Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 41

Thread: ATENŢIE - CITEŞTE ÎNAINTE DE A ÎNCERCA SĂ VINZI PRODUSE MICROSOFT

Administrator AIWA's Avatar
    Feedback Score
    36 (100%)

Imagini Info

ComputerGames Forum nu recomanda vanzarea / cumpararea produselor a caror provenienta este incerta.

Responsabilitatea privind provenienta si/sau functionarea
    corecta a produsului vândut/cumparat apartine în totalitate utilizatorilor.

Post ATENŢIE - CITEŞTE ÎNAINTE DE A ÎNCERCA SĂ VINZI PRODUSE MICROSOFT

Intrucat cei de la firma mult laudata au anumite pretentii la vanzare am rugamintea de a se evita vanzarea de astfel de produse!

ex
    pentru a fi legal trebuie factura magazin agreat etc...
    cum aici...nu e factura...din prima sintem ilegali...si cum o vorba veche spune ca paza buna trece....va rog sa intelegeti

multumesc anticipat

2. Back To Top | #21
    "Bine...banuiesc ca ....un win nu se poate vinde...dar se poate face cadou!"

Asta este exact ce vroiam sa zic...sa dam exemplu de anunt pe forum: "cedez gratuit(eventual, fac donatii/cadou) licenta de win xxx in tipla!!! Doritorilor le comunic date de contact"...asa ca... le putem da la papacioca direct domnilor avocati de la si anume MS...sa vad cum combat ei chestia asta..ca ilegal nu este.. in mod clar!! Mai naspa pentru "cel-care-imprumuta" e sa dovedeasca provenienta ...dar, cata vreme nu il foloseste inntr-un mediu comercial sa aiba verificari zilnice de la alti domni dragalasi , nu cred ca este o problema...
    light of darkness

3. Back To Top | #22
    Banned
    AIWA: Daca imi pun in semnatura ceva de genul " Cumpar un DVD original de Windows 7 (doar DVDul fara cd-key) " fara nici un anunt deschis este OK ??

Si mai la subiect: Cum pe Okazii sau pe Ebay se vinde Windows fara nici o problema si aici nu?

Conform regulamentului responsabilitatea posturilor/anunturilor revine celor ce le posteaza nu CG , nu inteleg de ce este interzisa publicarea acestor tip de anunturi

10. Este recomandabil a NU se vinde/cumpara produse a caror provenientza este incerta! Scuza cu "postez pentru un amic/vecin ce nu are internet" ori "nu stiu, nu e a mea e de la un prieten" sau si mai des intilnita "el mi-a spus ca merge eu va spun si eu ce mi-a spus el" nu este valabila! Responsabilitatea in astfel de cazuri privind provenienta si/sau functionarea corecta a produsului vandut/cumparat va apartine in totalitate. ATENTIE- Conducerea Computer Games Online SRL NU isi asuma raspunderea asupra corectitudinii anunturilor si in caz de solicitare din partea persoanelor abilitate de lege va pune la dispozitie logistica necesara.

4. Back To Top | #23
    Administrator AIWA's Avatar
    M-am cam saturat sa-mi racesc gura de pomana....cu metode de a face sa priceapa anumiti useri ca .... 'nu se poate'

Cadou =legal teoretic si ilegal ca utilizare
    NU am vazut undeva sa se spuna ca acasa ai voie sa folosesti piraterii

link....oferta de a cumpara ceva ilegal?

responsabilitate...corecta metoda...insa cind exista ceva interzis...deja o dam in ilegalitate

PS
    foarte corect spus
    Quote Originally Posted by vicheater View Post
    Cred ca e vorba de vanzarea unui drept de folosinta, nu a unui bun. Daca MS nu e de acord, nu e legal. Sa ma contrazica un expert in drept comercial.
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

5. Back To Top | #24
    Registered User theli's Avatar
    nu exista derogare nici macar pentru antichitati? am dat sa pun un anunt in care cautam un kit de NT 3.51, si cand am vazut ca nu apare pe arie am inceput sa sap in regulament... it's 15 years old, for God's sake

6. Back To Top | #25
    CPU Collector CrysMM's Avatar
    Sa inteleg ca si jocurile Microsoft sunt interzise pe forum?!?
    YM: pfamocanucristian \\

7. Back To Top | #26
    Problema e f. usor rezolvabila. Faci un site cu "traduceri", site cu care negi ca ai avea orice legatura. Si pui "traduceri" de genul MC WIN 7=porc, MC OFFICE 2010=gaina. Bun!Dupa aia lumea invata, vine pe forum aici si facem comert cu porci si gaini. Detaliile porcului sau al oricarui alt animal se comunica prin telefon sau email/chat. See? Problem solved!

8. Back To Top | #27
    Am si eu un MC Win 7 Ultimate (pret magazin 1200 lei) nou,sigilat eu il vand foarte ieftin.Nu il pot pune la vanzare?Astept raspuns.Multumesc

9. Back To Top | #28
    Banned
    Am si eu un windows 7 castigat la un concurs in valoare de 450 lei - in magazin. Cum nu-l pot vinde rog doritorii sa imi ofere pe privat sfaturi cum il pot distruge. In prezent folosesc Ubuntu. Multumesc.

10. Back To Top | #29
    Registered User infernos's Avatar
    Pai daca ai factura de exemplu de la Windows 7 si vrei sa il vinzi , dai windowsu cu tot cu factura care ai avut-o.

11. Back To Top | #30
    Banned
    Evident. Doar ca pot da copie dupa factura ca pe aceasta se afla si un laptop si-mi trebuie pt garantie.

12. Back To Top | #31
    naicuL The Collector Sorel85's Avatar
    Deci voi chiar nu stiti ce inseamna un " NU " ?

Tot din FAQ Microsoft, parte din EULA

Can I sell or give away old versions of my products when I acquire an upgrade?
    No. Because the original full product and the upgrade product together are considered a single software unit, you must retain the old product as part of that unit.

13. Back To Top | #32
    Banned
    wtf is this? Chestia aia e o prostie ilegala. Eu daca primesc cadou un Windows 7 sigilat, nu-l desigilez cum e si cazul, si vreau sa-l dau cadou de ex sau sa-l sparg pt ca am windows 8. Nu ma poate obliga nimeni legal sa pastrez obligatoriu un windows pe care nu l-am folosit si e inca sigilat. Atata timp cat e produsul meu, vanzatorul nu te poate obliga sa-l tii, sa-l vinzi sau sa-l distrugi. Unde s-au mai pomenit aberatiile astea.
    Ei doar incearca sa puna niste chestii in regulament pt tarile care au semnat ACTA sau stiu eu ce prostii sau ce legi au. In Romania este IMPOTRIVA CONSTITUTIEI ca o terta persoana sa te oblige ce sa faci cu produsul tau. Cum eu am in momentul de fata un windows 7 sigilat pe care nu vreau sa-l folosesc, vreau sa vad prin ce mijloace legale poate Microsoft sa ma faca sa nu-l distrug, arunc, sau face cadou dupa cum doresc.

Nu mai postati cretinozitatii din regulamentul lor intern, ca ala nu e Legea Romaniei.

Rog sa nu se ia postul personal pt ca e pur realist!

14. Back To Top | #33
    Registered User
    Vand sistem de operare computer, pentru detalii : 0720 000 000 . No Microsoft name = no law problem. Sau cel cu porcii merge la fel de bine.

15. Back To Top | #34
    A-propos de cuvantul "transfer" care apare intr-un post anterior, cred ca e folosit in EULA pt ca e vorba de transferul unui drept de folosinta, care nu e ceva corporal, nu poate fi "pipait".
    Ultima data cand am vorbit la telefon cu un consilier MS(adica in aprilie 2012), a zis ca se poate transfera o licenta retail o singura data.
    Succes!

16. Back To Top | #35
    Registered User hellboy007's Avatar
    Buna tuturor,

Am vrut sa postez un anunt cu un kit tastatura+mouse Microsoft, dar inainte de postare m-am pus sa citesc regulire si asa am dat de acest thread. In thread observ ca se discuta numai de licente. Eu vreau sa vand un kit de tastatura si mouse Microsoft. Restrictia se aplica si pentru acest produs?

Va multumesc pt. ajutor.

17. Back To Top | #36
    Quote Originally Posted by hellboy007 View Post
    Buna tuturor,

Am vrut sa postez un anunt cu un kit tastatura+mouse Microsoft, dar inainte de postare m-am pus sa citesc regulire si asa am dat de acest thread. In thread observ ca se discuta numai de licente. Eu vreau sa vand un kit de tastatura si mouse Microsoft. Restrictia se aplica si pentru acest produs?

Va multumesc pt. ajutor.
    Aceasta tema este pentru Jocuri şi Software deci anuntul de atentionare este destinat acestei categorii. Tema care te intereseaza pe tine este o gasesti la urmatorul link: Periferice PC şi Accesorii (Tastaturi, Mousi, Căşti) si nu exista niciun mesaj de atentionare.

18. Back To Top | #37
    O licenta OEM Windows 8 in pachet sigilat se poate vinde ? Multumesc .

19. Back To Top | #38
    Registered User eldyablos's Avatar
    Salut

Am incercat sa caut pe Google dar nu am gasit un raspuns concret sau pe intelesul meu asa ca apelez la voi.
    Pot sa vand de ex licenta Adobe cs 5.5 cumparata pe firma catre o alta firma ( chiar si pers fizica) daca emit factura?
    Firma a redus activitatea si a ramas cu o multime de licente mai vechi mai noi etc.

Multumesc

20. Back To Top | #39
    Registered User eldyablos's Avatar
    Nu ma poate ajuta nimeni la problema de mai sus?

21. Back To Top | #40
    Quote Originally Posted by eldyablos View Post
    Nu ma poate ajuta nimeni la problema de mai sus?
    Salut, din ce stiu eu daca nu esti vanzator autorizat pentru acel respectiv soft, cred ca este "ilegal". Asta tine de majoritatea soft-urilor , licentelor etc.

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks