brat [Vând] Vand cel mai avansat ebook reader al momentului
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 80

Thread: Vand cel mai avansat ebook reader al momentului

Registered User
    Feedback Score
    51 (100%)

Imagini Info

ComputerGames Forum nu recomanda vanzarea / cumpararea produselor a caror provenienta este incerta.

Responsabilitatea privind provenienta si/sau functionarea
    corecta a produsului vândut/cumparat apartine în totalitate utilizatorilor.

Vand cel mai avansat ebook reader al momentului

Irex Iliad. Cel mai avansat ebook reader al momentului, folosind tehnologia proprietara Philips e-ink. Irex este chiar produs de cei de la Philips, printr-o subsidiara olandeza https://www.irexshop.com/product_inf...products_id=64
    Este singurul reader de pe piata cu diagonala de 8,1' si rezolutie de 1024.

Caracteristici tehnice
    8.1-inch (diagonal) Electronic Paper Display
    768 x 1024 pixels resolution, 160 DPI.
    16 levels of grey-scale
    Touch sensor input
    Integrated Wacom® Penabled® sensor board
    Stylus (Wacom® Slim Pen)
    Intel® 400MHz XScale™ processor
    64 MB RAM
    256MB internal flash memory of which 128MB accessible to user.
    Expandable via USB, MMC or CF cards.
    Built-in rechargeable Lithium Ion battery
    Charging via Power Adapter
    Charging time: about 3 hours
    Built-in stereo speakers
    3.5-mm stereo headphone mini-jack
    Built-in Wi-Fi® 802.11B/G wireless networking
    Optional external 10/100MB Ethernet networking via Travel hub (am si hubul pentru cablu).
    Height: 217mm (8.5 inch)
    Width: 155mm (6.1 inch)
    Depth: 16mm (0.63 inch)
    Weight: 389 grams (13.7 ounce)
    File formats supported : PDF / HTML / TXT / JPG / BMP/ PNG
    Additional formats supported in the future (fiind o masina care ruleaza Linux, exista deja o multime de aplicatii care extind compatibilitatea si functionalitatea Iliad-ului cu conditia sa instalati pe el un Developer kit).

Posibilitatea de a lua notite si a face adnotari pe text (ecranul are o matrice electromagnetica care detecteaza miscarile senzorului incorporat in stylus; prin urmare nu puteti face selectii cu degetul; nici nu este o idee buna sa pierdeti stylusul ). Aceste notite pot fi transferate pe PC.

Cumparat recent, bateria are doar doua incarcari la activ. Vine in pachet complet - cutia, manualele, hubul pentru acces la internet prin cablu, incarcatorul. Este absolut impecabil, practic nou, din toate punctele de vedere. Are instalat cel mai nou firmware (2.12). Este oferit cu un SD de un 1G.

Pret european 650 euro
    Pret de vanzare 550 euro sau 2000RON.

Este un produs destinat profesionistilor fie ei ingineri, medici sau arhitecti. Manevreaza exceptional PDF-urile (cel mai bun pdf reader la ora asta), are setari avansate de zoom. Plansele, hartile, ilustratiile se vad splendid. Adaugati la asta portabilitatea si posibilitatea de a face adnotari.

Termen limita de vanzare 20 mai. Numai pentru Bucuresti.
    Nu veniti cu oferte inferioare de pret. Daca nu se vinde pana atunci, il voi lua cu mine.
    Accept doar varianta unui schimb cu un Macbook Pro nou si diferenta de rigoare din partea mea.

Registered User GRABBER's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    nu iti merge link-ul
    ╔═══════════════════════╗
    VODAFONE : 0726732866
    YM ID : grabber_22

╚═══════════════════════╝

Registered User
    http://www.irextechnologies.com/products/iliad
    http://wiki.mobileread.com/wiki/IRex_iLiad
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=UdlPHxPNw-Y"]http://www.youtube.com/watch?v=UdlPHxPNw-Y[/ame]

Registered User

Si cand ma gandesc ca eu am cumparat un TabletPC Fujitsu Stylistic cu 192MB RAM si touch screen de 11" care tine acuma un WindowsXP si-un Windows98SE cu 7 milioane .

Merge perfect ... P3 @ 500 Mhz vede si DivX-urile mai putin pretentioase si ghici ce fac cu el de obicei : stau in pat si citesc carti in format digital (poate afisa imaginea si-n mod portret) in fiecare seara .

Stau pe net, ascult muzica, scriu mail-uri ... E mult mai confortabil decat sa stai in capul oaselor sau la masa ca sa poti umbla cu un laptop sau PC obisnuit .

Si totusi ... cum se ajunge la nemaipomenitul pret de 20 milioane pe care-l ceri tu ?

De unde si pana unde ? Ce mai stie sa faca ? Tine un WindowsXP? Are touchscreen ?

Oricum ... ofer 5 milioane .

Registered User
    daca omul a dat pe el 650 eur nu are cum sa ceara numai 500 ron pe el

Registered User

Thumbs up

Quote Originally Posted by grizzlee View Post
    daca omul a dat pe el 650 eur nu are cum sa ceara numai 500 ron pe el
    Daca a dat 650 de euro pe el atunci se numeste ca "si-a luat tzeapa" . La banii astia se gaseau destule tabletPC-uri pe forum cu ecran mai mare si capabilitati infinit mai diverse .

E ca ramaLCDfoto ... Poti s-o iei cu 3,5 mil sau cu 17 mil . Aceeasi chestie cu aceeasi diagonala nu face altceva decat sa afiseze poze.

Si aici la fel, chestia aia ce face? Citeste PDF-uri si altele de genu asta. E mica si mobila. La fel si un TabletPC clasic (fara tastatura) .

Oferta ramane valabila !

Registered User
    Nu are rost sa explic novicilor ce vand. Cuvantul cheie este in orice caz "e-ink". Documenteaza-te ce inseamna, ce avantaje are, la ce foloseste si pe urma, daca doresti, stam de vorba. In orice caz, in mod evident, scula asta nu este pentru tine.

Registered User

Quote Originally Posted by gurux View Post
    Nu are rost sa explic novicilor ce vand. Cuvantul cheie este in orice caz "e-ink". Documenteaza-te ce inseamna, ce avantaje are, la ce foloseste si pe urma, daca doresti, stam de vorba. In orice caz, in mod evident, scula asta nu este pentru tine.
    Stiu ce este . Stiu si ca-i scump ... ca consuma baterie doar cand rescrie ecranul .

Dar nu cred ca era cazul sa alegi un asemenea device cand un TabletPC face tot ce ai nevoie si e mai ieftin si mai capabil ...

Oferta mea ramane valabila doar in cazul in care nu-l ia nimeni cu 20 mil .

In rest ... e o jucarie speciala .

Up! de la mine ... o sa ai nevoie .

Registered User
    You don't get it. Eu folosesc asa ceva! Nu am chef de rahaturile de TFT-uri si TN-uri oribil iluminate, care se batzaie de nu stiu cate ori pe secunda si fac ochii zob! Nu vreau ochi rosii si dureri de cap. Tehnologia e-ink inseamna, mai presus de ce ai spus, un confort total pentru ochi. Arata identic cu o foaie de hartie, nu se bataie, nu este iluminat.
    Este strict un device de citit carti, pentru putinii nebuni care mai fac asta! Daca calculezi valoarea milioanelor de e-bookurilor disponibile, pe care le poti citi cu o apasare de buton, in conditii de confort mai mare decat daca ai avea tomul in brate (cartea este grea, trebuie sa dai pagina, nu poti sa dai zoom, nu ai functie search etc) ai sa intelegi ca un ebook reader este o scula inestimabila. In particular Irex este cel mai bun.

Daca vrei sa citesti pe Tableta ta, esti liber sa o faci. Eu voi alege oricand si in orice conditii un e-reader iar pretul mi se pare mic pentru ce imi ofera! Eu, in mare parte, i-am amortizat deja costul invatand cateva carti tehnice foarte scumpe (mai scumpe decat Iliadul!), in format PDF si Mobipocket, pe el.

Ramane asadar intrebarea: de ce il dau. Plec din tara. Urmeaza sa apara, in cateva luni, un ereader cu diagonala de 10'. Probabil va costa mai mult decat Iliad-ul si poate nu va fi la fel de functional dar pentru mine cei cativa centimetri in plus ai ecranului conteaza. Am in continuare pdf-uri tehnice, cu desene, de citit si orice centimetru in plus de ecran conteaza.

Nu am nevoie nici de up, nici de bafta. Este o ocazie pentru cei din tara! Uitati-va cat costa un Irex oriunde in lumea civilizata. Daca vreti sa il achizitionati acum, cu aproape 200 euro mai ieftin decat in magazinul online (pret plus taxe plus transport), bine. Daca nu, iarasi bine. Pleaca cu mine si voi ramane la ecranul de 8 inch, care este oricum indestulator.

Cat despre pret, s-au vandut chiar aici, pe forum, Sony Reader-e cu preturi cuprinse intre 900-1200RON. Au ecran de 6 inch, rezolutie de 800, doar 8 nuante de gri( modelul mai vechi, 500, doar 4 nuante de gri), procesor la 200Mhz, nu au suport wi-fi, nu au touch screen, nu se pot lua notite pe ele, nu au functie search, sunt mizerabile ca pdf-readere (scaleaza prost textul la dimensiunile foarte mici ale ecranului), nu au SDK (nu se pot deocamdata programa si instala aplicatii 3-rd party pe ele). Toata lumea le-a privit cu jind, toata lumea le-a laudat, cativa au cumparat platind pretul platit (foarte mare comparativ cu cel de achizitie din State, fiind si SH) fara comentarii. Acum vin eu cu Rolls-ul ereader-elor, la un pret cu cca 25% mai mic decat pretul de catalog, si incep comentariile. Dumnezeu sa va inteleaga!

PS: Uitati formatele suportate prin updateurile de firmware si softurile third party:
    PDF, HTML, TXT, JPG, BMP, PNG, PRC/MOBI, DJVU (via FBReader: fb2, CHM, Plucker, zTxt, TCR, RTF, OEB, EPUB)
    Si o comparatie a ebook-urilor de pe piata pentru edificare: http://wiki.mobileread.com/wiki/E-book_Reader_Matrix.
    Fiind o platforma Linux si avand SDK-ul public (singurul reader de pe piata cu platforma open), exista deja o multime de aplicatii disponibile pentru el http://wiki.mobileread.com/wiki/Iliad_Software. Eu nu am instalat nimic pe el, nici macar SDK-ul. Daca va fi achizitionat si doreste, viitorul proprietar poate descarca si instala ce doreste. Toate aplicatiile sunt free iar echipele de dezvoltatori nu dorm .
    Last edited by gurux; 08-05-2008 at 22:15.

Nick anterior: mom Hayabusa's Avatar
    Din tabelul acela comparativ , nu rezulta ca este cel mai tare, dimpotriva, e printre cele mai slabe (cam la toate capitolele)
    Eu caut de ceva timp ceva asemanator, dar cind ma gindesc ca la pretul asta iau un laptop sau un tabletPC...
    In the blackest of your moments, wait with no Fear

Din

Registered User
    Quote Originally Posted by mom View Post
    Din tabelul acela comparativ , nu rezulta ca este cel mai tare, dimpotriva, e printre cele mai slabe (cam la toate capitolele)
    Eu caut de ceva timp ceva asemanator, dar cind ma gindesc ca la pretul asta iau un laptop sau un tabletPC...
    Din ce in ce mai bine

Se vede ca vorbesc singur. Cine cumpara un ebook reader, este interesat de trei lucruri: calitatea ecranului, care reprezinta trei sferturi din pret, conectivitatea si compatibilitatea cu formatele existente.

Chiar sunt curios: la ce capitole ti se pare Iliadul inferior celorlalte readere de pe piata?

In privinta pretului, platesti in primul rand ecranul. Tehnologia actuala de fabricatie este foarte scumpa.

Registered User FaIthFuL.Sound's Avatar
    aici nu e vorba de teapa sau ca te dor ochi sau etc. tehnologia e-ink e inca la inceput: refresh mic, ghosting, rezolutii mici, inca grayscale... oricum nu asta e problema ca sigur va avea un viitor stralucit dar ca orice tehnologie noua costa mult... asa ca pretul unui astfel de device reflecta direct investitiile in imbunatatirea tehnologiei urmand ca in viitor dupa amortizare sa scada chiar de cateva ori... toate tehnologiile au avut acelasi parcurs, nu inteleg cum lumea nu invata... in momentul de fata acest device raportat la stadiul tehnologic care influenteaza direct pretul/performanta este un produs exclusivist.
    Intel Confidential E2220@10x320 1,28V :: Thermalright Ultra-90 :: DFI BloodIroN P35 :: Kingmax 2048MB DDR2-1066 :: X1600Pro SilentPipe :: Seagate 500GB 7200.12 418AS :: LG sATA DVD-RW :: Creative Audigy SE :: Logitech MX5000 Bluetooth :: Sirtec HPC-430-P12S :: LG E2240S :: Acer S500

Registered User eugenius's Avatar
    Jucaria e ok, poate-si merita si pretul, insa n-am iluzii ca poti citi pdf-uri pe ea, in primul rand e alb negru si in al doilea rand pentru o pagina gen revista ai nevoie de minim 1400x1050, ce sa mai discutam de documente tehnice ... Device-ul e pt citit text normal de carte si e chiar cel mai bun pt. asta.

Registered User
    Eugen, ai cateva unelte la dispozitie. Poti trece in mod landscape sau, cu o simpla linie trasata cu stylus-ul pe o zona de ecran, Ilaid iti face zoom pe aria respectiva. Sau poti mari toata pagina si pe urma deplasa textul pe ecran, cu ajutorul stylusului.

Dar chiar si fara sa aplici zoom-ul, ai la dispozitie pentru afisare o pagina A5 la rezolutie mare (1024 X 756). Nu ai printat niciodata doua pagini pe o coala A4? Daca nu ai facut-o, incearca. Nu sunt lizibile?
    E practic acelasi lucru, cu diferenta ca aici beneficiezi de o rezolutie mare, care iti permite chiar si vizualizarea caracterelor minuscule.

Apreciez foarte mult maniera in care va dati toti doct cu parerea, fara sa aveti habar despre ce vorbiti! Nu ati vazut device-ul, nu l-ati pipait, nu l-ati incercat si totusi stiti totul despre el!
    Eternele mentalitati romanesti: strugurii sunt acri, occidentalii prosti, noutatile tehnologice niste mofturi.

Multzam pentru up-uri, oricum .

Registered User
    Up

Registered User

poze

salut. mi-am facut cont special pentru asta.
    poti pune te rog niste poze cu el?

e versiunea 2 sau versiunea 1 cu upgrade software ?

cu garantia cum e ?

Registered User
    Ai PM

Registered User
    Ultima zi in care poate fi achiztionat

Ultimul pret?
    In the blackest of your moments, wait with no Fear

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 4 1234 LastLast