Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: gamedev.ro a fost lansat

1. Back To Top | #1

Lightbulb gamedev.ro a fost lansat

Pentru game developerii romani gamedev.ro a fost lansat de curand in varianta beta, programatori/artisti/gameri join us !

Goto http://gamedev.ro
    TUMOROU NEVÃR DAIZ!

2. Back To Top | #2
    oh nekitu, long time no see

3. Back To Top | #3
    succes in continuare si la mai mare!
    [Sparkky] anybody alive?
    [Tigga] nope, the zombie apocalypse came. you would have thought we'd all be ready for it, given it's a fairly common game type
    [Tigga] but no, we all got zombiefied
    [Tigga] you're the only one left, apart from the dude who will sell you guns

4. Back To Top | #4
    Iar nu merge site-ul, da' cind mergea chiar era nevoie de "articolul" ala despre CryEngine2 care era pur si simplu un copy/paste de aici?

PS: daca mai pune cineva poza asta pe undeva si zice ca vede nu stiu ce subtilitati de skin shader in ea ma duc si aprind lumanari la morti pentru el.

LE: ignorati partea cu "nu merge site-ul", vad ca s-a intors.
    Last edited by Dark; 19-04-2007 at 11:04.
    Scarbit de fapta ta cea rea
    Degeaba plangi, acum, copile,
    Ci du-te'n casa-acum si zi-le
    Parintilor, isprava ta.

5. Back To Top | #5
    when was the last time you got layed ?
    "articolul" a fost mai mult de test, o sa fie dezvoltat in curand, sau sters. cat despre skin shader, ar trebui sa faci un research sa vezi ce si cum.
    TUMOROU NEVÃR DAIZ!

6. Back To Top | #6
    Draguta, cine pretinde ca vede subtilitati de shader in POZA aia se cheama ca e varza. In POZA aia nu poti sa vezi cum se modifica shading-ul atunci cind misti MODELUL relativ la SURSA DE LUMINA sau la MEDIU. Cu alte cuvinte, este imposibil sa-ti dai seama din POZA aia daca a fost randata cu un ultra ciumec skin shader care face 30 de blur-uri sau cu urmatorul pixel shader, "ceva" mai simplu:

Code:
        dcl t0.xy
        dcl v0.xyz
        dcl_2d s0
        texld r0, t0, s0
        mul r0.xyz, r0, v0
        mov oC0, r0
    Dintr-o poza nu poti sa-ti dai seama daca ce vezi e o textura buna sau un shader destept (sau poate ambele). M-am mai amuzat si cu alti smecheri ca tine care-mi aratau ce skin shader misto are HL2 (de data asta chiar cu jocul in fata). Sa vezi supriza pe ei atunci cind descopereau ca de fapt tot personajul e randat cu un singur shader si nu exista nici un fel de trick-uri gen SSS, specular blur, specular tinting, bla, bla, bla; e totul pictat direct in textura.

Asta nu inseamna ca rusii tai preferati din Germania nu folosesc "the latest and greatest shader" care abia ca incape in limita de instructiuni. N-am nimic cu ei, am cu aia care umfla hype-ul discutind despre skin shadere dindu-se "connaisseurs" desi ei se incalta cu fesu'. Inteleg sa vina vreun art director panicat ca vrea si el "ca in poza aia", ca macar ala nu are pretentia sa stie ceva despre programare 3D (si poate fi convins ca daca artistii lui nu picteaza texturi ca aia din poza, nici un shader nu-l scoate din proverbialul cacat).

Inainte sa trimiti oamenii sa faca "research" d-ala cum zici tu, ar fi cazul sa-ti pui intrebarea daca esti sigur ca stii despre ce vorbesti. Daca ti se pare ca dupa ce ai scris de doua ori glBegin() poti sa vorbesti numai in termeni mari nu cred ca ai mentalitatea potrivita pentru a face din gamedev.ro ala un site util.

PS: shaderele se downloadeaza. In 2007 nu mai e nici un fel de un act de eroism sa pui cine stie ce skin shader sau water shader intr-un joc. Un engine e valoros daca face alte misculatii, nu daca implementeaza chestii despre care gasesti tone de exemple si tutoriale cu google.
    Parintilor, isprava ta.

7. Back To Top | #7
    Dark liniteste-te si nu mai arunca cu rahat in nekitu degeaba.

Nu prea m-a interesat pe mine, dar din ce am auzit eu, cei de la Crysis se lauda cu SSS in real time. Nu stiu daca e un SSS adevarat, sau poate doar folosesc un glossy reflection sau alte metode, dar sigur astea nu reprezinta doar rodul unei singuri texturi asa cum insinuezi tu. Ca poate nu o sa foloseasca pana la urma in joc asa ceva din cauze foarte usor de inteles, asta-i partea a II-a.

8. Back To Top | #8
    Dupa cum am spus mai sus, nu insinuez ca aia nu folosesc, "insinuez" ca n-ai cum sa-ti dai seama dintr-o poza. Te rog sa-mi explici cum iti dai tu seama ca e textura sau ca e blur in 50 de pasi (pardon, SSS) uitindu-te la poza aia.

PS: Ce-i aia "SSS adevarat"?
    Parintilor, isprava ta.

9. Back To Top | #9
    Din poza nu am cum (da, ar putea fi totul baked), dar nu cred ca oamenii aia care au facut enginul, ar trage niste randari in mentalray brazil sau vray si ar insinua ca enginul lor poate face asa ceva. Chestiile astea s-ar afla rapid si ar cadea de prosti.

SSS este un tip de translucenta care are loc in straturile superioare (de "sus") ale obiectului (cum este pielea umana cu straturile ei). Translucenta dupa cum cred ca stii, este fenomenul de refractie in care razele de lumina se imprastie creend o "imagine" distorsionata, foarte burata ca sa-i zic asa (ceara, plastic, etc) .

Nu stiu in jocuri sau in engineuri real time cum se face treaba asta, dar nu cred ca s-a ajuns sa se faca pe un obiect o refractie raytraced cu gloss, totul corect din punct de vedere fizic.

10. Back To Top | #10
    Foarte frumos...

Si care e utilitatea siteului?

Andrei
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Ca o nota de subsol, stirile de pe computergames dupa 2-3 zile sunt citite numai de cite 100 de oameni din cei 17.000 de vizitatori zilnici. Eu ma intreb de ce intra ceilalti pe site...

Andrei
    Last edited by NewROmancer; 28-04-2007 at 08:11. Reason: Automerged Doublepost
    Smart guys die only at the end

11. Back To Top | #11
    Daca ti se pare ca dupa ce ai scris de doua ori glBegin() poti sa vorbesti numai in termeni mari nu cred ca ai mentalitatea potrivita pentru a face din gamedev.ro ala un site util.

PS: shaderele se downloadeaza. In 2007 nu mai e nici un fel de un act de eroism sa pui cine stie ce skin shader sau water shader intr-un joc. Un engine e valoros daca face alte misculatii, nu daca implementeaza chestii despre care gasesti tone de exemple si tutoriale cu google.
    eh, sunt curios cati ani ai.
    In primul rand zic ca am scris mai mult de 2 call-uri la glBegin , dupa aproape 7 ani de programare in grafica si vreo 3 engine-uri 3D trecute prin 8 versiuni si alte alea zic ca am invatat cate ceva. La faza cu shaderele si ce e un engine adevarat sunt total de acord.

Pentru info de cat si cum am lucrat si la ce lucrez:

http://7thfactor.ro/
    http://7thfactor.ro/nytro_engine_specs.html
    http://7thfactor.uv.ro/eternal/tech.html
    http://gamedev.ro/forum/topic/186

Cam atat am avut de zis, n-are rost sa "flambez".
    TUMOROU NEVÃR DAIZ!

12. Back To Top | #12
    Intr-adevar "flambatul" n-are rost, mai ales ca am ajuns relativ off-topic, dar eu ramin la parerea mea: decit un articol ca ala in urma caruia oamenii se entuziasmeaza la poze pe care nu le pricep, mai bine nici un articol.

PS: presupun ca-n aia 7 ani de experienta in 3D ai avut contact si cu principiul conform caruia atunci cind zici ca ai facut 3 engine-uri trecute prin 8 versiuni e bine sa zici si de unde se poate cumpara macar un joc facut cu unul dintre ele. ;)
    Parintilor, isprava ta.

13. Back To Top | #13
    trebuia sa fac un joc comercial cu engine-urile ? , a fost in toti anii astia doar un hobby, nimic mai mult, plus ca s-a intersectat f mult si cu demoscene (daca nu stii ce e http://en.wikipedia.org/wiki/Demoscene si http://scene.org pentru productii); cat despre ceva comercial, poate anul asta sau poate niciodata ..
    TUMOROU NEVÃR DAIZ!

14. Back To Top | #14
    Pai pina nu-i scoate cuiva peri albi in productie are mai mult iz de proiect personal si mai scade din pompozitatea afirmatiei cu "3 engine-uri trecute prin 8 versiuni". Tot din hobby au venit si licenta si devkitu' de 360? Sau aia cu "currently targeting XBox360" e de pe wish list?

plus ca s-a intersectat f mult si cu demoscene (daca nu stii ce e http://en.wikipedia.org/wiki/Demoscene
    Desi ti-am ignorat pina acum remarcile despre viata sexuala si virsta - nu sintem pe coolgirl.ro - nu m-am nascut ieri. Nu vreau sa continuam pe marginea html-urilor cu liste de feature-uri si realizarilor personale pentru ca nu ma intereseaza sa arunc cu materii fecale in munca ta. Ai facut ceva, bravo tie si treaba ta ce faci mai incolo. Remarcile mele au fost la adresa calitatii "articolului" (daca vroiai sa vezi cum sta textul in pagina puteai folosi asta si macar nu arata a fanboism) si la afirmatia ca in poza aia se vede extraordinarul skin shader (inca nu m-ai convins cum iti dai seama de diferenta dintre textura si shader). Poti sa iei critica asta cum vrei, da' macar abtine-te de la trimisul altora sa vada "ce si cum".
    Parintilor, isprava ta.

15. Back To Top | #15
    Dark incepi sa ma calci pe mine pe nervi.
    Daca ai fi avut treaba cu demosceneul romanesc ai fi auzit de nekitu, puthreguy, pris, benishor si altii, si de ce faceau oamenii astia inca de prin 97-2001 cand erau/eram toti in liceu, asa ca nu mai iti bate joc de munca omului. Din contra ce a facut el ca "one man band" si mai ales ca hobby nu mi se pare deloc floare la ureche.

Si daca tot esti obsedat de imaginea cu shaderul, si esti asa sigur ca aia e o amarata de textura, de ce nu incepi sa strigi si sa faci scandal pe toate "canalele" oficiale, de faptul ca Crytek minte cu nerusinare ?

De ce nu le dai un email si lor, la support@crytek.com si sa-i faci de tot rahatul ca in fond tie ti se pare ca imaginea aia (care face parte in primul rand din declaratia lor de presa), e falsa ?

16. Back To Top | #16
    N-am zis ca am treaba cu demoscene-ul romanesc, la fel cum n-am zis ca n-am auzit de persoanele enumerate. Daca in liceu erai mai atent la ore in loc sa te uiti la text care se unduieste pe un fond psihedelic poate pricepeai ca nu incerc sa-mi bat joc de munca omului ca un tot, doar de munca omului reprezentata de "articolul" ala. Am mai scris asta deasupra, nu era greu de inteles.

Nu-s obsedat de imaginea cu capul negrului. Crytek n-au decit sa puna cite poze cu shadere, fara shadere, cu photoshop si fara doresc ei. Nici nu cred ca mint cu nerusinare. Pierzi esentialul: pe un site "de specialitate" nu-i frumos sa se poarte discutii pseudo-tehnice de parca-si dau cu parerea elevii de clasa a 5-a despre Ferrari-ul pe care l-au vazut intr-o revista ("am auzit eu ca are 7 viteze!").
    Parintilor, isprava ta.

17. Back To Top | #17
    Registered User Vlado's Avatar
    Nu vi-se pare ca , cam aberati?Mai la topic , si DarK daca cea ce stie sa faca CryEngine-ul2 e asa comun de ce nu arata toate jocurile asa?
    I-au Conan ca exemplu care pentru "directx10" care toti zic ca e viitorul ca doar daca scrii in api-ul asta arata real jocul arata ca un CUR.
    Poza cu negrul e meritul artistului , dar ar trebui sa tragi si tu de pe gametrailers sau alt site de specialitate ce stie sa face engine-ul asta pe o placa directx10 sau chiar directx9.
    Gamedev.ro mi-se pare ceva genial , primul site unde pot si eu intr-un final sa vorbesc in romana cu alti deveri.
    Dar eu sincer nu cred ca voi vedea un joc in curand gen Plasma Phong creat de un roman.
    Best indie game of the year , ala e scopul tuturor game deverilor "freebee" romani , sau daca nu e , ar trebui sa fie.
    Just my 00,2$
    Si nu te chinui sa imi raspunzi , sa combati ce am scris , deoarece nu voi urmari acest thread.

18. Back To Top | #18
    mágico! Cowboy's Avatar
    /offtopic

Heh, Dark, long time no see. Tot in locuri mai reci decat batrana si obositoarea Romanie? Si tot printre jocuri?
    The last thing I saw with my own eyes was the bleached interior of the medical lab in Earth's orbit, right before they froze me for the journey into the void darkness, to a destination that I felt mythical. When I opened them again I saw the blue dials of my hud and readouts of my systems. I screamed. With my new machine lungs I screamed and screamed and heard the others scream through my audio systems. We were changed.

19. Back To Top | #19
    Nu, respectiv nu. Dar in jurul celui de-al doilea "nu" ma invirt momentan sa vad poate se face "da". :)

Vlado: stai linistit, nu voi incerca sa "combat" ce-ai zis deoarece te combati singur de minune mutilind limba romana in halul ala cu cei "00,2" dolari ai tai.
    Parintilor, isprava ta.

20. Back To Top | #20
    [QUOTE=Vlado;37105068]Gamedev.ro mi-se pare ceva genial , primul site unde pot si eu intr-un final sa vorbesc in romana cu alti deveri.
    Dar eu sincer nu cred ca voi vedea un joc in curand gen Plasma Phong creat de un roman.
    Best indie game of the year , ala e scopul tuturor game deverilor "freebee" romani , sau daca nu e , ar trebui sa fie.
    Just my 00,2$
    [QUOTE]

Ma, daca tu vrei sa faci un joc doar ca sa ajunga Best indie game of the year mai bine lasa-te/lasa-ne. Ia-ti si tu un job normal (sau mai putin normal, problema ta). Asta e unul din motivele principale pentru care nu a aparut nici un joc finalizat sau macar interesant si pe la noi. Pentru ca toti gandesc 'Ce hobby misto am eu si... poate iese ceva pana la urma si... e acceptabil da... nu am timp sa lucrez la el pentru ca... X motive...' si se considera developeri de jocuri. Ia-ti cei 2 centi inapoi ca nu ma cumperi cu incercari din astea ieftine.

Ori faci un joc, ori nu-l faci. Sau il faci ca hobby si iti formezi o comunitate cu care sa vb. despre el, sa le povestesti ce-ai mai facut la joc etc. De acuma nu inseamna ca esti si developer. Esti amator, da, amator!

Revenind la subiect, scopul site-ului GameDev.ro nu e singular. Pot sa incep sa explic ca de fapt forumul vrea sa uneasca comunitatea romaneasca de 'developeri' intr-un efort comun blabla..., dar nu o zic ca n-are sens. Depinde de perspectiva din care privesti. Eu consider ca GDRO e o oportunitate (deocamdata unica in Romania) de a vorbi despre si de a invata de la alti insi interesati de game dev., de a-ti afisa incercarile 'amatoricesti' in fata altora si primi critici, sfaturi si alte sugestii utile evolutiei tale in acest domeniu. In plus, poti oricand sa inveti de la unul care are mai multa experienta ca tine, daca stii cum sa pui intrebarea potrivita.
    Galactic Dream: Rage of War
    -- RTS romanesc --

http://www.rageofwar.net/

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks