Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 41

Thread: ATENŢIE - CITEŞTE ÎNAINTE DE A ÎNCERCA SĂ VINZI PRODUSE MICROSOFT

1. Back To Top | #1
    Administrator AIWA's Avatar

Post ATENŢIE - CITEŞTE ÎNAINTE DE A ÎNCERCA SĂ VINZI PRODUSE MICROSOFT

Intrucat cei de la firma mult laudata au anumite pretentii la vanzare am rugamintea de a se evita vanzarea de astfel de produse!

ex
    pentru a fi legal trebuie factura magazin agreat etc...
    cum aici...nu e factura...din prima sintem ilegali...si cum o vorba veche spune ca paza buna trece....va rog sa intelegeti

multumesc anticipat
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

2. Back To Top | #2
    Registered User @di[c.e]'s Avatar
    Inteleg ca nu vrei complicatii dar e absurd ce sustin cei de la microsoft.
    Oricine detine un bun are drept de folosinta, posesie si dispozitie asupra lui, in consecinta poate sa-l vanda.
    Nu e nimeni obligat sa justifice in vreun fel provenienta produsului. Daca exista probleme legate de autenticitatea produsului, acuzatorul tre' sa aduca dovezi, nu acuzatul.
    Numai societatile comerciale sunt obligate sa aiba documente pentru orice produs detinut in societate. Tranzactiile intre societate-societate se efectuaza cu factura, societate-pers. fizica cu bon fiscal. Tranzactiile dintre pers. fizice se pot efectua fara documente.

3. Back To Top | #3
    Banned
    Quote Originally Posted by @di[c.e] View Post
    Nu e nimeni obligat sa justifice in vreun fel provenienta produsului. .

Zau? Si atunci de ce mai exista facturile?Si bonurile fiscale sunt valabile fara factura pana la pragul de 100 ron...

4. Back To Top | #4
    Registered User decron's Avatar
    Unele legi nu mai conteaza atunci cand exista o alta intelegere intre parti si in momentul in care cumperi un produs Microsoft in mod implicit accepti si specificatiile EULA.
    De aceea Microsoft impune regula ca "vanzarea" sa poata fi facuta doar de catre dealeri autorizati. Poti sa lasi totusi mostenire licenta sau sa o faci cadou . AM pus vanzarea intre ghilimele fiindca tu obtii doar dreptul de folosinta in niste limite si nu propietatea asupra software-ului.
    Nu degeaba are MS monopolul, fara avocati grozavi nu ajungi mare.
    Oricat ne displace regula asta tampita ei au castig de cauza intr-o instanta.
    Last edited by decron; 16-10-2009 at 01:01.
    Nothing but the finest oldies but goldies

5. Back To Top | #5
    Registered User migabi's Avatar
    Adi, daca esti end-user (drept de folosinta?), contractual te obligi sa nu revinzi produsul:
    "10. NOT FOR RESALE SOFTWARE. Software identified as "Not For Resale" or "NFR," may not be sold or otherwise transferred for value, or used for any purpose other than demonstration, test or evaluation." din MICROSOFT WINDOWS XP HOME EDITION (RETAIL) END-USER LICENSE AGREEMENT FOR MICROSOFT SOFTWARE
    You see in this world there's two kinds of people, my friend. Those with loaded guns, and those who dig. You dig.

6. Back To Top | #6
    Registered User
    deci daca am 2 produse de la ei nu le pot pune spre vanzare aici pe forum? :/

7. Back To Top | #7
    Registered User @di[c.e]'s Avatar
    Quote Originally Posted by Lord_YU View Post
    Zau? Si atunci de ce mai exista facturile?Si bonurile fiscale sunt valabile fara factura pana la pragul de 100 ron...
    Este vb de calitatea ta de pers. fizica. Daca te intreba vreun garcea de unde ai pantalonii de pe tine, nu esti obligat sa-i prezinti bonul sau factura. Ai obligatia doar cand esti in unitatea care-ti vinde produsul sa tii bonul pana la iesirea din magazin si asta repr. o exceptie de la regula cu scopul de a forta cumparatorii sa ceara bonul de la casa.
    Persoanele juridice se bucura de alte reglementari, fiind obligate sa justifice provenienta a tot ceea ce au.
    Adi, daca esti end-user (drept de folosinta?), contractual te obligi sa nu revinzi produsul:
    "10. NOT FOR RESALE SOFTWARE. Software identified as "Not For Resale" or "NFR," may not be sold or otherwise transferred for value, or used for any purpose other than demonstration, test or evaluation." din MICROSOFT WINDOWS XP HOME EDITION (RETAIL) END-USER LICENSE AGREEMENT FOR MICROSOFT SOFTWARE
    Pe licenta scrie OEM, ai dreptul s-o vinzi impreuna cu sistemul pe care a fost aplicata. Sunt si licente normale, ceva mai scumpe, care nu sunt supuse restrictiilor.

8. Back To Top | #8
    Registered User
    so.. am una bucata "Office SB 2007 English Intl 1pk DSP OEIv2" si una bucata "Office Pro 2007 English Intl 1pk DSP OEIv2 MLK" .. nu am factura la ele, sunt sigilate, le pot pune spre vanzare aici?

9. Back To Top | #9
    NU

10. Back To Top | #10
    Registered User
    Salutari.
    As dori sa vand o licenta de Windows 7 Ultimate RETAIL si am gasit acest post referitor la restrictiile vanzarii software-ului produs de Microsoft.

In EULA scrie asa:

TRANSFER TO A THIRD PARTY.
    Software Other Than Windows Anytime Upgrade. The first user of the software may make a one time transfer of the software and this agreement, by transferring the original media, the certificate of authenticity, the product key and the proof of purchase directly to a third party. The first user must remove the software before transferring it separately from the computer. The first user may not retain any copies of the software.

Deci am factura si pachetul intreg (sigilat), asa ca nu vad de ce ar fi probleme referitoare la vanzarea lui.
    As putea posta anuntul pe forum?

Multumesc.

11. Back To Top | #11
    Banned
    transferring= Donatie ,nu suna a sell=vanzare...

12. Back To Top | #12
    Registered User
    transferring = transfer
    Prin transfer inteleg atat vanzare cat si donatie.

13. Back To Top | #13
    Registered User mafalda's Avatar
    Se pot face "donatii" reciproce de diferite bunuri, de ex schimb un W-XP cu un W-7 sau cu Office ??
    Poti sa donezi membrilor familiei ? pana la ce grad rudelor ?
    Unii isi schimba si partenerii, patenerele, chiar si Dumnezeul, dar Windows este singurul bun din lume la care nu este voie.
    tel.0721.704445

14. Back To Top | #14
    Profesor Geografie vicheater's Avatar
    Cred ca e vorba de vanzarea unui drept de folosinta, nu a unui bun. Daca MS nu e de acord, nu e legal. Sa ma contrazica un expert in drept comercial.
    AMD Phenom II X3 720 BE @ X4 B20 3.1 Ghz || AsRock A785GXH || A-data Vitesta Extreme - 2x1024 Mb DDR2 800 Mhz CL4 @ Micron D9 || WD 640Gb AAKS Caviar Blue

Unicul Cãpitan este Floricã Mincan

15. Back To Top | #15
    dar daca schimb o licenta de win pe... sa zicem bani? e legal?

16. Back To Top | #16
    Am si eu o intrebare la care sper sincer sa primesc raspuns din partea moderatorilor. OK am inteles ca nu este legal (conform politicii Microsoft) sa vinzi produse daca nu esti dealer autorizat, oricum e foarte discutabila treaba asta si poate ni se arata si noua legea care speficica ca politica Microsoft se aplica in orice tara, adica lege clara care sa incrimineze faptul ca eu vreau sa vand si nu o licenta Microsoft care pana la urma nu vad cum se poate impune ca absoluta in legea Romaniei.
    Am inteles ca moderatorii au avertizat asupra acestui lucru, insa va intreb acum... aveti cumva un acord cu Microsoft prin care inteziceti acest lucru pe forum? Pur si simplu nu pot sa inteleg de unde pana unde puteti face politie cu cei care vor sa vanda si sa cumpere produse Microsoft de la alte persoane decat dealeri? Va rog in acest caz fie prezentati celor de pe forum un document autentic care va da dreptul sa faceti politie fie ii lasati pe cei care vor sa vanda si sa cumpere sa o faca pe proprie raspundere.

17. Back To Top | #17
    nici nu ma asteptam sa ofere cineva raspuns

18. Back To Top | #18
    Daca "...Am inteles ca moderatorii au avertizat asupra acestui lucru..." nu cred ca mai e necesar sa ceri alte lamuriri!
    Cel mai corect este sa ...faci ceva impulsuri la ei si sa le ceri oficial lamuriri! Mai mult de atat din pacate...nu pot sa fac public!
    In speranta ca reusesti sa citesti printre randuri si sa intelegi ...multumesc frumos!

PS
    Nu uita ca in anumite locuinte daca nu te descalti risti sa te tina gazda pe hol!

19. Back To Top | #19
    Banned
    AIWA ,daca vreau sa pun un anunt de schimb un windows pe 64 biti cu altul de 32 de biti se poate?

20. Back To Top | #20
    E tot un fel de schimb de ilegalitati din pacate dupa mofturile lor

Bine...banuiesc ca ....un win nu se poate vinde...dar se poate face cadou!
    Trebuie sa existe o chichita ceva!Nu de alta dar nu cred ca pretentiile lor pot spune undeva ca daca eu merg si cumpar un win legal sa nu pot sa-l dau cadou!

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks