core 2 Duo E7500 ~ Scythe Ninja Plus ~ ASUS P5P43TD PRO ~ Kingmax 2*2Gb DDR1600 ~ Radeon R6670 ~ Maxtor 250Gb ~ on-board sound ~ home made case v2.0 ~ Chieftec 410W ~ ASUS DVD-RW ~ TCM Wireless Multimedia Keyboard ~ Microsoft 1.1A Optical Mouse ~ LG 1919S LCD 19" ~ Myria MY001B 19"

12. Back To Top | #272
    il rog pe tzupa si pe nascar sa scrie ce mi-au lasat in dupa amiaza asta ca sa stie cei care monteaza ce le mai trebuie. oricum... eu cam vreau sa scap de ele din mijlocul SINGUREI camere. hai, dupa meci, scrieti si voi!

13. Back To Top | #273
    Registered User
    Salut all.
    Astazi am fost la ben si yam lasat pe cap in "mijlocul SINGUREI camere" urmatoarele:
    1 monitor de 14 functional
    2 placi de baza Socket A (Matsonic si Soltek)
    1 HDD de 300Mb ( nu este mare lucru dar sper sa fie de folos)
    Fise de FDD si IDE
    Pasta termoconductoare
    2 cartuse de HP noi noute poate vrea cineva sa le cumpere sau sa le vanda ca eu nu am gasit sa le dau si cu banii sa cumparam ceva.
    2 placi video defecte dar care mi-a spus myly ca merg facute
    1 imprimanta HP670C

Din pacate am uitat sai aduc un dim de 128Sdram si o carcasa ATX fara sursa.

Cam asta este si as dori ca cei care le asambleaza sa posteze cu ce mai au nevoie ca sa stiu ce mai avem nevoie. Stiu ca este nevoie de orice dar poate este ceva urgent ce lipseste, sau sunt foarte putine.

14. Back To Top | #274

Lista componente

Sal ppl.... va "urc" acum lista cu componentele de la mine.

Mie mi-ar mai trebui un procesor pe soket A fsb100/133Mhz pt un sistem de genul:
    Duron/Athlon ...?Mhz
    Mainboard Mercury kt133A
    128Sdram Pc133 (Am mai putea adauga o bucata aici)
    video ? (eu am un banshee pe 16Mb Agp)
    Hdd 13Gb Quantum Fireball ATA66
    CD-RW Teac 48x
    sunet onboard
    retea 10Mbps UTP/BNC
    Carcasa MidiATX 400W
    Mouse+tastatura ps2(nu am decit mouse cu bila ps2)
    Boxe Stereo Genius
    Monitor Ashteptam de la myly
    Pt un alt sistem mai trebuie decit un hdd max 6Gb shi iese de genu... :
    Amd K6-2 350Mhz
    Ram 64Sdram
    Video (4mb S3 Trio3D sau voodoo banshee 16Mb AGP)
    Sunet Creative AWE16 ISA
    DVD-Rom Asus 16x/48x
    Hdd ?Mb (Aici este buba)
    Boxe stereo
    retea 10Mbps UTP/BNC
    Carcasa AT cu sursa 200W
    Monitor ? shtie myly

asha ca... care ai ceva sa completeze sistemele te rog sa ieshi la inaintare....
    Attached Files Attached Files

15. Back To Top | #275
    Cred ca in lista am uitat sa adaugplaci de retzea de 10Mbps care sunt 4 la numar pe PCI si ISA

16. Back To Top | #276
    Myly te implor fa shi tu o placa d'aia de baza pe soket 370 ca au am dat 50ron pe o bucata de tualatin d-ala shi nici makar nu am apukat sa vad dak merg......
    Eu doar atit vreau de la ele sa vad ca merg!!!!!!!!!!!!!

17. Back To Top | #277
    Registered User
    astazi am fost pe la vecini sa le mai "fur" cate ceva de la ei si am avut o recolta bunicica cred:
    1 monitor AOC de 15' (are o problema dar a spus myly ca se rezolva in 10 minute)
    2 tastaturi PS2 una este noua si una mai veche dar care merg

va salut si spor la treaba in continuare

si mai am o conversatie cu un prieten pe mess ca sa vedeti ce am mai facut rost intre timp:

Show Recent Messages (F3)

deck_kt: pai vere nu prea am ce sa iti dau
    deck_kt: am asha...
    deck_kt: o carcasa
    deck_kt: niste boxe
    deck_kt: un modem
    deck_kt: plm...
    Tiron Andrei: super
    deck_kt: o placa de sunet..
    Tiron Andrei: nu conteaza idea este daca poti sa scapi de ele
    deck_kt: da ma
    deck_kt: pot
    Tiron Andrei: k
    Tiron Andrei: atunci sa vad cu o sa le iau de la tine
    deck_kt: carcasa e deaia mini tower
    deck_kt: aje..

asta afost tot si sper sa ca mai ajut in continuare. a si inca ceva daca este cineva care sta mai aproape de el este super, el sta in berceni pe la piata resita, pana ajung eu din pipera pana in berceni... va multumesc.
    ID: tirongeorgeandrei

18. Back To Top | #278
    Registered User korby's Avatar
    Si totusi, de componentele mele este nevoie? Ati zis ca primesc un raspuns, dar nimic.
    Înrolează-te azi în echipa de traforaj viteză!

19. Back To Top | #279
    korby, ne scuzi, este nevoie de orice componenta atunci cand e donata, doar n-o sa fim noi primii care cauta calul de dar la dinti... inteleg ca tu ai nevoie de o adresa la care sa le trimiti. i-a, te rog, legatura cu Iraqi... poate ca e ok asa... daca nu... iti dau eu pe mess o adresa... nu se poate sa stea toti cu chirie
    o zi excelenta in continuare!

later edit:
    Quote Originally Posted by korby
    Nevermind, s-a rezolvat. M-a contactat andreiutz1984 si mi-a dat adresa lui myly.
    bun asa! sa fie BAFTA! sa ajunga la toti!

20. Back To Top | #280
    Registered User korby's Avatar
    Nevermind, s-a rezolvat. M-a contactat andreiutz1984 si mi-a dat adresa lui myly.
    Înrolează-te azi în echipa de traforaj viteză!

1.  
Page 14 of 165 FirstFirst ... 4111213141516172464114 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks