Thread Introduction
Pozitiv: Acest tip de trader rating este facultativ si este acordat in cazul in care persoana care luat parte la tranzactie este multumita (vanzator sau cumparator).
Acordarea unui astfel de calificativ fara a efectua o tranzactie se pedepseste cu ban 14 zile si stergerea calificativului!

Neutru: Acest tip de TR nu influenteaza procentajul final al user-ului astfel incat va fi folosit in principal pentru a semnala o nemultumire. De exemplu, in cazul in care nu s-a respectat o rezervare, nu s-a mai efectuat o tranzactie, persoana respectiva nu s-a prezentat la intalnire, nu a ridicat coletul trimis prin posta etc poti lasa un TR neutru si poti explica acolo ce s-a intamplat.
- ATENTIE! acordarea acestui tip de TR trebuie insotita de o descriere completa a incidentului!

Negativ:
- se acorda doar daca tranzactia s-a efectuat. Daca tranzactia nu s-a efectuat din diverse motive si sunteti nemultumit, puteti acorda TR neutru si puteti explica acolo motivele pentru care sunteti nemultumit.
- se acorda doar de catre cumparator. Vanzatorul NU are voie sa acorde TR negativ!
- acordarea unui astfel de TR cand nu este cazul se pedepseste cu ban 14 zile si stergerea acestuia.
- ATENTIE! acordarea acestui tip de TR trebuie insotita de o descriere completa a incidentului!

pentru reclamatii legate de trader rating-uri va puteti adresa aici: http://forum.computergames.ro/4-cond...er-rating.html

NOTA: - orice post dublu in acest thread care face referire la aceeasi problema duca automat la o pauza de 1 luna pentru titular (stiu, e nedrept, cei care dau TR negativ stau doar 2 saptamani. life sux.)
- nu exista o durata standard de rezolvare a unei plangeri.

Page 1 of 193 12341151101 ... LastLast
Results 1 to 20 of 3854

Thread: ATENTIE: probleme cu TRADER RATING

1. Back To Top | #1
    Administrator AIWA's Avatar

ATENTIE: probleme cu TRADER RATING

Intrucat in ultima perioada au iesit anumite discutii privitor la acordarea de calificative, deschid acest topic in care se va discuta STRICT doar aceasta problema! In acest fel sper eu sa creasca viteza de reactie a unora ce dau PMuri sau se pling in alte threaduri despre primirea / acordarea unui punctaj gresit!
    In fiecare caz in discutie este OBLIGATORIU sa fie prezenti ambii participanti atata cel ce a dat cat si cel ce a primit! Adica atat vanzatorul cat si cumparatorul!
    Si asta intrucat dupa cum bine se stie doar intre 2 useri ce participa la un "TRADE" se poate da "RATING"!
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

2. Back To Top | #2
    Registered User
    Pe scurt:
    Am cumparat o placa de baza Epox 8RDA3i care merge ok...
    Eu (maad) am dat rating +1 Positive...
    El (Pirania) vanzatorul a dat NEUTRU... din greseala

Omul e bine intentionat dar a gresit, ca era prima oara cand dadea rating cuiva.... Am dat amandoi Report Bad Rating...

Am vb cu el sa posteze aici.... sper sa se rezolve avand in vedere ca tot ce s-a intamplat este din cauza neatentiei.....

3. Back To Top | #3
    Registered User Pirania's Avatar
    este adevarat tot ce spune.

4. Back To Top | #4
    OK sters NEUTRU

5. Back To Top | #5
    Nick anterior: pictand Fulcrum's Avatar
    Pt. AIWA sau alt admine ce feedback score (trader rating) nu e egal cu positive daca neg=0 si neutru=0 , deci 100%?chiar daca voturi sunt 2 sau mai multe de la acelasi user sunt tranzactii diferite...
    SETI@home project

6. Back To Top | #6
    Registered User thomasdivx's Avatar
    Pe scurt:
    Am achizitionat un tuner defect de la userul eugenius si i-am dat rating negativ.
    Dar situatia s-a remediat, eugenius a inapoiat banii pe tuner (de fapt a platit niste placi de baza care imi revin mie).
    Va rog stergeti-i ratingul negativ.
    We brake for nobody
    Voucer reducere 1%: K237OSTM

7. Back To Top | #7
    Quote Originally Posted by pictand View Post
    Pt. AIWA sau alt admine ce feedback score (trader rating) nu e egal cu positive daca neg=0 si neutru=0 , deci 100%?chiar daca voturi sunt 2 sau mai multe de la acelasi user sunt tranzactii diferite...
    01. scrie foarte clar pentru ce este acest topic!
    02. nu am inteles ce problema ai...esti destul de alambicat
    03. daca ai totusi o problema personala cu un user legat de rating astept sa postezi aici..daca ai o nelamurire te astept sa postezi la administrative-> http://forum.computergames.ro/29-anu...&daysprune=100

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by thomasdivx View Post
    Pe scurt:
    Am achizitionat un tuner defect de la userul eugenius si i-am dat rating negativ.
    Dar situatia s-a remediat, eugenius a inapoiat banii pe tuner (de fapt a platit niste placi de baza care imi revin mie).
    Va rog stergeti-i ratingul negativ.
    OK s-a rezolvat!
    Am considerat ca a postat si Eugenius dar aici!
    http://forum.computergames.ro/42-van...l#post36824989

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by AIWA View Post
    01. scrie foarte clar pentru ce este acest topic!
    02. nu am inteles ce problema ai...esti destul de alambicat
    03. daca ai totusi o problema personala cu un user legat de rating astept sa postezi aici..daca ai o nelamurire te astept sa postezi la administrative-> http://forum.computergames.ro/29-anu...&daysprune=100
    02.Ca sa fiu direct:
    am 6 voturi pozitive,0 neg., 0 neutre.Nu trebuie ca trader rating-ul sa fie 6 (100%) ? acum e 5(100%).De la un user am 2 voturi / 2 tranzactii diferite.In acest caz sa inteleg ca se contabilizeaza doar 1 vot?
    SETI@home project

10. Back To Top | #10
    Registered User lordmethos's Avatar
    pr scurt ca vad ca e cel mai eficient:
    Am cumparat un psp
    eu (lordmethos) : am dat rating pozitiv
    el (cohiba): a dat coment pozitv dar rating negativ
    cat despre concluzie .. idem maad ( omul sa grabit si a scrollat aiurea ... se mai intampla)
    o sa posteze si el aici pt confirmare.

| PS4 Black 500Gb + kinect |
    | PS3 Black slim 320Gb |
    | Xbox360 Black 500Gb + kinect |
    | Wii White modded, 160Gb |
    | PSV Black 3G, 16G |
    | PSP Black, FW 5.50GEN-D3 | (retro and still working )
    | Iphone 2G 8Gig v3.1.2 | (retro and still working )
    | Iphone 5 Black 16Gig v8.0.2 |

Alex/Methos
    Mob: 0746.125.485
    Facebook: lordmethos
    YMail: wanderer_methos
    GMail: gheorghe.alexandru85@gmail.com

11. Back To Top | #11

greseala din partea mea

LORDMETHOS are dreptate!am dat comment pozitiv, dar din greseala i-am dat calificativ negativ cand omul a fost super ok!!Multumesc mult!!!

12. Back To Top | #12
    lordmethos & Cohiba
    Am sters votul pozitivo-negativ!

Quote Originally Posted by pictand View Post
    02.Ca sa fiu direct:
    am 6 voturi pozitive,0 neg., 0 neutre.Nu trebuie ca trader rating-ul sa fie 6 (100%) ? acum e 5(100%).De la un user am 2 voturi / 2 tranzactii diferite.In acest caz sa inteleg ca se contabilizeaza doar 1 vot?
    DA asa este...se contorizeaza doar voturi noi! Dar daca te uiti ai sa vezi ca este si al2lea vot si tot asa!
    De ce asa..nu stiu sa-ti explic insa banuiesc pentru a se elimina un factor de fraudare! Ai o clona (asa cum foarte multi au dar spun ca e fratele sau cineva din retea) si votezi cu ea de 10 ori ! Cineva ce vede ..ca ai 10 si 100% nu se mai uita si de unde...si poti sa-l tepuiesti! In caz de teapa..si verifica vede ca de fapt aveai 10 pozitive insa de la acelasi user ce (ipotetic deci) este clona ta!

Repet sint useri ce intind limita la bun simt dincolo de intelegerea mea! Am mai facut un apel si degeaba...merg mai rarutz cei drept dar merg cu nesimtirea la maxim!
    EXEMPLE:
    - sintem o scara de bloc pe acelasi IP (culmea e ca la raport oamenii posteaza "SERIOS de incredere ..a venit la intilnire tocmai in capatul alalalt de bucuresti.." Hilar nu? Stai cu el pe scara dar te vezi cu el ...etc
    - era fratele meu la pc nu am stiut asta (dar la raport fratele spune E ok recomand serios mi-a trimis pachetul si a fost totul OK) Nu e frumos trimiti pachet fratelui tau ce sta in acelasi apartament cu tine!
    - nu, nu e clona mea e varul meu din provincie (la rating insa varul spune ca recomanda ca e user serios si chiar nu trebuie sa mai aiba griji cu astfel de individ o sa trimita banii in avans data viitoare ca are incredere ) pai e frumos asa?
    - gasesc pe unu cu rating la greu dat ..si spune...ca el are laptop cu IP dinamic????...stau si ma intreb ...laptopul la circula prin tara la clientii ce au cumparat de la el ...si mai au culmea la locatie alt oras decat capitala dar posteaza pe IP de retea de capitala?

Ehei si cate nu mai sint! Unele mai ciudate ka altele!Pusi in fatza dovezilor..unii pleca capu...altii nimic sustin cauza pina la moarte! Pacat..daca asta inseamna bun simt...sincer .. apare greata!
    Last edited by AIWA; 28-02-2007 at 04:48.

13. Back To Top | #13
    Registered User
    mdea, omu mi-a dat negativ pe motiv ca as fi vandut produsul dupa ce am stabilit intalnirea, NU, nu este adevarat, am stabilit intalnirea cand m-a sunat si anume duminica pt ziua de marti, ramanand sa ma sune, m-a sunat si a amanat-o pe joi sau vineri, tot asa ramanand sa ma sune sa stabilim exact, mi se pare normal atata timp cat nu ai venit prima oara, sa dau produsul daca gasesc cumparator sigur, atentie nu era stabilita data ora si locul ci doar orientativ o zi... ramanand sa ma sune, acum intrebarea mea este: daca nu ma suna, ce faceam, stateam ca fraieru cu produsu dupa el ca poate poate m-o suna???

useru e GkH si nu a mai intrat pe forum de atunci din decembrie.... insa din cate stiu eu am vb pe mess cu danutzu_no1 care daca nu ma insel este clona lui..........

14. Back To Top | #14
    Aiwa man ... si eu o mica nelamurire

in loc sa imi arate 35 la IT imi apare 31 ?

Merci frumos
    Last edited by viking_eastbay; 16-04-2008 at 19:08.

15. Back To Top | #15
    Ai explicatia chiar acolo!
    Members who left positive: 31
    Members who left negative: 0
    Total positive feedback:35

Au fost 31 de useri ce au cumparat de la tine! Unu (sau mai multi) a cumparat de mai multe ori de la tine deci a spus de mai multe ori "POZITIV"
    SITEMUL contorizeaza NUMARUL de USERI diferiti ce da POZITIV!

De ce?
    Explicatia o ai mai sus in postul numarul 12!

16. Back To Top | #16
    Ai explicatia chiar acolo!
    Members who left positive: 31
    Members who left negative: 0
    Total positive feedback:35

Au fost 31 de useri ce au cumparat de la tine! Unu (sau mai multi) a cumparat de mai multe ori de la tine deci a spus de mai multe ori "POZITIV"
    SITEMUL contorizeaza NUMARUL de USERI diferiti ce da POZITIV!

De ce?
    Explicatia o ai mai sus in postul numarul 12!
    Scuze AIWA ... oboseala ...
    multumesc frumos .

17. Back To Top | #17
    Cu placere!

18. Back To Top | #18
    Registered User georginho's Avatar
    Am si eu o mica problema cu un rating negativ,userul Antedos mi-a acordat rating negativ pentru ca nu i-am vandut lui un hard-disk,cu toate ca n-am facut nici un fel de afacere cu el si nici n-am vorbit niciodata cu el cum ca i-as da hard-diskul,toate detaliile problemei sunt pe larg expuse de mine in threadul cu pricina aici:
    http://forum.computergames.ro/42-van...e-8mb-nou.html
    Multumesc anticipat.

LE: scuze AIWA,da,m-am grabit,e vorba doar de trader rating,nu de sell sau buy.Totusi eu am dat si bad rating report,sper sa se rezolve problema intr-un fel sau altul,cat mai curand.
    Last edited by georginho; 28-02-2007 at 18:36.

19. Back To Top | #19
    REPET
    Rog a se citi cu atentie ce am postat in primul post!

20. Back To Top | #20
    lordmethos & Cohiba
    Am sters votul pozitivo-negativ!

DA asa este...se contorizeaza doar voturi noi! Dar daca te uiti ai sa vezi ca este si al2lea vot si tot asa!
    De ce asa..nu stiu sa-ti explic insa banuiesc pentru a se elimina un factor de fraudare! Ai o clona (asa cum foarte multi au dar spun ca e fratele sau cineva din retea) si votezi cu ea de 10 ori ! Cineva ce vede ..ca ai 10 si 100% nu se mai uita si de unde...si poti sa-l tepuiesti! In caz de teapa..si verifica vede ca de fapt aveai 10 pozitive insa de la acelasi user ce (ipotetic deci) este clona ta!

Repet sint useri ce intind limita la bun simt dincolo de intelegerea mea! Am mai facut un apel si degeaba...merg mai rarutz cei drept dar merg cu nesimtirea la maxim!
    EXEMPLE:
    - ...

Ehei si cate nu mai sint! Unele mai ciudate ka altele!Pusi in fatza dovezilor..unii pleca capu...altii nimic sustin cauza pina la moarte! Pacat..daca asta inseamna bun simt...sincer .. apare greata!
    Doar voturi noi?
    Pai si daca la o urmatoare tranzactie (dupa un prim vot pozitiv -deci anterior) sa inteleg ca nu mai pot da negativ/neutru daca ma nemultumeste , adica il pot da ,dar nu il mai contabilizeaza la procentaj?
    Eu nu ma gandeam la clone sau altceva...deci dupa primul vot pozitiv ,daca m-a fript la a doua tranzactie si ii dau negativ sa inteleg ca nu ii mai scad procentajul? Apare doar in lista...sau scade procentajul de pozitive , din cauza ca e negativ?
    Mersi.Sper sa nu te mai stresez pe tema asta...
    SETI@home project

1.  
Page 1 of 193 12341151101 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks